”გურამ შარაძის მკვლელობის თემას ტაბუ აეხსნა”
ახლადაღმოჩენილ გარემოებებზე დაყრდნობით, გურამ შარაძის მკვლელობის საქმის თავიდან გამოძიების მოთხოვნით, ”ადამიანის უფლებათა ცენტრი”, გურამ შარაძის ოჯახი და მათი ადვოკატი გელა ნიკოლაიშვილი მთავარ პროკურატურას მიმართავს. გაიზიარებს თუ არა პროკურატურა ამ მოთხოვნას, ეს დაახლოებით ერთი თვის შემდეგ გახდება ცნობილი.
პარალელურად, გურამ შარაძის მკვლელების დასჯას უკვე არასამთავრობო სექტორი ითხოვს. 27 თებერვალს პარლამენტის წინ მოძრაობა ”7 ნოემბერის” ორგანიზებით მოწყობილ აქციაზე, ოპოზიციური პოლიტიკური სპექტრისა და უფლებადამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, შარაძის მკვლელების დასჯა, გირგვლიანის, ვაზაგაშვილის, რობაქიძის, გამცემლიძის და შავაძის მკვლელების დასჯის პარალელურად მოითხოვეს.
- ”როგორც იქნა, გურამ შარაძის მკვლელობის თემას ტაბუ აეხსნა, ეს ჩემთვის ძალიან სასიხარულო ფაქტია. ამ საზარელი მკვლელობიდან თითქმის 2 წელი სრულდება და გაკვირვებული ვარ, აქამდე როგორ არ იღებდნენ ხმას ის პოლიტიკოსები, რომლებიც ეროვნულობასა და დემოკრატობაზე თავს დებენ”, - ამბობს ”მთელ კვირასთან” საუბრისას აკადემიკოს გურამ შარაძის ქალიშვილი რუსუდან შარაძე.
24 თებერვალს ”მთელი კვირა”-ც ესწრებოდა ”ადამიანის უფლებათა ცენტრის” აღმასრულებელი დირექტორის უჩა ნანუაშვილის ინიციატივით გამართულ პრესკონფერენციას, გურამ შარაძის მკვლელობის გარემოებებთან დაკავშირებულ საკითხზე.
”ჩვენ თავიდანვე გვქონდა ძალიან სერიოზული ეჭვი, რომ ის გამოიძიება, რომელიც ოფიციალურად ჩატარდა, ძალიან ბევრ წინააღმდეგობებს შეიცავდა. საქმე რეალურად თეთრი ძაფით შეკერილი იყო და ძალიან ბევრი პასუხგაუცემელი კითხვა არსებობდა. ამ საქმეზე 2008 წლის 14 ნოემბერს უზენაესმა სასამართლომ ადვოკატების საკასაციო საჩივარი არ დააკმაყოფილა და საბოლოო განაჩენი გამოიტანა - გურამ შარაძის მკვლელობის საქმე ”არ არის მნიშვნელოვანი სამართლის განვითარებისა და ერთგვაროვანი სასამართლო პრაქტიკის ჩამოყალიბებისთვის”-ო.
”2009 წლის იანვარში, პროექტის ”სასამართლო სისტემის მონიტორინგი საქართველოში” ფარგლებში, ”ადამიანის უფლებათა ცენტრისა” და ჟურნალ ”სიტყვა”-ს მიერ ჟურნალისტური გამოძიება ჩატარდა, რომელიც გურამ შარაძის მკვლელობის საქმეს ეხება. ამ გამოძიების ხელმძღვანელი ლია ტოკლიკიშვილი გახლდათ, ხოლო პროექტის მხარდამჭერი ”ევრაზიის პარტნიორობის ფონდი”. გამოძიების საშუალებით კიდევ ერთხელ მტკიცდება სიმართლე და საფუძველი ეცლება ხელისუფლების ვერსიას ოჯახის ”სუბიექტურობის” შესახებ. ჩვენმა გამოძიებამ ცხადყო, რომ გურამ შარაძის მკვლელობის საქმე, ფაქტობრივად არ გამოძიებულა. საქმის მასალებიდან ჩანს, რომ გიორგი ბარათელი მკვლელი არ არის. რეალურად მკვლელები სხვა ადამიანები არიან, რომლებიც ბარათელისგან, თუნდაც ფიზიკური მონაცემებით, ძალიან განსხვავდებიან”, - აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას უჩა ნანუაშვილმა.
