შალიკაშვილების დახურული პროცესი
და-ძმას, ნათია და თენგო შალიკაშვილებს ჯგუფურ ყაჩაღობაში ედებათ ბრალი. მათ წინააღმდეგ საქმეში მტკიცებულებად მხოლოდ ორი მოწმისა და დაზარალებულს ჩვენებაა. სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული ბრალდებულთა დედაზეც, მოწმის მოსყიდვის ბრალდებით. შალიკაშვილების სასამართლო პროცესი ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ლევან თევზაძემ პროკურორის შაუმდგომლობის საფუძველზე დახურა. პროცესის გახსნას, განსასჯელი მხარის მოთხოვნის მიუხედავად, განაჩენის გამოცხადებამდე არ აპირებენ.
დაზარალებული ციალა ბაკურიძემ კომენტარზე უარს აცხადებს.  საუბარი არც დაზარალებულის შვილს, არასრულწლოვან მარიკა ცინცაძეს სურს.
სისხლის სამართლის საქმეს შალიკაშვილების წინააღმდეგ ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ლევან თევზაძე განიხილავს. პირველი სასამართლო პროცესი 4 თებერვალს გაიმართა, რომელზედაც პროკურორმა გიორგი დავითაშვილმა პროცესის დახურვა იშუამდგომლა. შუამდგომლობა სასამართლოს მიერ დაკმაყოფილდა. მოგვიანებით კი, განსასჯელი მხარის მიერ დაყენებული შუამდგომლობა პროცესის გახსნასთან დაკავშირებით, მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა. უზენაესი სასამართლოს პრესცენტრის ნანა ვასაძის განცხადებით, „მიუხედავად იმისა რომ მხარე დაიკითხა, მოსამართლე თვლის, რომ პირადი საიდუმლოების გამჟღავნების საშიშროება არსებობს. ამიტომ, ღია მხოლოდ განაჩენის გამოცხადება იქნება“.
მიმდინარეობს თუ არა ძიება დაზარალებულის მიერ მითითებულ საქმეში არსებულ კიდევ ორ თუ სამ პიროვნებაზე, სახელმწიფო ბრალმდებელი გიორგი დავითაშვილი არ პასუხობს.
შალიკაშვილებს სამი ათასი ლარის ღირებულების ძვირფასეულობის წართმევაში ედებათ ბრალი, მაშინ როდესაც, ოჯახის შემოსავალი საკმაოდ დიდია. ყაჩაღობის დროს, თენგო შალიკაშვილს საბანკო ანგარიშზე 28 ათასი დოლარი გააჩნდა. ის 18 წელია მეზღვაურია და მისი თვიური ანაზღაურება 8 ათას დოლარამდეა.
საქმეში არსებული დარღვევები
თავდაპირველად, საქმეში კიდევ ერთი განსაჯელი არსებობდა - ნათია შალიკაშვილის ქმარი, ნოდარ შანიძე. შანიძეს გამოძიების ეტაპზე, მამა სერგის ჩვენების შემდეგ ყაჩაღობის მუხლი მოეხსნა და იარაღის უკანონო შენახვა დაუტოვეს. მამა სერგიმ დაადასტურა, რომ ყაჩაღობის დღეს, 27 აგვისტოს ნოდარ შანიძე მასთან ერთად მონასტერში იმყოფებოდა. ამჟამად, მისი სისხლის სამართლის საქმე ყაჩარობის ბრალდებას გამოეყო და განსჯადობის მიხედვით ბათუმის საქალაქო სასამართლო განიხილავს.
განსასჯელებიდან მხოლოდ ნათია შალიკაშვილს შეუფარდეს აღმკვეთ ღონისძიებად გირაო, და ისიც მხოლოდ 6 დღიანი პატიმრობის შემდეგ. აღსანიშნავია, რომ ნათია შალიკაშვილი მაშინ ოთხი თვის ფეხმძიმედ იყო. გირაოს 50 ათასი ლარის სანაცვლოდ, სახლი აქვთ ჩადებული.
საქმეში არ არსებობს მტკიცებულებები, ან ანაბეჭდები, რომლის მიხედვითაც დამყაჩაღებლები შალიკაშვილები არიან. უფრო მეტიც, ჩვენებებში დაფიქსირებული პირების ფიზიკური აღნაგობა არსებითად განსხვავდება შალიკაშვილებისგან.
