საწოლიც არ აქვთ, ბეტონის იატაკზე ცხოვრობენ... დახმარება მაინც შეუწყვიტეს
საქართველოს მთავრობის მიერ პარლამენტში დასამტკიცებლად წარდგენილ 2009 წლის ბიუჯეტის პროექტში სოციალური დახმარებების პაკეტი 169 მილიონი ლარით იზრდება. ოფიციალური ინფორმაციით, სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფ ბენეფიციართა რაოდენობა 900 ათას ადამიანს მიაღწევს. აქედან 400 ათასი მიიღებს საოჯახო დახმარებას (30 ლარი), რასაც დაემატება ოჯახის თითოეულ წევრზე 24 ლარი, ნაცვლად არსებული 12 ლარისა; 200 ათასი ბენეფიციარი მიიღებს 20 + 16 ლარს, ხოლო 300 ათასი 10 + 8 ლარს. ამასთან, პროექტის მიხედვით, სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი 900 ათასი ბენეფიციარი დაზღვეული იქნება. ამ მონაცემების მიუხედავად, სოციალური სუბსიდიების სააგენტო უკიდურესად გაჭირვებულ ოჯახებს საარსებო შემწეობებს უწყვეტს.
ეკატერინე ბეროზაშვილი გურჯაანის რაიონის სოფელ კარდენახში, 18 წლის ვაჟიშვილთან ერთად დედამთილის სახელზე რიცხული საცხოვრებელი სახლის ერთ ოთახში, ბეტონის იატაკზე ცხოვრობს. ოჯახს მხოლოდ ერთი რკინის საწოლი აქვს, რის გამოც ეკატერინეს სკამებზე სძინავს. დედა-შვილი ფიზიკურ მუშაობაზეც კი არ ამბობენ უარს, მაგრამ სამსახურის არარსებობის გამო ვერსად დასაქმდნენ. ბეროზაშვილებს არც მიწის ნაკვეთი აქვთ, არც უძრავი და მოძრავი ქონება, გარდა ერთი შავ-თეთრი ტელევიზორისა. მათ არც ფრინველი და საქონელი ჰყავთ. ოჯახს საკვებს მეზობლები აძლევენ.
ბეროზაშვილების ოჯახი სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში საარსებო შემწეობას იღებდა, მაგრამ სოციალური სუბსიდიების სააგენტომ ხელახალი გადამოწმების შემდეგ ოჯახს სოციალური დახმარება შეუწყვიტა. ოჯახის უფროსს მიაჩნია, რომ სოციალურმა აგენტმა მისი ოჯახის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა არასწორედ აღწერა, რის გამოც დახმარებას ითხოვს.
ბეროზაშვილების უკიდურესად მძიმე სოციალური მდგომარეობის შესახებ, სიუჟეტი ტელეკომპანია "იმედის" ეთერითაც გავიდა, მაგრამ, სამწუხაროდ, აღნიშნულით არც სოციალური სუბსიდიების სააგენტო და არც შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო დაინტერესდა. ყოველ შემთხვევაში, ჭეშმარიტების დასადგენად ბეროზაშვილების ოჯახის განმეორებითი გადამოწმება ამ დრომდე არ მომხდარა.
"ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურისტის ლია ხუროშვილის განცხადებით, ოჯახის უფროსთან გასაუბრების შემდეგ გამოარკვიეს, რომ დეკლარაციაში შეტანილი ინფორმაცია არაობიექტურია. "კერძოდ, ეკატერინე ბეროზაშვილი ხაზგასმით მიუთითებს, რომ დეკლარაციის შევსებამდე გასული სამი თვის განმავლობაში, სულ ამ დროის გარკვეულ მონაკვეთში, არც მას და არც მის შვილს შემოსავალი არ ჰქონდათ. ჩვენ მას განვუმარტეთ, რომ დეკლარაციაში შეტანილი ინფორმაციის ნამდვილობასა და ფაქტობრივ მდგომარეობასთან შესაბამისობას ოჯახის უფლებამოსილი წარმომადგენელი დეკლარაციის ყოველ გვერდზე ხელმოწერით ადასტურებს, რაც მან არ უარყო, თუმცა განაცხადა, რომ დეკლარაციაში შეტანილი მონაცემები არ წაუკითხავს", - ამბობს იურისტი.
სოციალური სუბსიდიების სააგენტომ დახმარება შეუწყვიტა გურჯაანის რაიონის სოფელ კარდენახში მცხოვრებ ლეილა ხვთისიაშვილის ოჯახსაც. სააგენტოს მიერ ხვთისიაშვილების სოციალური მდგომარეობის განმეორებითი შემოწმების შედეგად, ოჯახის სარეიტინგო ქულა 45 530–დან 57 630-მდე გაიზარდა.
