მუზეუმების თანამშრომლები ისევ 40 ლარზე დარჩნენ, გამგებლის ხელფასი კი 2500 ლარამდე გაიზარდა
საქართველოს პრეზიდენტის 2008 წლის 30 დეკემბრის ბრძანებულებით, მუნიციპალიტეტების საკრებულოების და გამგეობების თანამშრომლებს ხელფასების გაზრდის უფლება მიეცათ. რაიონების ხელმძღვანელები საკუთარი შემოსავლების გაზრდაზე მანამდეც აქტიურად ზრუნავდნენ. ამას ადასტურებს ყოველთვე თუ არა, ორ თვეში ერთხელ მაინც ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან ძირითადად პირველი პირებისთვის გაწერილი პრემიები. ეს მაშინ, როცა გამგებლებმა მუზეუმების თანამშრომლებს, რომელთა ყოველთვიური ანაზღაურება 40 ლარს არ აღემატება, ხელფასების გაზრდაზე უარი არაერთხელ უთხრეს და ამის მიზეზად ბიუჯეტში საკმარისი თანხების არ ქონა დაასახელეს.
მაგალითად, გურჯააანის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანებაში შემავალი ნატო ვაჩნაძის, ივანე ბერიტაშვილის, იოსებ ნონეშვილის და სხვათა სახლ-მუზეუმების თანამშრომლებმა ხელფასების გაზრდაზე უარი ბოლოს 2009 წლის იანვრის პირველ დღეებში მიიღეს. გურჯაანის გამგეობის საფინანსო-საბიუჯეტო სამსახურის ინფორმაციით, მუზეუმების თანამშრომლების ხელფასები რამდენიმე ლარითაც კი, შესაძლოა, 2009 წელს საერთოდ ვერ გაიზარდოს, რადგან ბიუჯეტიდან თანხები ძირითადად ინფრასტრუქტურის განვითარებაზეა მიმართული. ეს არ ეხება გამგებელს, საკრებულოს თავმჯდომარეს, მათ მოადგილეებს და სამსახურების უფროსებს. პრეზიდენტის ბრძანებულების ძალაში შესვლისთანავე, რაიონების ხელმძღვანელებმა დაუყოვნებლივ იზრუნეს ცვლილებებზე და ხელფასები კიდევ გაიზარდეს, მიუხედავად იმისა, რომ 2009 წლის იანვარში ადგილობრივ ბიუჯეტებში შემოსავლები არ გაზრდილა.
საკრებულოს თავმჯდომარის ხელფასი 2360 ლარი გახდა, გამგებლის და საკრებულოს თავმჯდომარის პირველი მოადგილეების ხელფასი კი 830-დან  1100 ლარამდე გაიზარდა; გამგებლის მოადგილის ხელფასი 710-ის  ნაცვლად 900 ლარი გახდა. სამსახურის უფროსის, გამგეობისა და საკრებულოს  აპარატის უფროსების ანაზღაურება 570 ლარიდან 700 ლარამდე გაიზარდა; საკრებულოს კომისიის თავმჯდომარისა და საკრებულოს ფრაქციის თავმჯდომარის ხელფასი 450 - ის  ნაცვლად 650 ლარი გახდა;
ფრაქციების თავმჯდომარეების ხელფასების გაზრდის პარალელურად მუნიციპალიტეტების საკრებულოებში ფრაქციების ოდენობამაც იმატა.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში რიგით მეოთხე, ახალი ფრაქცია "დამოუკიდებელი მაჟორიტარები დემოკრატიული საქართველოსთვის" შეიქმნა. ფრაქციას საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარე თამაზ აბრამიშვილი ხელმძღვანელობს. მას უკვე დაენიშნა ხელფასი 650 ლარის ოდენობით.
პრეზიდენტის ბრძანებულებით ხელფასი გამგეობის ტერიტორიული ორგანოების რწმუნებულებსაც  გაეზარდათ. ბრძანებულება უმცროსი საჯარო თანამდებობის პირების ხელფასის 100 ლარით გაზრდასაც ითვალისწინებს, მაგრამ მათი ანაზღაურება ამ დრომდე არ გაზრდილა და ისევ 320 ლარია, თუმცა, როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, ბიუჯეტი მცირეხელფასიან თანამშრომლებზე დანამატებს ითვალისწინებს.
