უკრაინის მოქალაქე ქართველ პოლიციელებს წამებაში ადანაშაულებს
კიეველი ორესტ ბოხონკო სამეგრელო ზემო-სვანეთის სამხარეო პოლიციის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებს წამებასა და არაადამიანურ მოპყრობაში ადანაშაულებს. უკრაინის მოქალაქე ქართველმა პოლიციელებმა 27 აგვისტოს თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დააკავეს. იგი დიდი რაოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვასა და ტრანზიტით საერთაშორისო გადაზიდვაშია ბრალდებული. სამხარეო პოლიციის თანამშრომლების მტკიცებით ნარკოტიკი „მეტადონი“ ბოხონკოს ანალური ხვრელიდან ამოიღეს. უკრაინის მოქალაქე ბრალდებებს კატეგორიულად უარყოფს. მისი ადვოკატი, შორენა კალანდია კი იმ კანონდარღვევებზე საუბრობს, რომელიც ბრალდებულის დაკავებას ახლდა.
„ეს ის ქვეყანაა, რომელსაც ევროკავშირში შესვლა სურს?!“ - ამ სიტყვებს ორესტ ბოხონკო ზუგდიდის რაიონულ სასამართლოში ყველაზე ხშირად იმეორებდა. უცხო ქვეყნის მოქალაქეს ამის თქმის საფუძველს პოლიციის მხრიდან მასზე განხორციელებული ძალადობის ფაქტები აძლევდა.
საქართველოში უკრაინის კონსულის, ვლადიმირ ბონდარენკოს მისამართით გაგზავნილ წერილში ორესტ ბოხონკო დეტალურად ჰყვება იმ ისტორიას, რომელიც მას საქართველოში პირველად ჩამოსვლისთანავე თავს გადახდა.
როგორც ირკვევა, 37 წლის უკრაინის მოქალაქე 27 სექტემბერს, საღამოს 11 საათზე თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დააკავეს. იგი საქართველოში კიევი-თბილისის რეისით ჩამოფრინდა. ბოხონკო აღნიშნავს, რომ იგი სენაკში მეგობარ ზაზა სამინავასთან სტუმრობას გეგმავდა, რომელიც მას აეროპორტში უნდა დახვედროდა. გასასვლელში მას უცხო პირი ხვდება, რომელიც სამინავას ნახევარი საათით დაგვიანებას ატყობინებს და აეროპორტის შენობის ერთ-ერთი ოთახისკენ აცილებს. დაახლოებით 20 წუთში ქართველი მასპინძელი ჩნდება და ისინი ავტომანქანით გასვლას აპირებენ. ამ დროს სტუმარ-მასპინძელს 10-მდე სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმული პირი უახლოვდება და ორივეს ძალის გამოყენებით მიწაზე აწვენს.
ორესტ ბოხონკო: „მხოლოდ მე წამომაყენეს და მკითხეს, სად ინახავ ნარკოტიკულ საშუალება „მეტადონსო“. მე გაოგნებული ვპასუხობდი, რომ მას არაფერი აქვს და რაღაც გაუგებრობაა-მეთქი. ჩემი პასუხი არ მოეწონათ და ცემა დამიწყეს, მუცელში მირტყამდნენ. შემდეგ აეროპორტის შენობაში დამაბრუნეს. მე ვუხსნიდი, რომ უკრაინის მოქალაქე ვიყავი და ვალდებული იყვნენ საელჩოსთვის ეცნობებინათ. ისინი ჩემს მოთხოვნას ყურადღებას არ აქცევდნენ და „მეტადონს~ კვლავ მოითხოვდნენ. მე აეროპორტის ადმინისტრაციისა და საბაჟო სამსახურის თანამშრომლების მოწვევასაც მოვითხოვდი, მაგრამ უკვე 10 კაცი ერთდროულად, ყველა მხრიდან მირტყამდა“
ბოხონკოს მოთხოვნებს პოლიციელები თურმე იმ მიზეზით არ აკმაყოფილებდნენ, რომ საქართველოს კანონმდებლობით ხანგრძლივ პროცედურას საჭიროებდა და დილამდე გასტანდა. ამიტომაც ურჩიეს ეჭვმიტანილს მოწმეების გარეშე ხელი მოეწერა ოქმისთვის, სადაც ნარკოტიკების არქონას დაადასტურებდა. ბოხონკომ ხელი კი მოაწერა ქართულენოვან დოცუმენტს, თუმცა შინაარსი მისთვის უცნობი იყო.