”უამრავი ეჭვი ჩნდება გიორგი ბარათელის ბრალეულობის მიმართ, რომელიც 27-წლიან სასჯელს იხდის. არც გამოძიებამ, არც სასამართლომ არ დააკმაყოფილა არც ერთი შუამდგომლობა. სასამართლო პროცესები მიმდინარეობდა არა მარტო უსამართლოდ, არამედ, მთელი ცინიზმით. გურამ შარაძის ადვოკატი საქმეს სტრასბურგისთვის ამზადებს”, - ნათქვამია ”ადამიანის უფლებათა ცენტრის” მიერ გავრცელებულ პრესრელიზში.
გურამ შარაძის მკვლელობის საქმემ საქართველოში სამივე ინსტანცია მოიარა და სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლოში მისი გაგზავნა 14 მაისამდე ნებისმიერ დღეს შეიძლება, მაგრამ ოჯახი და მისი უფლებების დამცველი ადვოკატი გელა ნიკოლაიშვილი, რომელიც საქმეში ახლახანს ჩაერთო, პროკურატურის პასუხს დაახლოებით ერთი თვე დაელოდებიან.
როგორც მასალის დასაწყისში აღვნიშნეთ, ახლადაღმოჩენილ გარემოებებზე დაყრდნობით, რომელიც ჟურნალისტური გამოძიების დროს გამოიკვეთა, მთავარ პროკურატურას საქმის ხელახალ გამოძიებას სთხოვენ, რაზეც ჟურნალისტური გამოძიების ავტორმა - მადლენ მაჭარაშვილმა და გამოძიების ხელმძღვანელმა ლია ტოკლიკიშვილმა ”ადამიანის უფლებათა ცენტრში” გამართულ პრესკონფერენციაზე დეტალურად ისაუბრეს.
”სასამართლომ არ დააკმაყოფილა დაზარალებული მხარის ადვოკატების არც ერთი შუამდგომლობა. ადვოკატები ითხოვდნენ, დაკითხულიყვნენ ის მოწმეები, რომლებმაც მკვლელი უშუალოდ სროლის მომენტში, ან სროლიდან რამდენიმე წამის შემდეგ ნახეს. ჩვენ ასეთ ადამიანებს კარდაკარ ვეძებდით და უამრავი ასეთი მოწმე აღმოვაჩინეთ. მეორე სერიოზულ დარღვევად ის მივიჩნიეთ, რომ  სასამართლომ მტკიცებულებად არ მიიჩნია ”ალდაგი”-ს ვიდეოფირი (რომელზეც გურამ შარაძის მკვლელობაა დაფიქსირებული ”მ.კ”), იმის მომიზეზებით, რომ ვიდეოფირი დაზიანებული, ანუ ტექნიკურად გაუმართავი იყო, მაგრამ ვეკითხებით სასამართლოს - არსებობს თუ არა ტექნიკური საშუალებები, რომლითაც ამ ვიდეოფირზე არსებული მასალის გამოსწორება შეიძლებოდა? ვისაც ვიდეოფირი ნანახი გვაქვს, ვამბობთ, რომ მასზე ძალიან მნიშვნელოვანი რამ არის ასახული - იქ მკვლელის გარეგნობა, მისი სიმაღლე ჩანს და ის არ არის გიორგი ბარათელი, ნამდვილი მკვლელი ბარათელზე გაცილებით მაღალია. ამასთან, ვიდეოფირზე ძალიან კარგად ჩანს, რომ ნამდვილ მკვლელს მუქი ფერის, საკმაოდ მოზრდილი თმა აქვს და ბარათელი აყვანის მომენტში როგორ გამოიყურებოდა, ეს ყველას კარგად გვახსოვს - ბარათელს თავი ახალი გადაპარსული ჰქონდა”.
