13:41, Wednesday, 19.06.2013
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვანო მერაბიშვილმა საქართველოს პრეზიდენტს მიხეილ სააკაშვილს რუსული აგრესიის შედეგად დაზარალებული ადამიანების დასახმარებლად მიმდინარე სამუშაოებთან დაკავშირებით ანგარიში ჩააბარა. საუბარი არ შეხებია კახეთში ამ დრომდე მყოფ დევნილებს, რომელთა უმრავლესობაც გაუსაძლის პირობებში იმყოფება. დევნილების დიდ ნაწილს, მედიკამენტებზე და პირველადი მოხმარების საგნებზე რომ აღარაფერი ვთქვათ, საკვებად პურიც არ ჰყოფნით. იძულებით გადაადგილებულებს დღეისათვის მხოლოდ გაეროს სასურსათო პროგრამით გათვალისწინებული მწირი დახმარება მიეწოდებათ, ისიც დაგვიანებით. უცნობია, რაში დახარჯეს მუნიციპალიტეტების გამგეობებმა რეგიონში მომუშავე ბიზნესმენებისთვის და საბიუჯეტო დაფინანსებაზე მყოფი ორგანიზაციების თანამშრომლებისთვის გამორთმეული ათიათასობით ლარი.
ოფიციალური მონაცემებით, კახეთში დევნილთა რაოდენობა 25 აგვისტოსთვის 10 ათასს აღწევდა, 6 სექტემბრისთვის კი 2 ათასს არ აღემატებოდა. ამ დროისთვის რეგიონში სულ 645 დევნილი რჩება, აქედან 117 ადამიანი საგარეჯოს რაიონის სოფელ თოხლიაურში მდებარე ბანაკში კომპაქტურად არის ჩასახლებული, 18 ადამიანი სიღნაღის რაიონის სოფელ ზემო ბოდბის ყოფილი სკოლა – ინტერნატის შენობაში ცხოვრობს და 21 დევნილი თელავის ობოლ და მზრუნველობას მოკლებულ ბავშვთა სკოლა-პანსიონის შენობაშია შესახლებული. დანარჩენი დევნილები სხვადასხვა რაიონში კერძო საცხოვრებელ სახლებში ცხოვრობენ.
დევნილებს საკვები პროდუქტებით, ტანსაცმლით და პირველადი მოხმარების საგნებით, საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ერთად, სხვადასხვა ქვეყნები, საქართველოს მთავრობა და კერძო კომპანიებიც ამარაგებდნენ, თუმცა მათი დახმარების მიზნით, 137 800 ლარი კახეთის მუნიციპალიტეტების გამგებლებმა ადგილობრივი ბიუჯეტებიდანაც გამოყვეს. ამასთან ერთად, როგორც ცნობილია, მუნიციპალიტეტების გამგებლების მოთხოვნით, დევნილთა დახმარების მოტივით, თანხები შეგროვდა სახელმწიფო და საბიუჯეტო დაფინანსებაზე მყოფ დაწესებულებებში, თუმცა მიღებული თანხების აღრიცხვა ოფიციალურად არ მომხდარა, ისევე როგორც უცნობია, რეგიონის გუბერნატორის ზეპირი განკარგულებით, რა ოდენობის თანხა შეაგროვეს ბიზნესმენებმა და რაში დაიხარჯა ეს ფული. ბიზნესმენების თქმით, შეგროვილი თანხა მათ მუნიციპალიტეტების გამგეობებს გადასცეს, თუმცა თანხის ოდენობის და მისი გახარჯვის შესახებ ინფორმაციას საჯაროს მხოლოდ საგარეჯოს და თელავის მუნიციპალიტეტების გამგებლები ხდიან.
"დევნილთა ჰუმანიტარული დახმარების მიზნით, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე დასაქმებულ მეწარმეთა მიერ შექმნილმა მზრუნველთა საბჭომ, შემოწირულობის სახით შეაგროვა 17 135 ლარი. აღნიშნული თანხა სურსათის, ტანსაცმლის, ფეხსაცმლის, სამეურნეო საქონლის, მედიკამენტების, პირადი ჰიგიენის და სხვა საგნების შესაძენად დაიხარჯა", - აღნიშნავს საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგებელი გია ჩალათაშვილი.
თელავის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ზურაბ ბუცხრიკიძის ცნობით, ადგილობრივი მეწარმეების მიერ საომარი მოქმედებების შედეგად დევნილთა დასახმარებლად, თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობას, საერთო ჯამში 20 ათას ლარამდე თანხის ტანსაცმელი, ფეხსაცმელი, სურსათი და სხვა ნივთები გადაეცა. თელავის გამგებლის განმარტებით, მიღებული დახმარება დევნილებზე მიზნობრივად განაწილდა.
