"თუ არ გახვალთ, სპეცრაზმით გაგათრევთ"
კომპაქტურად მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილებს იმ შენობებიდან ასახლებენ, სადაც მათ 16 წელი იცხოვრეს. იძულებით გადაადგილებული პირების პროტესტის მიუხედავად, საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი კობა სუბელიანი აცხადებს, რომ დევნილთა განსახლება მათთვის საცხოვრებელი პირობების გასაუმჯობესებლად ხდება, რისთვისაც 2009 წლის ბიუჯეტში 138 მილიონი ლარია გათვალისწინებული. მინისტრის თქმით, გადაწყვეტილება არ შეიცვლება და აფხაზეთიდან დევნილთა განსახლების პროცესი 2009 - 2010 წლებში დასრულდება.
კანონმდებლობით, იძულებით გადაადგილებულ პირებთან არავითარი კავშირი არ უნდა ჰქონდეს კონტროლის პალატას, მაგრამ როგორც აფხაზეთიდან დევნილები ირწმუნებიან, მათი განსახლების პროცესს კახეთში სწორედ კონტროლის პალატის თავმჯდომარე ლევან ბეჟაშვილი და ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი ბოტკოველი კურირებენ.
თელავში, ლაგოდეხსა და გურჯაანში კომპაქტურად მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილები უკვე გააფრთხილეს, რომ შენობების დაცლა რამდენიმე კვირაში მოუწევთ.
ელისო ჭედია, აფხაზეთიდან დევნილი: გურჯაანში 1992 წელს ჩამოგვიყვანეს და დროებითი თავშესაფარი კურორტ "ახტალის" ტერიტორიაზე, ყოფილი სანატორიუმის შენობაში მოგვცეს. 16 წელია საშინელ პირობებში ვცხოვრობთ და ყურადღებას არავინ გვაქცევს. მხოლოდ დევნილის დახმარებას ვიღებთ, თვეში 22 ლარს. ეს თანხა იმდენად ცოტაა, რომ არაფერში გვყოფნის. ზოგიერთი ჩვენგანი გურჯაანის აგრარულ ბაზარში ვაჭრობს, ბევრი ფიზიკურად მუშაობს დღიურ ანაზღაურებაზე, რომ თავი ვირჩინოთ. რთულ სოციალურ პირობებში, მაგრამ წლების განმავლობაში მაინც შევეგუეთ აქ ცხოვრებას. ცოტა ხნის წინ კი გვითხრეს, სოფელ ბაკურციხეში ყოფილი პროფტექნიკუმის შენობაში სარეაბილიტაციო სამუშაოები მიმდინარეობს და საცხოვრებლად იქ უნდა გადახვიდეთო, რაზედაც უარი ვთქვით. ჩვენი განსახლების პროცესს კონტროლის პალატის თავმჯდომარე ლევან ბეჟაშვილი და მისი თანამშრომელი, კონტროლის პალატის ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი ბოტკოველი კურირებენ. მათ არაერთხელ ავუხსენით, რომ სოფელ ბაკურციხეში ვერ გადავალთ, რადგან იქ საერთოდ მშივრები, ლუკმა – პურის გარეშე დავრჩებით. დევნილის დახმარება და მცირეოდენი ხელფასი რაც გვაქვს, გზის ფულშიც არ გვეყოფა, ყოველდღე ბაკურციხიდან გურჯაანში რომ ვიაროთ".
ამირან ანჯაფარიძე, აფხაზეთიდან დევნილი: ლევან ბეჟაშვილი ჩვენთან პირველად ორი თვის წინ მოვიდა. ყოველგვარი წინააღმდეგობისა და თხოვნის გარეშე უნდა გახვიდეთო, გვითხრა. საცხოვრებლად სოფელ ბაკურციხეში გადასვლაზე მაშინვე უარი ვთქვით, სანამ პროფტექნიკუმის ყოფილ შენობაში სარეაბილიტაციო სამუშაოებს დაიწყებდნენ, მაგრამ არავინ მოგვისმინა. ბეჟაშვილს ვთხოვეთ, თუ იმ შენობის დაცლა, სადაც ამჯამად ვცხოვრობთ აუცილებელი იყო, თავშესაფარი ქალაქ გურჯაანში, სხვაგან მოეცათ. კონკრეტული შენობებიც მივუთითეთ, რომელიც უპატრონოდ არის მიგდებული და მოუვლელობისგან ზიანდება, მაგრამ ამაზეც უარი მივიღეთ. მერე ისიც ვთხოვეთ, რომ რა თანხებიც ბაკურციხეში შენობის შესაკეთებლად უნდა დაიხარჯოს, ჩვენთვის მოეცათ კომპენსაციის სახით და ქალაქის ტერიტორიაზე ბინებს თვითონ შევიძენდით, მაგრამ არც ამაზე დაგვთანხმდნენ. პირადად მე პედაგოგად ვმუშაობ და ჩემი შრომითი ანაზღაურება თვეში 100 ლარს შეადგენს. ასეთი ხელფასის პირობებში როგორ უნდა ვიმგზავრო ყოველდღე სოფელ ბაკურციხიდან გურჯაანში? არსებობაც ხომ მინდა.