ჟურნალისტური გამოძიების ავტორმა და ხელმძღვანელმა კიდევ რამდენიმე მნიშვნელოვან დეტალზე გაამახვილეს ყურადღება და მათ შორის ერთ-ერთია საქმის მასალებში არსებული მოწმე ალექსანდრა პირუმოვას ჩვენება, რომელიც მათივე განმარტებით, ”ყველაფერს თავდაყირა აყენებს”.
ალექსანდრა პირუმოვა არის გიორგი ბარათელის გამზრდელი ბიძის, როლანდ გრიქუროვის მეგობარი. ქალბატონი პირუმოვა ამბობს, რომ ამ შემთხვევამდე, ანუ მკვლელობამდე 6 დღით ადრე ბარათელი მასთან როლანდ გრიქუროვმა მიიყვანა და სთხოვა, ცოტა ხნით შენთან იყოს, რადგან ბარათელის დეიდა ცუდად არის, ნემსებს უკეთებენ და ამაზე ეს ბიჭი ცუდად ხდებაო. პირუმოვას ჩვენების მიხედვით, მკვლელობამდე დაახლოებით ნახევარი-ერთი საათით ადრე, გიორგი ბარათელს მობილურ ტელეფონზე დაურეკეს; იგი ვიღაცას ტელეფონზე ხმამაღლა ელაპარაკებოდა - ”აქ აღარ დარეკო”-ო, რის შემდეგაც სახლიდან სწრაფად გავარდა.
”ვინ დაურეკა გიორგი ბარათელს და სად წავიდა ასე სწრაფად? სასამართლოს ასეთი კითხვები არ დაუსვამს”, - აცხადებენ ჟურნალისტური გამოძიების ავტორი და ხელმძღვანელი.
ეს და სხვა მნიშვნელოვანი კითხვები სასამართლოს არ დაუსვამს, მაგრამ გურამ შარაძის ოჯახი, 2007 წლის 20 მაისიდან მოყოლებული დღემდე ამ კითხვებს სვამს, მაგრამ ჯერჯერობით ამაოდ. რუსუდან შარაძე ვარაუდობს, რომ პირუმოვას სახლიდან გამოსულ ბარათელს, გარეთ სამართალდამცავები ელოდნენ. ”ამ ვარაუდის საფუძველს მაძლევს 20 მაისს, საღამოს ცხრა საათზე (მკვლელობიდან ნახევარი საათის შემდეგ ”მ.კ”) ”რუსთავი 2”-ს პირდაპირ ეთერში, ჟურნალისტ დავით კიკალიშვილის მიერ გაკეთებული განცხადება - პატრული გიორგი ბარათელს, რომელიც ”რუსთავი 2”-ში მუშაობდა, 20 მაისის დილას ჩვენს ტელევიზიაში ეძებდაო. ანუ, სამართალდამცავები ბარათელს ეძებდნენ მანამ, სანამ მამაჩემს მოკლავდნენ”, - უთხრა ”მთელ კვირას” რუსუდან შარაძემ და კიდევ ერთ მნიშვნელოვან დეტალზე გაამახვილა ყურადღება:
”გიორგი ბარათელს 27 წელი მხოლოდ გურამ შარაძის მკვლელობისთვის არ აქვს მისჯილი. იგი სასჯელს ვინმე ტირზიკიანის დაჭრისთვისაც იხდის. საქმის მასალების მიხედვით, გიორგი ბარათელმა 5 მაისს ვინმე ტირზიკიანი (მისი ექიმი) დაჭრა. იცით, როდის ჩაუტარდა ტირზიკიანს ექსპერტიზა? - 21 მაისს, გურამ შარაძის მკვლელობის მეორე დღეს. ამის შემდეგ ტირზიკიანი საერთოდ გაქრა, საქართველოში აღარ არის. როგორც ჩანს, დიდი ფული აიღო და გადაიკარგა. ყველაფერი ეს ხდებოდა იმისთვის, რომ ბარათელისთვის შეექმნათ ფსიქიკურად გაუწონასწორებელი ადამიანის იმიჯი”.
