სამცხე ჯავახეთში ხალხი თვითმფრინავებს მუშტებს უღერებდა
მე ჭურვების სროლის ხმა არ გამიგია; ომში ახლობლები არ დამღუპვია; ჩემთვის სახლი არავის გადაუწვავს და გაუძარცვავს, მაგრამ ჩემი წილი ომი სამცხე-ჯავახეთის ერთ-ერთ იმერულ სოფელ ხევაშენში მაინც გადავიტანე.
ივლისის ბოლო რიცხვებში ავტოავარიით ახლობლები დამეღუპნენ. ნანას და ირაკლის მოგონებით თენდებოდა და მთავრდებოდა ყოველი დღე. შვიდი აგვისტოს შემდეგ კი ისინი აღარ მოგვგონებია. მოვლენა კინოფილმ ,,კუკარაჩას” მსგავსად განვითარდა - ,,ინგა და კუკარაჩა მეორე დღეს აღარავის ახსოვდა. ომი დაიწყო”.
არ მახსოვს როდის გავიაზრე, რომ ომი დაიწყო. მაგრამ გაგანია სიცხეში, მაგიდიდან დაჭრილი ცივი საზამთრო რომ გადავყარეთ, რადგან პირი ვერავინ დააკარა, რაღაც სიამოვნების უფლება რომ არ მივეცით თავს, მივხვდი, ომი დაბომბვის გარეშე ჩემს სოფელშიც შემოსულიყო.
7 აგვისტო, 2008 წელი
საქართველოს პრეზიდენტის საგანგებო განცხადება;
ძვირფასო თანამემამულენო!
„... ასევე გრძელდება სნაიპერული ომი სოფლების მცხოვრებლების წინააღმდეგ. ამ წუთებშიც ინტენსიური ცეცხლია გახსნილი არტილერიიდან, კონფლიქტის ზონაში უკანონოდ შეყვანილი ტანკებიდან, ასევე უკანონდ მყოფი საარტილერიო დანადგარებიდან, ნაღმმტყორცნებიდან, ყუმბართმტყორცნებიდან და სხვა ყველა შესაძლო იარაღიდან“
ოფიციალური ინფორმაცია
„ბოლო დღეების განმავლობაში რუსეთის ფედერაციის მხრიდან განუწყვეტლივ იბომბება საქართველოს ტერიტორია, მათ შორის დედაქალაქიც. საქართველოში დისლოცილებულია რუსეთის საჯარისო ნაწილები და დიდი რაოდენობით სამხედრო ტექნიკა. დაბომბვების შედეგად დაღუპულია მშვიდობიანი მოსახლეობა. მოსალოდნელია ვითარების შემდგომი ესკალაცია, რომელიც თავისი შედეგებით დამანგრეველი იქნება ისეთი პატარა ქვეყნისათვის, როგორიც საქართველოა“. (http://www.prezident.gov.ge/)
ომის დაწყებისთანავე ფიქრი მამიდაშვილს გადასწვდა. ჯარში მსახურობს. ვიცი, რომ პირველ ხაზზე იქნება. ვრეკავ ერთხელ, ორჯერ, სამჯერ, მეასედ, მეათასედ. მობილური ხელში პლასტენინივით რბილდება. ნერვები დაწყვეტაზე გვაქვს და ზარი გადის! საშინელი ხმაურიდან მესმის ხმა.
- სად ხარ? – ვეკითხები.
- ჯანდაბაში! - მპასუხობს და ვცდილობ არ ავღრიალდე.
- კარგად ხარ?
- ხო. მპასუხობს მოკლედ. საკმარისია, მთავარია ცოცხალია. საშინელება რომ არ ხდებოდეს ერაყგამოვლილი მამიდაშვილი ასე არ მიპასუხებდა, თუმცა რა, ომი ხომ საშინელებაა...
ჩემი ოთხი წლის ძმისშვილი ,,მამაო ჩვენოს” წაკითხვისა და მეტანიის გაკეთების გარეშე ვეღარ იძინებს. დილით კი გვიმეორებს - ჩემმა ლოცვამ გადაგარჩინათო.
