არ აიღო ხელში იარაღი, თუ სამართლიანი სახელმწიფო არ გაწვდის მას!
2008 წლის 6 ნოემბერს გორის რაიონულმა სასამართლომ საპროცესო გარიგება დადო აგვისტოს საომარი მოქმედებების დროს დეზერტირობაში ბრალდებულ ორ ჯარისკაცთან. გარიგების თანახმად, ჯარისკაცებს თავდაპირველად წაყენებული ბრალდება - დეზერტირობა ბრძანების შეუსრულებლობის მუხლით შეეცვალათ.  მათ თავისუფლების სანაცვლოდ, უარი თქვეს საქმის არსებით განხილვაზე და პროკურატურასთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმეს. საპროცესო გარიგება ბრალდებულთა ადვოკატებმა ითხოვეს. მათ ეს ჩათვალეს ჯარისკაცებისთვის თავისუფლების მოპოვების უმოკლეს გზად - პრეზიდენტის ამნისტიის მოლოდინში. 17 დეკემბერს, ბარბარობას, ჯარისკაცები, მართლაც, შეიწყალეს და თვისუფლება აჩუქეს. თითქოს ყველა კმაყოფილი უნდა ყოფილიყო. მაგრამ შეწყალებული ჯარისკაცები: ზურაბ ხორბალაძე და გიორგი მესხი დარწმუნებულები არიან, რომ ობიექტური და სამართლიანი სასამართლო მათ უდანაშაულობას დაამტკიცებდა. თუმცა ადვოკატებმა ამის გარანტია ვერ მისცეს. ამიტომ გახდნენ იძულებულნი, დამნაშავის სტატუსზე თანხმობის, ჯარისკაცული ღირსების შელახვის ფასად მიეღოთ თავისუფლება, რომლის ღირსეულ დაბრუნებას ისინი სასამართლოსგან ელოდნენ.
ყველაფერი დაიწყო იმით, რომ გამოძიებამ თავიდანვე ერთ საქმეში გააერთიანა ორი ერთმანეთისგან განსხვავებული დანაშაულის ძიება. სასამართლომ ეს მიზანმიმართულად გააკეთა, რათა მომხდარს მისცემოდა ჯგუფური, წინასწარ დაგეგმილი დანაშაულის კვალიფიკაცია.
სასამართლოს ყურადღება არ გაუმახვილებია იმაზე, რომ წინასწარი გამოძიების დროს ადვოკატები თითქმის ვერ ახერხებდნენ ეჭვმიტანილთა უფლებების დაცვას. არ დაკმაყოფილებულა მათი არც ერთი შუამდგომლობა. ძიებას არ გაუთვალისწინებია ადვოკატების პროტესტი საქმეების ხელოვნურად გაერთიანების გამო. არადა, დანაშაულები, რომლებიც ხორბალაძესა და მესხს ედებოდათ ბრალად, ნამდვილად განსხვავდებოდა ერთმანეთისგან და ამაში დარწმუნდება ყველა, ვინც საქმის მასალებს გაეცნობა.
42-ე მსუბუქი ქვეითი ბატალიონის მე-2  მსუბუქი ქვეითი ასეულის ოცმეთაურ ზურაბ ხორბალაძეს ბრალი დაედო შემდეგში: 2008 წლის 9 აგვისტოს თავის ბატალიონთან ერთად ცხინვალში შესული, ქალაქის ინტენსიური დაბომბვის შედეგად დეზორგანიზებული ჯარის ერთ ნაწილთან ერთად გორში ჩავიდა. უკან დახეული ჯარის სხვა ნაწილმა (რომელსაც მოგვიანებით ბატალიონის მეთაური მერაბ კიკაბიძეც შეუერთდა) თავი მოიყარა დაბა ვარიანში. ზურაბ ხორბალაძე დამნაშავედ ცნეს იმაში, რომ დროულად არ შეასრულა კიკაბიძის ბრძანება და დათქმულ დროში არ ჩაიყვანა მასთან  ერთად მყოფი ჯარისკაცები ვარიანში.
იმავე ბატალიონისა და ასეულის მეორე ჯარისკაცს, ლეიტენანტ გიორგი მესხს, კი ბრალი დაედო როგორც ვარიანში დისლოცირებულ ჯართან დროულად გამოუცხადებლობაში, ასევე საომარი მოქმედებების დამთავრების შემდეგ ვაზიანში მდებარე ბატალიონის მუდმივი დისლოკაციის ადგილის თვითნებურ მიტოვებაში.
