ყველაზე საგრძნობი უკუსვლა დემოკრატიის კუთხით დაფიქსირდა საქართველოსა და რუსეთში
გავლენიანმა ამერიკულმა გაზეთმა „ეკონომისტმა“ 2008 წლის „დემოკრატიის ინდექსი“ გამოაქვეყნა. „დემოკრატიის ინდექსი“  არის დოკუმენტი, რომელშიც მოცემულია მსოფლიოს ქვეყნების სია დემოკრატიულობის მიხედვით. „დემოკრატიის ინდექსი 2008“ ასახავს  2008 წლის სექტემბრისთვის არსებულ სიტუაციას მსოფლიოში. ეს არის ამ სახის მეორე გამოცემა „ეკონომისტისთვის“. პირველი 2007 წელსგამოქვეყნდა. ის   ასახავდა მსოფლიოში 2006 წლის სექტემბრისთვის არსებულ სიტუაციას. მეორე გამოცემაში წარმოდგენილია მონაცემები მსოფლიოს 165 ქვეყანასა და 2 ტერიტორიაზე ( ეს მოიცავს მსოფლიოს თითქმის მთელს მოსახლეობას და დამოუკიდებელი სახემწიფოების უმეტესობას (27 პატარა სახელმწიფო არ არის დოკუმეტში მოცემული) არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით დემოკრატიის კუთხით. დემოკრატიის ინდექსი 5 კატეგორიის მიხედვით დგინდება: საარჩევნო პროცესი და პლურალიზმი, სამოქალაქო უფლებები, მთავრობის მუშაობა, პოლიტიკური ჩართულობა და პოლიტიკური კულტურა. ქვეყნები შემდეგი ტიპის რეჟიმების მიხედვით არის დალაგებული: სრული დემოკრატიის მქონე ქვეყნები, არასრული დემოკრატიის, ჰიბრიდული რეჟიმები და ავტორიტარული რეჟიმები.
„დემოკრატიის ინდექსის“ შედეგები ადასტურებს, რომ დემოკრატიზაციის ათწლიანი გლობალური ტენდენციის შემდეგ, დემოკრატიზაციის პროცესი შეჩერდა მსოფლიოში. 2006 წლის მონაცემების ფონზე შეინიშნება ორწლიანი სტაგნაცია. მართალია არ არის რეგრესი, მაგრამ  არ შეიმჩნევა  გაუმჯობესების ტენდენცია. გლობალურმა ფინანსურმა კრიზისმა, რომელსაც შესაძლოა მკვეთრი და ხანგრძლივი ეკონომიკური უკუსვლა მოჰყვეს, შეიძლება მსოფლიოს სხვადასხვა ნაწილში დემოკრატიას საფრთხე შეუქმნას.
„ეკონომისტის“ თანახმად, მსოფლიოს მოსახლეობის ნახევარი გარკვეულწილად  დემოკრატიულ რეჟიმში ცხოვრობს. ბოლო წლების მანძილზე იყო რამდენიმე წინსვლისა და ასევე უკუსვლის ფაქტები, მაგრამ საერთო ჯამში, შეიძლება ითქვას, რომ მსოფლიოში დემოკრატიის გავრცელების ტენდენცია შეჩერდა.
მოსახლეობის იმედგაცრუება შეიმჩნება მსოფლიოს ბევრ რეგიონში. ახლო აღმოსავლეთში დიდი ენთუზიაზმით არ ეხმაურებიან საერთაშორისო საზოგადოების მოთხოვნა დემოკრატიზაციასთან დაკავშირებით. დსთ-ს ქვეყნებში „ფერადმა რევოლუციებმა“ მოლოდინი ვერ გაამართლა, რუსეთის მთავრობის სწრაფვა ავტორიტარიზმისკენ კვლავ გრძელდება. პოლიტიკურმა კრიზისმა აღმოსავლეთ და ცენტრალურ ევროპაში მოსახლეობას იმედი გაუცრუა და ეჭვქვეშ დააყენა ამ რეგიონის დემოკრატიზაციის სიძლიერე. დასავლეთ ევროპის განვითარებულ ქვეყნებში შეინიშნება პოლიტიკური ჩართულობის მხრივ სერიოზული ვარდნა, სისუსტეები მთავრობის მუშაობის თვალსაზრისით და სამოქალაქო თავისუფლებებზე უსაფრთხოების გამო დაწესებული შეძღუდვები, რომლებიც უარყოფით გავლენას ახდენენ დიდი ხნის დემოკრატიის ისტორიის მქონე ქვეყნებზე.