8 აგვისტო, 2008 წელი
სრულიად საქართველოს კათალიკოს –პატრიარქმა მრევლს მოუწოდა გააძლიეროს ლოცვა მშვიდობისათვის
,,საქართველოს საპატრიარქო კიდევ ერთხელ სინანულით აღნიშნავს შეშფოთებას ცხინვალის რეგიონში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით. ცნობილია, რომ არის მსხვერპლი და დაჭრილები, როგორც სამხედრო შენაერთებში, ისე მშვიდობიან მოსახლეობას შორის”, - ნათქვამია განცხადებაში. (www. patriarchate.ge)
ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვარხანში ეკლესიის ეზოში ყოველ საღამოს ლოცვები იმართება (ეკლესია ჯერ ბოლომდე დასრულებული არ არის).
ჩემი ოჯახი მთელი დღეების განმავლობაში ტელევიზორის ეკრანსაა მიშტერებული. ,,კურიერი” დაბომბვის კადრებს აჩვენებს და ეს ყველაფერი აქ ხდება, ჩვენთან, საქართველოში.
ჩემი მეგობარი თეა თედლიაშვილი გორელია. ვურეკავ. ჯეოსელი  ცუდად მუშაობს. ვიცი რომ ნიქოზშია, დედათა მონასტერში. რამდენიმე დღის შემდეგ ძლივს ვუკავშირდები. ტირის. თეა, მუდამ აუღელვებელი, დინჯი, მშვიდი, ახლა ტირის.
ფოთი დაბომბეს!
კოლეგა - მეგობარი ინგა გვასალია ფოთში ცხოვრობს. ვურეკავ.
- ,,იცი რა ხდება?! უამრავი მკვდარია, გადაჭედილია საავადმყოფოს დერეფნებიც. სოფელში უნდა ავიდე ბავშვები წავიყვანო”, - მეუბნება ინგა.
სახლში ჩურჩულით ვლაპარაკობთ.
ჩემი მეზობელი, 22 წლის იაგო ნერგაძე ქუთაისის საზენიტო-საარტილერიო ნაწილში მსახურობს, კაპრალია. დღემდე ნაწილი არ მიუტოვებია, სოფელში კი ოჯახთან ერთად ცხრა თვის ფეხმძიმე ცოლი ელოდება. მათი კავშირის საშუალება მობილური ტელეფონია.
მამაჩემი რუსეთშია, რუსეთის მოქალაქეა. ეს დღეებია ტელეფონი ხელიდან არ გაუშვია, ყოველ თხუთმეტ წუთში რეკავს. ომახიანად გველაპარაკება, მაგრამ ვიცი, რომ „ხმა დაყენებული აქვს“, ვიცი, რომ სანამ ნომრებს აკრეფს, რამდენჯერმე ჩაახველებს, ყელზე ხელს მოისვამს და ისე გველაპარაკება, ჩვენც რომ არ გადმოგვადოს აღელვება.
გორი იბომბება!
ღამე სიწყნარეში უფრო ისმის თვითმფრინავეის ხმა. მეზობელმა მითხრა -  ,,თვითმფრინავები რომ გადაიფრენენ მუშტებს ვუქნევ ხოლმე, აბა სხვა რა შემიძლიაო” – ყველა თავისებურად იბრძვის.
12 აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს შორის დაიდო ხელშეკრულება ცეცხლის შეწყვეტის თაობაზე.
ამოვისუნთქეთ. თურმე ტყუილად... 13 აგვისტოს, დილით, გორის ცენტრში,
წინ ბომბი ჩამოაგდეს. რვა ადამიანი დაიღუპა.
,,პურის ფქვილი აღარ არის მაღაზიებში”, – ამბობენ სოფელში.
მეგობარი გურიიდან, ინტერნეტში მოძიებულ სხვადასხვა ინფორმაციებს მობილურით მაწვდის. ინტერნეტიც მუშაობს! მიხარია!
