საქართველო რუსეთს ეკოციდში ადანაშაულებს
საქართველო-რუსეთის ხანმოკლე ომმა საქართველოს ბუნებას მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა. 10 სექტემბერს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების საპარლამენტო კომიტეტის სხდომაზე გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრმა ირაკლი ღვალაძემ ანგარიში  წარადგინა, რომელშიც საუბარი სწორედ ამ ზიანზე იყო.
„რუსი ოკუპანტების მიერ გაჩენილი ხანძარი ბოლო პერიოდში საქართველოს ისტორიაში ტყის ყველაზე მასშტაბურ ხანძრად შეიძლება ჩაითვალოს. ბორჯომის ხეობაში, ხაიშში, ატენის ხეობასა და გორის რაიონის მიმდებარე განაშენიანებაში მთლიანად 1100 ჰექტარი ტყის მასივია განადგურებული.
ზღვაში 50-ტონამდე ნავთობპროდუქტი დაიღვარა, გორის რაიონის სოფელ სკრაში დაიღვარა 720 ტონა ნედლი ნავთობი, რომლის მნიშვნელოვანი ნაწილი დაიწვა, მაგრამ 100 ტონამდე ნიადაგში მაინც ჩაიღვარა. ცალკე გამოკვლევას საჭიროებს ნიადაგის ეროზიის საშიშროების შესაძლო მატება. კიდევ უფრო გამოკვლევით შეფასებას მოითხოვს ბოიმრავალფეროვნების მდგომარეობა,თუმცა ამ კუთხით მიყენებული ზარალის შეფასება შეუძლებელია“.
სამინისტროს ინფორმაციით, რუსი ოკუპანტების მიერ ბორჯომის ხეობის განადგურებით საქართველო მილიარდ ლარზე მეტით დაზარალდა.  თუმცა, ეს რიცხვი, საბოლოო არ არის და კიდევ გაიზრდება.
რუსეთის ჯარების მიერ განხორციელებულ ქმედებებს მინისტრი ეკოციდს უწოდებს.
ეკოციდზე „მწვანეთა პარტიის“ ლიდერი, გიორგი გაჩეჩილაძეც საუბრობს.
„ეკოციდი“ საერთაშორისო იურიდიული ტერმინია. თუ გენოციდი ადამიანების მასობრივ განადგურებას ეხება, ეკოციდი - ბუნების მკვლელობას ნიშნავს. ოფიციალური  განმარტებით, ეს არის ატმოსფეროს, მიწის, წყლის რესურსების მოწამლვა, ცხოველთა და მცენარეული სამყაროს მასობრივ განადგურება ან სხვა სახის ქმედება, რომელსაც ეკოლოგიური კატასტროფის გამოწვევა შეუძლია“.
გიორგი გაჩეჩილაძე აღნიშნავს, რომ რუსების მიერ განხორციელებულ ეკოციდს ადამიანის მსხვერპლის გამოწვევაც შეუძლია.
„საქართველოში ტყეები, განსაკუთრებით კი ბორჯომის ხეობაში, ციცაბო ფერდობებზე მდებარეობს და მას ეკოლოგიური დაცვის ფუნქცია გააჩნია. იქ, სადაც ტყის მასივი ნადგურდება, საშინელი ეკოლოგიური პროცესები ვითარდება. მეწყერების, ეროზიების, ღვარცოფების საფრთხე იზრდება“.
გიორგი გაჩეჩილაძე იმ ზიანზეც საუბრობს, რომელიც ტყეების დაწვის შემდეგ  ცხოველთა სამყაროზე აისახება.
„ბორჯომის ხეობა არის უნიკალური, როგორც ცხოველთა, ასევე მცენარეთა სამყაროს თვალსაზრისით. ტყუილად არ არის შექმნილი ბორჯომ-ხარაგაულის ტყე-პარკი. ის არის ბიომრავალფეროვნებით გამორჩეული რეგიონი. იქ ცხოველთა სამყაროს ისეთი ერთეულები ბინადრობენ, როგორიც არის დათვი, ფოცხვერი და ა.შ. ამ ცხოველებიდან უამრავი წითელ წიგნშია შეყვანილი, რადგან გადაშენების პირას არიან მისული. ცხოველთა სამყაროს თავისი წესები აქვს, საბინადრო ადგილები, მიგრაციის გზები, რომლებითაც ისინი საკვებად და გასამრავლებლად დადიან. ხანძრის შედეგად ეს ყველაფერი მოისპო. ამიტომ ის ცხოველები, რომლებიც იმ ადგილებში ბინადრობდნენ, იძულებულნი გახდებიან სხვა ტერიტორიებზე გადავიდნენ. შეიძლება სხვა ქვეყნებშიც კი. ეს უფრო ამძიმებს სიტუაციას“.