გურამ შარაძის ოჯახის სახელით, რუსუდან შარაძე ჩვენი გაზეთის მეშვეობით მადლობას უხდის ადვოკატებს - ნინო ნიშნიანიძეს და ნუგზარ ბირკაიას, რომლებმაც გურამ შარაძის ოჯახის ინტერესები სამივე ინსტანციაში დაიცვეს:
”ამ ადამიანებს უღრმესი მადლობა მინდა, გადავუხადო, მათ ფაქტობრივად თავი გადადეს და საქმეში პირველივე დღიდან, ყოველგვარი გასამრჯელოს გარეშე, ჩაერთვნენ. იმ დროს, როცა ადამიანები შიშის გამო სამძიმარზე მოსვლას ერიდებოდნენ, მამას საქმეში ჩართვა ჩვენთვის ფასდაუდებელი მხარდაჭერა იყო. მათ ყველაფერი გააკეთეს იმისთვის, რომ სიმართლე დადგენილიყო, მაგრამ სააკაშვილის ხელისუფლების პირობებში ამის გაკეთება, რა თქმა უნდა, არ მოხერხდა. აქვე უღრმეს მადლობას გადავუხდი ადვოკატ გელა ნიკოლაიშვილს, რომელიც ასევე სრულიად უსასყიდლოდ ჩაერთო საქმეში”.
გურამ შარაძის ქალიშვილი იმ არასამთავრობო ორგანიზაციაში ერთიანდება, რომელსაც საფუძველი ახლა ეყრება და რომელშიც ბოლო 5 წლის მანძილზე ქუჩაში დახვრეტილი და მოკლულების ოჯახის წევრები იქნებიან. ისინი 15 მარტს რუსთაველის ძეგლის წინ დაგეგმილ დიდ საზოგადოებრივ შეკრებაში აქტიურ მონაწილეობას მიიღებენ. ”15 მარტს, სამწუხაროდ, თბილისში ფიზიკურად არ ვიქნები, მაგრამ ამ აქციაში ”გურამ შარაძის საზოგადოება” აქტიურად ჩაერთვება”, -გვითხრა რუსუდან შარაძემ და ჩვენს კითხვაზე - რისთვის მოკლეს გურამ შარაძე? ასეთი პასუხი გაგვცა:
”მაშინ მე გკითხავთ - რისთვის მოკლეს ილია ჭავჭავაძე, მერაბ კოსტავა, ზვიად გამსახურდია? იმისთვის მოკლეს გურამ შარაძე! გურამ შარაძე მოკლა ხელისუფლებამ. რა თქმა უნდა, უშუალოდ შემსრულებლები ვინ არიან, არ ვიცი. მათ ”სიკვდილის ბრიგადები” მრავლად ჰყავთ და ვინმეს შეარჩევდნენ, ამის გაკეთება ნამდვილად არ გაუჭირდებოდათ. გიორგი ბარათელი მკვლელი არ არის. გურამ შარაძე რეალურად ორმა ადამიანმა მოკლა. ეს მკვლელი ხელისუფლება აუცილებლად უნდა გასამართლდეს და არა მარტო გურამ შარაძის მკვლელობისთვის, არამედ მთელი იმ უბედურებისთვის, რაც მათ ამ 5 წლის მანძილზე დაატრიალეს, თუნდაც, აგვისტოს ომში რომ ჩაახოცინეს ქართველი ბიჭები და დღეს ამდენი დევნილი, გაუბედურებული ოჯახი რომ გვყავს. ქართველმა ერმა ღირსება უნდა დაიბრუნოს, რათა ძალამ, რომელიც მომავალში ხელისუფლების სათავეში მოვა, ვეღარ გაბედოს იმის მეათასედიც კი, რასაც ეს ხელისუფლება ბედავს”.