სოფელში ივლისის თვეში სარწყავი არხი გათხარეს. ძალიან ღრმა  გამოვიდა დაახლოებით სამი მეტრი სიღრმის.
,,რაში დახარჯეს ფული”, - ოხრავდა სოფელი, თუმცა აგვისტოს თვეში არხმა სხვა ფუნქცია შეიძინა.
,,სანგრების გათხრა აღარ დაგვჭირდება ხალხო”, - იხუმრა ერთხელ ენაკვიმატმა მოხუცმა.
ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ ენთელში ჯარისკაცი ჩამოასვენეს. დედისერთა ყოფილა, ობოლი.
ის დღეები ჩემს მეზობელ თინეიჯერებს მუსიკა არა თუ ხმამაღლა, საერთოდ არ ჩაურთავთ.
სტადიონიდანაც ფეხბურთის მოთამაშე ბავშვების ხმამაღალი ყვირილიც აღარ ისმოდა.
მერე დაჭრილი ჩვენს სოფელშიც გამოჩნდა. ლაშა მამაგეიშვილი, ორი შვილის მამა, 25 წლის ჯარისკაცი ორი დღის განმავლობაში ოჯახს არ შეხმიანებია, მერე კი მეუღლემ ღუდუშაურის საავადმყოფოს წინ გამოკრული სიით დაჭრილებში მიაკვლია.
,,გმირი გვყავს სოფელში", - ითქვა მასზე. ზოგს ორაზროვნად გაეღიმა, ზოგმაც ცინიკურად ჩაიქირქილა, ერთი კი იყო მთელი სოფელი ლაშას ოჯახში დადიოდა ის დღეები და თუ სახლში რამე განსაკუთრებულს გააკეთებდნენ დაჭრილთან მიჰქონდათ.
დევნილები! იძულებით გადაადგილებული პირები საკუთარ ქვეყანაში...
სამცხე-ჯავახეთში დევნილთა ნაკადმა რვა აგვისტოდან დაიწყო შემოსვლა. რეგიონში 10 207 დევნილი იმყოფებოდა - 1174 ოჯახი. მათ შორის: 1604 - არასრულწლოვანი (0-დან 15 წლამდე); 152 კი მცირეწლოვანი (0-დან 1 წლამდე).
აბასთუმანშიც, სანატორიუმ ,,აღობილში” მიიყვანეს ლტოლვილებიო და სოფელი აფუსფუსდა. სურსათ-სანოვაგის შეგროვება დაიწყო ხალხმა. პოლიტიკოსები თავის საქმეს აკეთებდნენ, სოფელი თავისას.
სამცხე –ჯავახეტში 1147 ადამიანი სხვადასხვა დაწესებულებებში კომპაქტურად იყო ჩასახლებული, 9580 კი ახლობლებთან აფარებდა თავს.
„შევასახლეთ ბორჯომში სასტუმროებში, სანატორიუმებსა და კომპოზიტორთა სახლში. კურორტ აბასთუმანში სანატორიუმ „აღობილში“, ქალაქ ახალციხეში სკოლა-პანსიონის შენობაში“ - განმარტავს ადგილობრივ თვითმმართველობებთან და სახელმწიფო ორგანოებთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი ივანე გელაშვილი.
ამ პერიოდისთვის დევნილთა უმეტესობა საკუთარ სახლებს დაუბრუნდა.
„206 არასრულწლოვანი (1 -დან 15 წლამდე); 25 მცირწლოვანი ( 0 - დან 1 წლამდე); 1 – ობოლი; 2 - უდედმამო; 15 – ფეხმძიმე. კომპაქტურად მხოლოდ ბორჯომში ცხოვრობენ, სტაციონარებში 95 ადამიანი ცხოვრობს“, - ამბობს რეგიონული განვითარების სამსახურის უფროსი მარინა გაჩეჩილაძე.
იძულებით გადაადგილებული პირები ქალაქ ახალციხეში კომპაქტურად მხოლოდ ახალციხის სკოლა-პანსიონის შენობაში ცხოვრობდნენ.