ხვთისიაშვილების ოჯახი ოთხი წევრისგან შედგება. 78 წლის მოხუცი მაყვალა ხვთისიაშვილი ავადმყოფობის გამო საწოლს არის მიჯაჭვული და მუდმივ მომვლელს საჭიროებს. 26 წლის გია და 15 წლის გელა ხვთისიაშვილებს კი მკურნალობა სჭირდებათ, რასაც ლეილა ხვთისიაშვილი ვერ ახერხებს. მისი თქმით, ოჯახს მედიკამენტების შესაძენად საჭირო თანხა არ გააჩნია, პურით და სხვა საკვებით კი მეზობლები ეხმარებიან. უკიდურესად მძიმეა ხვთისიაშვილების საცხოვრებელი მდგომარეობაც.
სხვა სოციალურად დაუცველი ოჯახების მსგავსად სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს ოჯახის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის განმეორებითი შემოწმების თხოვნით ბეროზაშვილებმა და ხვთისიაშვილებმაც არაერთხელ მიმართეს, მაგრამ მათ განუცხადეს, რომ ოჯახის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის განმეორებითი შემოწმება შესაძლებელია სარეიტინგო ქულის მინიჭებიდან სულ ცოტა ერთი წლის გასვლის შემდეგ.
რატომ არ იძლევა სოციალური დაცვის სისტემა სახელმწიფოს მიერ გამოყოფილი სახსრების ეფექტიანად გამოყენების საშუალებას? იმ შემთხვევაში თუ დახმარების მაძიებელი ოჯახი რეალურად მძიმე სოციალურ პირობებში ცხოვრობს და მიუხედავად ამისა, მას შემოწმების შედეგად მაღალი სარეიტინგო ქულა მიენიჭა, როგორ რეაგირებს სოციალური სუბსიდიების სააგენტო და კონკრეტულ შემხვევებში რატომ არ ახდენს რეაგირებას? ამ კითხვებით სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურს მივმართეთ.
"სოციალური სუბსიდიების სააგენტოში მიმდინარეობს მუშაობა და უახლოეს ხანში სამინისტროში წარდგება პროექტი მთავრობის დადგენილებაში შესატანი ცვლილებისა, რომელიც მოგვეხმარება ზემოთ აღწერილის მსგავსი შემთხვევების მართვაში. ეს შემთხვევები წარმოადგენს მოქმედი მეთოდოლოგიის ცდომილების გამოვლენას, რაც სოციალური ფენის გამოკვლევისა და შეფასების დროს ნებისმიერი მეთოდის გარდაუვალი ნაკლია და სტატისტიკურ გადახრას წარმოადგენს. სააგენტოში კარგად ესმით, რომ ამგვარი ეპიზოდები მხოლოდ სტატისტიკა არ არის. ყველანაირად ვცდილობთ, დახმარების მომლოდინე კონკრეტული ადამინები სტატისტიკის მსხვერპლნი არ გახდნენ. ვცდილობთ, ღატაკი ოჯახების შეფასების პრაქტიკული ცდომილებანი მინიმუმამდე შემცირდეს.
კონკრეტულად აღნიშნულ ორ ოჯახთან დაკავშირებით უნდა ითქვას, რომ სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის ამსახველი დეკლარაცია ორ-ორჯერ არის შევსებული.
ეკატერინე ბეროზაშვილის ოჯახში 2006 წლის აპრილის დეკლარაციის მდგომარეობით, ოჯახის ყველა წევრი დაუსაქმებელი იყო, 2008 წლის დეკლარაციაში კი მითითებულია, რომ ოჯახის ორივე წევრი სამეურნეო სამუშაოებს ასრულებს ფულადი ანაზღაურებით. შესაბამისად, ოჯახში დაფიქსირებულია შემოსავალი და ხარჯებიც, რაც ადრინდელ მდგომარეობასთან შედარებით სარეიტინგო ქულების გაზრდის საფუძველი გახდა.
ლეილა ხვთისიაშვილის ოჯახის სარეიტინგო ქულის ზრდა პენსიების მნიშვნელოვნად გაზრდამ გამოიწვია. 2006 წლის 7 აპრილს შევსებულ დეკლარაციაში, პენსია 33 ლარი იყო, ხოლო 2008 წლის დეკლარაციაში ერთ წევრს აქვს 77, ხოლო მეორეს 55 ლარი, რამაც, რა თქმა უნდა, სარეიტინგო ქულაზეც იმოქმედა. არავის ჰგონია, რომ ხვთისიაშვილების ოჯახი გამდიდრდა,  57 630 ქულა გვიჩვენებს, რომ ოჯახის მდგომარეობა მძიმეა და რეიტინგიც მინიმალურად აღემატება დაწესებულ ზღვარს, მაგრამ, ისიც ცხადია, რომ თუ არსებობს რაღაცნაირი ზღვარი, იქ მუდმივად იარსებებს ადამიანების ჯგუფი, რომლებიც ზღვართან ძალზე ახლოს არიან, მაგრამ მაინც დახმარების გარეშე დარჩნენ.
