ამნისტიის შესახებ კანონი - მხოლოდ პოლიტიკური აქტი?
„ამნისტიის შესახებ კანონი“, რომლის ინიციატორი საქართველოს პრეზიდენტია, სავარაუდოდ 12 ათას პატიმარს შეეხება. როგორც ოფიციალური სტრუქტურები განმარტავენ, პატიმართა ნაწილს სასჯელი შეუმსუბუქდება, ხოლო 2 ათასზე მეტ პატიმარს 23 ნოემბრისთვის გაათავისუფლებენ. საქართველოსთვის ეს ციფრი იმდენად შთამბეჭდავია, რამდენადაც დღეის მდგომარეობით საპატიმროებში სასჯელს 20 500 პატიმარი იხდის. პირველი მოსმენით პარლამენტმა კანონპროექტი უკვე მიიღო. ამნისტია 55 მუხლს შეეხო, თუმცა შესაძლებელია ამას კიდევ სხვა მუხლებიც დაემატოს.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ამ ერთჯერად აქტს მიესალმებიან, თუმცა გარკვეული შენიშვნები მაინც აქვთ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტის ელიზბარ ხაჭაპურიძის შეფასებით, კანონპროექტის ჰუმანურობის ხარისხის განსაზღვრა 273-ე მუხლით არის შესაძლებელი. 273-ე მუხლით პატიმრები ნარკოტიკების მოხმარებისთვის იხდიან სასჯელს. კანონპროექტის შესაბამისად მათ სასჯელი უნახევრდებათ.
„მიგვაჩნია, რომ ნარკოტიკების მომხმარებლები სასჯელისგან მთლიანად უნდა გათავისუფლდნენ. გარდა ამისა, არსებობს მკვდრადშობილი მუხლები, რომლებზეც საქართველოს არ ჰყავს მსჯავრდებული ან ძალიან ცოტა ჰყავს, მაგალითად:  ცხოველისადმი სასტიკი მოპყრობა და გემის კაპიტნის მიერ გემის მიტოვება. ამ მუხლებით მსჯავრდებულების ვადამდე გათავისუფლება სულ ადვილად იყო შესაძლებელი, თუნდაც შეწყალების აქტით. ამიტომ კანონპროექტს ძალიან პროგრესულად და ჰუმანურად ვერც ამ თვალსაზრისით შევაფასებთ“.
იურისტის აზრით, ამნისტიის კანონპროექტის მიმართ კანონმდებელთა მიდგომა უნდა დაიხვეწოს და მომავალში იგი უფრო რეალისტური, ჰუმანური და, სისხლისსამართლებრივი პოლიტიკის თავლსაზრისით, უფრო მოქნილი და გაბედული უნდა გახდეს.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „42-ე მუხლის“ წარმომადგენლის, მანანა კობახიძის თქმით, ამნისტია არ შეეხო იმ მუხლებს, რომელშიც ცვლილება ხელსუფლების მიერ იყო შეტანილი ან მათი ინიცირებული იყო. მაგალითად: ზეგავლენით ვაჭრობა, რომელიც ნაკლებად მძიმე დანაშაულებს ეხება. კორუფციასთან ბრძოლის პოლიტიკიდან გამომდინარე, ქრთამის მიცემა ამნისტირებულ მუხლებში არ შესულა. ამნისტია არც სასამართლო ხელისუფლების წინააღმდეგ დანაშაულს შეეხო, არც სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში ჩადენილ დანაშაულს. ისეთი ადამიანებიც არიან დაპატიმრებულნი, რომლებსაც სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში აკრძალული ნივთის გამოყენების გამო 2-3 წელი დაემატათ.
„ძირითადად, ისეთ მუხლებს ეხება, სადაც ნაკლებად მძიმე დანაშაულია და საპროცესო შეთანხმებაა გაფორმებული. ეს ადამიანები გარეთ არიან. ამნისტია არც ეკონომიკურ დანაშაულებს შეეხო“.
მანანა კობახიძე ეჭვქვეშ აყენებს ოფიციალურ მონაცემებს იმასთან დაკავშირებით, რომ ამნისტია 12 ათას ადამიანს შეეხება: „ეს გაბერილი ციფრია. ცხოველისადმი სასტიკი მოპყრობა და ხე-ბუჩქნარის გაჩეხვა არ მგონია 12 ათასი პატიმარს მოიცავდეს.  იმ მუხლებზეც, რომლებიც ამნისტირებულთა რიცხვში არიან შეტანილნი, ძირითადად, საპროცესო შეთანხმებები არის გაფორმებული და ადამიანები თავისუფლებაზე არიან“.