ამ დროისათვის რეგიონში 593 –მდე დევნილია დარჩენილი და მათი რაოდენობა ყოველდღიურად მცირდება.
რეგიონის ექვს მუნიციპალიტეტში იძულებით გადაადგილებულ პირთა რაოდენობა ასეა გადანაწილებული: ახალციხე - 300, ასპინძა – 44, ადიგენი – 135, ბორჯომი – 63 ახალქალაქი -  4, ნინოწმინდა - 7 .
2008 წლის 8 სექტემბერს, ევროკავშირის ინიციატივით, ქართულ და რუსულ მხარეებთან გამართული მოლაპარაკებების შედეგად, განისაზღვრა სარკოზის ,,6 პუნქტიანი შეთანხმების” შესრულების პირველ ეტაპზე განსახორციელებელი კონკრეტული ნაბიჯები.
ზემოაღნიშნულის საფუძველზე 2008 წლის 10 ოქტომბრამდე არც ერთი რუსი ჯარისკაცი არა უნდა დარჩეს საქართველოში (სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის გარდა).
ომი დამთვრდა... თუმცა ომის შემდგომი პერიოდიც ძალიან მტკივნეული ყოფილა. დღესაც შიშით და იმედით ვუყურებ ყველა საინფორმაციოს... როდემდე გაგრძელდება ეს არ ვიცი.

Shaking Fists at Planes in Samtskhe-Javakheti Region
I did not hear the reverberations or sounds of bombs and nobody close to me died in the August war with Russia and nobody burnt or looted my house. However, I experienced my share of war in the village of Khevasheni in the Samtskhe-Javakheti.
My relatives died at the end of July in car-crash. Every morning starts with the memory of Nana and Irakli and every day and ends with the same sorrow. However, after August 7 nobody ever now remembers them.
I do not remember when I realized that the war had started. But when we threw away cold watermelon in the heat of summer without eating it; this was not the time to enjoy fruit when there was war in our country. At that moment I understood that the war entered my village but without bombs
August 7 2008
Urgent Appeal of the Georgian President
Dear compatriots,
“…of snipers are still targeting villagers. At this moment intensive fire is opened from tank artillery, batteries and all other possible means of weapons that were illegally moved into the conflict zone.”
Official Information
“In recent days the aviation of Russian federation continuously bombs Georgian territory, including the Georgian capital of Tbilisi. Russian troops and large amount of military equipment are deployed on Georgian territory. A large number of civilians died during the bombing raids. The current situation can be escalated and the results will be drastic for such a little country as Georgia.” (www.president.gov.ge)
When the war started I started to worry about my cousin who is serving in the Georgian army. I knew that he would be serving on the front line. I call him a hundred times. The mobile phone was melting in my hands. My nerves were strained and somehow I managed to get  through to him. I heard a terrible noise.
-Where are you?-I asked
-In the hell!-he replied and I try not to burst into tears.
-Are you OK?
-Yes- giving short answers. The information is enough; luckily he is live. If there is not disaster, my cousin who had fought in Iraq, would not have replied to in such a tone. However, the war is always a disaster.
My four-year-old nephew cannot go to bed without prayers. In the morning she says her prayers protected us.
August 8 2008
Georgian Catholicos-Patriarch called on the parish to reinforce their prayers for peace.
“Georgian Patriarchate expresses deep concern over the current situation in Tskhinvali district. Reportedly there are casualties and wounded during the war situation, both in military units and among the civilian population,” it was written in the statement of the patriarchate (www.patriarchate.ge)
Services are held every evening in the church of the village of Varkhani in Adigeni district (church is not fully completed).
My family is sitting in front of the TV-set all days long. “Kurieri”, news program on Rustavi 2, shows the bombardment of the cities and you know that it is going on in your country; in Georgia.
My friend Thea Tedliashvili lives in Gori. I tried to call but Geocell does not work properly. I know that she is in Nikozi, in the monastery. I get through her phone number several days later. She is crying, though she is always calm and patient but now she is crying.
