თელავის გამგეობის თანამშრომლებმა უპოვართა ჰუმანიტარული საკვები მიითვისეს
სოციალურად უკიდურესად დაუცველი ადამიანებისთვის უფასო სასადილოები თითქმის ყველა რეგიონში ფუნქციონირებს. უპოვართა და უმწეოთა კვება ძირითადად ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ფინანსდება და ერთ ადამიანზე ყოველდღიური ხარჯი 1 ლარსა და 20 თეთრს შეადგენს. ამ თანხით უმწეოებს ერთი პური და ერთი ქილა უხორცო წვნიანი ეძლევათ. არასახარბიელო მდგომარეობის გამო უპოვართა სასადილოებს ხანდახან საქველმოქმედო ორგანიზაციებიც ეხმარებიან, თუმცა როგორც გავარკვიეთ, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს ჰუმანიტარული ტვირთი დანიშნულების ადგილამდე არ მიაქვთ.
2006 წლის 24 მარტს კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციამ კომპანია „ექსპოჯორჯიადან~ ჰუმანიტარული საკვები მიიღო, სულ 3450 ულუფა. საქართველოს პრეზიდენტის კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის 2006 წლის 27 მარტის #18 განკარგულებით, მიღებული ჰუმანიტარული ტვირთი, რაიონებში არსებული ბენეფიციართა სასადილოებისთვის განაწილდა. თელავის მუნიციპალიტეტს 610 ულუფა გამოეყო, რაც თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის გოჩა მამაცაშვილის მიერ 2006 წლის 4 აპრილს გაცემული #232 მინდობილობის საფუძველზე, გამგეობის საორგანიზაციო სამსახურის უფროსმა ნოდარ ფარადაშვილმა მიიღო. პრეზიდენტის რწმუნებულის განკარგულების მიხედვით, ჰუმანიტარული საკვები, რომელიც სამოქალაქო ბრუნვაში არ იყო, თელავის რაიონის გამგეობას უპოვართა და უმწეოთა სასადილოსთვის უნდა გადაეცა. შესაბამისად, უნდა შემდგარიყო მიღება – ჩაბარების აქტი, სადაც მხარეები, თელავის რაიონის გამგეობა და უპოვართა და უმწეოთა სასადილოს ხელმძღვანელობა დაადასტურებდნენ, რომ ერთმა მხარემ გასცა და მეორე მხარემ მიიღო ჰუმანიტარული საკვები 610 ულუფას ოდენობით, მაგრამ ასეთი აქტი არ არსებობს.
„მითითებულ დროს, უპოვართა და უმწეოთა სასადილოს თელავის გამგეობისგან არავითარი ჰუმანიტარული საკვები არ მიუღია. აქედან გამომდინარე, დოკუმენტი, რომელსაც თქვენ გვთხოვთ და რომელიც დაადასტურებდა, რომ ეს ტვირთი მივიღეთ, არ გვაქვს“, - აცხადებს უპოვართა და უმწეოთა სასადილოს ბუღალტერი ეთერ შაშვიაშვილი.
ნოდარ ფარადაშვილი: „კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციიდან მიღებული ჰუმანიტარული საკვები თელავის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის გოჩა მამაცაშვილის დავალებით, გამგეობის შენობის პირველ სართულზე ერთ - ერთ თავისუფალ ოთახში შევინახე. შემდეგ სად წაიღეს ეს საკვები, ჩემთვის უცნობია, რადგან 2006 წლის ზაფხულში მე გამგეობის საორგანიზაციო განყოფილების უფროსის თანამდებობიდან გავთავისუფლდი“.
როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, რამდენიმე თვის განმავლობაში უპოვართათვის განკუთვნილი საკვები თელავის გამგეობის შენობაში ინახებოდა. 2007 წლის აპრილში კი, თელავის საკრებულოს ინფრასტრუქტურის, აგრარულ საკითხთა და ბუნებრივი რესურსების მუდმივმოქმედი კომისიის თავმჯდომარემ კახაბერ ენუქაშვილმა 7250 ლარის ღირებულების ჰუმანიტარული საკვები, სხვა პირებთან ერთად, ნიკო ენუქაშვილის მიერ იჯარით აღებულ ფერმაში წაიღო, მწყემსებისა და ძაღლების საკვებად.
მომხდარის შესახებ 2007 წლის ივნისში კახეთის საოლქო პროკურატურას შეატყობინეს. სისხლის სამართლის საქმე თანამდებობის ბოროტად გამოყენების მუხლით აღიძრა. გამოძიებამ დაადგინა, რომ თელავის რაიონის გამგეობას მიღებული ჰუმანიტარული საკვები დანიშნულებისამებრ არ გაუცია.