ერთი შეხედვითაც ჩანს, რომ ქმედებები, რომლებშიც ჯარისკაცებს ედებათ ბრალი, არ არის ერთმანეთის იდენტური და თანაფარდი.
წინასწარი გამოძიების შემდეგ საქმე სასამართლოს გადაეცა. ეს მოხდა 2008 წლის 11 სექტემბერს. სასამართლო პროცესი (საპროცესო გარიგება) კი 6 ნოემბერს შედგა. მართლმსაჯულების უმაღლეს ორგანოს საქმის შესასწავლად თითქმის ორი თვე ჰქონდა. საქმის ორთვიანი შესწავლის შედეგად მან აბსოლუტურად უცვლელად და ხელშეუხებლად დატოვა ძიების მიერ მოპოვებული მასალები. ორივე ეჭვმიტანილის ქმედება დანაშაულად მიიჩნია. ის მხოლოდ დანაშაულის კვალიფიკაციაში არ დაეთანხმა ძიებას. მიიჩნია, რომ ჩადენილი ქმედებები არ იყო დეზერტირობა, მაგრამ იყო დაუმორჩილებლობა და ორივეს ბრძანების შეუსრულებლობის გამო მიუსაჯა სასჯელი: 3-3 წლით თავისუფლების აღკვეთა და ფულადი კომპენსაცია.
გაურკვეველი რჩება, რატომ ჩათვალა სასამართლომ წინასწარი გამოძიება სრულყოფილად, ობიექტურად და ამომწურავად მაშინ, როცა გამოძიებას არ ჰყავს დაკითხული ყველა მოწმე, ძიებას არ აქვს დაკმაყოფილებული ადვოკატების არც ერთი შუამდგომლობა იმ მოწმეთა დაკითხვაზე, რომელთაც განსხვავებული ჩვენებების მიცემა სურდათ, ხოლო იმ მოწმეთა ჩვენებებშიც, რომლებიც წინასწარმა გამოძიებამ სასამართლოს წარუდგინა, მკვეთრად და ნათლად არ იკვეთება ზურაბ ხორბალაძისა და გიორგი მესხის მიერ ჩადენილი დანაშაული!
ზურაბ ხორბალაძე  - დაბადებულია 1985 წლის 23 დეკემბერს. თავდაცვის სამინისტროს მე-4 ქვეითი ბრიგადის 42-ე მსუბუქ ქვეით ბატალიონში მსახურობს 2007 წლის მარტიდან. 2008 წლის აგვისტოში მონაწილეობდა გორსა და ცხინვალში მიმდინარე საომარ პროცესებში. 15  აგვისტოს ბატალიონის უფროსმა მერაბ კიკაბიძემ სამხედრო მოწყობის დროს ჯარისკაცების თანდასწრებით დეზერტირობაში დასდო ბრალი. მეორე დღეს, 16 აგვისტოს, სამხედრო პოლიციაში მის   წინააღმდეგ  ამ საფუძველზე დაიწყო საქმის ძიება. 17 აგვისტოს ეჭვმიტანილის სტატუსით დააკავეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა. მის უფლებებს იცავდა ადვოკატი რევაზ სისაური.
გიორგი მესხი - დაბადებულია 1985  წლის 18 მარტს. თავდაცვის სამინისტროს მე-4 ქვეითი ბრიგადის 42-ე ბატალიონში მსახურობს 2007 წლის 4 დეკემბრიდან. მონაწილეობდა გორსა და ცხინვალში მიმდინარე საომარ პროცესებში. მის წინააღმდეგ საქმის ძიება დაიწყო სამხედრო პოლიციაში 42-ე ბატალიონის უფროსის, მერაბ კიკაბიძის, ინფორმაციის საფუძველზე. ეჭვმიტანილის სტატუსით დააკავეს 17 აგვისტოს. მის უფლებებს იცავდა ადვოკატი ლაშა ავალიანი.
