„კავკასუს ონლაინსა“ და „გაერთიანებულ ტელეკომს“ შორის ომს მომხმარებლთა უფლებები ეწირება
ნონა სუვარიანი, თბილისიუკვე რამდენიმე დღეა „კავკასუს ონლაინის“ აბონეტები ინტერნეტის გარეშე არიან დარჩენილი. მიზეზად თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის მიერ გასული კვირიდან კომპანიის კუთვნილი საკომუნიკაციო ქსელის დემონტაჟი სახელდება. მერიის სამსახურში აცხადებენ, რომ დემონტაჟი იმ მიზეზით დაიწყო, რომ „კავკასუს ონლაინს“ კორპუსის ერთი სახურავიდან მეორეზე კაბელის გადაყვანის ნებართვა არ გააჩნია. კომპანიაში კი მიაჩნიათ, რომ მათი ქსელის დემონტაჟს სხვა მიზეზი აქვს, რომელიც მათსა და „გაერთიანებულ ტელეკომს“ შორის არსებულ დაპირისპირებას უკავშირდება და მიზნად კომპანიის დანგრევას ისახავს. ყველა ვარიანტში „კავკასუს ონლაინის“ აბონენტები ზარალდებიან. შექმნილმა ვითარებამ გვიჩვენა, რომ საქართველოში ინტერნეტმომხმარებელთა უფლებები დაცული არ არის.
„კავკასუს ონლაინი“ თავის აბონეტებს ინტერნეტს „გაერთიანებული ტელეკომის“ საკაბელო წყვილების და ატეესების გამოყენებით აწვდის. როგორც „კავკასუს ონლაინის“ იურისტი, ვახტანგ ცეცხლაძე აღნიშნავს, დავა ამ ორ კომპანიას შორის მას შემდეგ წარმოიშვა, რაც „ელექტროკავშირი“ უცხოელმა ინვესტორებმა შეიძინეს და ერთ-ერთ დარგად ინტერნეტმომსახურება განსაზღვრეს. იქამდე მხოლოდ სატელეფონო მომსახურებას ახორციელებდნენ. მას შემდეგ კი, რაც „გაერთიანებული ტელეკომი“ „კავკასუს ონლაინის“ კონკურენტი გახდა, მის წინააღმდეგ ღია ბრძოლა დაიწყო.
ვახტანგ ცეცხლაძე, კავკასუს ონლაინის იურისტი: „ეს იმაში გამოიხატება, რომ უკანონოდ გვითიშავს აბონენტებს, არ გვაძლევს უფლებას, რომ ახალი აბონენტები დავიმატოთ, წარმოგვიდგენს ისეთ პირობებს, რომლის შესაბამისად კვირაში მხოლოდ 150 აბონენტის ჩართვის უფლება გვაქვს. გაგვიზარდეს ტარიფი DSL-ის მომსახურებისთვის საჭირო სპილენძის წყვილზე, რომლის მეშვეობითაც ინტერნეტსიგნალი აბონეტთან სახლში მიდის. სწორედ ამ წყვილის გამოყენებაზე ადრე თუ 3.5 ლარს ვიხდიდით, ახლა 11, 68 ლარს ვიხდით. ანუ ფასმა სამჯერ იმატა. ადრე ფართის იჯარას კვადრატულ მეტრში 50 დოლარს გვახდევინებდნენ, ეხლა 600 ლარი გვაქვს გადასახდელი.
გამოაქვეყნეს შეთავაზება, სადაც წერია, რომ მათ ატეესებში შესვლა მხოლოდ სამუშაო საათებში შეგვიძლია,. იქ კი ჩვენი აპარატურაა განთავსებული და იჯარაში ფულს ვიხდით. არადა ძაბვის ვარდნის და სხვა მიზეზების გამო ამ აპარატურასთან მუდმივი კავშირია საჭირო.
„გაერთიანებულ ტელეკომში“ დაპირისპირების სხვა მიზეზებზე საუბრობენ: „კავკასუს ონლაინის“ დავალიანებასა (რომელიც დაახლოებით 3 მილიონ ლარს შეადგენს) და ხელშეკრულების არარსებობაზე.