მწვანეთა პარტიის ლიდერი კონფერენციაზე საუბრობდა იმ სამართლებრივ საფუძვლებზე, რომელთა მიხედვითაც საქართველომ უნდა იმოქმედოს.
„რუსეთის სისხლის სამართლის კოდექსში არის 358-ე მუხლი, რომელსაც ეკოციდი ჰქვია. ის ჯგუფი ან პიროვნებები, რომლებიც  ეკოციდს ჩაიდენენ, პატიმრობით ისჯებიან. მსგავსი მუხლი საქართველოს კანონმდებლობაშიც დევს. სისხლის სამართლის 409-ე მუხლს ასევე ეკოციდი ჰქვია. ის იგივე პასუხისმგებლობას აკისრებს, რასაც რუსეთის კანონმდებლობა, მაგრამ ჩვენთან არის დამატებით კიდევ ერთი პუნქტი. მასში ნათქვამია, რომ შეიარაღებული კონფლიქტის დროს ჩადენილი ეკოციდი თავისუფლების აღკვეთით ისჯება ვადით14-დან 20 წლამდე ან უვადო პატიმრობით. ვფიქრობ, საქართველოს ხელისუფლება, განსაკუთრებით, გარემოს დაცვის სამინისტრომ ამ მუხლის მიხედვით ჯერ საქართველოს სასამართლოში უნდა აღძრას ეკოციდთან დაკავშირებული სარჩელი. ამასთან დაკავშირებით სასამართლო განაჩენი უნდა შედგეს და ოფიციალური დოკუმენტის სახით დაიდოს“.
მწვანეთა პარტიაში საუბრობენ გაეროს ჟენევის 1977 წლის კონვენციაზე, რომელიც რუსეთის მიერ ჩადენილ ქმედებებს პირდაპირ ეხება. „სამხედრო ან სხვა ნებისმიერი მტრული მიზნით გარემოზე ზემოქმედებების საშუალებების აკრძალვის კონვენცია“ 75 ქვეყანას აქვს რატიფიცირებული, 17-ს კი ხელი აქვს მოწერილი და რატიფიკაციას ელოდება. ამ კონვენციის რატიფიკაცია ჯერ კიდევ საბჭოთა კავშირმა მოახდინა, რომლის სამართლამემკვიდრე რუსეთი გახლავთ. კონვენციის ყველა მონაწილე მხარე იღებს ვალდებულებას, არ გამოიყენოს სხვა სახელმწიფოს მიმართ ნებისმიერი მტრული მიზნით გარემოზე ზემოქმედებების საშუალებები, რომლებსაც გააჩნიათ ფართო, ხანგრძლივი ან  სერიოზული შედეგი.
„გამოდის, რომ რუსეთმა, როგორც მხარემ, ეს ვალდებულება დაარღვია. ამ კონვენციით, მომჩივან მხარეს, ამ შემთხვევაში საქართველოს, შეუძლია შეიტანოს ოფიციალური სარჩელი გაეროში და გაერო ვალდებულია ერთი წლის განმავლობაში  შექმნას საერთაშორისო ექსპერტების კომიტეტი, რომელიც ამ ფაქტებს  დაადგენს, შექმნის საქმეს და მას მსვლელობას მისცემს. გარდა ამისა, ამ კონვენციის მეხუთე მუხლში წერია, რომ მომჩივან მხარეს სარჩელის შეტანა განსახილველად გაეროს უშიშროების საბჭოშიც შეუძლია. ეს საქართველოსთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. 15 ოქტომბერს დანიშნულია გაეროს უშიშროების საბჭოს სხდომა, სადაც საქართველოში მიმდინარე პროცესები უნდა განიხილონ. და ჩვენ თუ იმ დროისთვის გვექნება შესაბამისი დოკუმენტი, ეს ჩვენთვის სასარგებლო იქნება“.