ხორბალაძის  ადვოკატი რევაზ სისაური ითხოვდა 42-ე ბატალიონის ოფიცრების: მუშკუდიანისა და ტორჩინავას დაკითხვას. სასამართლომ ისე დაადგინა განსასჯელ ზურაბ ხორბალაძის დანაშაული, რომ არ გასჩენია კითხვა: რატომ, რა მოტივით განაცხადა ძიებამ უარი ამ მოწმეთა დაკითხვაზე? ან რისი თქმა უნდოდათ ტორჩინავას და მუშკუდიანს? დატოვებდა თუ არა სასამართლო თავის გადაწყვეტილებას ძალაში, თუკი ტორჩინავა და მუშკუდიანი მოუყვებოდნენ ნაფიც მსაჯულებს, რომ თავად ისმენდნენ, როგორ მოუწოდებდა ზურაბ ხორბალაძე (მან ასმეთაურის ფუნქცია აიღო საკუთარ თავზე, რადგან ასეულში შემავალი სხვა ოცეულის მეთაურები მოკლულები ან დაჭრილები იყვნენ) ჯარისკაცებს კიკაბიძის ბრძანების შესრულებისკენ, ვარიანში წასვლისკენ, მაგრამ დეზორგანიზებული ასეული როგორ არ ემორჩილებოდა მას. რა შეეძლო გაეკეთებინა ხორბალაძეს? მან მაინც მოახერხა ჯარისკაცების ჩაყვანა ვარიანში, თუმცა ოდნავი დაგვიანებით, რასაც ზემოთ აღნიშნული ობიექტური მიზეზი ჰქონდა. თუკი სასამართლო დაადგენდა, რომ ამ მოწმეთა ჩვენება შეესაბამებოდა სიმართლეს, მაშინ როგორღა დაამტკიცებდა ზურაბ ხორბალაძის დანაშაულს?
მესხის ადვოკატი ლაშა ავალიანი ითხოვდა 42-ე ბატალიონის კაპრალების: ჩილინდრიშვილის, ცუცქირიძის, ფუკასიანისა და კაპანაძის დაკითხვას. მათ შეეძლოთ იმის დამოწმება, რომ გიორგი მესხმა შეასრულა ბატალიონის მეთაურის - კიკაბიძის ბრძანება და დათქმულ დროში ჩავიდა ვარიანში. ერთ-ერთი მოწმეთაგანი კი იტყოდა უფრო მნიშვნელოვანსაც...
ჩვენს საგამოძიებო ჯგუფს ხელთ აქვს ამ ჯარისკაცთან საუბრის ფარული ჩანაწერი. საქმე ის გახლავთ, რომ, რადგან ხორბალაძე და მესხი უკვე განთავისუფლებულები არიან პატიმრობიდან, ჯარისკაცები, რომლებიც სასამართლოზე მოწმეებად აპირებდნენ გამოსვლას, დღეს პრესას უკვე უარს ეუბნებიან „ძველ ამბებში ხელების ქექვაზე“. მითუმეტეს, რომ ისინი იმ ბატალიონში აგრძელებენ სამსახურს, რომლის მეთაურთანაც ფაქტობრივ დაპირისპირებას აპირებდნენ სასამართლოზე. მაგრამ არსებობს ერთ-ერთ მათგანთან საუბრის აუდიოჩანაწერი, რომლის შინაარსიც დაახლოებით ასეთია: „მე საკუთარი მანქანით ჩავიყვანე გიო (საუბარია გიორგი მესხზე. რედ.) ვარიანში, ამას სხვებიც დამიმოწმებენ. ათივე თითი რომ მომაჭრან, სიმართლეს მაინც ვიტყვი... დამიძახოს ძიებამ, რომ ვთქვა... სასამართლოზე ვიტყვი... ვის გაუგია. ბიჭები გაგიჟებულები არიან...”  ეს აუდიოჩანაწერი ჩვენს საგამოძიებო ჯგუფს გიორგი მესხის დედამ და ადვოკატმა გადასცეს.
