ამნისტირების მაგივრად პატიმარს ბრალი დაუმძიმეს
რამდენიმე დღის წინ ფსიქიკურად დაავადებულ ვაზირ ხუდოიანს, რომელსაც ამნისტია უნდა შეხებოდა, ხონის საგამოძიებო ბიურომ, პირიქით, ბრალი დაუმძიმა. ხუდოიანი ამჟამად ქუთაისის მეორე საპყრობილეშია მოთავსებული. პატიმარის ახლობლები და ადვოკატი ითხოვენ, მისი საქმე გადაიხედოს.
თავდაპირველად, ხუდოიანის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა საქართველოს საზღვაო პოლიციის მე-3 განყოფილებაში, სისხლის სამართლის კოდექსის 19-344 მუხლის პირველი ნაწილით დაიწყო. საზღვრის უკანონოდ გადალახვაში ბრალდებულ ხუდოიანს მალე სამედიცინო ექსპერტიზა ჩაუტარეს. დასკვნის  შედეგად ის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში აღმოჩნდა. შესაბამისად, საქმე შეწყდა.
მოგვიანებით ხონის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში პაციენტების მიერ ბუნტი ატყდა.  ვაზირ ხუდოიანი ბუნტში მონაწილეობისათვის ხონის რაიონულმა სასამართლომ მეორედ, უკვე არაჯანმრთელ მდგომარეობაში მყოფი დააპატიმრა.
„ამჟამად ვაზირ ხუდოიანის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა სისიხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლის პირველი ნაწილის მიხედვით დაიწყო (ნივთის დაზიანება და განადგურება). 12 სექტემბერს ხონის რაიონული სასამართლოს მიერ გამოტანილი ბრძანების საფუძველზე ბრალდებულს აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი პატიმრობა შეეფარდა. აქ მნიშვნელოვანია ის მომენტი, რომ ხონის ფსიქიატრიულში მომხდარი ბუნტის დროს ხუდოიანის ჯანმრთელობის მდგომარეობა არადამაკმაყოფილებელი იყო. ამდენად, ხონის რაიონულ სასამართლოს იგი არ უნდა დაეპატიმრებინა“, - ამბობს ვაზირ ხუდოიანის ადვოკატი თენგიზ ასლანიკაშვილი.
ვაზირ ხუდოიანი რელიგიური და ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელია. იგი იეზიდია. როგორც დედამისი განმარტავს: „თავისი რელიგიური მრწამსიდან გამომდინარე, პასიურობით გამოირჩევა. მას არ სურს საუბარი მომხდართან დაკავშირებით. არც ვინმეს ადანაშაულებს და არც საკუთარი თავის გამართლებას ცდილობს“.
მის პასიურ ხასიათზე საუბრობენ უშუალოდ ფსიქიატრიულის თანამშრომლებიც. ისინი აღნიშნავენ, რომ ვაზირი საავადმყოფოში მომხდარი ამბოხის დროსაც პასიური იყო და ბუნტის მიმართ ინტერესი არ გამოუმჟღავნებია.
„როგორც ჩანს, სამართალდამცავები ჩემი შვილის პასიურობით და მშვიდი ხასიათით სარგებლობენ და საქმე ამიტომაც რთულდება“, - აცხადებს ვაზირ ხუდოიანის დედა.
ბრალდებულის მიერ ჩადენილი დანაშაული (187-ე მუხლი) იმ კატეგორიათა ნუსხაშია, რომელსაც უახლოესი პერიოდის ამნისტია ეხება. თუმცა, მანამდე მოვლენები სხვაგვარად ვითარდება.
„საბრალდებო დასკვნას გავეცანი როგორც მე, ისე თვითონ ხუდოიანიც.  ამის შემდეგ, როცა საქმე სასამართლოში განსახილვევად გადაიგზავნა, აღმოჩნდა, რომ დასკვნაში ჩამატებულია ახალი ბრალდება, რომელიც სამ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს (სს კოდექსის 226-ე მუხლი. გულისხმობს ჯგუფური მოქმედების ორგანიზებას, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს, ან დაკავშირებულია ხელისუფლების წარმომადგენლის კანონიერი მოთხოვნისადმი აშკარა დაუმორჩილებლობასთან და ასე შემდეგ). დღეს, როცა ამ ადამიანს ამნისტია უნდა შეეხოს, გამოძიება, პროკურორის თანხმობით, დამატებით ბრალს უყენებს“, - ამბობს ადვოკატი.
გამოძიების მიერ ხუდოიანისთვის დამატებითი ბრალის წაყენება პირველი სასამართლო პროცესის დანიშვნამდე ცოტა ხნით ადრე მოხდა. როგორც იურისტები განმარტავენ, ეს კანონსაწინააღმდეგო ქმედება არ არის. უბრალოდ, დაკანონებული უკანონობაა, რომელიც ბრალდებულის მდგომარეობას კიდევ უფრო ამძიმებს.

Instead of Amnesty, Prisoner Rewarded with Extended Sentence
Several days ago, mentally disabled Vazir Khudoian, was slated to be pardoned as part of the wide scale Amnesty on November 23, 2008. However, Khoni district investigation bureau increased his sentence. Khudoiani is placed in Kutaisi Penitentiary Establishment #2. His attorney and relatives are now requesting that the investigation be reopened.
Initially, the third department of the Georgian Border Police started legal prosecution against Khodiani under Article 19-344, Paragraph I of the Criminal Code. Soon thereafter, a medical analysis was conducted on Khudoian, which concluded that he required mental hospitalization. The investigation was dropped as a result.
When patients began rioting at the hospital, Vazir Khudoian was arrested for having participated. It was the second time Khudoian was arrested, this time while suffering from mental problems.
“Currently, criminal prosecution against Vazir Khudoian was launched based on Article 187 Paragraph I of the Criminal Code (inflicting damage or destruction of something). On September 12, based on the verdict passed by Khoni district court, the accused was sentenced to two months in imprison. It is important that during the riot, Khudoian’s health conditions were poor. Thus, Khoni District court should not have imposed imprisonment on him,” said Tengiz Aslanikashvili, attorney.
Vazir Khudoian is a representative of ethnic and religious minorities; he is Yezid. His mother stated: “because of his religious belief he is very passive. He does not want to speak about the incident. He does not blame anybody and does not want to justify his behavior.”
Personnel of the mental hospital also recalled his passive character. They pointed out that Vazir was passive during the riot too and he did not express any interest in the on-going uprising.
“Evidently, law enforcers want to take advantage of the passive character of my son and his sentence is getting graver and graver,” said mother of Khudian.
The crime that was committed by the detainee (under Article 187) is listed as one of those categories of crimes that will be pardoned in near future. However, before that situation was developed in different way.
“I read bill of particulars as well as Khudian himself. Afterwards, the case was sent to the court for further discussion. It turned out that a new charge was added to the conclusion that envisages a three-year-imprisonment (Article 226 of the Criminal Code that envisages organization of illegal activities of a group that blatantly breaches public order or disobedience to a legal order of an official, etc). Today, when this person could have been pardoned, with the agreement of the prosecutor, investigation imposes a new charge on him,” said the attorney.
Additional charge was imposed on Khudoian shortly before the trial was fixed. Lawyers consider that it is not illegal decision. Simply, it is a legal illegality that further aggravates the situation of the accused.