„გაერთიანებული ტელეკომის“ იურისტის, ლევან გიორგაძის თქმით, ყველა ტარიფი, რომელიც მათ მიერ არის დადგენილი სადაო არ არის და მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის მიერ არის დადასტურებული. „გაერთიანებულ ტელეკომს“ არ აქვს ისეთი მაღალი ტარიფი, რომელიც კანონმდებლობასთან არის შეუსაბამო.
„ერთადერთი სადაო ლოკაციის ტარიფია, რომელზეც ამბობენ, რომ ძალიან მაღალია, მაგრამ ჩვენ გადავდგით ნაბიჯი და გავანახევრეთ პირველი ვარიანტი“.
„კავკასუს ონლაინში“ კი ირწმუნებიან, რომ 3 მილიონ ლარიანი დავალიანება არარეალურია.
ვახტანგ ცეცხლაძე: „ ეს დავალიანება წყვილების იჯარის თანხიდან მოდის. მიმდინარე გადასახადს ვიხდით. უბრალოდ, მათ მიერ გამოგზავნილ აქტში მითითებული ციფრი განსხვავდება ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციისგან. ჩვენი გამოთვლებით, დავალიანება 878 295 ლარს შეადგენს. „ტელეკომს“ ორჯერ გავუგზავნეთ წერილი და ერთხელ შევხვდით. ვუთხარით, რომ ამ დავალიანებას დღესვე გადავიხდით, მაგრამ ვთხოვეთ გამოეგზავნათ გაშიფრული სია, რამდენ წყვილს ვიყენებთ, ვიფიქრეთ, შევადარებთ ჩვენს მონაცემებს და იმ თანხას, რომელიც გამოვიდოდა, გადავიხდით. დღემდე ვერ მივაღწიეთ, რომ ეს ინფორმაცია ჩვენამდე მოსულიყო“.
იმ პრობლემების გამო, რომლებიც „კავკასუს ონლაინის“ აბონენტებს შეექმნათ, კომპანიამ სასამართლოს მიმართა. სასამართლომ გამოიტანა განჩინება, რომლის საფუძველზეც „გაერთიანებულ ტელეკომს“ აეკრძალა „კავკასუს ონლაინის“ მომსახურების ნაწილობრივი და სრული შაწყვეტა. ანუ იმ აბონენტებს, რომლებიც „გაერთიანებული ტელეკომის“ რესურსის გავლით იღებდნენ „კავკასუს ონლაინის“ მომახურებას, ინტერნეტი აღარ გაეთიშებათ. ყოველ გათიშვაზე სისხლის სამართლის საქმე აღიძვრება.
„გაერთიანებული ტელეკომის“ იურისტს, ლევან გიორგაძეს, მიაჩნია, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილება არასწორი და უკანონოა. ტელეკომმა უკვე გაასაჩივრა ეს განჩინება. „როგორც კი ეს განჩინება გაუქმდება, თუ მანამდე ჩვენ შორის ურთიერთობები არ დარეგულირდა, ვიფიქრებთ, რომ საერთოდ შევუწყვიტოთ მომსახურება. მაგრამ ვიმედოვნებთ, რომ ეს არ მოხდება, იმიტომ რომ აბონენტთა ინტერესების შელახვა ჩვენს ინტერესებში არ შედის“.
„კავკასუს ონლაინის“ იურისტი დარწმუნებულია, რომ ეს კონფლიქტი მას შემდეგ უფრო გამძაფრდა, რაც „კავკასუს ონლაინში“ სერიოზული ინვესტიციები შემოვიდა და ახალი ქსელის მშენებლობა დაიწყო. იმის გამო, რომ „გაერთიანებული ტელეკომი“ „კავკასუსს“ არ აძლევდა ნორმალურ რეჟიმში მუშაობის შესაძლებლობას, ამ უკანასკნელმა მიიღო გადაწყვეტილება, ქალაქში თავისი ქსელი აეგო, რომლის მეშვეობითაც ყველა მომხმარებელს გაცილებით იაფი და უფრო მაღალი ხარისხის ინტერნეტის შესაძლებლობა ექნებოდა.
