მოსახლეობა ოსების და ქართველების გაძარცვულ სახლებში ბრუნდება
გუშინ შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის ქვედანაყოფები ქართულ სოფლებში ზარ-ზეიმით შევიდა. შინდისის, ნიქოზის, ფხვენისის, ერგნეთის, ბროწლეთის და ა.შ. სოფლების მაცხოვრებლები ქართულ პოლიციის გამოჩენას დიდი სიხარულით შეხვდნენ. სამხარეო პოლიციის უფროსს ვოვა ჯუღელს რუსმა მშვიდობისმყოფელმა მარატ კულახმეტოვმა ,,ნაბლოკსპოსტარი" ადგილები  ჩააბარა.
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიამაც აღიარა, რომ რუსების მიერ კონტროლირებადი გორის რაიონის ,,ბუფერული ზონის" სოფლები უკვე თავისუფალია. დიდი და პატარა ლიახვის ქართულ სოფლებს კი კვლავ რუსები აკონტროლებენ.
ფაქტობრივად, გორის რაიონის ტერიტორიიდან რუსების გასვლამ მხოლოდ ადგილობრივი პოლიციისა და ადგილობრივი ხელისუფლების შეზღუდული კონტროლი გააფართოვა.
გათავისუფლებული სოფლების მაცხოვრებლები გაძარცვულ, ზოგიც ნახევრად დამწვარ სახლებში იცხოვრებს. ადგილობრივ ძალოვან უწყებებს იმის გარკვევაც მოუწევთ, მონაწილეობდნენ თუ არა ქართველები ქართული ოჯახების გაძარცვაში. უკან დაბრუნებული მოსახლეობა აცხადებს, რომ ბევრი სახლი ბოლო ხანებში ქართველების მიერ გაიძარცვა.
,,სახლებს კარგად ეტყობა ქართველების მიერაა გაძარცვული თუ ოსების. ოსი მაროდიორები ძარცვისას ე.წ. ,,ქურდულ წესებს" არ იცავდნენ. ისინი პირდაპირ იჭრებოდნენ სახლში, ფეხით ანგრევდნენ კარებს, ესროდნენ კედლებს, ამტვრევდნენ ფანჯრებს ჩარჩოებინად. მათ ეშინოდათ იმისა, რომ სახლში ვინმე ქართველი არ ყოფილიყო დამალული. ოსების ნახელავი ადვილი მისახვედრია. სამაგიეროდ ქართველების გაძარცვულ სახლებსაც ეტყობათ გაძარცვის ნიშნები. ქართველები იპარებოდნენ ჩუმად, ისინი ხმაურით არ შედიოდნენ სახლში. მათ იცოდნენ, რომ სახლში არავინ იმყოფებოდა და ამიტომ არ სჭირდებოდათ კარის შენგრევა და ფანჯრების ლეწვა" - ამბობს სოფელ ბროწლეთში მაცხოვრებელი გ. ბუჟღულაშვილი.
სოფელ ერგნეთში ორი დღის წინ ინციდენტიც მოხდა. კასრაძეების ოჯახს ოსი მოროდიორები დაესხნენ თავს. ინციდენტი ჩხუბში გადაიზარდა. ნაცემი კასრაძე გორის საავადმყოფოშია მოთასებული. ოსური მხარის განცხადებით, ერგნეთში რამდენიმე ოსი მორადიორი დაიღუპა. არის თუ არა კავშირი ამ ორ ინციდენტს შორის, უცნობია.
მხარის გუბერნატორი ლადო ვარძელაშვილი მოსახლეობას სთხოვს, რომ ჯერ ნუ დაბრუნდებიან საკუთარ სოფლებში. გორის კარვების ქალაქში, დაახლოებით 100 კარავში, ერგნეთიდან, ბროწლეთიდან, კარალეთიდან, ნიქოზიდან, შინდისიდან და ქარელის რაიონის სოფლებიდან დევნილები ცხოვრობენ. მოსახლეობა აცხადებს, რომ ურჩევნიათ თავიანთ გაძარცვულ და დამწვარ სახლში იცხოვრონ, ვიდრე სიცივესა და შიმშილში და სველ კარვებში.