თუმცა არსებობს ერთი პრობლემა. საქართველო არ არის მიერთებული ამ კონვენციასთან. ამიტომ მწვანეთა პარტია კატეგორიულად მოითხოვს, საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ოფიციალურად განსაზღვრული პროცედურებით სასწრაფოდ შეიტანოს პარლამენტში ეს კონვენცია რატიფიკაციაზე. ამ შემთხვევაში საქართველო გახდება მხარე, რომლის საფუძველზეც ის უშიშროების საბჭოში ამ საქმეს აღძრავს“.
რუსული აგრესიის შედეგად საქართველოსთვის მიყენებული ეკოლოგიური ზიანის შესახებ, დამოუკიდებელი უცხოელი ექსპერტების და საქართველოს სახელმწიფო კომისიის შუალედური დასკვნა ოქტომბრის შუა რიცხვებისთვის გამოქვეყნდება.
შუალედური დასკვნის გამოქვეყნებამდე, საქართველო საერთაშორისო სასამართლოში რუსეთის წინააღმდეგ ეკოციდის მოწყობის ბრალდებით სარჩელს შეიტანს. სამინისტრომ მწვანეთა პარტიის მოთხოვნა გაითვალისწინა და სარჩელის შეტანას გაეროს უშიშროების საბჭოშიც გეგმავს.
„საერთაშორისო სასამართლოს გარდა, საქართველოში მოწყობილი ეკოციდის გამო, სარჩელის შეტანას ვაპირებთ გაერო-ს უშიშროების საბჭოშიც. ამაზე უკვე საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან ერთად ვმუშაობთ და უახლოეს მომავალში ვგეგმავთ, შევუერთდეთ ჟენევის 1977 წლის 18 მაისის კონვენციას, რომლის წევრიც 1977 წლიდან არის რუსეთი. ამ კონვენციის წევრი ნებისმიერი სახელმწიფო იღებს ვალდებულებას საომარი მოქმედების დროსაც კი გარემოს არ მიაყენოს ზიანი. რამდენიმე დღის წინ „მწვანეთა პარტია“ გამოვიდა  ამ კონვენციაზე მიერთების ინიციატივით.  მივესალმები მწვანეთა პარტიის და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების ასეთ აქტიურობას გარემოს დაცვის საკითხში და მიმაჩნია, რომ ამ სფეროში  მათი კავშირები საზღვარგარეთ, ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. აღნიშნული კონვენციის საკითხი და კიდევ რამდენიმე კონვენციასთან დაკავშირებით, გარემოსა  და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს, საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან ერთად დიდი ხანია დაწყებული გვაქვს ამ საკითხზე მუშაობა და უახლოეს მომავალში შევუერთდებით ჟენევის 1977 წლის 19 მაისის კონვენციას, რაც საშუალებას მოგვცემს გაერო-ს უშიშროების საბჭოში რუსეთის წინააღმდეგ სარჩელი შევიტანოთ ეკოციდის მოწყობის ბრალდებით“, _ განაცხადა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრმა ირაკლი ღვალაძემ.

Last month's short term conflict over South Ossetia was a defining moment in relations between Russia, Georgia and the West. However, many are unaware of just how the Georgia-Russian war seriously damaged Georgia’s environment. On September 10 Irakli Ghvaladze, Georgian Minister of Environment and Natural Resources made a report at the meeting of the Parliamentary Committee for Environment and Natural Resources. He discussed the level of damage inflicted upon Georgia’s environment and natural resources.
“The fire that was intentionally set by Russian occupants can be declared as being one of the biggest ever in Georgian history. Before the fires could be extinguished 1, 100 hectares of forest went up in flames in the Borjomi valley, Khaishi, Ateni valley and in the surrounding regions of the Gori district.
In addition, approximately 50 tones of oil were spilled into the Black Sea; 720 tones of oil products were spilled in the village of Skra in the Gori district. Most of it was burned but some 100 tones still remains in the soil. The continued threat of erosion requires additional consideration and the Bio-diversity of the land should also be evaluated. However, it is impossible to assess the full extent of the damage in this sphere.
According to the Ministry, the Russian occupation financially damaged Georgia and loses totaled more than one billion GEL. Much of Borjomi Valley has been destroyed.  However, this figure is not based on the latest data and it is expected to be increased in the final determination.
The minister assessed the action of Russian troops as being on the level of ecocide – international killing of the environment. “Ecocide is an international legal term. Genocide means mass devastation of people; ecocide means the assassination of nature. Based on official definition, it means the poisoning of atmosphere, land, water resources, devastation of flora and fauna, and/or some other activities that can bring about an ecological catastrophe.”