ვახტანგ ცეცხლაძე: „ჯელინკი“ წელიწადზე მეტია წარმატებით მუშაობს. ახლა ვიღაცას უცებ გაახსენდა, რომ ამისთვის ნებართვაა საჭირო. ყველა საჭირო ნებართვა, რომელიც ამ საქმეს სჭირდება, ჩვენს კომპანიას გააჩნია. არ არის ნებართვები სახურავიდან სახურავზე გადამსვლელ კაბელებზე. საქმე იმაშია, რომ ამას ნებართვა არ სჭირდება. თუ მერიის შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენელი ამბობს, რომ ეს არის ხაზოვანი ნაგებობა, მაშინ უნდა დაგვისაბუთონ, რომელი კანონის ან ბრძანების საფუძველზე ამბობენ ამას. თუ ამას ნებართვა სჭირდება, მაშინ შესაბამისი ნებართვა ყველა კაბელს სჭირდება, მაგ, სახლიდან ავტოფარეხამდე. უკვე რამდენიმე წელია კომპანიებს, მათ შორის, ელექტროკავშირსაც, ასეთი ტიპის კაბელები აქვთ გაყვანილი, თუმცა ნებართვა არც ერთს ჰქონდა. ამას დარწმუნებით ვამბობ, მერიიდან ეს ინფორმაცია გამოვითხოვეთ, მაგრამ ასეთი სახის ინფორმაცია, ბუნებრივია, ჩვენამდე არ მოსულა, რადგან არ არსებობს“.
ვახტანგ ცეცხლაძე მიიჩნევს, რომ მსგავსი ქმედებებით თბილისის მერია „გაერთიენებულ ტელეკომს“ „კავკასუს ონლაინის“ ქსელის მოშლაში ეხმარება. „ვიდეოგადაღება გვაქვს, სადაც მერიის და გაერთიანებული ტელეკომის თანამშრომლები ერთად უკანონოდ ჭრიან კაბელებს“.
ის, რომ მერია ამ კონფლიქტში არც ერთ მხარეს წარმოადგენს და მხოლოდ კანონის დაცვის მიზნით მოქმედებს, ამაში თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსის მოადგილე, დავით ავალიანი გვარწმუნებს.
„ამ დავასთან ჩვენ არანაირი შეხება გვაქვს. ის, რომ ინტერნეტიც კავშირგაბმულობის ხაზია, მთავრობის 2005 წლის 11 აგვისტოს 140-ე დადგენილებაში წერია.
მეორე მუხლს „ვ“ ქვეპუნქტში განმარტებულია: ხაზობრივი ნაგებობა - საავტომობილო გზა, რკინიგზა, ყველა სახის მილსადენი, მილგაყვანილობა (გარდა შენობის შიდა ქსელისა და მონაკვეთისა შენობიდან გარე ქსელთან მიერთების წერტილამდე), საჰაერო საბაგირო გზა, საჰაერო და საკაბელო საკომუნიკაციო ხაზები, მათ შორის ელექტროგადამცემები და კავშირგაბმულობის ხაზები. ინტერნეტიც კავშირგაბმულობის ხაზია. ანუ ინტერნეტის კაბელებიც ხაზობრივ ნაგებობად ითვლება. “ი” ქვეპუნქტი „სანებართვო ობიექტი-სამშენებლო მიწის ნაკვეთზე განსათავსებელი შენობა-ნაგებობ(ები),(მათ შორის ხაზოვანი), მათი ჯგუფი ან/და კომპლექსი, რომელიც უნდა შეიქმნას მშენებლობის შედეგად ან/და რომელზეც უნდა განხორციელდეს სამშენებლო სამუშაოები, რაც წარმოადგენს მშენებლობის ნებართვის გაცემის საგანს;"
გადავიდეთ მესამე პუნქტზე, სადაც ჩამოთვლილია ის, მშენებლობები, რომლებიც არ ნებართვას საჭიროებენ. აქ არიას 12 ქვეპუნქტიანი ჩამონათვალი. აქ არსად წერია, რომ ხაზობრივ ნაგებობას მშენებლობის ნებართვა არ სჭირდება. მათ წარმოადგინეს ჩვენთან შეთანხმება მიწის სამუშაოებზე. სხვა საბუთები არ წარმოუდგენიათ.