სასამართლოს არც იმაზე გაუმახვილებია ყურადღება, რომ ძიებამ არ დააკმაყოფილა გიორგი მესხის ადვოკატის მეორე შუამდგომლობაც, რომლითაც იგი ითხოვდა ლეიტენანტ აბაშიძის დაკითხვას. ლეიტენანტ აბაშიძეს კი უმნიშვნელოვანესი ინფორმაცია ჰქონდა სათქმელი სასამართლოსთვის: რომ 2008 წლის 13 აგვისტოს მან საკუთარი პასუხისმგებლობით გაათავისუფლა 42-ე ბატალიონის ვაზიანში მდებარე მუდმივი დისლოკაციის ადგილიდან ოცმეთაური გიორგი მესხი, რადგან მან სთხოვა თავისი ოცეულის დაღუპული ჯარისკაცის, დევი ჩადუნელის, გასვენებაზე წასვლის უფლება (ლეიტენანტი აბაშიძე ამ დროს ასრულებს საშტატო განყოფილების ასეულის მეთაურის - ლეიტენანტ მემანიშვილის მოვალეობას, რომელიც ცხინვალში დაიღუპა).  მაშ, სად არის დანაშაული? გამოძიების მიერ მოწმედ ცნობილი ჯარისკაცები ხომ მხოლოდ იმას ადასტურებენ, რომ 13 აგვისტოდან რამდენიმე დღის განმავლობაში მესხი ბატალიონში აღარ უნახავთ. თუკი იგი ნებართვის მიღების შემდეგ კანონის შესაბამისად გავიდა დისლოკაციის ადგილიდან, მაინც უნდა ჩაითვალოს დამნაშავედ?  ჩვენ ამ შეკითხვით მართლმსაჯულებას მივმართავთ.
სასამართლომ არ მიაქცია ყურადღება იმასაც, რომ ძიებას არ ჰქონდა გარკვევით დადგენილი, რამდენად შეესაბამებოდა სიმართლეს ბატალიონის მეთაურის, კიკაბიძის, ეჭვი ორი ჯარისკაცის დეზერტირობის შესახებ. რამდენად ობიექტური იყო მერაბ კიკაბიძე? ხომ არ ჰქონდა მას პირადი შურისძიების მოტივი თავისი თანამებრძოლების მიმართ, რომელთაც შესაძლოა ჰქონოდათ მნიშვნელოვანი ინფორმაცია ცხინვალში დეზორგანიზებული ბატალიონის მეთაურზე? ადვოკატი ითხოვდა ბატალიონის მეთაურსა და ოცმეთაურ ხორბალაძეს შორის გამართული სატელეფონო საუბრების შინაარსის ამოღებას შესაბამისი ფიჭური სადგურების არქივებიდან, მაგრამ ძიებამ არც ეს შუამდგომლობა დააკმაყოფილა.
ჩვენმა საგამოძიებო ჯგუფმა მხოლოდ იმის დადგენა მოახერხა, რომ პირველი სატელეფონო საუბარი ოცმეთაურ ხორბალაძესა და ბატალიონის მეთაურ კიკაბიძეს შორის 10 აგვისტოს, სწორედ, ხორბალაძის ინიციატივით გაიმართა. ამაზე მეტყველებს ზურაბ ხორბალაძის მობილურ ტელეფონში შენახული გამავალი ზარი ბატალიონის მეთაურის მობილურის ნომერზე. მხოლოდ ამის შემდეგ ფიქსირდება კიკაბიძისგან შემოსული ზარები. იქნებ ჰქონდა შანსი ოცმეთაურ ზურაბ ხორბალაძეს, დაემტკიცებინა თავისი უდანაშაულობა, თუკი მართლმსაჯულება დაეხმარებოდა ამაში და მოიპოვებდა 10 აგვისტოს მისი ინიციატივით გამართული სატელეფონო საუბრის შინაარსს? ზურაბ ხორბალაძის მტკიცებით, ის თავად სთხოვდა კიკაბიძეს დახმარებას ვარიანში ჯარისკაცების ჩაყვანაში: „მე თავად ვთხოვდი კიკაბიძეს მანქანების გამოგზავნას, ვეუბნებოდი, რომ ასეულის დიდი ნაწილი გადარჩენილია და აუცილებლად უზრუნველვყოფდი მის ჩაყვანას ვარიანში.“ თუკი  სატელეფონო საუბრის შინაარსი დაადასტურებდა ზურაბ ხორბალაძის სიმართლეს, მაშინ რას იტყოდა სასამართლო: ხორბალაძე თავად რატომ უკავშირდებოდა მეთაურს, თუკი დეზერტირობა ჰქონდა განზრახული, ანდა ბრძანების შესრულებას არ აპირებდა?