გორის საბავშვო ბაღებში განთავსებული დევნილებიც ტოვებენ შენობებს. ფხვენისის მოსახლეობას უთანხმოებაც კი მოუვიდა საბავშვო ბაღის ადმინისტრაციასთან. ფხვენისელებს გასაშლელი საწოლების წაღება უნდოდათ, მაგრამ საბავშვო ბაღის გამგემ ამის საშუალება მათ არ მისცა. სოფელ ფხვენისის საჯარო სკოლის პედაგოგი ციური ეშმაკურაშვილი აღშფოთებულია გორის გამგეობის თანამშრომლების ცინიზმით და ქმედებით:
ციური ეშმაკურაშვილი - ,,საბავშვო ბაღის გამგემ გამოგვიცხადა, რომ ჩვენთვის დარიგებული ჭურჭელი და საწოლები უნდა დაგვეტოვებინა, ეს ყველაფერი ჩვენ გვჭირდებაო, რადგან ბაღის საკუთრებაში არსებული ჭურჭელი დაგვემტვრაო... ვითარების გასარკვევად გამგეობაში გადავედი და უნდა გვენახა ვინმე ზურაბ ჩხეიძე, რომელის კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამმართველოს უფროსია. თურმე იგი ყოფილა ჩვენი კურატორი. ჩხეიძე ვერ ვნახეთ, იქ მისაღებში პატარა გოგოები ისხდნენ, მასხარად ამიგდეს, პედაგოგი ქალი ხარ, არ იცი, რომ რასაც იყენებდი, სახელმწიფო საკუთრებააო. მიუხედავად ამისა, მაინც წამოვიღე ყველაფერი სახლში და ამჟამად უკვე სოფელში ვარ, ფხვენისში, რომელიც ნიქოზს ესაზღვრება".
ციური ეშმაკურაშვილი დღეს დილით სკოლაში წავიდა. მისი თქმით, სწავლის დაწყება უახლოეს ხანებში შესაძლებელია, რადგან სკოლას მხოლოდ ფანჯრები აქვს ჩასასმელი. მისი მეუღლე ომის დროს დაიჭრა, ხოლო მამამთილს კასეტური ბომბი აუფეთქდა.
,,ქალებმა ცოტა ადრე დავტოვეთ სოფელი, უკვე იგოეთში ვიყავით, როდესაც ჩემი მეუღლე თანასოფლელების მანქანით წამოვიდა სოფლიდან. ვარიანთან ოსები გადაეყარნენ და მანქანა დაცხრილეს. დაიღუპა მანქანის მძღოლი, ჩემი მეუღლე კი დაიჭრა. იძულებული გახდა სოფელში დარჩენილიყო, რადგან წამოსვლა ვეღარ შეძლო. დაჭრილმა კაცმა მთელი 45 დღე სოფელში ისე გაატარა, რომ ჭრილობები წამლის გარეშე მოიშუშა. ელემენტარულად გამაყუჩებელიც კი არ ჰქონდა, რომ ტკივილები მოეშუშებინა. აი, ასე გადაიტანა ჩემმა მეუღლემ ოკუპაციის პერიოდი. ამას მეორე უბედურება დაემატა. ჩემმა მამამთილმა ნაკვეთში რაღაც რკინის საგანი იპოვა. როგორც კი ხელი მოჰკიდა, აფეთქდა და ადგილზე დაიღუპა. სოფელში იმ დროს 35 კაცი იყო დარჩენილი და როგორც მოახერხეს, ეზოში დაკრძალეს. სოფელში დანგრეული სახლები არ გვაქვს, უბრალოდ უმეტესობას ფანჯრები აქვს დაზიანებული, ისე რომ მთლად წყალწაღებულები არ ვართ. აი ასეთი ტანჯვა გამოვიარეთ და გუშინ ისეთი აღელვებული და გაბრაზებული ვიყავი, პირდაპირ თქვენ დაგიკავშირდით. მე ხომ არ ვიცოდი, ჩემი სახლი რა მდგომარეობაში იყო." - გვითხრა ქალბატონმა ციურიმ.