„ეკონომისტის“ თანახმად, დემოკრატიულობის მიხედვით შვედეთი I, ნორვეგია II და ისლანდია III ადგილზეა. ისინი „სრული დემოკრატიის“ მქონე ქვეყნების რიცხვს მიეკუთვნებიან; უკრაინა 53-ე ადგილზეა და „არასრული დემოკრატიის“ ქვეყნებს შორისაა, ხოლო საქართველო და რუსეთი „ჰიბრიდული რეჟიმების“ რიცხვს მიეკუთვნებიან და შესაბამისად იკავებენ 104 და 107 ადგილებს სიაში. სომხეთი (113 ადგილი), ბელარუსია (132) და აზერბაიჯანი (135) ავტორიტარული რეჟიმის ქვეყნებს შორისაა.
უკრაინა, რომელმაც დემოკრატიულობის თვალსაზრისით მცირე ვარდნა განიცადა 2006 წლიდან 2008 წლამდე, მოლდავეთთან ერთად ერთადერთ დემოკრატიულ ქვეყნად (არასრული დემოკრატია)  რჩება დსთ-ს ქვეყნებს შორის. ყველაზე სერიოზული ვარდნა განიცადა საქართველომ და რუსეთმა (მსოფლიოს მასშტაბით რიგით მესამე ყველაზე დიდი ვარდნა სწორედ რუსეთმა განიცადა). „ვარდების რევოლუციამ“, რომლის დროსაც გაყალბებული საპარლამენტო არჩევნების გამო ქუჩის მშვიდობიანი დემონსტრაციები დაიწყო 2003 წლის ნოემბერში საქართველოში და შედეგად პრეზიდენტი ედუარდ შევარდნაძე გადადგა, იმედი მისცა ყველას, რომ საქართველო დემოკრატიული ქვეყანა გახდებოდა, თუმცა შემდგომმა მოვლენებმა ეს იმედი არ გაამართლა. 2004 წელს ქვეყანაში განხორციელდა კონსტიტუციური ცვლილებები, რომლითაც მთელი ძალაუფლება ახალი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ხელში მოექცა და საკანონმდებლო ორგანო დასუსტდა. 2006 წელს მთავრობამ საარჩევნო სისტემის მანიპულირების შედეგად თბილისის თვითმმართველობის ორგანოში მმართველი პარტიის უმრავლესობა მოიპოვა. ოპოზიციის დარბევამ და 2007 წლის ნოემბერში გამოცხადებულმა 9-დღიანმა საგანგებო მდგომარეობამ ქვეყანაში დაადასტურა პროგრესის ნაკლებობა საქართველოში დემოკრაიულობის კუთხით. 2008 წლის არჩევნებს ბევრი ხარვეზი ჰქონდა. და ბოლოს, სააკაშვილის მცდელობამ სამხრეთ ოსეთი საქართველოს შემადგენლობაში დაებრუნებინა გამოიწვია აგვისტოს ომი რუსეთსა და საქართველოს შორის და კატასტროფული შედეგები მოიტანა საქართველოსთვის.
მიუხედავად იმისა, რომ ერთი პოზიტიური ფაქტი (კონსტიტუციის პატივისცემა და ვლადიმირ პუტინის მიერ პრეზიდენტის პოსტის დატოვება 2008 წლის მაისში) მოხდა რუსეთში ნეგატიური მოვლენები მაინც დომინანტი იყო ამ ქვეყანაში.  მიუხედავად იმისა, რომ ფორმალური დემოკრატია არსებობს რუსეთში, დღევანდელ რუსეთს „მართულ დემოკრატიის“ ქვეყანას უწოდებენ. რუსულ დუმას დიდი ძალაუფლება არ აქვს, რეგიონების გუბერნატორები პირდაპირ ინიშნებიან, მთავარი მედია საშუალებები სახელმწიფოს კონტროლის ქვეშაა, სამოქალაქო საზოგადოება სერიოზული ზეწოლის ქვეშაა და ბოლოს ეკონომიკას სახელმწიფო აკონტროლებს. რუსეთის მოსახლეობის უმეტესობა სიმშვიდით უყურებს ქვეყანაში ავტორიტარული რეჟიმის დამყარებას.

