ლაპარაკი საქმის ნაცვლად
კახეთში, რამდენიმე მუნიციპალიტეტის გარდა 2009 წლის ადგილობრივი ბიუჯეტი თითქმის ყველა საკრებულომ მიიღო და დაამტკიცა. მიუხედავად იმისა, რომ პრემიერ – მინისტრის მითითებით, ფინანსთა სამინისტრომ საბიუჯეტო ორგანიზაციებს ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირება დაავალა, მუნიციპალიტეტებში ადმინისტრაციული ხარჯების ოდენობამ ბიუჯეტის საერთო თანხის 25 პროცენტიდან 30 პროცენტს გადააჭარბა. პრეზიდენტის ბრძანებულებით ადგილობრივმა ჩინოვნიკებმა სასწრაფოდ გაიზარდეს ხელფასები დოკუმენტით გათვალისწინებული თანხის მაქსიმალურ ოდენობამდე. დაუსაბუთებლად იზრდება შტატები. ამასთან, მაგალითად, სიღნაღის, ლაგოდეხის და თელავის ხელისუფლება 2009 წელსაც ყოველდღიურად 4 ათასამდე ქაღალდის გახარჯვას, მანქანით 400 კილომეტრის გარბენას და წლის განმავლობაში თითოული მათგანი 800 საათი მობილურით განუწყვეტლივ ლაპარაკს გეგმავს.
ოფიციალური მონაცემებით, 2009 წელს ადმინისტრაციული ხარჯების გეგმამ კახეთის რეგიონის თითოეულ მუნიციპალიტეტში მილიონიან ზღვარს გადააჭარბა, რაც გასულ წელთან შედარებით დაახლოებით 10 პროცენტით მეტია. მაგალითად, სიღნაღის მუნიციპალიტეტში 2009 წლის ბიუჯეტის პროექტში ადმინისტრაციულ ხარჯებზე დაგეგმილია 1 000 500 ლარის დახარჯვა (ბიუჯეტის საკუთარი შემოსავლების დაახლოებით 32 პროცენტი), ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტში 1 083 500 ლარი (30 პროცენტი), ხოლო თელავის მუნიციპალიტეტში 1 549 700 (25 პროცენტი).
საკუთარი ადმინისტრაციის შენახვა სიღნაღის მუნიციპალიტეტის ნომერ პირველ პრიორიტეტს 2008 წელსაც წარმოადგენდა. ადმინისტრაციის შენახვისთვის ბიუჯეტიდან თავდაპირველად 904 000 ლარი უნდა დახარჯულიყო და ეს თანხა ბიუჯეტის 28,5 პროცენტს შეადგენდა, თუმცა 2008 წლის 30 ოქტომბრის მონაცემებით ადმინისტრაციული ხარჯები წილის დასაწყისში დაგეგმილთან შედარებით 168 900 ლარით გაიზარდა და 1 072 900 ლარი შეადგინა. ისევე როგორც გასულ წელს, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის ხელისუფლებას ადმინისტრაციული ხარჯები წელსაც ხელოვნურად აქვს გაზრდილი. მაგალითად, ადგილობრივი საკრებულოს წევრები წლის განმავლობაში საავტომობილო საწვავში დახარჯავენ 15 000 ლარს, საშუალოდ ყოველდღიურად საწვავში დაიხარჯება 60 ლარი, რაც შეადგენს 400 კილომეტრ გარბენს ყოველ სამუშაო დღეზე. მსგავსი მდგომარეობაა გამგებლის ბენზინით მომარაგების კუთხითაც. გამოდის, რომ გამგებლის გადაადგილებაზე გამოყოფილი ბენზინით ყოველდღიურად შესაძლებელია საშუალოდ 400 კილომეტრის გავლა ანუ დღეში, უხეშად რომ ვთქვათ, 6-7 საათი მანქანით მოძრაობა. შეიძლება დავასკვნათ, რომ სიღნაღის მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელობა სამუშაო დღეებში სამსახურში პრაქტიკულად არ უნდა იყოს. შესაძლოა, ამითაც არის განპირობებული ეკონომიკური საქმიანობის და საბინაო კომუნალური მეურნეობის შემცირებული დაფინანსება, რადგანაც მათ ამ საქმისთვის უბრალოდ არ ეცლებათ.