გარდა ამისა, თენგო შალიკაშვილს გააჩნია მტკიცებულება იმისა, რომ ყაჩაღობის მიმდინარეობის დროს, მისი ავტომანქანა ბანკის წინ იყო გაჩერებული. მოწმე, რომელიც აცხადებს, რომ ეს მანქანა ნახა დაზარალებულის სახლის ქვემოთ, მხოლოდ მანქანის ფერს ამხელს. მისთვის მარკა და სანომრე ნიშანი უცნობია.  ცოლ-ქმარი ნათია შალიკაშვილი და ნოდარ შანიძე ოპერატიული ზარის საფუძველზე 28 სექტემბერს, დილის ექვს საათზე საცხოვრებელ სახლში დააკავეს: „იმ ღამით კოკისპირული წვიმა იყო და ფხიზლათ გვეძინა. ჭერში წყალმა გამოჟონა და საწოლის ლეიბის აკეცვა მოგვიხდა. რამდენიმე წუთში კი კარზე ბრახუნი იყო და კრიმინალური პოლიციის 30-მდე თანამშრომელი ჩვენს სახლში შემოცვივდნენ. გამომძიებელმა ოლეგ მიქელაძემ მითხრა, რომ ბრალი გვედებოდა ციალა ბაკურიძის დაყაჩარებაში და ბორკილები დაგვადეს. სახლის გაჩხრეკა დაიწყეს. დედამთილი მეზობლებთან გავიდა მოწმეებად რომ მოეყვანა. ამ დროს კი, სახლში მხოლოდ პოლიციელები იმყოფებოდნენ. მათ მიერვე დადებული იარაღი კი დასველების გამო აკეცილი ლეიბის ქვეშ აღმოაჩინეს“, -  აღნიშნავს ნათია შალიკაშვილი.
ნათია შალიკაშვილი აღნიშნავს, რომ მას სამართალდამცავებმა არც ადვოკატის აყვანის საშუალება მისცეს. ნათია შალიკაშვილი  ხელვაჩაურის რაიონული პოლიციის განყოფილებაში გადაყვანისას დააკავეს  მისი ძმა თენგო შალიკაშვილიც.
ნათია შალიკაშვილი: „ხელვაჩაურის პოლიციის უფროსი ბუბა ბოლქვაძე და მისი მოადგილე მოითხოვდნენ ჩემგან, რომ დანაშაული მეღიარებინა, ნაცვლად იმისა, რომ ეკითხათ გამოძიებისათვის საჭირო დეტალები, თუ სად ვიყავი ყაჩაღობის დროს და სხვა. ისინი კიდევ ორი პიროვნების დასახელებას მოითხოვდნენ, ვინც თურმე ყაჩაღობაში გვახლდნენ. მოგვიანებით მამა სერგის ჩვენებით, ჩემი ქმრის მონაწილეობა რომ გამოირიცხა, უკვე სამი პიროვნების დასახელებას ითხოვდნენ ჩემგან“.
აღსანიშანვია, რომ დაზარალებული წინასწარ გამოძიებაში მიცემული ჩვენებაში, აცხადებს რომ ქალი და ორი კაცის გარდა, მან ნიღბებში დაინახა კიდევ ორი თუ სამი პიროვნება, რომელბიც სახლის შესასვლელ ნაწილში იყვნენ. თუმცა მათ ვერ ცნობს.
ნათია შალიკაშვილი: „გამოძიება  მაძალებდა მათ დასახელებას.  ჩემი ხელის დადებით კიდევ ორი პიროვნება უნდა განწირულიყო, ისევე  როგორც ჩვენ “.
ნათია შალიკაშვილი ვარაუდობს, რომ მას მშობიარობა პატიმრობაში მოუწევს.  დედამისი, მანოლი დარჩიაშვილი აღნიშნავს, რომ გართულებული მშობიარობა ექნება, რადგან რეზუს უარყოფითი სისხლი აქვს.  თვით მანოლი დარჩიაშვილზე მოწმის მოსყიდვის ბრალდებით სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული.  საქმე ჯერჯერობით წინასწარ გამოძიებაშია.  სასამართლო პროცესი  გადაიდო.    სახალხო დამცველის ბათუმის ოფისის წარმომადგენლები აღნიშნულ საქმეს სწავლობენ. ისინი შესაბამისი დასკვნებს სასამართლოს შემდეგ გააკეთებენ.

Closed Hearing of Shalikashvilis’ Case
Natia and Tengo Shalikashvilis, the siblings are accused for organized robbery. Two testimonies of witnesses and victim’s statement are the only evidence against them. A criminal case has been launched against the mother of the siblings for the bribery of a witness. Levan Tevzadze, the judge of Khelvachauri District Court closed the trial based on the motion submitted by the prosecutor. Despite the request of defense side there will be no open trial until the final verdict is passed.
Victim Tsiala Bakuridze declines from comment. Marika Tsintsadze, the daughter of the victim does not want to speak about the incident as well.