Giorgi Gachechiladze, leader of the Green’s Party, also speaks about the ecocide and pointed out that ecocide committed by Russian occupants can cause human casualties as well.
“Forests in Georgia, particularly in Borjomi Valley, are located on steep slopes and those forests have are designated for ecological protection. If the forest is destroyed, terrible ecological processes might result, such as landslide, erosion and flooding.”
Giorgi Gachechiladze discussed the damage that impacts animals after forests are destroyed by fire.
“Borjomi Valley is a unique place both for flora and fauna. The Borjom-Kharagauli Forest-Park was established for that particular reason. The valley is outstanding region for its bio-variety. Many rare and endangered animals lived in the forest as bear, lynx, etc. Many such animals are in the Red Book of Endangered Species. The animal habitat has its own rules, seasons of migration through which they seek food and mating and reproductive cycles. After fire everything was destroyed. Thus, the animals that lived in that area have to rotate to other territories, maybe even to other countries. Such a combination of problems situation makes the problem even that much graver.”
At the conference the leader of the Green Party spoke about legal grounds that must be implemented in Georgia.
“There is article 358 in the Russian Criminal Code and its title is ecocide. A person or group of people who commits an ecocide shall be sentenced to prison.  Georgian legislation also has similar article. Article 409 of the Georgian Criminal Code deals with the ecocide and envisages the same liability as does acting Russian legislation. However, there is one more paragraph in Georgian law and it states that the ecocide committed during the armed conflict is charged by the imprisonment from 14 to 20 years and unto a term of life-imprisonment. I think Georgian authority and particularly the Ministry of Environment should appeal initially to Georgian court and launch an investigation on the ecocide committed.
Regarding the case the court should pass verdict and it must be an official document.”
Members of the Green Party speak about the 1977 Geneva Convention that directly envisages the crimes committed by Russia. Convention Prohibiting Use of Any Sources against Nature during Military Actions or Some Other Hostilities” was ratified by 75 states; 17 states have signed it and are waiting for ratification. The Convention was early ratified by the Soviet Union whose legal descendent is now the Russia Federation. All parties of the convention assume responsibility not to use any sources against the nature of another state that might cause long-term damage and serious consequences.
“Russia breached the convention as a member-state, and as stipulated in that convention, a petition Georgia in this particular case, can now officially appeal to UN and the UN is obligated to establish a committee of international experts within a year, which will estimate the degree of damage, collect case materials and start an investigation. Moreover, Article 5 of the convention states that the petitioner can appeal to the UN Security Council as well. This option is very important for Georgia. The next session of the UN Security Council is earmarked for October 15 where current situation of Georgia will be discussed. Provided that Georgia will have all corresponding documents by that time, this meeting will be very useful opportunity for us.”
However, there is one problem: Georgia is not a signing to this convention. Thus, the Green Party categorically demands the Georgian Foreign Ministry introduce that Convention to the Georgian parliament for ratification through all necessary procedures as allowed under acting legislation. In this case, Georgia will become a member state and it will then be able to appeal to the UN Security Council for relief.”
The interim report of the invited experts and Georgian state commission on the ecological damage to Georgia resulted by Russian aggression will be published in the middle of October.
Before the conclusion is made, Georgia will appeal to the International Court against Russia and accuse the latter of having carried out ecocide. The Ministry accepted the suggestion of the Green Party and intends to appeal to the UN Security Council as well.
“Besides taking the matter to the international court, we also intend to appeal to the UN Security Council over the ecocide committed against Georgia. We will work on that issue in cooperation with the Foreign Ministry and we are going to join the 1977 Geneva Convention in nearest future. Russia has been its member-state since 1977. Each member-state of this convention assumes the responsibility of not damaging the environment, which is even during military operations. Several days ago, Green Party recommended joining the convention. I appreciate the activity of the Green Party and other NGOs who work towards protecting the environment. I think that the connections of these organizations with foreign organizations are most important for our country. The ministry of environment together with foreign ministry has started working on this direction and will consider several other conventions as well.  Soon we will join 1977 Geneva Convention that will enable us to bring suit to the UN Security Council against the Russian Federation and this country will be charged with ecocide,” concluded Irakli Ghvaladze, the Georgian Minister of Environment and Natural Resources.