სასამართლოს არც ის შეუმჩნევია, რომ წინასწარი გამოძიების ეტაპზე პირდაპირ და გარკვევით არსად დასტურდება ხორბალაძისა და მესხის მიერ ჩადენილი დანაშაული - ბრძანების შეუსრულებლობა. უფრო მეტიც, მოწმეთა ჩვენებები ხშირ შემთხვევაში ერთმანეთის გამომრიცხავია. მაგალითად, გიორგი მესხისა და მისი თანამებრძოლების წასაყვანად ვარიანიდან გამოგზავნილი ამაღლობელი წაყვანილი ჯარისკაცების სულ სხვა გვარებსა და რაოდენობას ასახელებს, თავად ბატალიონის მეთაური კიკაბიძე, რომელთანაც ჩაიყვანეს ეს ჯარისკაცები - სულ სხვას, სხვა მოწმეების კი - სხვას.
ჩვენებებში არსებულ წინააღმდეგობათა თვალსაჩინოდ წარმოდგენისთვის ასეთი ცხრილი შევადგინეთ.
რამდენი ჯარისკაცი ჩაიყვანა ამაღლობელმა კიკაბიძესთან?
ა. ამაღლობელი  მ. კიკაბიძე  ო. ბერიძე  გ. მესხი შ. ლობჟანიძე   ჯ. ყაჯრიშვილი
მე წავიყვანე 7 კაცი: აბუსერიძე, ბერიძე, ჩალაძე, ლობჟანიძე, რეხვიაშვილი და ორი სხვა (გვარები არ მახსოვს) ამაღლობელმა ჩამოიყვანა სამი ჯარისკაცი. (გვარები არაა მითითებული) წავედით სამი კაცი: მე, აბუსერიძე, გელაძე  წავედით 8 კაცი: მე, ჩილინდრიშ-ვილი, ცუცქირიძე, კაპანაძე და კიდევ 2 სხვა. (გვარები არ მახსოვს)  წავედით 3 კაცი: მე, რეხვიაშვილი,
ჩალაძე
წავედით: მე,
ჩხეიძე, ცქიტიშვილი, ბუდურაშვილი და 2 სხვა. (გვარები არ მახსოვს)
ცხრილში კარგად ჩანს კიდევ ერთი დეტალი - რამდენიმე მოწმე ყველა წაყვანილი ჯარისკაცის გვარს ვერ იხსენებს და ამბობს: „კიდევ ორი სხვა.“ სად არის მტკიცებულება, რომ იმ „ორ სხვაში“ არ არის გიორგი მესხი?
ეს პასუხგაუცემელი კითხვები იმ სასამართლომ დაუტოვა საზოგადოებას, რომელსაც მეტად მტკივნეულ თემაზე - ომში მონაწილე ჯარისკაცების ღირსების თემაზე ევალებოდა სიმართლის დადგენა. მაგრამ რა არის ისეთი სიმართლე, რომელსაც არ შეუძლია საკუთარ არსებობაში დაგარწმუნოს?! განსასჯელები მხოლოდ 24-25 წლის ახალგაზრდები არიან და აგვისტოს ომისა და ნოემბრის სასამართლოს შემდეგ ერთადერთი ჭეშმარიტება იციან: არ აიღო ხელში იარაღი, თუ სამართლიანი სახელმწიფო არ გაწვდის მას!
გამოძიება ჩატარდა პროექტის ფარგლებში: „სასამართლო სისტემის მონიტორინგი საქართველოში“ – „ადამიანის უფლებათა ცენტრისა“ და ჟურნალ „სიტყვის“ მიერ.

On November 6, 2008 Gori district court signed plea-bargain with two soldiers who were accused for deserting the army during war operations in August 2008. According to the bargain, initial charge of the soldiers-deserting-was changed into disobedience.  The attorneys of the accused people requested plea-bargain. They considered it was the shortest way to gain freedom for detainees in the expectation of the Presidential mercy. On December 17, 2008, on St. Barbare’s Day, soldiers were really pardoned and released. Everybody should have been pleased with the result but pardoned soldiers, Zurab Khorbaladze and Giorgi Meskhi are sure that impartial court should have estimated their innocence. However, the lawyers could not give them guarantee for similar decision and the accused people had to accept status of a guilty and get freedom at the expense of soldier’s honor and dignity. Whilst, they expected the court to protect their dignity.
Everything started since investigation united two different crimes and started working on them. Investigation premeditatedly acted in this way in order to qualify the crime as an organized crime. The court did not focus on the fact that attorneys could not protect the rights of the accused people during preliminary investigation. None of their mediations were satisfied. The investigation did not consider the protest of attorneys on artificial unification of the cases while the charges on Khorbaladze and Meskhi were completely different; anybody can see the difference after having studied it.