Democracy Index 2008: Most Significant Declines in Georgia and Russia
Influential American magazine Economist published its Democracy Index 2008. It reflects the situation as of September 2008. Democracy Index 2008 is the second edition, the first edition reflected the period as of September 2006. The Index provides a snapshot of the current state of democracy worldwide for 165 independent states and two territories (this covers almost the entire population of the world and the vast majority of the world's independent states (27 micro states are excluded). The democracy index is based on five categories: electoral process and pluralism; civil liberties; the functioning of government; political participation; and political culture. Countries are placed within one of four types of regimes: full democracies; flawed democracies; hybrid regimes; and authoritarian regimes.
The results of the Democracy Index confirm that, following a decades-long global trend in democratisation, the spread of democracy has come to a halt. A comparison of the results for 2008 with those from the first edition of the index, which covered 2006, shows that the dominant pattern in the past two years has been stagnation. While there is no recent trend of outright regression, there are few instances of major improvement, and the global financial crisis—resulting in a sharp and possibly protracted recession—could threaten democracy in some parts of the world.
According to the Economist half of the world’s population now lives in a democracy of some sort. In recent years, there have however, been few further advances and several setbacks but all in all the spread of democracy appears to have come to a halt.
Disappointments abound across many of the world’s regions. There has been a very weak response in the Middle East to pressures for democratisation. The promise of "colour revolutions" in the CIS has remained unfulfilled and authoritarian trends in Russia have continued. Political crises and malaise in east central Europe have led to disappointment and questioning of the strength of the region's democratic transition. In the developed West, a precipitous decline in political participation, weaknesses in the functioning of government, and security-related curbs on civil liberties are having a corrosive effect on some long-established democracies.
According to Democracy Index of the Economist, Sweden is on the first place, Norway 2nd , Iceland 3rd and belong to full democracies; Ukraine – 53rd place and flawed democracy, Georgia is on the 104th place, Russia on 107 place, both belong to hybrid regimes, Armenia 113, Belarus 132, Azerbaijan 135 and authoritarian regimes.
Ukraine which suffered only a small deterioration in its score between 2006 and 2008, remains, along with Moldova, the only democracy in the CIS (albeit in the flawed category). The most significant declines in score between 2006 and 2008 were recorded in Georgia and Russia (the third biggest decline worldwide was in Russia). The so-called "rose revolution" in Georgia, when peaceful street protests against falsified parliamentary elections in November 2003 eventually forced out the incumbent president, Eduard Shevardnadze, created optimism that the country would move towards a democracy. Subsequent events have not justified these hopes. Constitutional amendments were pushed through in 2004, concentrating power in the hands of the new president, Mikheil Saakashvili, and weakening the legislature. In 2006, the government manipulated the electoral system for local elections, ensuring that the ruling party would dominate local legislatures. A crackdown on the opposition and a nine-day state of emergency imposed in November 2007
illustrated the lack of progress. The conduct of elections in 2008 left much to be desired. Finally, Mr Saakashvili's attempt to reintegrate by force Georgia's breakaway region of South Ossetia in August 2008 led to conflict with Russia and disaster for Georgia.
In Russia, the one positive development (the fact that the Constitution was respected and that Vladimir Putin stepped down from the presidency in May 2008) was offset by a number of negative developments. Although the formal trappings of democracy remain in place, today's Russia has been called a "managed" (or "stage managed") democracy. The Duma is now little more than a rubber-stamp parliament; regional governors are appointed directly; the main media are state-controlled; civil society organisations have come under intense pressure; and the state has increased its hold over the economy. Most Russians appear unperturbed by the trend towards authoritarianism.