ვახტანგ ცეცხლაძე: „ჯელინკის ქსელის ასაწყობად „კავკასუს ონლაინი“ კორპუსების სახურავებს იყენებს, რომლებიც პრივატიზებულია ამხანაგობისა თუ კერძო პირების მიერ და რომლებთანაც კომპანიას პირადი ხელშეკრულებები აქვს გაფორმებული. ხელშეკრულება ადასტურებს კორპუსში მცხოვრებთა თანხმობას ჯელინკის ქსელით ინტერნეტ-მომსახურების თაობაზე. აღნიშნულ ხელშეკრულებებს კარგად იცნობენ მერიის კეთილმოწყობისა და ზედამხედველობის სამსახურებშიც, მაგრამ, მიუხედავად ამისა, ათასობით აბონენტს ინტერნეტს უთიშავენ.
ბუნებრივია, ჩნდება კითხვა, რომ „თუ ქალაქის ზედამხედველობის სამსახურს საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში შეუძლია ასეთი ტიპის მშენებლობას გაუკეთოს დემონტაჟი, რატომ მაინცდამაინც დღეს და არა გუშინ?“
„კავკასუს ონლაინსა“ და „გაერთიანებულ ტელეკომს“ შორის არსებული კონფლიქტის გამო საბოლოოდ ყველაზე მეტად ინტერნეტის რიგითი მომხმარებელი ზარალდება. არსებულმა სიტუაციამ გვიჩვენა, რომ საქართველოში მომხმარებელთა უფლებები დაუცველია. ამაზე საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაშიც საუბრობენ. კომისიაში ამბობენ, რომ „კავკასუს ონლაინის“ მომხმარებელთა უფლებები ამავე კომპანიის მიერ დაირღვა. კომპანიამ ეს დავა სამჯერ განიხილა. კომისიის იურისტი კახი ყურაშვილი ხაზს უსვამს, რომ ისინი მხოლოდ ფაქტობრივ მასალას აქცევენ ყურადღებას და არა პიარ ომს, რომელიც ამ კომპანიებს შორის არის გაჩაღებული.
კახი ყურაშვილი, მარეგულირებელი კომისიის იურისტი: „ამ შემთხვევაში „კავკასუს ონლაინის“ მომხმარებელთა უფლებები დაირღვა. მათ შორის გაფორმებულ ხელშეკრულებაში წერია, რომ „კავკასუსი“ მათ ინტერნეტს შეუფერხებლად მიაწოდებს. მხოლოდ ფორსმაჟორული გარემოებების შემთხვევაში შეიძლება შეუწყდეთ ან შეეზღუდოთ მომსახურების მიწოდება. ანუ ომის გამო რომ შეეწყვიტათ მომსახურების მიწოდება, ეს მისი ბრალი არ იქნებოდა და არავინ შეედავებოდა. მაგრამ როდესაც საუბარია მეორე კომპანიასთან დავალიანებაზე, როდესაც სახელშეკრულებო ურთიერთობები არ აქვს დარეგულირებული „კავკასუსს“ „ტელეკომთან“, ეს ფორსმაჟორული გარემოება ნამდვილად არ არის. ამიტომ მიგვაჩნია, რომ ამ შემთხვევაში მომხმარებელთან ხელშეკრულებით გაფორმებულ პირობებს არღვევს „კავკასუს ონლაინი“ მიუხედავად იმისა, რომ კომისიამ ვადები დააწესა, რომ ამ ორ კომპანიას კონტრაქტი გაეფორმებინათ, ხელშეკრულება დღემდე არ დაიდო“.
მარეგულირებელში მიაჩნიათ, რომ „კავკასუს ონლაინმა“ მომსახურებაზე იმდენი უნდა გადაიხადოს, რამდენსაც მას ტელეკომი სთხოვს, რადგან მომსახურებაზე გადასახადის ზედა ზღვარი კომისიის მიერ არის დანიშნული და „გაერთიანებული ტელეკომი“ ამ ტარიფს არ სცილდება.
ერთადერთი ბერკეტი, რომელიც კომისიას მომხმარებელთა უფლებების დასაცავად გააჩნია, ჯარიმაა, მაგრამ ამ ბერკეტის გამოყენება, კახი ყურაშვილის აზრით, სიტუაციას არ უშველის.