Zurab Khorbaladze, head of section of theinfantry section # 2 within the Infantry Battalion # 42, was charged for his arrival in Gori from Tskhinvali together with one part of disorganized army after intensive bombardment of Tskhinvali on August 9m 2008. Another part of retreated army (which later was joined by Merab Kikabidze, commander of battalion) deployed in the village of Variani in Gori district. Zurab Khorbaladze was accused for not having implemented the order of Kikabidze on time and had not led the unit to Variani at the fixed time.
Lieutenant Giorgi Meskhi, another soldier of the same battalion, was charged for late arriving in Variani where his unit was deployed; in addition to that he was blamed for willful abandoning the permanent place of dislocation of his battalion in Vaziani after the war finished.
It is quite obvious from the first sight that activities for what soldiers are blamed are not equal.
After the preliminary investigation the case was sent to the court. It happened on September 11, 2008. The trail (plea-bargain) was held on November 6, 2008. Supreme body of the judiciary system had almost two months to study the case. After that time the court did not change anything in the charge suggested by the investigation and considered the activities of both soldiers illegal. But, the court did not agree the investigation with the qualification of the crime and considered the activities could not be qualified as deserting, but it was disobedience and sentenced both soldiers to three years imprisonment and imposed compensation.
It is still unclear why the court considered the preliminary investigation as complete and impartial while witnesses were not interrogated during the preliminary investigation; the mediations of attorneys on interrogating witnesses were not satisfied. The witnesses wanted to make testimonies that were quite different from other statements. As for the testimonies of witnesses, who were taken to the court by the preliminary investigation, did not indicate to any action that could obviously demonstrate the crime committed by Zurab Khorbaladze and Giorgi Meskhi.
Zurab Khorbaladze was born on December 23, 1985. He served in the Infantry Battalion # 42 within infantry brigade # 4 of the Defense Ministry of Georgia since March 2007. In August of 2008 he participated in the war operations in Gori and Tskhinvali. On August 16 2008 Merab Kikabidze, head of battalion, blamed Khorbaladze for deserting when soldiers were on military formation. Next day, on August 16, based on this charge, military police launched investigation against him. On August 17 officers from the Ministry of Internal Affairs detained him as a suspect. His attorney was Revaz Sisauri.
Giorgi Meskhi was born on March 18, 1985. He served in the Infantry Battalion # 42 within infantry brigade # 4 of the Defense Ministry of Georgia since December 4, 2007. He participated in the war operations in Gori and Tskhinvali in August 2008. Military police launched investigation against him based on the report of Merab Kikvidze. Meskhi was detained on August 17 as a suspect. His attorney was Lasha Avaliani.
Revaz Sisauri, attorney of Khorbaladze, requested interrogation of Mushkudiani and Torchinava, officers from Battalion # 42. Court passed verdict on Zurab Khorbaladze so that did not ask why the investigation had refused to interrogate suggested witnesses. Or what did Mushkudiani and Torchinava want to say to the investigation? Won’t the court change its decision after having heard from Torchinava and Mushkudiani that they personally had witnessed how Zurab Khorbaladze demanded soldiers to go to Variani in order to obey the order of Kikabidze? Khorbaladze had taken the responsibility of the head of unit because most of commanders were either wounded or killed and soldiers were disorganized. Consequently, nobody obeyed his order and what else could Khorbaladze do? Nevertheless, he managed to take soldiers to Variani but a bit late for what he had reasonable excuse. If the court had estimated that testimonies of those witnesses were true how it could charge Zurab Khorbaladze for the crime?
Lasha Avaliani, attorney of Meskhi, requested to interrogate Chilindrishvili, Tsutskiridze, Pukasian and Kapanadze, corporals of the battalion # 42. They could confirm that Giorgi Meskhi had implemented the order of Kikabidze and arrived in Variani on fixed time. One of witnesses could make even more important statement…
Our investigation team has got hold of a secret audio-recording of the conversation of this soldier. The point is that since Khorbaladze and Meskhi are already fired from army, soldiers, who intended to appear to the court as witnesses, now refuse to give interviews to media sources; they do not want to “recall old dirty cases.” Furthermore, they still continue their service in the same battalion and at the court they would have had to oppose their commander. However, there is a secret audio-recording of the conversation of one of them where he states: “I personally took Gio (Giorgi Meskhi) to Variani by my car. Others can also confirm it. I will tell the truth even if they cut all my ten fingers off…Let the investigation call me and I will say it at the court… How can it happen? Our boys are astonished…” Mother and Attorney of Giorgi Meskhi handed this audio recording to the investigation.