მაგალითად, 2008 წელს ასეთი დანამატები თელავის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტში ოფიციალურად არ ჩანდა, მაგრამ ბიუჯეტში წავაწყდით ერთ უცნაურ თითქოსდა უზუსტობას, 2008 წლის ბიუჯეტის დანართ #9-ში, ბიუჯეტის ცვლილებების დოკუმენტში, რომელიც განსაზღვრავს თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საშტატო განაკვეთებსა და სახელფასო ფონდს. განაცხადი გაკეთებულია წლიურ 327000 ლარზე, ხოლო თავად ბიუჯეტში ასახულია 443000 ლარი, სხვაობა შეადგენს 116000 ლარს. მსგავსი უზუსტობა იყო ბიუჯეტის ცვლილებების განხორციელებამდე საკრებულოს სახელფასო კუთხითაც. მონაცემების მიხედვით 2008 წლის ბიუჯეტის დანართ #9-ში (ბიუჯეტის პირველი ვარიანტი) ხელფასის წლიური ფონდი იყო 96720 ლარი, ბიუჯეტში კი დაფიქსირებულია 105000 ლარი. სხვაობა შეადგენდა 8280 ლარს.
არასამთავრობო ორგანიზაცია "სამოქალაქო განვითარების ასოციაციის" დირექტორი გიორგი ბოკერია ფიქრობს, რომ 2008 წელს თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ და საკრებულომ გადაწყვიტეს აფიშირება არ გაუკეთონ სახელფასო დანამატებს. "კანონი არ სცნობს მსგავსი ხასიათის მონაცემებს, ამიტომაც გამგეობა და საკრებულო ფარულად ახორციელებენ სახელფასო დანამატების გაცემას მუნიციპალიტეტის გამგეობის და საკრებულოს თანამშრომლებზე", - აღნიშნავს ბოკერია.
საჯარო მოხელეთათვის ხელფასების გაზრდას უარყოფითად აფასებს რეგიონის მოსახლეობა.
ნუნუ არჯევნიშვილი, თელავის რაიონის მაცხოვრებელი: "რა ხელფასებიც ჰქონდათ გამგეობებისა და საკრებულოების თანამშრომლებს, მათთვის ისიც ზედმეტი იყო, იმიტომ, რომ პრაქტიკულად არაფერს აკეთებენ. ქალაქშიც და სოფლებშიც ხალხი უწყლობით იხოცება, უამრავი დაპირების მიუხედავად არც გაზი გვაქვს, არც გზა და სხვა აუცილებელი პირობები. რაში გაუზარდეს ხელფასები, რა დამსახურებისათვის?".
ელდარ ნაცვლიშვილი, გურჯაანის რაიონის მკვიდრი: "გამგეობაში მზესუმზირის ჭამისა და ყავის სმის მეტს არაფერს აკეთებენ. სოფლის გამგებელი ხომ საერთოდ არ გვაქცევს ყურადღებას. ისიც კი არ ვიცით, ვინ არის".
თამაზ ზარდიაშვილი, გურჯაანის რაიონის მკვიდრი: "რამდენი აქვს გამგებელს ხელფასი? 2500 ლარი? მართლა ამხელა ხელფასი აქვს? იმიტომ იხოცავენ თავებს თანამდებობებზე რომ დასხდნენ. ჩვენ ვინ გვკითხავს ვის რამდენი უნდა ჰქონდეს ხელფასი. პრეზიდენტი იძახის, შრომა დავუფასოთ, რომ ქრთამი არ აიღონო. რომელი შრომა? ყველაფერი თავზე გვენგრევა, ხალხი უმუშევარია და მიწებსაც გვართმევენ".

Museum Employees Salary Is Still 40 GEL In Comparison to Increased Salary of District Governor to up to 2 500 GEL
On December 30, 2008 the President of Georgia issued a resolution that allowed increasing salaries to the representatives of municipality councils and district governors. The district authorities had tried to make profit from budget many times. The proof for this allegation can be bonuses issued on district high-ranking officials at least once in two months and sometimes even every month. In parallel to it, district governors refused employees of museums in Kakheti region to increase their salaries (currently they get 40 GEL). The authorities alleged that there were not enough funds in the budget.
