გლეხებს გაუქმებული გადასახადების გადახდას ახლიდან სთხოვენ
რეგიონალური საგადასახადო ინსპექციები გლეხებისგან იმ გადასახადის გადახდას მოითხოვენ, რომლის გადახდის ვალდებულებისგან მიწის მფლობელები პირველად 2000 წელს, ხოლო შემდეგ 2007 წლის 11 ივლისს საგადასახადო კოდექსში შესული ცვლილებით გათავისუფლდნენ. საგადასახადო ინსპექციამ გლეხებს უკვე შეატყობინა, რომ გადასახადის გადაუხდელობის შემთხვევაში მიწებს შემდგომი რეალიზაციის მიზნით, ყადაღას დაადებს.
როგორც გლეხებმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ აცნობეს, 2000 წელს დედოფლისწყაროს რაიონი სტიქიური უბედურების ზონად გამოცხადდა, რის გამოც საქართველოს მაშინდელმა მთავრობამ პრეზიდენტ ედუარდ შევარდნაძის დავალებით, მიიღო გადაწყვეტილება და გლეხები მიწაზე ქონების გადასახადის გადახდის ვალდებულებისგან გაათავისუფლა. მიუხედავად ამისა, ადგილობრივი საგადასახადო ინსპექციები მომდევნო წლების განმავლობაში მათგან გადასახადის გადახდას მაინც ითხოვდნენ. ამიტომ, 2007 წლის 11 ივლისს საგადასახადო კოდექსში შევიდა ცვლილება, რომლითაც მიწაზე ქონების გადასახადის გადამხდელ და ფიზიკურ პირებს და ადგილობრივ თვითმმართველობას შეუწყდა საგადასახადო ვალდებულებები 2005 წლის 1 იანვრამდე პერიოდისათვის მიწის ნაკვეთების მიხედვით ქონების გადასახადის ვადაგადაცილებულ დავალიანებათა თანხებზე და მათზე რიცხულ საურავებზე. ამრიგად, იურისტების განმარტებით, მიწის მფლობელები 2005 წლის 1 იანვრამდე მიწაზე ქონების გადაუხდელი გადასახადების გადახდისგან გათავისუფლდნენ, მაგრამ 2008 წლის 21 ნოემბერს ფინანსთა სამინისტროს სათათბირომ მიიღო დადგენილება, რომლის საფუძველზეც რეგიონული საგადასახადო ინსპექციები ფერმერებისგან მიწაზე ქონების გადასახადის და მასზე 2000 წლის შემდეგ დარიცხული დიდი ოდენობით საურავების გადახდას მოითხოვენ.
მიწის მფლობელთა განცხადებით, ისინი აღნიშნული გადასახადების გადახდას ვერ შეძლებენ. საურავი კი ყოველდღიურად იზრდება. ამ მდგომარეობაში მარტო დედოფლისწყაროს რაიონში 5400 – მდე ადამიანია.
საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სათათბიროს მიერ აღნიშნული დადგენილების შესახებ სამინისტროში კომენტარს არავინ აკეთებს. ამ საკითხზე არც რეგიონალურ საგადასახადო ინსპექციებში საუბრობენ.

Farmers Are Demanded to Pay Long-abolished Land Taxes from Small Farmer
Farmers have reported to the Human Rights Centre that in 2000 Dedoplistskaro district was declared a natural disaster zone of and consequently, former president Eduard Shevardnadze ordered at that time Georgian government to abolish taxes on land plots in the district. However, district tax inspections still demand locals to pay taxes on their small land holdings. This is especially worrying since on July 11 2007 amendments were introduced to the Tax Code and these abolished taxes all together on land-owners, private persons and local authority on the debts accumulated in arrears prior to January 1 2005. Thus, as lawyers define, the land owners were discharged from the debts they had accumulated in arrears before January 1, 2005. However, the commission of the Ministry of Finances passed a resolution on November 21, 2008 which ordered regional tax inspections to demand farmers to pay taxes and penalty charges on land holding dating back to 2000.
The land owners state they do not intend to pay the taxes and accumulated penalties. However, the penalties continue to add up each day. Nearly 5 400 people this same problem, which has only been noted in the Dedoplistskaro district.
Nobody is making comments on the resolution of the Ministry of Finances; neither are officials from regional tax inspection speaking about it, at least openly.