Court did not pay attention to the fact that investigation had not paid attention to the second mediation of the attorney of Giorgi Meskhi who requested interrogation of Lieutenant Abashidze.  Lieutenant Abashidze had very important information to share with the court: On August 13, 2008 he discharged Giorgi Meskhi, head of unit, from the responsibilities in permanent dislocation of Vaziani for Battalion # 42. Meskhi had requested him permission to go to the funeral of Devi Chaduneli, a soldier from his unit who was killed during the war. At that moment Abashidze was attending to the duties of the head of HR management department instead of Lieutenant Memanishvili who was killed in Tskhinvali. Thus, where is crime here? Soldiers who were introduced as witnesses by investigation claim that since August 13 they had not seen Meskhi in the battalion for several days. If he, having taken permission according to the law, left the place of dislocation, should he be found guilty? We ask this question to the court.
The court did not pay attention to the fact that the investigation had not clarified how convincing Commander Kikabidze’s suspicions were on deserting of two soldiers. How impartial was Merab Kikabidze? Did not he have motive for personal revenge to his co-warriors? The soldiers could have had important information about disorganized commander of the battalion who fought in Tskhinvali. Attorney demanded to request archives of cell companies to withdraw conversations between the commander of the battalion and Khorbaladze. However, the investigation did not satisfy his request.
Our investigation team has managed to estimate that first over-phone conversation between Khorbaladze and Kikabidze occurred on August 10, 2008. Khorbaladze was initiator of this conversation. The outgoing call is still saved on the mobile-phone of Zurab Khorbaladze. Only after that Kikabidze started to call him. Maybe, officer Khorbaladze had chance to prove his innocence if justice had helped him in it. If court agreed to request phone conversation of August 10 it could demonstrate his innocence. Zurab Khorbaladze claims that he personally requested Kikabidze to assist him to take soldiers to Variani. “I personally asked Kikabdize to send cars to us. I reported to him that most part of the unit had survived and I could ensure their departure to Variani,” If this conversation could prove the innocence of Zurab Khorbaladze then what should court say about it? Why did Khorbaladze call the commander himself if he had intended to desert the army or was not going to obey the order?
The court failed to notice that preliminary investigation could not find anything that could indicate to disobedience of Khorbaladze and Meskhi. Furthermore, testimonies of the witnesses are contradictory in most cases. For example, Amaghlobeli, a soldier who was sent to take Giorgi Meskhi and his unit to Variani, names completely different names and number of soldiers unlike Commander Kikabidze.
We drew up a table to demonstrate the contradictions between the testimonies.
How Many Soldiers Did Amaghlobeli Take to Variani?
A.Amaghlobeli   M.Kikabidze   O. Beridze    G. Meskhi   Sh. Lobjanidze  J. Kajrishvili
I took 7 soldiers: Abuseridze, Beridze, Chaladze, Lobjanidze, Rekhviashvili and two others.  Amaghlobeli arrived back with three soldiers (names are not mentioned)  We three people went there Abuseridze, Geladze and I  We went 8 soldiers there.Chilindrishvili, Tsutskiridze, Kapanadze, I and two others (I do not remember their names).  Three of us went there, Rekhviashvili, Chaladze and I Chkheidze, Tskitishvili, Budurashvili, I and two more went there. (I do not remember the names of those two)
The table demonstrates one more detail-several witness cannot recall the names of all soldiers and says: “two others.” Who can claim that Giorgi Meskhi was not one of those unknown two?
Court left these questions without answers to the society. This is the court which was obliged to estimate the truth about the dignity of soldiers participating in the war. However, what is the truth that cannot persuade person in its existence? The accused soldiers are young men of 24-25 and after the war in August and trial in November 2008 they have learned one truth: Don’t take weapon if it is not given by fair state!
Lia Toklikishvili, leader of journalistic investigation
Investigation was carried out within the project: “Monitoring of Judiciary System in Georgia” implemented by the Human Rights Center and newspaper “Sityva”