Assassination of Guram Sharadze Is No More Tabooed
Based on recently discovered circumstances, Human Rights Center, family members of Guram Sharadze and their attorney, Gela Nikolaishvili, appealed to the Prosecutor General’s Office and requested repeated investigation of the assassination of Guram Sharadze. In a month we will know whether the prosecutor’s office has considered the appeal.
In parallel to it, non-governmental organizations are demanding punishment for the murderer of Guram Sharadze. On February 27 movement “November 7” organized a demonstration where representatives of the political parties and NGOs demanded punishment for the murderers of Guram Sharadze, Girgvliani, Vazagashvili, Robakidze, Gamtsemlidze and Shavadze.
“I am very glad that at last the assassination of Guram Sharadze is not tabooed any more. Almost two years have passed since the accident and those politicians who claim to be democrats and patriots still keep silence regarding it,” said Rusudan Sharadze, daughter of late Guram Sharadze in her interview with “Mteli Kvira.”
On February 24 “Mteli Kvira” attended the press-conference organized by Ucha Nanuashvili, executive director of the Human Rights Center. Some issues regarding the assassination of Guram Sharadze was discussed at the press-conference.
“We doubted from the very beginning that officially conducted investigation consisted of plenty of contradictions. The case was fabricated and there were a lot of unanswered questions. On November 14 2008 Supreme Court of Georgia did not satisfy the cassation suit of the attorneys and concluded final verdict; the court claimed that assassination of Guram Sharadze “is not important for the development of justice and for the establishment of common judiciary practice.”
“In January of 2009 Human Rights Center and magazine “Sitkva” carried out journalistic investigation within the project “Monitoring of Judiciary System in Georgia”; the investigation was conducted on the assassination of Guram Sharadze. Lia Toklikishvili was leader of the investigation; the project is supported by the “Eurasian Partnership Foundation”.
Investigation once more demonstrated the truth and exposed the version of the government regarding the partiality of the family as a groundless. Our investigation showed that assassination of Guram Sharadze was not investigated in fact. Case materials prove that Giorgi Barateli is not a murderer. In fact other people have killed him who are very much different from Barateli in appearance,” said Ucha Nanuashvili.
“There is a lot of doubt regarding the guiltiness of Giorgi Barateli who is sent to prison for 27 years. Neither investigation nor court satisfied a single solicitation. The trials were not only unfair but cynic too. Attorney of Guram Sharadze’s family is preparing the appeal for Strasbourg,” stated the press-release of the Human Rights Center.
Assassination of Guram Sharadze was discussed at all three instances of Georgian court and it can be sent to Human Rights Court in Strasbourg at any time before May 14 2009. However, Gela Nikolaishvili, attorney for the family, who has recently involved the case, will have to wait for the reply from the prosecutor’s office within one month.
As we stated above, prosecutor general’s office is requested to start repeated investigation on recently discovered circumstances during journalistic investigation. Madlen Macharashvili, author of the journalistic investigation and Lia Toklikishvili, leader of the investigation stated at the press conference organized by the Human Rights Center.
“The court did not satisfy the solicitations of the attorneys of the victim side. They requested to interrogate the witnesses who saw the murderer at the moment of accident or several seconds after it. We were visiting each family in the neighborhood to find similar people and finally discovered many witnesses. Another serious violation was court’s decision on declining the video-recording of the insurance company “Aldagi” as a proof (the murder of Guram Sharadze was recorded on it). The reason for declining the recording was poor quality of the recording. Here we would like to ask the court - don’t they have any technical equipment to improve the quality of the recording? Those who have seen the recording stated that very important circumstances can be demonstrated by the recording because appearance and height of the murderer is very different from Giorgi Barateli’s appearance. The real murderer is much taller than Barateli. Besides that, everybody can see on the recording that real murderer has dark, long hair while Barateli looked quite different; people remember that he had his head shaven.”