სააგენტოში მუდმივად მიმდინარეობს ღონისძიებები, რათა ოჯახის სოციალურ-ეკონომიკური მგდომარეობის შეფასების პროცედურა გამჭვირვალე გახდეს, შემცირდეს და აღმოიფხვრას უსამართლოდ დანიშნული დახმარებები, ტენდენციურად შევსებული დეკლარაციები. ამასვე ემსახურება ბენეფიციარი  ოჯახის შესახებ ინფორმაციის საჯაროობაც, რაც 2008 წლის ზაფხულიდან ნორმატიული აქტების ცვლილებით გახდა შესაძლებელი: თითოეული ბენეფიციარი დეკლარაციის ახალ ფორმებში წერილობით ადასტურებს, რომ ის მზადაა, თავისი ოჯახის დეკლარაცია საჯარო გახადოს, მას შემდეგ რაც სახელმწიფოსგან სოციალურ დახმარებას მიიღებს. გარკვეული დროა საჭირო, რომ ამ ინფორმაციის საჯაროობაზე ბენეფიციართა მთელი კონტინგენტის თანხმობა მივიღოთ და ამის შემდეგ შესაბამისი სიების გამოქვეყნებაც იქნება შესაძლებელი. ვმუშაობთ ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებთან და საზოგადოებასთან უკეთესი კომუნიკაციის დასამყარებლად", - განაცხადეს სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს საზოაგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში.
სოციალურად უკიდურესად დაუცველი ოჯახების გაუსაძლისი მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია აქვთ კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციაშიც. როგორც კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის პირველმა მოადგილემ გიორგი სიბაშვილმა განაცხადა, ძალიან ბევრი უკიდურესად გაჭირვებული ოჯახი აღნიშნული მეთოდოლოგიის გამო სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამაში ვერ მოხვდა და საარსებო შემწეობის გარეშეა დარჩენილი, რაც მათ სოციალურ მდგომარეობას კიდევ უფრო აუარესებს.
"ამ მეთოდოლოგიით სოციალურად დაუცველ ოჯახებს ანიჭებენ მაღალ სარეიტინგო ქულას, რაც ძალიან სერიოზულ პრობლემებს გვიქმნის ადამიანებთან ურთიერთობაში. აღნიშნული მეთოდოლოგია და ფორმულა, რომლის საფუძველზეც სარეიტინგო ქულა გამოითვლება სასწრაფოდ უნდა შეიცვალოს", - აღნიშნა გიორგი სიბაშვილმა.

Impoverished families Unable to Qualify for State Poverty Reduction Allowance
The package of social allowances will be increased to 169 million GEL for the 2009 draft budget. Georgian government submitted the draft to the Georgian Parliament for discussion. Official information indicates that the number of impoverished people in Georgia will reach 900 thousand people this year. 400 thousand of them will receive family allowance (30 GEL) and 24 GEL for each member of the family, an increase from the current 12 GEL. 200 thousand beneficiaries will receive 20+16 GEL and 300 thousand will receive 10+8 GEL. Moreover, 900 thousand people living below the poverty level will be insured. Despite this information, the Agency of Social Subsidies is discontinuing allowances from impoverished families.
Ekaterine Berozashvili lives in the village of Kardenakhi in Gurjaani district with her 18-year-old son. They live in a one-room house registered under the name of Ekaterine Berozashvili’s mother-in-law. Standing on the room’s concrete floor is only one steel framed bed, so Ekaterine has to sleep in the chairs. They are both willing and ready to work, and this includes manual labor, but they have not been able to find even such demeaning types of employment. The Berozashvilis own no land, estate or other assets; the only thing in their possession is an old black-and-white TV set. Neighbors give them whatever food they are able to spare, as the small family also has no livestock.
The Berozashvilis received allowance because they were considered eligible under the Poverty Reduction State Program. However, the Agency of Social Subsidies discontinued the family’s social allowance after carrying out a repeated examination of their situation. The head of the family claims that the social agent incorrectly evaluated the social-economic conditions of their family. Consequently, she is now requesting for a repeat evaluation in order to receive the much needed allowance.