ამჟამად, კახეთში მცხოვრებ დევნილებს, როგორც თავად ირწმუნებიან, მხოლოდ გაეროს სასურსათო პროგრამით გათვალისწინებული დახმარება მიეწოდებათ, ერთ ადამიანზე ყოველ 10 დღეში ერთხელ 100 გრამი შაქრის ფხვნილის, 350 გრამი ზეთის, 400 გრამი პურის ფქვილის და 0,50 გრამი მარილის ოდენობით. დევნილების თქმით, დახმარება იმდენად ცოტაა, რომ ხშირ შემთხვევაში ისინი მშივრები არიან და საკვებად პურიც არ აქვთ.
უკვე მე-15 დღეა არავითარი დახმარება არ მიუღია გორის რაიონის სოფელ კარალეთიდან დევნილ ნათია ჭეჭელაშვილს, რომელიც სამ მცირეწლოვან ბავშვთან და მეუღლესთან ერთად თავს გურჯაანის რაიონის სოფელ ვეჯინში, მიტოვებულ სახლს აფარებს. საცხოვრებელი სახლი იმდენად მძიმე მდგომარეობაშია, რომ შესაძლოა, ჭერი ნებისმიერ დროს ჩამოინგრეს. ამიტომ დევნილი ოჯახი ძირითადად გარეთ, ეზოში იყო განთავსებული, თუმცა მას შემდეგ რაც აცივდა, ისინი იძულებულები გახდნენ, სახლში შესულიყვნენ.
"დახმარება გამგეობის სოციალური სამსახურის უფროსს დავით მაჭარაშვილს არაერთხელ ვთხოვე, ამ უკანასკნელმა კი სიტყვიერი შეურაცხყოფა მომაყენა. მე-15 დღეა არავითარი დახმარება არ მიმიღია და ბავშვებს ცარიელ დაობებულ პურს ვაჭმევ, რომელიც ერთ – ერთი საცხობის დარაჯმა მაჩუქა", - აღნიშნავს კარალეთიდან დევნილი.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებლის პირველი მოადგილის ალექსანდრე იმერლიშვილის ინფორმაციით, გამგეობა ჭეჭელაშვილს დევნილობის პირველ დღეებში შეძლებისდაგვარად დაეხმარა, ამ ეტაპზე კი, მისი თქმით, ადგილობრივ ხელისუფლებას დახმარების საშუალება არ აქვს.
კახეთში დევნილების დახმარების პროცესს არასამთავრობო ორგანიზაცია "ადამიანის უფლებათა ცენტრი" ახორციელებს. ორგანიზაციის წარმომადგენლების ცნობით, მონიტორინგის შედეგად იკვეთება, რომ ადგილობრივი გამგეობის სოციალური სამსახურის მიერ ბიზნესმენებისთვის და საბიუჯეტო დაფინანსებაზე მყოფ ორგანიზაციებში მომუშავე თანამშრომლებისთვის გამორთმეული ათიათასობით ლარი არამიზნობრივად არის გახარჯული, თანხის დიდი ნაწილის ხარჯვის შესახებ კი ინფორმაცია ამ დრომდე ხელმიუწვდომელია.
დევნილებისთვის განკუთვნილი თანხების არამიზნობრივად ხარჯვასთან დაკავშირებით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო დამადასტურებელი მასალების მიწოდებას ითხოვს.
როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრის პრესსამსახურის უფროსმა შოთა ხიზანიშვილმა განაცხადა, "ამ თანხების არამიზნობრივი ხარჯვა სისხლის სამართლის დანაშაულია და სამინისტრო მზად არის ფაქტობრივი მასალის მიღების შემთხვევაში სასწრაფო რეაგირება მოახდინოს".
თავის მხრივ, "ადამიანის უფლებათა ცენტრში" აცხადებენ, რომ შს სამინისტროს თუ ნამდვილად აინტერესებს კონფლიქტის ზონიდან დევნილი მოსახლეობის დახმარებისათვის განკუთვნილი თანხების არამიზნობრივად გახარჯვის ფაქტები, მონიტორინგის დასრულებისთანავე მზად არიან მოკვლეული მასალები სამინისტროს გადასცენ, თუმცა არასამთავრობო ორგანიზაციის იურისტის ლია ხუროშვილის თქმით, რამდენად მიზნობრივად გაიხარჯა თანხები, ამით სამინისტრო თვითონ თუ დაინტერესდება, კარგი იქნება. "ჩვენგან განსხვავებით შსს-ს საჯარო ინფორმაციის მიღებასთან დაკავშირებით პრობლემები არ ექნება და მასალებს სრულად მოიკვლევენ", - ამბობს იურისტი.