საკრებულოს და გამგეობის საკანცელარიო ხარჯები ჯამში 23 000 ლარს შეადგენს. ამ ხარჯის დიდი ნაწილი - 16 080 ლარი საწერ ქაღალდზე მოდის. ამ ციფრებს თუ გავუკეთებთ ანალიზს, მივიღებთ, რომ საკრებულოსა და გამგეობას წლის განმავლობაში დაახლოებით 1 მილიონი ფურცელი სჭირდება, რაც ყოველ სამუშაო დღეზე 3831 ცალ ფურცელს შეადგენს. უბრალო მოქალაქისთვისაც კი ცხადია, რომ ამ რაოდენობის ქაღალდს დღევანდელი მუნიციპალიტეტი უბრალოდ ვერ გადაამუშავებს. საკრებულოსა და გამგეობის მონო ბარათების შეძენისთვის 2009 წლის მუნიციპალურ ბიუჯეტში გათვალისწინებული 13 600 ლარი. ეს ნიშნავს, რომ წლის განმავლობაში ადგილობრივმა ხელისუფლებამ მობილურ ტელეფონზე 800 საათი განუწყვეტლივ უნდა ილაპარაკოს.
თითქმის იგივე მდგომარეობაა კახეთის სხვა მუნიციპალიტეტებშიც. გურჯაანის მუნიციპალიტეტის 2009 წლის ბიუჯეტი თავდაპირველად 4 259 600 ლარს შეადგენდა, საიდანაც 1 248 100 ლარი გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობისა და საკრებულოს ხარჯებს უნდა მოხმარდეს.
საკმაოდ სერიოზული თანხები იხარჯება გუბერნატორის ადმინისტრაციის შესანახადაც. გუბერნატორი და მისი სამივე მოადგილე უზრუნველყოფილები არიან ძვირადღირებული ავტომანქანებით, განუსაზღვრელი საწვავით და მონო ბარათებით. გარდა ამისა, ცოტა ხნის წინ, გუბერნატორის და მისი მოადგილეების სამუშაო ოთახების კეთილმოწყობა 100 ათასი ლარი დაჯდა.
როგორც არასამთავრობო ორგანიზაცია "სამოქალაქო განვითარების ასოციაციის" დირექტორი გიორგი ბოკერია აცხადებს, განვითარებული ქვეყნების საერთაშორისო პრაქტიკაში მიღებული ნორმების თანახმად, ხელისუფლების ადმინისტრაციული ხარჯები მთელი ბიუჯეტის მოცულობის 10-12%-მდე უნდა მერყეობდეს.
"ეს პრინციპი იყო ჩადებული თვითმმართველობის შესახებ ორგანული კანონონის პირველ ვარიანტში, კერძოდ კი 51-ე მუხლში, სადაც კანონმდებელი აღნიშნავდა, რომ თვითმმართველი ერთეულის ადმინისტრაციული ხარჯები არ უნდა აღემატებოდეს ხარჯების 10%-ს, მაგრამ სამწუხაროდ, პირველივე საკანონმდებლო ცვლილებით ეს ნორმა გაუქმებულ იქნა. აღნიშნულმა ცვლილებამ კი ადგილობივი თვითმმართველობის ორგანოებს შესაძლებლობა მისცა ორჯერ - სამჯერ გასცდნენ მიზანშეწონილ ზღვარს", - აღნიშნავს ბოკერია.
მისივე თქმით, მართლაც აღინიშნება შტატების ზრდაც, რაც მოსახლეობას მძიმე ტვირთად აწვება. "უამრავი სამსახური არსებობს სადაც შტატების შემცირებაა შესაძლებელი. ამას თვითონ ხელისუფლების წარმომადგენლებიც აღიარებენ, მაგრამ ქმედით ღონისძიებებს არ მიმართავენ, რადგან ამ ნაბიჯის გადადგმით იზრდება ხელისუფლებისადმი უკმაყოფილო მოსახლეობის რაოდენობა. სამაგიეროდ, ამ ზედმეტ შტატებზე სახსრების მიმართვით უამრავი პრობლემა გადაუჭრელი რჩება და უკმაყოფილოა საზოგადოების მეორე ნაწილი, რომელიც რაოდენობით გაცილებით მეტია. ჩვენ ვფიქრობთ, რომ ხელისუფლების შენახვის ხარჯები საკმაოდ დიდია და აუცილებელია ამ ხარჯების შემცირება. ადგილობრივ თვითმმართველობებს შეუძლიათ მიბაძონ მინისტრთა კაბინეტს და ადმინისტრაციული ხარჯები თუნდაც 10% შეამცირონ, რითაც კახეთის რეგიონში დაახლოებით 1 000 000 ლარი გამოთავისუფლდება. გამოთავისუფლებული თანხით კი, შესაძლოა, გარკვეული მცირე სახის სოციალური პროექტების დაფინანსება", - მიაჩნია "სამოქალაქო განვითარების ასოციაციის" ხელმძღვანელს.