Levan Tevzadze is judging the criminal case against the Shalikashvilis in Khelvachauri District Court. The first hearing was held on February 4, 2009. Giorgi Davitashvili, the district prosecutor requested to close the trial on this hearing. As you have already known, the judge upheld the request. Afterwards, the defense side mediated to open of the trial which was not upheld. Nana Vasadze, spokesperson of the Supreme Court said “Although the sides were interrogated, some privacy might be discussed at the trial. Therefore, only the verdict will be publicly announced.”
There are 2-3 persons in the case that were mentioned by the victim. Prosecutor Giorgi Davitashvili refuses to answer our question whether these persons are being searched or not.
The Shalikashvilis are accused to have robbed jewelry with the price of 3 000 GEL. However, the family of Shalikashvilis is rather well-off. Tengo Shalikashvili had 28 000 US Dollars on his bank account by the time the robbery was committed. He has been the sailor for 18 years and his monthly income is 8 000 US Dollars.
Violations Discovered in the Case
Initially, there was the one more accused in the case: Nodar Shanidze, husband of Natia Shalikashvili. During the investigation Nodar Shanidze was discharged based on the testimony of Father Sergi. He said that Nodar Shanidze was with him in a monastery on August 27, on the day when Tsiala Bakuridze was robbed. Consequently, the charge for robbery was abolished on him. Now Nodar is only accused for illegal keeping of weapon. Batumi City Court adjudicates his case now.
Only Natia Shalikashvili was bailed among accused people and the decision was made after 6-day-imprisonment. It must be pointed out that Natia Shalikashvili is pregnant in her fourth month. The family mortgaged their house to pay bail of 50 000 GEL.
There is no claiming in case materials or any finger-prints which could prove that Shalikashvilis were robbers. Furthermore, people described in the testimonies of witnesses completely differ from Shalikashvilis.
In addition to that, Tengo Shalikashvili has proof that his car was stopped in front of the bank when the robbery occurred. Witness who claims that he saw the car of Shalikashvili not far from the house can recall only the color of the car. He could not detect the sort of car or state number of it. On September 28, 2008 married couple Natia Shalikashvili and Nodar Shanidze was arrested based on operative phone call at 6: 00 am in their flat. “It was raining cats and dogs that night and we were not fast asleep. Rain leaked in the roof and we had to roll up mattresses. Several minutes later we heard knock on the door. About 30 officers from Criminal Police Department rushed into our house. Investigator Oleg Mikeladze told me we were blamed for the robber of Tsiala Bakuridze; they put us in irons and started to search the house. My mother-in-law went to our neighbors to invite them as witnesses. At that moment only policemen were in the house; they discovered guns under the mattresses that we had rolled up because of rain; the guns were planted by the policemen,” said Natia Shalikashvili.
Natia stated that law enforcers did not allow her to meet a lawyer. “Their reply was the lawyer will bring a lot of journalists and we do not want to make much fuss about it.” At the police station in Khelvachauri Natia Shalikashvili discovered that his brother Tengo Shalikashvili was also arrested.
Natia Shalikashvili: “Buba Bolkvadze, head of Khelvachauri police station and his deputy demanded me to plead guilty. They did not try to interrogate me to find out where I was when the robbery occurred. They demanded me to name two more people as companions. Later, participation of my husband was excluded based on the testimony of Father Sergi; and then law enforcers demanded me to name three robbers.”
It must be pointed out that victim states in her preliminary testimony that she saw two or three more people besides a woman and two men. All of them were standing at the entrance to the house. However, she could not recognize them.
Natia Shalikashvili: “Investigation compelled me to name three more people; that meant I had to doom three more people like we were doomed to imprisonment.”
Shalikashvili recalled how her brother was recognized by witness. Natela Kazeishvili (Nato Dolidze) could not initially recognize her and the process was repeated.
Natia Shalikashvili supposes that she will give birth to her child in prison. “I might give birth to my child in prison because they are trying to judge me soon. I did not have child for six year and finally I got pregnant. Now I wish they let me give normal birth to my child.”
Manoli Darchiashvili, mother of Shalikashvili, stated that her daughter has problematic pregnancy. She has negative rhesus of blood. As for Manoli Darchiashvili, she is charged for having bribed a witness. Her case is still in the process of preliminary investigation. Manoli was also interrogated: “I met the witness in the shop where she works. I did not bribe her or oppressed her. I just conversed with her about her testimony to the investigation.”
Yesterday, on February 16 the trial was postponed because one of the attorneys of the accused did not appeal to the court. Next trial was earmarked for February 24.
Batumi Office of Public Defender investigates the case. They will make corresponding conclusions on the case after the trial.