„მომხმარებელმა რომ მოგვმართოს საჩივრით „კავკასუს ონლაინის“ მიმართ, ერთადერთი, რის გაკეთებაც ჩვენ შეგვეძლება „კავკასუს ონლაინს“ ძალიან დიდ ჯარიმა დავადოთ, რაც მისი წლიური შემოსავლის 0.5 პროცენტს შეადგენს, მაგრამ გამოსწორდება სიტუაცია? რომ დავაჯარიმოთ ორივე მხარე ხელშეკრულების გაუფორმობლის გამო, გააფორმებენ? მე არ მჯერა, რადგან სხვა დროსაც ერთიც და მეორეც გვყავდა დაჯარიმებული. ზოგჯერ აქვს ამ ჯარიმებს ეფექტი. ამ შემთხვევაში ორივე მხარე ერთმანეთის მიმართ იმდენად არის აგრესიულად განწყობილი, რომ ბოლოს, ალბათ, რეალურად დაჯარიმებზე გადავალთ“.

Rights of Subscribers Are Sacrificed to the Controversy between Caucasus Online and United Telecom
Subscribers of the Caucasus Online have been without internet for several days already. The reason for the delay is the deconstruction of network; it was done last week by the Tbilisi City Hall Supervision Service Department. The officials from the Tbilisi City Hall state that Caucasus Online did not have right to stretch wires from one to another roof. The people from the company think that the real reasons of the deconstruction were quite different that are connected with the controversy between them and United Telecom. The latter intends to destroy the Caucasus Online finally. In any case, the subscribers of the Caucasus Online are damaged. The situation showed that the rights of the internet-users are not protected in Georgia.
“Caucasus Online supplies its subscribers with the internet through the wires of the United Telecom. Vakhtang Tsetskhladze, lawyer for the Caucasus Online, pointed out that the controversy between these two companies started since foreign investors purchased the United Telecom and internet-service became one of the priorities of the company. Before that, the Telecom provided only telecommunication. Since the United Telecom became the rival of the Caucasus Online, the former launched open fight against them.
Vakhtang Tsetskhladze: “The point is that Telecom switches off our subscribers illegally; they do not allow us to add new subscribers; based on the agreement we can add only 150 subscribers a week; they increased the tax for the wire that is necessary to provide DSL service for the subscriber at the house. Before, we paid 3, 5 GEL for the wire, now we have to pay 11, 68 GEL. The price was increased three times. Before we paid 50 USD for one square meter of the leased space; now we pay 600 GEL.
They published the proposal to us where it was written that we can enter the station only during working hours; though our apparatus is placed in the station and we pay money for leasing the space. Besides that, we should continuously work with the apparatus in order to avoid delays in the internet supply.
Representatives of the United Telecom speak about other reasons. Caucasus Online owes three million GEL to the Telecom and there is no agreement between them.
Levan Giorgadze, lawyer for the United Telecom, said all taxes that are estimated by them should not be argued and they are confirmed by the National Commission of Communication. The United Telecom does not have so high tax that does not comply with the legislation.
“The only issue for the argument is the tax on location that is said to be very high. However, we took measures and made the tax reduced at half price.”
Representatives of the Caucasus Online claim that debt of 3 million GEL is unreal.
Vakhtang Tsetskhladze: “The debt accumulated from the lease sum of the pairs. We pay monthly bills. Simply, the data figures in their and our documents differ. According to our figures, the debt is 878 295 GEL. We sent letters to the Telecom twice and met them once. We offered to pay the debt immediately though requested to have exact list of the pairs we were using at the moment. We wanted to compare their data and the sum of debt we the ones we had. However, we have not received any reply from them.”
Because of the problems of the subscribers the company appealed to the court. The court passed verdict based on which the United Telecom was forbidden to cut off subscribers of the Caucasus Online partially or completely. That means the subscribers that received the internet from the Caucasus Online through the United Telecom will not be switched off any more. If any incident happens, the criminal case will be launched.
Levan Giorgadze, lawyer of the United Telecom, considers that the court decision is illegal and incorrect. The Telecom has already appealed against the verdict. “As soon as the verdict is cancelled, unless the relationship between our companies improves, we will think off canceling the service for the Caucasus Online. However, we hope it will not happen because we do not want to breach the rights of the subscribers’ rights.”