თუმცა, როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, მუნიციპალიტეტების გამგებლები ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირებას არ აპირებენ. პრემიერ – მინისტრის ნიკა გილაურის მიერ დავალების გაცემიდან უკვე ორი კვირა გავიდა, მაგრამ რაიონებში ადმინისტრაციული ხარჯები ამ დრომდე არავის შეუმცირებია.

Loud Statements Instead Activities
Except several districts in Kakheti region almost every municipality boards enacted local budgets for 2009. Although the Prime-Minister ordered budget organizations to reduce administrative expenses, in several districts the administrative expenses exceeded 25-30 % of total local budgets. Based on President’s resolution local governmental officials rapidly increased their salaries up-to maximum amount indicated in the resolution. New people are employed at district administrations without any reasonable motives. Besides that authorities of Sighnaghi, Lagodekhi and Telavi districts intend to spend 4 000 sheets of paper, to drive 400 kilometers by car per day and to speak on mobile phone for 800 hours per year.
According to official data, administrative expenses for 2009 in each district of Kakheti region have exceeded one million GEL that is 10 % more than last year. For example, Sighnaghi municipality board intends to spend 1 000 500 GEL in 2009 (about 32 % of the income of budget). Lagodekhi municipality board will spend 1 083 500 GEL this year (it makes 30 %) and Telavi Municipality board will spend 1 549 700 GEL (25 %).
In 2008 number first priority for Sighnaghi municipality board was administrative expenses. Initially 904 000 GEL was intended to be spent for the purpose and it made 28, 5 % of the budget; but according to data of October 30, 2008 the real expenses of the municipality board was increased with 168 900 GEL and it amounted to 1 072 900 GEL. Like last year, Sighnaghi municipality board artificially exaggerated the expenses. For example, members of the municipality board spent 15 000 GEL on fuel; that means 60 GEL was spent on the fuel a day and it made 400 kilometer-drive during working hours a day. The same is the situation regarding fuel expenses of the district governor. It turns out that governor drove 40 kilometers a day that is 6-7 hours a day. Based on the figures, we can conclude that board of Sighnaghi administration is not in office during working hours. Maybe, it is reason why small funds are envisaged for economical activities and communal expenses because they actually do not have time to pay attention to these fields.
Expenses of the municipality board and chancellery of the administrative board amounted to 23 000 GEL. Most part of the sum – 16 080 GEL was spent on paper. If we analyze the figures, we find out that administrative board and municipality board uses about 1 million sheets of paper per year; it makes 3 831 sheets of paper a day. Everybody can guess that municipality board cannot use so many sheets of paper a day. 13 600 GEL is envisaged for mobile phone credit cards for the personnel of the municipality board in 2009. It means, local authority should talk on the phone 800 hours this year.
Almost similar is the situation in other districts of Kakheti region. Initially, budget of 2009 for Gurjaani district is 4 259 600 GEL and 1 248 100 GEL out of it should be spent on administrative expenses.
Serious funds are spent for the maintenance of the administration of Kakheti regional governor. The governor and all his three deputies are served with luxurious cars; they have unlimited fuel supply and credit cards for mobile phones. In addition to that, short time ago, 100 000 GEL was spent on the rehabilitation and furniture of the offices of the governor and his deputies.
Giorgi Bokeria, director of the Association of Civil Development, stated that according to the standards adopted by development countries administrative expenses of the government should not exceed 10-12 % of entire budget.
“This principle was envisaged in the initial variant of the Organic Law on Self-Governance. More precisely, Article 51 of the Law stated that administrative expenses of self-governmental body should not exceed 10% of the total budget. Unfortunately, this regulation was abolished as a result of the first legislative changes. Consequently, local self-governmental bodies are allowed to increase administrative expenses two-three times than reasonable limit,” said Bokeria.
Head of the non-governmental organization said that personnel of the municipality boards and district administrations are increasing that is becoming a serious burden for local population. “There are a lot of department where personnel can be reduced. Governmental officials also speak about this possibility but they do not do anything in fact because they are afraid to increase the number of discontent people. Instead, many problems remain unresolved because of salaries for extra personnel that make another bigger part of society discontent. We think administrative expenses of local authorities are huge and it should be reduced.
Local self-governmental bodies should take after the Cabinet of Ministers and reduce their expenses at least at 10%; in this case about 1 million GEL will be released from the budget of Kakheti region. The released sum can be spent on social projects,” said the head of the Association of Civil Development.
Nevertheless, as we were reported, district governors are not going to reduce the expenses. Two weeks have passed since Prime Minister Nika Gilauri issued resolution on the reduction of administrative expenses but district authorities have not changed anything in their budgets.