Poti was bombed!
My colleague Inga Gvasalia lives in Poti. I called her.
-Do you know what is going on here?! There are a lot of killed people; even corridors are overcrowded in the hospital. I have to take children to the village,” Inga said.
We are whispering at home.
My neighbor 22-year-old Iago Nergadze is corporal at Kutaisi Artillery Unit. He has not left his unit yet; in the village his pregnant wife is waiting for him with the family. The only source for their connection is to use the mobile phone.
My father lives in Russia; he is Russian citizen. During those days I he has not put down the telephone; he calls in every fifteen minutes and speaks in a calm voice with us. I know he pretends to be calm; I know before dialing the number my father coughs several times to clean his voice and not to sound worried. He wanted to calm us down.
Gori is being bombed!
In the peace of night the noise of planes is better heard. My neighbor told me “when I see planes flying I shake fists at them. I cannot do anything more,” everybody fights with enemy as s/he can.
On August 12 agreement of ceasefire was signed between Russia and Georgia.
We are all relieved but it was in vain…On August 13 a bomb was dropped in the center of Gori and eight people died as a result.
“There is no more bread or flour in the shops,” people are complaining in villages.
A friend provides me with information on my mobile phone. He had obtained information from Internet and I am happy because at least the Internet is working.
An irrigation channel was cut in July in the village. The channel was too deep, nearly three meters deep.
“Why did they spend money?” the villagers were complaining. However, the channel acquired a new function in August.
“We will not need to dig trench,” one old man joked.
A dead soldier was brought to the village of Enteerli in Adigeni district. He was only a child and grew up an orphan.
During that time my teenager neighbors did not listen to music even at a low music.
We could not hear the voice of children playing football on the football pitch
A wounded soldier was brought to our village too. Lasha Mamageishvili has two children and he is 25. He had not called his family for two days. Then wife found his name on the list of wounded on the wall of Ghudushauri Medical Clinic in Tbilisi.
“We have a hero in the village,” people said. Some people smiled suspiciously; others ironically. However, the point is that the every villager was coming to Lasha’s house; and brought delicious food to him.
IDPs! Internally displaced people in their own homeland…
The wave of IDPs started to arrive in Samtskhe-Javakheti on August 8. 10 207 IDPs were in the region and it made 1,174 families. 1,604 among them were under-age, up-to15-years of age; and 152 were babies of 1 year or less.
IDPs sheltered into the sanatorium “Aghobili” in Abastumani; and the villagers started to collect food. Politicians were doing their business but villagers actually did the job.
1,147 people lived in various buildings in Samtskhe-Javakheti district; 9 580 IDPs sheltered here with their relatives.
“We placed them in the hotels, sanatoriums and composers’ house in Borjomi. They live in the sanatorium “Aghobili” in Abastumani, in the boarding-school in Akhaltsikhe,” stated Ivane Gelashvili, the head of the department for the cooperation with state institutions and local self-governances.
At this moment, the majority of IDPs returned to their houses.
“206 adults, 25 babies, 1 orphan, 2 parentless children, and15 pregnant women; IDPs compactly resided only in Borjomi; 95 people live in institutions,” said Marina Gachechiladze, the head of Regional Development Department.
IDPs live in the boarding school of Akhaltiskhe. At the moment there are only 593 IDPs in the region and their number is being reduced with each passing day.
The estimated number of the districts of the region is the following: 300 are in Akhaltsikhe; 44 in Aspindza; 135 in Adigeni; 63 in Borjomi; 4-in Akhaltsikhe and 7 in Ninotsminda.
On September 8 2008 with the initiative of EU, as a result of the negotiations with Georgian and Russian sides, concrete steps were identified that must be implemented under the terms of a “6 Point Agreement” that was negotiated with France’s President Nikloas Sarkozi
Based on the abovementioned agreement all Russian soldiers must have left Georgia before October 10, 2008 (besides the territory of South Ossetia and Abkhazia).
The war has finished but post-war situation is very painful too… We are still watching news programs with fear… I do not know how long it will continue….