Employees at the museums of Nato Vachnadze, Ivane Beritashvili, Ioseb Noneshvili and other celebrities, who are members of the union of museums in Gurjaani district, were last time refused to have their salaries increased at the beginning of January 2009. Financial-budget Service Department within the Gurjaani district administration reported that the district administration will be unable to increase salaries of museum employees in 2009 because most funds from local budget is focused on the development of district infrastructure. However, it does not impact on the salaries of district governors, chairpersons of district councils, their deputies and heads of departments. The moment the presidential resolution entered into force the authorities of Kakheti districts increased their own salaries though the income of local budget has not increased in January 2009.
Chairpersons of councils will receive 2 360 GEL from January 2009, their deputies 1 100 GEL instead of 830 GEL. Deputy district governors’ salaries were increased from 710 GEL to 900 GEL. The head of various departments in local administrations and other district administration and council authorities will have 700 GEL instead of 570 GEL; chairpersons of councils and chairpersons of council factions was increased from 450 GEL to 650;
The chairpersons of the municipality boards have their salaries increased up to 2 360 GEL; deputy chairpersons of the municipality boards and district governors will have their salaries increased from 830 GEL to 1 100 GEL. The salary of the deputy district governor will change from 710 GEL into 900 GEL. The salaries of the heads of various departments of the local authority will change from previous 570 GEL will change into 700 GEL.
In parallel with increased salaries of chairpersons of fractions in district councils the number of fractions has increased too.
“Independent Single Mandate MPs for Democratic Georgia”, the fourth fraction was created in Gurjaani district council. Tamaz Abramishvili, former chairperson of Gurjaani district council, is the head of the fraction. A salary of 650 GEL has already been assigned to him.
The representatives of territorial bodies of the district administration are due to receive 400 GEL instead of 320 GEL based on the president’s resolution. This resolution also allows junior officers to have their salaries increased at 100 GEL. However, the salaries have not increased in fact. They still receive 320 GEL but according to our information bonuses are envisaged for those officers who get low salaries.
There were no direct bonuses envisaged in Telavi district budget in 2008. However, we encountered inaccuracy in an annex # 9 of Telavi district budget for 2008 that is amendment document. This annex determines the amount of salaries and the money that will be allocated for salaries. It was indicated 327 000 GEL for salaries in budget application while in the budget it is indicated 443 000 GEL in stead. The difference is in 116 000 GEL. Similar inaccuracy was discovered in the council budget before amendments were implemented to the budget in the direction of salaries. In annex # 9 of 2008 budget (the first version of the budget) salary fund was 96 720 GEL while 105 000 GEL was indicated in the final budget. The difference is in 8 280 GEL.
Giorgi Bokeria, the director of NGO Association for Civil Development considers that in 2008 the Telavi district administration and council authorities decided not to publicize financial bonuses granted to local officials. “The law does not recognize this form of granting bonuses. Therefore, the district administration and council authorities grant bonuses secretly to the municipality administration and council employees,” said Bokeria.
The inhabitants of Kakheti region give negative evaluation to increased salaries of public officials.
Nunu Arjevanishvili, a resident of Telavi district: “Their previous salaries were higher in comparison to the activities they carried out in the region because in fact they do not do anything. People do not have water supply both in towns and villages in the region. There are no roads and other necessary conditions. Why do they have their salaries increased, for what merit?”
Ekdar Natsvlishvili, a resident of Gurjaani district: “People do nothing in district administration office except eating sunflowers and drinking coffee. The village governor does not pay attention to us at all. We do not even know who he is.”
Tamaz Zardiashvili, a resident of Gurjaani district: “How much is district governor’s salary? 2 500 GEL? Is his salary really so high? Now I understand why they try their best to get high governmental positions. No one cares what we think about the salaries of public officials. The president says that their labor should be appreciated in order to prevent them from taking bribes. What kind of labor are you talking about? People are unemployed and plots are taken away from us and governmental authorities do not do anything about it.”