სამინისტრო იძულებით გადაადგილებულ პირებს დევნილის სტატუსს არ ანიჭებს
აგვისტოს მოვლენების შედეგად შიდა ქართლის და ცხინვალის რეგიონებიდან იძულებით ადგილნაცვალ პირებს გორში, თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში მდებარე კომპაქტურად ჩასახლების ობიექტებში გაუსაძლის პირობებში უწევთ ცხოვრება. ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს იძულებით გადაადგილებულებისათვის დევნილის სტატუსი ამ დრომდე არ მიუნიჭებია. სამინისტროსა და მის სტრუქტურაში შემავალ ტერიტორიულ ორგანოებში დევნილის სტატუსის მაძიებლებს აგდებით პასუხობენ და განცხადებების რეგისტრაციაზე უარს ეუბნებიან. შესაბამისად, დაზარალებულები კანონით დადგენილი მიზნობრივი სოციალური დახმარებით და სხვა შემწეობებით ვერ სარგებლობენ.
საქართველოს კანონმდებლობაში ძირითადი სამართლებრივი აქტი, რომელიც დევნილთა სამართლებრივ, ეკონომიკურ და სოციალურ გარანტიებს განსაზღვრავს, არის 1996 წელს მიღებული კანონი იძულებით გადაადგილებულ პირთა – დევნილთა შესახებ.
ამ კანონის პირველი მუხლის მიხედვით, დევნილად ითვლება საქართველოს მოქალაქე ან საქართველოში მუდმივად მცხოვრები მოქალაქეობის არმქონე პირი, რომელიც იძულებული გახდა დაეტოვებინა თავისი მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი და გადაადგილებულიყო საქართველოს ტერიტორიის ფარგლებში იმ მიზეზით, რომ საფრთხე შეექმნა მის ან მასთან მცხოვრები ოჯახის წევრის სიცოცხლეს, ჯანმრთელობას ან თავისუფლებას უცხო ქვეყნის აგრესიის, შიდა კონფლიქტის ან ადამიანის უფლებების მასობრივი დარღვევის გამო. ამ მიზეზით, სამი თვის წინ შიდა ქართლის და ცხინვალის რეგიონები ათიათასობით ადამიანმა დატოვა. რუსეთ–საქართველოს შორის საომარი მოქმედებების შეწყვეტის შემდეგ, მუდმივ საცხოვრებელს იძულებით გადაადგილებულთა დიდი ნაწილი დაუბრუნდა, თუმცა 24 ათასამდე ადამიანი დღემდე დევნილობაშია. უმეტესობა თავს ქალაქ გორში, თბილისსა და საქართველოს სხვა რეგიონებში მდებარე საბავშვო ბაღების, სკოლა – პანსიონების და საავადმყოფოების შენობებს აფარებს. საკუთარ საცხოვრებელ სახლებში მათი დაბრუნება ვერ ხერხდება, რადგან ცხინვალს და მის მიმდებარე ქართულ სოფლებს, თამარაშენს, კეხვს, ფრონეს და დიდი და პატარა ლიახვის ხეობებს ისევ რუსი ჯარისკაცები და ოსი შეაიარაღებული პირები აკონტროლებენ. დაზარალებულების, სურსათით, ტანსაცმლით და სხვა საჭირო ნივთებით მომარაგებაზე ძირითადად საერთაშორისო ორგანიზაციები ზრუნავენ. საქართველოს ფულადი დახმარება არაერთმა ქვეყანამ გაუწია, მაგრამ იძულებით გადაადგილებულ პირებს მიზნობრივი სოციალური დახმარება არ ეძლევათ.
კომპაქტურად ჩასახლების ობიექტებში მცხოვრებთაგან, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს განცხადებით არაერთმა დაზარალებულმა მიმართა და დევნილის სტატუსის მინიჭება მოითხოვა, მაგრამ უშედეგოდ. იძულებით ადგილნაცვალ პირებს სამინისტროში განცხადებებების რეგისტრაციაზე უარი უთხრეს.