The lawyer for the Caucasus Online is sure that the conflict between the two companies increased since serious investments entered into the Caucasus Online and it started to build new network. Since the United Telecom did not allow the Caucasus to work in normal regime, the latter decided to build its own network in the city in order to supply its subscribers with cheaper and high quality internet.
Vakhtang Tsetskhladze: “Gelink” has been working successfully for more than one year. Now somebody remembered that we needed permission for that. Our company possesses all necessary permits. There are no permits estimated for stretching wires from one to another roof. The point is that permits are not necessary for that. If an official from the City Hall claims that it is communication constructions they should prove us that their statements are based on the legislation or resolutions. If we need permission for similar activity then every wire should have its own permit; for example the wire that is stretched from the house to garage. The companies, Electricity Connection as well, have been using similar wires for several years already; though none of them have similar permits. This is true. We requested information from the City Hall but of course similar information has not reached us because it does not exist.”
Vakhtang Tsetskhladze considers that Tbilisi City Hall supports the United Telecom to destroy Caucasus Online with its activities. “We have a video-recording where the representatives of the City Hall and the United Telecom are cutting off wires illegally.”
Davit Avaliani, the head of the Supervision Service Department, persuades us that the City Hall does not act as a party to this conflict; it just acts under the law. “We have no connection with the controversy. The Resolution # 140 of the authority, issued on August 11 2005, states that internet is source of communication.”
Article II paragraph “f” defines: “the communication constructions are: roadway, railway, all sorts of pie-lines, sewerage systems, air and wire communication lines; as well as electro-transmitters and communication lines. Internet also belongs to the group. According to the paragraph “I” of the same article the constructions that needs permits are the building on the land; group of complex of buildings that must be constructed or other buildings that can be constructed on them.”
The article III lists all those constructions that do not need permits. There is list of 12 sub-paragraphs. The article does not indicate communication constructions as free of permits. They provided agreement to us on carrying out the activities on the land. No other documents were provided to us.
Vakhtang Tsetskhladze: “In order to install the network of the Gelink, Caucasus Online uses roofs of the buildings which are privatized by commonwealths and private persons and the company has signed personal agreement with them.
In the document inhabitants of the building agree to use the service of Geolink. Officials of the Tbilisi City Hall have information about this service very well; however, they still cut off thousands of subscribers.
Consequently, there is question-if the supervision service department of the City Hall has right to deconstruct similar construction within its competence, why they started dismantling today and not before?”
Ordinary subscribers of the internet are damaged by the controversy between the Caucasus Online and United Telecom. The situation showed that the rights of the subscribers are breached. The National Commission of Communications also discussed the issue. Commission members state that Caucasus Online breached the rights of its subscribers. The company renewed the discussion three times. Kakhi Kurashvili, the lawyer of the commission, underlined that they paid attention to facts and not PR war between these companies.
Kakha Kurashvili, lawyer of the regulation commission: “In this case, the rights of the subscribers of the Caucasus Online were breached. The contracts with these people state that Caucasus should supply the subscribers with internet without delay. The supply can be stopped only in forts major situation. For example, during the war situation. In this case the company could be free of charge for the delay. But when the delay is caused by the debts and non-regulated contract relationships with the Telecom we cannot assess the situation as forts major. Thus we think that Caucasus Online has broken the responsibilities it has assumed before its subscribers in the contracts. Although the commission fixed terms for the companies to sign contracts, they have not done it yet.”
The representatives of the commission think that the Caucasus Online should pay for the service as much as Telecom demands for it; because the commission has estimated the limited tax for the service and United Telecom has not exceeded it yet.
The only tool to protect the subscribers’ rights, according to commission, is fine; but Kakhi Kurashvili thinks that fine will not resolve the situation.
“If a subscriber appeals to us against the Caucasus Online, the only thing we can do is to impose huge fines on the Caucasus Online that will be 0.5 % of its annual income. However, will it improve the situation? Will both parties sign contract if we fine them for not having signed one so far? I do not believe that, because we have done it before and it did not change anything. Sometimes, fines work. In this case, both companies are very aggressive towards each other; so I think, finally we might think of fines again.”