Author and leader of the journalistic investigation draw attention to some more details; one of them is a testimony of witness Aleksandra Pirumova, who has “made everything head over hills.”
Aleksandra Pirumova is a friend of Giorgi Barateli’s uncle Roland Grikurov; the latter brought up Barateli. Mrs. Pirumova stated that 6 days before the accident Roland Grikurov brought Barateli to her house and asked to keep him in her house for several days. Barateli’s aunt was ill and the boy felt bad when he saw how his aunt was injected. According to Pirumova’s testimony about half an hour or one hour before the assassination Giorgi Barateli was called on the mobile phone. He was talking in a loud voice on the phone and demanded them not to call him again; then he rushed out of the house.
“The court did not inquire who called Giorgi Barateli and where he went so rapidly,” said the author and leader of journalistic investigation.
Court did not raise many important questions at the trial but family of Guram Sharadze has been asking a lot of questions since May 20, 2007; though there is no reply. Rusudan Sharadze supposed that law enforcers were waiting for Giorgi Barateli when he left Pirumova’s house. “The ground for my supposition is announcement of journalist Davit Kikalishvili on TV Company “Rustavi 2” when he stated at 9:00 pm on May 20 that in the morning patrol police was looking for Giorgi Barateli in their office because he was working for the TV Company. So, law enforcers were looking for Barateli before my father was killed,” reported Rusudan Sharadze to “Mteli Kvira”. She mentioned one more very important detail.
“Giorgi Barateli was sent to prison for 27 years but not only for the assassination of Guram Sharadze. He is charged for having wounded certain Tirzikian. According to case materials, on May 5 Giorgi Barateli wounded his doctor Tirzikian. And do you know when medical expertise was made on the wounded? On May 21, next day after Guram Sharadze was killed. After that Tirzikian disappeared; he is not in Georgia anymore. Apparently he was paid much money to disappear. All these campaign aimed to create an image of Barateli who had mental problems.”
Rusudan Sharadze, in the name of their family, and with the support of the newspaper “Mteli Kvira” wants to express her gratitude to the lawyers Nino Nishnianidze and Nugzar Birkaia who represented the family of Guram Sharadze all three instances of court.
“I want to thank these people because they did their best to estimate the truth and they involved the case without any financial reimbursement. When people avoided coming to funeral because of fear to certain people, involvement in the investigation of my father’s assassination was extremely generous step for us. The lawyers did everything to estimate the truth though it was impossible during Saakashvili’s governance. Here, I want to thank to attorney Gela Nikolaishvili who involved the investigation without any financial reimbursement as well.”
Daughter of Guram Sharadze joined the non-governmental organization that will be established in near future. The members of this organization will be family members of those people who were killed in the street during last 5 years. They will take part in the demonstration planned for March 15 in front of the Statue to Rustaveli. “Unfortunately, I will not be in Tbilisi to participate in the demonstration but “Society of Guram Sharadze” will actively take part in it,” said Rusudan Sharadze. Her reply to our question “Why was Guram Sharadze murdered?” was:
“I will ask you now, why Ilia Chavchavadze, Merab Kostava and Zviad Gamsakhurdia were murdered? The same was reason for the assassination of Guram Sharadze. He was killed by the government of Georgia. Of course I do not know who personally shot him but they have plenty of “death brigades” and could have selected one of them. It could not be difficult for them. Giorgi Barateli is not a murderer. In fact Sharadze was killed by two men. This government should be judged not only for Guram Sharadze’s murder but for the entire disaster they have caused for last 5 years. For example, the war in August when plenty of Georgian boys were killed and now we have so many IDPs and unhappy families. Georgian nation should gain their honor back in order to prevent all following governments from committing similar crimes.”