"ერთი კვირა ზედიზედ დავდიოდი სამინისტროში. დევნილთა დეპარტამენტიდან კანცელარიაში გადამამისამრთეს, კანცელარიიდან ისევ დევნილთა დეპარტამენტში, მერე რამდენიმე საათი მალოდინეს, გავარკვევთო, ბოლოს განცხადების რეგისტრაციაზე, რომლითაც დევნილის სტატუსის მინიჭებას ვითხოვდი, უარი განმიცხადეს. აგდებით მითხრეს, რა დახმარებასაც იღებთ, რით ვერ გყოფნით, გაუმაძღრები ხართ. მაინცდამაინც თქვენც როცა დაბრუნება მოგიწევთ, ავტობუსები უნდა დატვირთოთ სურსათით, თეთრეულით, სხვა ნივთებით და სახლში ისე უნდა წახვიდეთო?" - ამბობს ფრონის ხეობის მკვიდრი თამარ მახათაძე.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო იძულებით გადაადგილებული პირების განცხადებებს რომ არ არეგისტრირებს მათთვის დევნილის სტატუსის მინიჭების შესახებ, ამას ადვოკატი ლია მუხაშავრიაც ადასტურებს. მისი თქმით, დახმარებისათვის მას არაერთმა დაზარალებულმა მიმართა. "სროლების და დაბომბვების დროს ადამიანები კონფლიქტის ზონის სოფლებიდან ისე გამოიქცნენ, რომ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტების აღებაც ვერ მოასწრეს. დროებით თავშესაფრებში მათი მოთავსების შემდეგ, იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტომ იძულებით ადგილნაცვალი პირების რეგისტრაცია განახორციელა, მაგრამ ამ აღწერის საფუძველზე, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს კანონით გათვალისწინებული დევნილის მოწმობები არ გაუცია, არადა მხოლოდ ეს დოკუმენტი ადასტურებს პირის დევნილად ცნობასა და მისთვის სტატუსის მინიჭებას. დევნილის სტატუსის მიღების მიზნით, ბევრმა მოქალაქემ თვითონ მიმართა სამინისტროს, სადაც დევნილის სტატუსის მაძიებლების განცხადებების რეისტრაციაზე უარი განაცხადეს. ასეთ შემთხვევაში, როდესაც იძულებით გადაადგილებულ პირს არ აქვს დევნილის სტატუსი და ამის დამადასტურებელი მოწმობა, მოქმედი კანონმდებლობით ის ვერ სარგებლობს და არც აქვს უფლება ისარგებლოს მიზნობრივი სოციალური დახმარებითა და კანონით დადგენილი სხვა შემწეობებით", - აღნიშნავს ლია მუხაშავრია.
იძულებით გადაადგილებულ პირთა – დევნილთა შესახებ კანონის მე-2 მუხლის მე-9 პუნქტის თანახმად, ამ კანონის პირველ მუხლში განსაზღვრული მიზეზების გამო, მოსახლეობის მასობრივი და ექსტრემალური გადაადგილების დროს დევნილის სტატუსის მინიჭება ხდება დაუყოვნებლივ. მიუხედავად ამისა, იურისტების შეფასებით, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო არ უზრუნველყოფს დევნილების უფლებებისა და მათი კანონიერი ინტერესების დაცვას.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ინფორმაციით, აგვისტოს მოვლენების შედეგად იძულებით გადაადგილებული პირებისთვის დევნილის სტატუსის მინიჭება და შესაბამისი მოწმობების გაცემა, თავად დაზარალებულებმა შეაფერხეს. "ისინი მუდმივად გადაადგილდებიან. ბევრი მათგანი საკუთარ საცხოვრებელ სახლს დაუბრუნდა, ნაწილი ამ დროისთვის ბრუნდება. მიგრაციული პროცესების დასრულებისთანავე გადაწყდება იძულებით გადაადგილებული პირებისთვის დევნილის სტატუსის მინიჭების საკითხი. ამასთან ერთად, რამდენადაც სამინისტროს გვაქვს ინფორმაცია, დევნილებთან დაკავშირებით, მთავრობა საკანონმდებლო ცვლილებებს ამზადებს, რაც სტატუსის მინიჭების პროცესს ასევე აფერხებს. რაც შეეხება დევნილის სტატუსის მაძიებლების განცხადებების რეაგისტრაციაზე უარის თქმას, ამაზე ვერაფერს გეტყვით", - განაცხადა ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს წარმომადგენელმა მაია რაზმაძემ.
რატომ არ მიანიჭეს სამი თვის განმავლობაში იძულებით გადაადგილებულ პირებს დევნილის სტატუსი, ამ კითხვით პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარეს გია არსენიშვილსაც მივმართეთ, მაგრამ ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე ინფორმირებული არც ამ საკითხზე აღმოჩნდა.
სახალხო დამცველის აპარატში მიაჩნიათ, რომ სახელმწიფოში არ არსებობს გააზრებული პოლიტიკა იძულებით გადაადგილებულ პირებთან მიმართებაში. “დევნილებთან დაკავშირებული საკითხების გადაჭრა და პრობლემების მოგვარება სტიქიურად და სპონტანურად ხდება”, - აცხადებს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი.