სოფელი ყელქცეული ასევე ერთ-ერთი ის სოფელია, სადაც ძირითადად მოხუცები დარჩნენ. ამავე სოფელში მცხოვრები დარეჯან ტარუაშვილი იხსენებს, რომ თვენახევრის განმავლობაში სოფელში არავინ შესულა.
,,ამ ხნის განმავლობაში ჩვენთან არავინ ყოფილა, არც ხელისუფლებიდან და არც ჟურნალისტები. ერთხელ იყვნენ ნაციონალები და რაღაც საჭმელი მოიტანეს. ჟურნალისტები კიდევ ჯიპებით რომ მოდიან ხოლმე და აცხადებენ, რუსები და ოსები არ გვიშვებენო, წამოსულიყვნენ ავტობუსით. ხომ იციან, რომ ,,ჯიპით“ სოფელში არავინ შემოუშვებდა? ამდენი ხანია სოფელში ავტობუსი დადის უკვე და ერთხელ მაინც გამოჰყოლოდნენ ხალხს და ენახათ ჩვენი მდგომარეობა. ჩვენი ძალებით შევინახეთ ჩვენი თავი. რუსები გაგიჟებულები იყვნენ იმით, ეს რა კარგი ხალხი ყოფილხართ, ჩვენ სულ სხვა წარმოდგენა გვქონდა თქვენზეო. ძალიან გახარებულები ვართ იმის გამო, რომ ქართული პოლიცია შემოვა ჩვენთან. რა თქმა უნდა არავინ ვიყავით დაზღვეული ოსი ყაჩაღებისგან. მიუხედავად ამისა, ჩვენ მაინც ჩვენი თავი ჩვენ თვითონვე შევინახეთ." - გვითხრა დარეჯან ტარუაშვილმა.

Coming-home to houses looted by Ossetians and/or by Georgians – or both
Yesterday the representatives of sub-department of Shida Kartli Regional Police glumly entered Georgian villages. The inhabitants of the villages of Nikozi, Pkhvenisi, Ergneti, Brotsleti and so on met the Georgian law enforcement with utter happiness. Marat Kulakhmetov, the head of Russian peacekeepers handed the former Russian block posts over to Vova Jugheli, who is the head of Shida Kartli Regional Police.
The COE observation mission acknowledged that the villages in so called buffer zone which had been controlled by the Russian are now free from the so-called Russian peacekeepers. However, the Georgian villages in Didi Liakhvi and Patara Liakhvi Gorges are still under Russian control.
In fact, the departure of Russian soldiers did not change the current situation dramatically. Simply put, the control area for Georgian police and local government has been expanded.
The inhabitants of freed villages from the Russian sphere of control will now be living in looted and half burned houses. The locals will have to make an investigation of whether the Georgians took part in looting Georgian families or this was done by South Osstians and Russian Forces working together, or at least while the Russians turned a blind eye to what was going on with Georgian property.  The returnees state that many houses have been recently looted by Georgians themselves.
“You can tell from the looted house whether it was looted by Georgians or by Ossetians. Ossetians looters did not follow so called “rules of thieves”. They entered the houses directly, kicked in the doors, and took windows out of the frames. They were afraid that maybe a Georgian was hiding somewhere in the house. It is easy to notice the “work” of Ossetians. Georgians did not loot they went about robbing houses. They entered the houses quietly unlike Ossetians. The Georgians knew that there was no one in the house and therefore did not kick in the doors or smash the windows,’ states G. Buzhghulashvili, the inhabitant living in the village of Brotsleti.