ორესტ ბოხონკო: „პირადი ნივთების ჩხრეკის შემდეგ გაშიშვლება მიბრძანეს, მერე ბუქნის გაკეთება... როგორც შემდეგ გავარკვიე, ამ პროცედურით თუ ანალურ ხვრელში ნარკოტიკი იყო, უნდა გამომძვრალიყო. ამ ყველაფერს ვიდეოკამერით იღებდნენ. თითქმის ყველა პოლიციელი მობილური ტელეფონით იღებდა ჩემს შიშველ სხეულს და ჩემთვის გაუგებარი ენის მიუხედავად ვხვდებოდი, რომ მამცირებდნენ და დამცინოდნენ.
ერთ-ერთმა პოლიციელმა, რომელიც ამ „სპეცოპერაციას“ ხელმძღვანელობდა, მიბრძანა გადაიხარეო. შევეწინააღმდეგე, მაგრამ ძალის გამოყენებით მაიძულეს. იმ ხელმძღვანელმა, სავარაუდოდ კოხტა კოდუამ, რეზინის ხელთათმანები გაიკეთა და ანალური ხვრელის შემოწმება დამიწყო... 20 წუთი ასე მაწამეს. ძებნა რომ უშედეგო აღმოჩნდა, შემეშვნენ. ამის შემდეგ ოთახიდან რამდენიმე თანამშრომელი გავიდა. დანარჩენები მათ გამოჩენამდე ნახევარი სააათის განმავლობაში სრულიად შიშველს კამერით მიღებდნენ, დამცინოდნენ და მცემდნენ.
მას შემდეგ, რაც ოთახიდან გასული პოლიციელები დაბრუნდნენ, რამდენიმე ყელში მწვდა, რამდენიმე სხეულს მიმაგრებდა. ის ერთი კი ანალური ხვრელის გასინჯვას კვლავ განაგრძობდა. აუტანელი ტკივილების შედეგად გონება დავკარგე. არ ვიცი რამდენი ხნით, მაგრამ გონს რომ მოვეგე მაგიდაზე ყვითელი რეზინის ბუშტი იდო. პოლიციელებმა მითხრეს, რომ ეს „მეტადონი“ იყო და ჩემი სხეულიდან გამოიტანეს...“
ორესტ ბოხონკო თბილისიდან ზუგდიდში სამხარეო პოლიციის სამმართველოში გადაიყვანეს, ხოლო შემდეგ წალენჯიხის პოლიციის წინასწარი პატიმრობის იზოლატორში მოათავსეს. ბრალდებულის განმარტებით იქ მას სასწრაფო სამედიცინო დახმარება დასჭირდა. ბოხონკომ მაღალი არტერიული წნევასა და შიმშილში 2 დღე გაატარა. სავარაუდოდ მას ნეკნების მოტეხილობაც აქვს, თუმცა გამოძიებამ ბოხონკოს ადვოკატს სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის ჩატარებაზე სიტყვიერი უარი განუცხადა.
ორესტ ბოხონკოს ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ ჯეირან მორგოშიამ აღკვეთის ღონისძიების სახით 2 თვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. იგი სსკ-ის 260-ე მუხლის მე-3 ნაწილითა და 262-ე მუხლის მე-4 ნაწილით გაასამართლეს. ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში უკრაინის მოქალაქეს სამუდამო პატიმრობა ემუქრება. იგი ზუგდიდის #4 საპყრობილეშია მოთავსებული. დაკავებულია ასევე ზაზა სამინავა, რომელსაც ბრალად ედება ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინის“ უკანონო შეძენა-შენახვა. პოლიციის მტკიცებით სენაკში, სამინავას ბინის ჩხრეკისას 0,007 გრამი „ჰეროინი“ აღმოჩნდა.
დაცვის მხარის განმარტებით ბოხონკოს საქმე ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში უკვე გასაჩივრდა. ადვოკატი მიიჩნევს, რომ პროცესუალური დარღვევებით ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედება და ამის შედეგად ამოღებული მტკიცებულება დაუშვებლად უნდა იქნას ცნობილი.
შორენა კალანდია, ადვოკატი: „დაკავებულს არ ჰყავდა ადვოკატი. მას არავინ განუმარტა, რომ გასაჩივრების ვადა, 72 საათი ჰქონდა. პოლიციელებმა არ შეატყობინეს უკრაინის საელჩოსა და საკონსულოს, მაშინ როდესაც ეს მოქმედება დაკავებიდან არაუგვიანეს  5 საათის განმავლობაში უნდა განეხორციელებინათ. ამის შესახებ ოფიციალური შეტყობინება მხოლოდ დღის შემდეგ გაიგზავნა. ბრალდებული ხელს არ აწერს არც ერთ დოკუმენტს, რადგან მხოლოდ ქართულ ენაზე იყო შედგენილი.