TV Company “Imedi” also broadcasted a story on TV about the poor living conditions of the Berozashvilis but unfortunately, neither the Agency of the Social Subsidies nor the Ministry of Healthcare, Labor and Social Welfare have taken interest in the matter. In spite of their continued plight, there hasn’t been a reevaluation of the family’s conditions.
After conversing with head-of-family Lia Khuroshvili, a lawyer working for the Human Rights Center assessed that information on the agency’s evaluation as being impartial. “More precisely, Ekaterine Berozashvili claims that over a course of three months before the evaluation was made, the woman and her son were not generating any income. We explained to her that an authorized representative of the family needs to sign each paper of the evaluation in order to confirm his/her agreement on the context in the document. Berozashvili did not deny the fact however, she mentioned that she signed the papers without reading the text,” said the lawyer.
The agency also dropped allowances for Leila Khvtisiashvili, another resident of Kardenakhi. After the agent examined the family for the second time, the rating points for the family increased from 45,530 up to 57,630, thus not qualifying her for social allowance.
There are four members in the Khvtisiashvilis family. 78-year-old Makvala Khvtisiashvili is bed-bound due to illness and requires constant attention. 26-year-old Gia and 15-year-old Gela Khvtisiashvilis are also in need of medical treatment. Leila Khvtisiashvili said that the family does not have enough income to buy the necessary medicine. Neighbors assist them by providing bread and other basic food products. The living conditions of the Khvtisiashvilis can be considered as extremely poor and match criteria outlined by the poverty reduction program.
Like other socially excluded families, the Berozashvilis and the Khvtisiashvilis also applied to the Agency of the Social Subsidies with the request to examine their living conditions a second time. However, officials from the agency explained to them that a repeated examination can only be conducted one year after a rating point is issued to a family.
Why does the system of the social welfare allow the population to enjoy the state grants effectively? How does the agency of social subsidies react when a family, which seeks and needs the available social allowance, and living in poor conditions, is granted with high rating points? Why does the agency not react to extraordinary cases? We asked these questions to the public relations service department of the Agency for Social Subsidies.
“The Agency of Social Subsidies works on the issue and they will soon submit the draft amendments to the resolution to the ministry that will assist us in the management of similar cases. Similar mistakes have been the result of in faults in the current methodology; it is very common during surveying and assessment of a certain social layer and it is called statistical variance. Social agencies are fully aware that similar episodes are not statistic. We do our best to prevent families from seeking allowance and from falling victims to this variance.
Regarding these two concrete families we can say that the two social-economic evaluations are filled in on these families.
According to the evaluation filled in April 2006, all members of Ekaterine Berozashvili’s family were unemployed. As for the evaluation of 2008, it states that both members of the family are occupied in agricultural activities and are able to generate income. Consequently, the family has a certain level of income and expenses as well. All these became the basis for increasing the rating points.
Leila Khvtisiashvili’s family rating points were increased because she, as a retired person, receives a considerably increased pension. When her evaluation was issued on April 7, 2006 her pension was 33 GEL and in the evaluation conducted in 2008, she receives 77 GEL (not adjusted to inflation or rising prices). Another member of the family receives 55 GEL as an allowance. This information had a big impact on the rating points; however, nobody thinks that the conditions of the Khvtisiashvili family have improved. Their recent points 57,630 demonstrate that the living conditions of the family are poor and their rating is just barely above the threshold of limited points. However, it is clear that whenever there is an estimated limit, there will always be a group of people who are very close to that limit but will still require an allowance.
The agency permanently carries out various activities in order to make the assessment procedure of a family’s social-economic situation more transparent. We try to reduce and eradicate illegally fixed allowances, and declarations that are filled in tendentiously. The principle of transparency of the information on a beneficiary family has the same aim and it became possible since the summer of 2008 after amendments were introduced to the normative acts. Each beneficiary confirms in new forms of the evaluation that she/he is ready to make their family’s evaluation public after the state grants the family with allowance. It will take a while to obtain confirmations from all beneficiaries and only after that we will have the right to publish corresponding lists. We work on establishing better connections with local authorities and society,” said the officials from the public relations department of the Agency for Social Subsidies.
Kakheti regional administration also has information about the extremely unbearable living conditions of the impoverished families. As Giorgi Sibashvili, deputy regional governor, stated that many impoverished people could not qualify in the state poverty reduction program because of the current methodology in the system. Consequently, these families have remained without social assistance, which aggravates their situation even further.
“Based on the current methodology, socially excluded families are granted with high rating points that create serious problems for us with respect to society. The methodology and the formula based on which the points are calculated should be immediately amended,” stated Giorgi Sibashvili.