იურისტის აზრით, ამნისტიის შესახებ კანონპროექტი ეს არის პოლიტიკური აქტი. „სახელმწიფო თავად გადაწყვეტს, რომელ დანაშაულს მიუსადაგებს კანონს და რომელს არა. ჩვენ უბრალოდ ვზივართ და კანონზომიერებებს ვეძებთ. იმის თქმა, ეს რამდენად სწორია, არ ღირს. რაც უნდათ, იმას აკეთებენ. ჭეშმარიტებას აქ ვერ დავადგენთ“.
არასამთავრობო ორგანიზაცია ,,კანონი ხალხისათვის“ ხელმძღვანელის ზაქარია ქუცნაშვილის თქმით, „ამნისტიის შესახებ კანონი“ დასტურია იმისა, რომ საქართველოში მკაცრმა სისხლისსამართლებრივმა პოლიტიკამ კრახი განიცადა.
„ეს გამოიხატებოდა იმაში, რომ მთელი ამ 4-5 წლის განმავლობაში ნულოვანი ტოლერანტობის პრინციპით ხელმძღვანელობამ, როგორც სისხლის სამართლის კოდექსის, ასევე სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის  ნორმების გამკაცრებამდე მიგვიყვანა. აღმკმკვეთი ღონისძიებები დაყვანილია მხოლოდ გირაოზე და პატიმრობაზე. გაიზარდა სასჯელების ზომები.
ამნისტიის წინააღმდეგი არ ვარ, რადგან ჰუმანური აქტია, მაგრამ მკაცრი სისხლისსამართელრივი პოლიტიკის შემთხვევაში და ეს პოლიტიკა გრძელდება თუნდაც იქიდან გამომდინარე, რომ კანონში არსებული ნორმები არავის შეუცვლია, უკეთეს შედეგებამდე არ მიგვიყვანს. სასჯელთა შეკრების პრინციპი ისევ მოქმედებს, იმის სანაცვლოდ, რომ მაღალმა სასჯელმა დაბალი სასჯელი შთანთქოს, დამატებითი სასჯელები ისევ ძალაში რჩება, ჯარიმები მაინც გადასახდელი აქვთ“.
ზაქარია ქუცნაშვილის თქმით, ამანისტია არ გადაწყვეტს იმ პრობლემებს, რომელიც საქართველოში სასჯელაღსრულებით სისტემაში არსებობს.
„ყოველთვიურად დაპატიმრებულთა რაოდენობა 200-300 ადამიანს აღემატება. გამოდის, რომ 2 ათასს კაცს გამოუშვებ და  5-6 თვეში ეს რაოდენობა ისევ დაგიგროვდება. კანონპროექტი კი განმუხტავს სიტუაციას, თუმცა თვისობრივად ვერ შეცვლის. მუხლები ისევ მკაცრი რჩება. მაგალითად, თუ აქამდე მოსამართლეს ჰქონდა უფლება, ერთი ძირითადი და ერთი დამატებითი საჯელი გამოეტანა, ახლა მოსამართლეს მისცეს უფლება, ერთი ძირითადი სასჯელი გამოიტანოს, დამატებითი კი რამდენიც უნდა, იმდენი დაურთოს.
ადრე მოსამართლეს უფლება ჰქონდა, პირობითი სასჯელი დაედო განსასჯელისთვის. ახლა კი მოსამართლე დამოკიდებულია პროკურორზე, თუ პროკურორი არ არის თანახმა, რომ განსასჯელს საპროცესო  შეთანხმება დაუდოს, მოსამართლე პირობით სასჯელს ვერ იყენებს. ქვეყანაში, სადაც სიღარიბე ყველაზე დიდ პრობლემას წარმოადგენს, ჯარიმები 50-100 ათასს აღწევს.
ზაქარია ქუცნაშვილის აზრით, საქართველოში დანაშაულთა რაოდენობა ისევ გაიზრდება, რადგან სოციალური უსამართლობა, სამართლებრივი პოლიტიკა, დაშინების და ძალადობის მეთოდები სასურველ შედეგს ვერასდროს მიაღწევენ.

Is Blanket Amnesty for Prisoners, “Political Action” – OR NOT?