იურისტ ლია ხუროშვილის განმარტებით, ასეთ შემთხვევაში პროკურატურას კახაბერ ენუქაშვილი და ის პირები, ვინც ჰუმანიტარული საკვების მითვისებაში მონაწილეობდნენ, შესაძლოა, თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელიც, სისხლის სამართლის პასუხისგებაში უნდა მიეცა, მაგრამ ეს არ მომხდარა. კახეთის საოლქო პროკურატურას გამოვლენილ სამოხელეო დანაშაულზე რეაგირება არ მოუხდენია. სანდო წყაროს ცნობით, კახეთის საოლქო პროკურორი თამაზ ცაბუტაშვილი არაერთ ასეთ სამოხელეო დანაშაულს მალავს.
ამ ხელშეწყობით, მას შემდეგ რაც თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი გოჩა მამაცაშვილი გარემოსა და ბუნებრივის რესურსების მინისტრის მოადგილედ გადაიყვანეს, კახაბერ ებუქაშვილი დასჯის ნაცვლად კახეთის რეგიონალური სატყეო სამმართველოს უფროსად დაინიშნა.

Employees of Telavi Municipality Steal Humanitarian Food Assistance from Poor People
Free dining halls for socially excluded people function in almost every district, which was considered until recently as a social safety net.  The feeding of socially excluded people has been mainly funded from the local budgets. 1 GEL and 20 Tetris were spent on each person per day. Socially excluded people receive one loaf of bread and one pot of sauce without any meat; the dining halls have been unable to provide normal feeding to poor without charitable organizations helping them to make up the difference.  However, it turned out that the representatives of the local government have not been supplying donated humanitarian provisions to the intended destination.
On March 24, 2006 the Kakheti Regional administration received humanitarian provisions from Ekspo Georgia- a total of 3,450 portions. According to the Decree #18, dating back to  2006 the President’s representative in the Kakheti Region are instructed to provide these  provisions for redistributed among the charity dining halls of Kakheti Region. 610 portions were given to Telavi District. Nodar Paradashvili, head of Telavi District Organization Department received these portions based on an act  # 232 dated April 4, 2006, which had been issued by Gocha Mamatsashvili, interim Governor of the Telavi District.
According to the decree of President’s representative in Kakheti Region the Telavi District Governor’s Office was accountable for transferring the humanitarian food to charity dining halls. The Telavi District Governor’s Office and the administration of Telavi charity dining hall ought to have created a document, a special AKT proving that one side ( Telavi District Governor’s Office) actually transferred the 610 portions of humanitarian food to the other side (dining hall administration). However, there is no such AKT of transfer in existence.
“The dining hall for socially excluded and poor people has not received any kind of humanitarian food from the Telavi Municipality during that specified period of time. Therefore, we do not have any document which would otherwise prove that we actually received these provisions that you are asking us to supply,” states Eter Shashviashvili, accountant of the dining hall for socially excluded and poor people.
Nodar Paradashvili: “I took the humanitarian provisions we had received from Kakheti Regional Administration to an empty room which was situated on the ground floor of Telavi District Governor’s Office building. I was following the instructions of Gocha Mamatsashvili, interim Telavi District Governor. I do not know where these provisions were taken afterwards. I have not worked in Telavi District Governor’s Office since the summer of 2006.”
We found out that the food for socially excluded people had been kept in Telavi District Governor’s Office for several months, at least until April, 2007 Kakhaber Enukashvili, chairperson of Telavi Sakrebulo Standing Committee for Infrastructure, Agriculture and National Recourses took the 7 250 GEL value of food with the assistance of other people to a farm rented by Niko Enukashvili for the purpose of feeding shepherds and their dogs.
Kakheti District Prosecutor’s Office was informed about this in June 2007. A criminal case was launched on misuse of power. The investigation ascertained that the Telavi District Governor’s Office did not distribute the humanitarian food properly.
Lia Khuroshvili, a lawyer states that the prosecutor’s office should have charged Kakhaber Enukashvili and his associates, probably interim Telavi District Governor as for illegally misappropriating humanitarian assistance. However, nothing of the kind happened. The Kakheti District Prosecutor’s Office did not react on the crime committed by an official. Based on a reliable source, we can say that Tamaz Tabutsashvili, Kakheti District Prosecutor is concealing many crimes committed by governmental officials.
Kakhaber Enukashvili was promoted and moved to the position of the head of Kakheti Regional Foresty Division when Gocha Mamatsashvili became the Deputy Minister of Natural Resources and Environmental Protection.