Georigan IDPs on Verge of Starvation in Kakheti Region
Vano Merabishvili, the Minister of Internal Affairs of Georgia reported to Georgian President Mikheil Saakashvili about the work the Georgian government is conducting for helping the people who incurred loses from the Russian aggression of August. However, the Minister of Internal Affairs did not mention anything about the IDPs residing in the Kakheti region. Most of them continue to live in under the most unbearable of conditions.  Bread, let alone medicines and the most essential of products are being provided only in small quantities. There is not an adequate amount for all IDPs. They are receiving this aid within the frameworks of UN World Food Program. On top of all their other problems, the meager aid is not even being distributed on time. No one knows where the representatives of district governments within Kakheti region spent tens of thousands of GEL that were raised from businesspersons and employees of Kakheti regional organizations, and some was funded from various state bodies.
Officially, 10,000 IDPs were registered on August 25 and 2, 000 on September 6 in Kakheti Region. However, there are only 645 IDPs in the region at present; 117 are live in a collative camp in the village of Tokhliauri, Sagarejo District, 18 in former boarding school in the village of Bodbiskhevi, Sighnaghi District and 21 continue to reside in the boarding school for orphans in the city of Telavi. The rest are living in private houses in various districts of the Kakheti region.
The IDPs used to receive food, clothing and other essential products international organizations, and such supplies were provided by various countries, the Government of Georgia and many private companies. The Kakheti Region’s district governors were able to mobilize a total of 137,800 all together from their state budgets for the benefit of IDPs. Under the pressure applied by district governors, money was also collected from the employees of Kakheti Regional state bodies and various organizations that were state funded. However, this money was never registered anywhere. We also do not know how much money was allocated under an oral order of Kakheti Regional Governor from the businesspersons working in Kakheti Region. The businesspersons say that the mobilized money was transferred to all Kakheti district governors’ offices. However, only Sagarejo and Telavi District governors make information on the amount of raised funds transparent as well as the information on how the financial resources were spent.
“The board of trustees created by the businesspersons working in Samegrelo District raised 17,135 GEL for IDPs. The money was spent on food, clothing, shoes, technical equipment, medicines, hygiene products and other things for the IDPs,” states Gia Chalatashvili, Sagarejo District Governor.
Zurab Butskhrikidze, Telavi District Governor informs that the total value of the clothing, shoes, provisions and other various products distributed among the IDPs by the local businesspersons came to approximately 20, 000 GEL. The Telavi District Governor makes it clear that the raised money was used as intended.
IDPs residing in Kakheti region state that the products are given to them only within the World Food Program. They receive 100 grams of sugar,  350 grams oil, 400 grams of four and 0,50 grams of salt per person every 10 days. The IDPs state this is very little and they are hungry most of the time. Often they do not even have bread as an essential stable.
Natia Chechelashvili, the IDP from Karaleti village, Gori District who found shelter with a husband and 3 minors in an abandoned house in Vejini Village, Gurjaani District has not received any kind of aid for 15 days now. The house is wrecked. The ceiling might fall down at any time. The IDP family used to live in the yard. However, the situation worsened when it started to become cold outside. The family was then forced to go inside the wrecked house.
“I have addressed Davit Macharashvili, head of Social Division within the Gurjaani District Governor’s Office numerous times. However, he refused to help me and even insulted me verbally. I have not received any kind of aid for 15 days now. I feed my children with mouldy bread. A  bakery house guard gave the bread to me,” states Chechelashvili, an IDP from Karaleti.
Aleksandre Imerlishvili, First Deputy of Gurjaani District Governor informs that they had been helping Chechelashvili earlier. However, he said at the present moment the local government does not have enough funds to adequately continue supporting her.
The Human Rights Center continues monitoring the process of IDP aid program implementation. The organization found out that tens of thousands of GEL having been collected by the Social Division of Gurjaani District Governor’s Office from local businesspersons and employees of budgetary funded oganizations were spent without purpose. The information on majority of funds is still inaccessible.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia demands that the materials on spending IDP funds that is not defined with purpose be now provided.
Shota Khizanishvili, head of MIA Press Department stated that “purposeless” spending of these funds is a criminal case. The Ministry of Interior is ready to immediately react on the provided materials.”
The Human Rights Centre states that if the MIA is actually interested in investigating the case of purposeless spending of IDP funds and the organization is ready to provide all necessary materials to the ministry when the organization finishes its investigation.
However, Lia Khuroshvili, the lawyer of HRIDC states that it woudl be nice if the ministry itself started the investigation at its own initiation. “Unlike us, it will not be problematic for the Ministry to obtain public information and research all existing materials,” stated the lawyer.