The Amnesty Law, initiated by the Georgian President, will supposedly cover 12 thousand prisoners. According to official structures, an addition segment the prison population will have the length of their terms substantially reduced. As for now, however, over 2 thousand prisoners will be released from prisons by the 23rd of November. This figure is impressive, especially in relative terms for the size of Georgia as much so as the total number of inmates warehoused in Georgian penitentiary establishments is at an unprecedented level of 20,500. Many of these convicts are serving terms for what would otherwise be considered as petty crimes. The parliament voted on draft-law at the first session when it came up for a vote. The amnesty was passed, which included a total of 55 articles. However, it is possible that some additional articles might also be added in the not-so-distant future.
Non-governmental organizations appreciate this one-off act of goodwill. However, in spite of the positive first impression, there are some questions and commentary over the terms as described in the draft of the enabling legislation.
Elizbar Khachapuridze, lawyer for the Human Rights Center, states that the humanity of the draft-law can be valued according to Article 273 that envisages lesser penalties for those addicted to drugs, treating such offenders as a sickness and not a crime. The length of their terms has been cut in half under the language of the enabling amnesty legislation.
“We think that those who are serving on drug charges should be released. Furthermore, there are articles, so-called dead articles, which are covered on paper but in actuality not one person has been charged in Georgia, or not more than just a handful. Take for instance the crime of cruelty and the ill treatment of animals or punishment for a captain who abandons his ship. It was very easy to release those prisoners who were charged under such articles. Thus, we cannot assess the draft-law as being either humane or that progressive.”
The lawyer told that legislators should consider the draft amnesty legislation very carefully and make it more realistic, human and it must be flexible and courageous in light of policy in the criminal justice system.
Manana Kobakhidze, representative of the non-governmental organization “Article 42”, states that amnesty has not dealt with those articles, which were amended or initiated by the authorities. For example: trading under the influence deals with less grave crimes. Based on the anti-corruption policy bribery was not on the list of amnestied articles. It did not deal with the crime against judiciary authority or a crime committed in penitentiary establishments. Those people, who had used prohibited items in prison, are also sent to prison for 2-3 years.
“The amnesty dealt with the articles envisaging less grave crimes where plea bargain was signed. Despite the pardoning, these people are free. Economic crimes are not pardoned.”
Manana Kobakhidze doubts the official information, which states 12 thousand people will be pardoned. “It is an exaggerated figure. I doubt 12 thousand people were imprisoned for cruel treatment of animas and illegal logging or cutting down bushes. In addition, other amnestied articles also cover those people who signed plea-bargains and they are now free.”
The lawyer thinks that the draft-law on amnesty is basically a political action. “The state has the authority to decide which article will be amnestied. We are just sitting and looking for conformity with a law. We cannot claim how right this initiative was. They do whatever they want. We cannot estimate the truth here.”
Zakaria Kutsnashvili, the head of the non-governmental organization “Law for People” states that the Amnesty Law demonstrates that strict criminal policy failed in Georgia.
“Using the principle of zero tolerance over the last 4-5 years made us make stricter the norms of Criminal and Criminal Procedural Codes. Imposing a bail and imprisonment of the condemned are the only working executive activities. The liability measures are increased too.
“I am not against amnesty because it is a human action but in the case of strict criminal policy that still continues, it will not lead us to better results. The principle of adding charges still works. They could make grave charges absorb less grave charges. Additional punishments are still in force and prisoners have to pay bails.”
Zakaria Kutsnashvili states that amnesty will not resolve those problems, which exist in Georgian judiciary system.
“More than 200-300 people are arrested each month. Thus, maybe the government will release 2,000 prisoners but the same number will be sent to prison within 5-6 months. Although the draft-law will relieve the situation it will not change the overall situation. The articles still remain strict. For example, before a judge had right to impose one main and one additional punishment but now the judge is empowered to impose one main and several additional punishments on the accused.”
Before a judge had right to impose a conditional sentence on the accused; now the judge relies on the recommendation of the prosecutor. It is almost totally dependent on the agreement of the prosecutor to accept a plea-bargain or not. The judge has no discretion to impose a plea-bargain agreement unilaterally. The bails amount to 50-100 thousand GEL, which is prohibitory high in a country where poverty is the biggest problem.
Zakaria Kutsnashvili thinks that the crime rate will still increases in Georgia because of social injustice, legal policy and means that people are intimidated and the fact that few people understand that violence never brings about positive results.