რაც შეეხება ანალური ხვრელის შემოწმებას – იგი სრული კანონდარღვევით მოხდა. არ არსებობს გამომძიებლის ან პროკურორის შესაბამისი დადგენილება, რომელსაც წინასწარ უნდა გასცნობოდა დაკავებული. ამ პროცედურას სამედიცინო დაწესებულებაში წერილობითი მიმართვის საფუძველზე ატარებს სპეციალისტი, ექიმი და არა პოლიციელი. ეს არ გაკეთებულა. სამაგიეროდ ეს გააკეთა ოპერატიული ჯგუფის ხელმძღვანელმა კოხტა კოდუამ, რომელმაც დაკავებულის მიმართ წარმოუდგენელი სისასტიკე გამოიჩინა და ამას მალავენ. ოპერატიული ინფორმაციის ავტორიც ის არის და ამასაც მალავენ, ამ დოკუმენტის ასლიც აღარ გადმომცეს. ჩხრეკის ოქმში არ არის მითითებული ის, რომ გადაღებას ტექნიკური საშუალებით აწარმოებდნენ“
დაცვის მხარისათვის ცნობილია ოპერატიული ჯგუფის მხოლოდ იმ რამდენიმე წევრის ვინაობა, რომლებიც ბოხონკოს ცემაში მონაწილეობდნენ. გიორგი ლომაია, ჯუმბერ აბლოთია, გიორგი ჯანაშია და გიორგი სამუშია-ნაცმოძრაობის აქტივისტი, რომელიც ოპოზიციის წევრების ცემაში თავად იყო ბრალდებული და ადმინისტრაციულ სახდელსაც იხდიდა.
უკრაინიდან ზუგდიდში უკვე ჩამოვიდა დაკავებულის ძმა, რომან ბოხონკო, რომელიც მომხდართან დაკავშირებით შეშფოთებას გამოთქვამს.
რომან ბოხონკო: „ჩემი ძმის დაპატიმრებას ვერაფერს ვუკავშირებ. თავდაპირველად ოჯახის წევრებს გვეგონა, რომ ორესტის გაუჩინარება კრიმინალებს უკავშირდებოდა. დარწმუნებული ვიყავით, რომ ფულის გამოძალვის მიზნით იყო გატაცებული და გამოსასყიდი თანხის მოთხოვნას ველოდით. ჩემს ძმას ნარკოტიკულ საშუალებებთან შეხება არასდროს ჰქონია. ამაზრზენია ის მოქმედებები, რომელიც მედიკოსების გარეშე ჩატარდა. ამას თქვენთან პოლიციელები აკეთებენ?! ასეთი თეთრი ძაფებით კერავს საქმეებს ქართული პოლიცია?!“
ორესტ ბოხონკოს შეტყობინების შემდეგ ბათუმიდან ზუგდიდიში უკრაინის კონსული, ვლადიმერ ბონდარენკო ჩავიდა. იგი პატიმარს რამდენჯერმე შეხვდა. ბონდარენკო სამხარეო ადმინისტრაციაში გუბერნატორს, სამხარეო პოლიციისა და პროკურატურის ხელმძღვანელებსაც შეხვდა, თუმცა უცნობია საუბრის დეტალები. „მე თვალყურს ვადევნებ გამოძიების პროცესს, ველოდები ქართველი სამართალდამცავების გადაწყვეტილებას. მე საქმის კურსში ვარ და ჩემთვის უკვე ცნობილია იმ პროცესუალურ დარღვევებზე, რომელსაც ბოხონკოს დაკავების დროს ადგილი ჰქონდა. ჩემი კომპეტენციისა და კანონის ფარგლებში შევეცდები მაქსიმალურად დავიცვა თანამემამულის ღირსება და ადამიანური უფლებები“,- აცხადებს უკრაინის კონსული.

Orest Bokhonko from Kiev blames officers from main department of Samegrelo-Zemo Svaneti regional police for torture and inhuman treatment. Georgian law enforcers detained Ukrainian citizen in Tbilisi international airport on August 27. He is suspected of having purchase and transported internationally a particularly large amount of narcotics. Police officers from regional department claim they withdrew the drug “Metadon” from the rectum of Bokhonko. Ukrainian citizen categorically denies the accusations. His attorney, Shorena Kalandia speaks about those violations that occurred during the detention.
“This is the country which claims to get into the EU?!” Orest Bokhonko repeated these words most often in Zugdidi district court. A citizen of foreign country makes such statements as the result of the harassment he experienced on the part of a Georgian police officer.
Orest Bokharenko reported the story in details in his petition to Vladimer Bondarenko, Ukraine Council to Georgia.
Reportedly, thirty-seven-year-old Ukrainian man was arrested in Tbilisi International Airport at 11:00 PM on September 27. He arrived in Tbilisi from Kiev. Bokhonko pointed out that he intended to visit his friend Zaza Saminava in Senaki, western Georgia; the friend was supposed to meet him in the airport. A strange person met him at the exit who informed him that Saminava was delaying for half an hour and led him to a room in the airport. 20 minutes later Georgian friend appeared and they intend to leave the place by car. At that moment nearly ten people dressed in civil forms approached the men and pushed them down to the floor with the use of force.