There was an incident in the village of Ergneti two days ago. The Kasradze family was attacked by Ossetian looters. The fighting broke out and a member of Kasradze family was beaten. He is now in Gori Hospital. Ossetians stated that several Ossetian looters died in Ergneti. No one knows if there is any connection with these two pieces of information or not.
Lado Vardzelashvili, the Shida Kartli Regional Governor requested the population to refrain from returning to the villages for now. The inhabitants of Ergneti, Brotsleti, Karaleti, Nikozi, Shindisi villages, as well as the population from Kareli District villages are now living in about 100 tents in Gori City of Campers. They say they prefer to live in their own looted and burned down houses than in cold and wet camps and be half starved.
The IDPs which had been placed in Gori nursery houses are leaving for their houses. The IDPs from the village of Pkhvenisi had an argument with the nursery home administration where they were living. The IDPs wanted to take stove-benches they received as humanitarian aid. However, the nursery home principal did not them access.  Tsiuri Eshmakurashvili, the teacher of Pkhvenisi Public School is shocked with the sarcasm and activities of the representatives of Gori District Governor’s Office:
“The head of nursery home told us that we had to leave the dishes and plates as well as beds we had received as humanitarian aid at the nursery home. She said the nursery home needed the dishes as their own dishes were broken… We went to the Gori District Governor’s Office to see Zurab Chkheidze, head of Culture and Monumental Protection. He was our curator. However, did not manage to see Chkheidze. There were other representatives of the Governor’s Office, much younger I am and they literarily laughed at me. They said you are a teacher and educated woman. Do not you know that everything you used while living in the nursery home is state property? Despite this I took everything I received as humanitarian aid and now I am in the village of Pkhvenisi which is situated at the border of Nikozi village.”
Tsiuri Eshmakurashvili went to school this morning. She says that it is possible to start studies in the Pkhvenisi Public School in the nearest future. It has not destroyed. Only glasses should be installed in the empty frames. Tsiuri Eshakurashvili’s husband was injured in August war and her father-in-law killed by a cluster bomb.
“The women left the village a bit early the men did. I was in Igoeti when my husband left the village with fellow villagers by car. Their car came across the Ossetians near Variani. The Ossetians riddled their car with bullets. The driver died, my husband was injured in the shooting. He had to return to the village and stay there. He spent 45 days in the village and healed his wounds without any medicine. This is when he did not even have a pain killer. However, soon another misfortune occurred. My father-in-law found a metal object in our garden, which may have been a cluster bomb.  He touched it and on that very moment it exploded. He was immediately killed. There were only 35 men were in the village at that time. They helped and buried my father-in-law in the yard.  There are no destroyed houses in the village. The most of them do not have windows any more. This can be fixed. The situation is not very dramatic in Pkhvenisi. We have undertaken so much suffering during the war. The meeting in the Governor’s Office angered me so much that I called you immediately to make a complaint. I did not know in what conditions my house was and that’s why I took the humanitarian things,” said Mrs. Tsiuri.
For the most part it was only old people who remained in Kelktseuli village during the war. Darejan Taruashvili recalls that no one visited the village for a month and a half.
“No one from the either government or media came into the village during this period of time. Representative of National Movement came only once and brought some food. Journalists usually try to arrive in Jeeps and the Russians and Ossetians do not let them in. It is natural. If they came by bus they would go through Russian block posts without any problems. The bus has been operating for a long time now. They could have entered in a bus and seen just how we live. We had supported ourselves without anyone’s help. Russians were saying, you appear to be very good people. “We had totally different opinion about you.”
Locals say that they are now very happy that the Georgian police will be able to enter the village. We did not have guarantees that the Ossetian looters would not arrive. However, they did not come. We supported ourselves independently, and without anyone’s help from outside,” said Darejan Taruashvili.