Georgian Ministry of Refugees and Accommodation Refuses IDPs Status
Gela Mtivlishvili, KakhetiInternally displayed persons from Shida Kartli and Tskhinhvali region, who escaped with their lives as a result of the August war, have to live under the most unbearable of conditions in Gori, Tbilisi and other Georgian cities; they are compactly warehoused in various institutions. The Ministry of Refugees and Accommodation has not yet granted these people the status of IDPs. People, who are seeking for IDP status, are being ill-treated when they apply to the Ministry and related structures, and they are sometimes even being verbally abused. The applications they fill out are refused to be registered. Consequently, the victims of the war cannot receive the social benefits and other allowances that are envisaged under acting Georgian legislation.
The main operational legal document of the Georgian legislation that estimates legal, economic and social guarantees of the IDPs is the Law on Internally Displaced People that was adopted in 1996 in dealing with many Georgian IDPs, resulting from human refugees from the breakaway regions in Abkhazia and South Ossetia (an estimated 350,000 IDPs in total).
According to the Article I of this law, – IDP is a citizen of Georgia or stateless person who is permanently residing in Georgia, who was forced to leave his place of permanent residency and seeking asylum within the territory of Georgia due to the threat to his life, health and freedom or the life, health and freedom of family members, as a result of aggression of a foreign state, internal conflict of mass violation of human rights. Because of these reasons tens of thousands people fled from Shida Kartli and Tskhinvali regions three months ago. After the cease-fire between Russia and Georgia, the majority of IDPs returned to their places of residence.
However, about 24 thousand people are still IDPs. Most of them now reside in nursery schools, public schools and hospitals in Gori, Tbilisi and other Georgian towns. These people cannot return to their houses because the villages of Tamarasheni, Kekhvi, Frone and Liakhvi Gorges are controlled by Russian soldiers and Ossetian armed formations. International organizations are continuing to supply victims of the war with food, clothing and other necessary items. Several countries assisted Georgia with money but IDPs cannot receive social allowances at home.
Several victims of war, residing in compactly residing buildings, have applied to the Ministry of Refugees and Accommodation and requested IDP status. However, there has been no result. The officials of the Ministry refused the IDPs to even to register their applications at the ministry.
“I visited the ministry every day during a week. They were sending me from the IDP department to the Chancellery; then back to the department. I had to wait for several hours while they were trying to find out the situation; finally, they refused to register my application for IDP status. They wondered how the aid I received was not enough for us; they asked whether they would have to load buses with food, linen, and other staff when we can return home,” said Tamar Makhatadze, a resident of Prone Gorge.
Lawyer Lia Mukhashavria also confirms the fact that the Ministry of Refugees refuses to register their applications as IDPs. Several IDPs have already applied to her for assistance. “During the bombardment people fled from their villages so rapidly that they could not even take their IDs. After they were placed in shelters, Public Registry Agency within the Ministry of Justice started registering these people. However, the Ministry of Refugees and Accommodation did not issue ID certificates; though only these documents could confirm their identity as IDP. In order to obtain this status, many people have applied to the ministry but they were refused registration. When an IDP does not have status and supported by corresponding certificate, he or she cannot enjoy the allowances envisaged under the legislation and is unable to receive as social asssistance,” said Lia Mukhashvria.
According to the Article 2 paragraph IX of the Law on IDPs, in case of mass displacement of population, IDP status shall be granted immediately. Despite that, the lawyers assess that the ministry does not protect rights of the IDPs and their legal interests.
According to the Ministry of Refugees and Accommodation, the IDPs themselves have hindered the process of being granted status and to be issued certificates. “They continually change their place of residence; most of them have returned home; while others are just going home. The problem about status granting will be resolved for IDPs as soon as migration process ends. In addition, according to the ministry’s information, the government intends to make some legislative changes when it comes to IDPs that will also hinder the process of granting status. As for the refusal about registering the applications of status-seekers, I cannot comment on that fact,” stated Maia Razmadze, an official from the Ministry.
We applied to Gia Arsenishvili, the chairperson of the Human Rights Committee of the Georgian parliament and asked him why the IDPs were not granted with the status for three months. However, he too has no information about the problem.
The representatives of the Public Defender’s office consider that the state does not provide a reasonable policy in dealing with IDPs. “Chaotically and impulsively are the problems of IDPs being resolved,’ stated Sozar Subari, the Ombudsman.