Orest Bokhonko: “They lifted only me up and asked where I was hiding “Metadon.” I was surprised and explained to them that I had no drugs on me. There was still confusion associated with their actions.  They did not like my reply and started to beat me in the abdomen. Then they took me back to the airport building. I was explaining to them I was citizen of Ukraine and they had to inform Ukrainian Embassy about my detention. They did not pay attention on my request and demanded to show them the Metadon. I asked them to call the airport administration staff and officials from the custom but all ten men were beating me together.”
The police officers would not satisfy the requests of Bokhorenko because it would take long procedure under Georgian legislation and the process could have lasted till next morning. Thus, they suggested the suspect to sign the protocol without witnesses where he would confirm that he had no dugs on him. Bokhonko signed protocol written in Georgian so he could not read the context of it.
Orest Bokhonko: “Having checked my personal items they demanded me to take off clothes and then to squat… only some time later I learned that if a person has drugs in anal canal the narcotics could drop in this procedure. Everything was recorded on video-camera. Almost every policeman was shooting me by mobile phone and despite the fact I could not hear Georgian language I could guess that they were making fun of me and degrading me.
Since police officers returned went back to the room, several of them strangled me in the throat and others were holding my body. One police officer continued to check my anal canal. I fainted because of the terrible pain. I do not know how long it lasted but when I recovered there was yellow rubber balloon on the table. The policemen said that it was Metadon that they had taken out of my body….”
Orest Bokhonko was taken to Zugdidi regional police department and then was placed in the pre-trial detention setting in Tsalenjikha. The accused explained that he needed medical assistance of the first aid in Tsalenjikha. Bokhonko spent two days with high blood pressure and was hungry. Supposedly, his ribs are broken though the investigation verbally refused the attorney to conduct forensic expertise.
Judge Jeiran Morgoshia from Zugdidi district court imposed two-month pre-trial detention on Orest Bokhonko. He was judged under Article 260 paragraph III and Article 262 paragraph IV of the Georgian Criminal Code. If Ukrainian citizen is find guilty based on final verdict he faces the danger of life imprisonment. He is in Zugdidi Prison # 4. Zaza Saminava, friend of Bokhonko, is also arrested who is charged for illegally purchase and procession of heroin. Law enforcers claim that they discovered 0, 007 grams of Heroine in his house in Senaki.
The defense side explained that case on Bokhonko was appealed at Kutaisi Appeal Court. The attorney considers that investigation was conducted through violations and evidence that was withdrawn by the investigation should be entirely cancelled.
Shorena Kalandia, the attorney:  “The detainee did not have a lawyer. Nobody explained to him that he could appeal against the charge within 72 hours. The police did not report to the Ukrainian Embassy and Council though they had to do it within 5 hours. They sent official notification about the detention to the Embassy only the next day. The detainee did not sign any of the documents because they were written in Georgian.
As for examining of the rectum which was conducted under a blatant violation of the law, there was no correspondent document issued by either investigator or prosecutor who should have been read to the detainee. A specialist-doctor carries out the expertise based on written notification issued by medical agency and policemen were not authorized to decide it. These legal procedures were not followed though Kokhta Kodua, the head of operative group did it illegally and he was particularly ruthless towards the detainee and they hide the behavior.  Kodua was also the source for operative information and they hide it too; they did not hand in me the copy of that document. There is not noted in the search warrant that the process was video recorded.”
The defense side knows the names of several people who were members of the operative group that beat Bokhonko. They were Giorgi Lomaia, Jumber Ablotia, Giorgi Janashia and Giorgi Samushia. The latter is member of the National Movement who was accused for having beaten oppositionists and served an administrative sentence.
Roma Bokhonko, brother of the detainee arrived in Zugdidi from Ukraine. He is deeply concerned regarding the incident.
Roma Bokhonko: “I cannot explain the reason of my brother’s detention. Initially, we the family thought he was kidnapped by criminals and money would be demanded. My brother has never dealt with drugs. The activities of police were astonishing. Do policemen carry out medical expertise of detainees in your country?! Does Georgian police trump up criminal cases like that?!”
Vladimer Bondarenko, Ukrainian Council to Georgia, arrived in Zugdidi from Batumi as soon as he received the petition from Orest Bokhonko. He met the detainee several times. Bondarenko met Samegrelo Zemo-Svaneti regional governor; the heads of regional police department and prosecutor’s office. However, the details of their conversation have not been reported
“I have observed the investigation process and am waiting for the decision of Georgian law enforcers. I know the essence of the case and I already know about those violations that occurred during detention. I will try to protect the dignity and human rights of our citizen within the power and competence of mine,” said the Council of Ukraine.