რამდენიმე დღის წინ, კახეთის გუბერნატორს შევხვდით, მაგრამ უშედეგოდ. გვითხრა, რომ კურორტის ტერიტორიიდან უნდა გახვიდეთო. ვის მივმართოთ დახმარებისთვის, აღარ ვიცით.
- ბატონო ამირან, მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან მოგვაწოდეს ინფორმაცია, რომ "ახტალის" ტერიტორიაზე მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილების უმრავლესობას ქალაქში საკუთარი სახლები აქვს.
- უმეტესობას კი არა, ორ თუ სამ ოჯახს აქვს საკუთარი სახლი. მაგრამ ვისაც არ გვაქვს, ჩვენ რა ვქნათ? კურორტის ტერიტორია სახელმწიფო საკუთრებაა და იქ ვერ დარჩებითო, რომ გვეუბნებიან, შენობების ნაწილი უკვე კერძო პირებზეა გაყიდული და ამაშიც გვატყუებენ. ეს შენობები ისე გაყიდეს, რომ შიგ ვცხოვრობთ და ამ დრომდე არაფერი ვიცოდით".
თინა გასვიანი, აფხაზეთიდან დევნილი: "როდემდე და რამდენჯერ უნდა გაგვასახლონ? ჩვენც ხომ ადამიანები ვართ და ნერვები გვაქვს. დიდი კომპენსაცია ხომ არ მოვითხოვეთ, იმდენი ფული მოეცათ, რომ გურჯაანში ერთოთახიანი ბინა გვეყიდა. ამაზე მეტს არ ხარჯავენ ბაკურციხეში? თან ისე სწრაფად არემონტებენ, რომ ხარისხზე საერთოდ არ ფიქრობენ. სამუშაოების დასრულებიდან ორ თვეში ყველაფერი დაინგრევა.
ნებით არ გავალთ, გამორიცხულია. ვაპირებთ საპროტესტო აქციები გავმართოთ, ყურადღება იქნებ მაშინ მაინც მოგვაქციონ. თბილისში ფეხით ჩავალთ და პრეზიდენტის ადმინისტრაციასთან შიმშილობას დავიწყებთ".
თამარ ნერგაძე, აფხაზეთიდან დევნილი: "კონტროლის პალატის ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი ბოტკოველი დაგვემუქრა, თქვენი აქედან გასახლება პრეზიდენტის დავალებაა და თუ არ გახვალთ, ძალით, სპეცრაზმით გაგათრევთ, ისე, როგორც თელავის ყოფილი სასტუმროდან გამოვყარეთ დევნილებიო".
სად კონტროლის პალატა და სად დევნილები
კონტროლის პალატის ადმინისტრაციის უფროსი გიორგი ბოტკოველი აფხაზეთიდან დევნილების ბრალდებებს კატეგორიულად უარყოფს. ბოტკოველი ირწმუნება, რომ დევნილების განსახლების პროცესთან არავითარი კავშირი არ აქვს.
„დევნილებმა დამირეკეს, ვესაუბრე და ავუხსენი, როგორც საჯარო მოხელემ, რომ რა პირობებსაც სთავაზობს სახელმწიფო, უარი არ უნდა თქვან. სხვა შეხება მე მათთან არ მაქვს და არც არავის დავმუქრებივარ", - აღნიშნავს ბოტკოველი.
თუმცა, კონტროლის პალატის ადმინისტრაციის უფროსს დაშინებაში მხოლოდ გურჯაანში მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილები არ ადანაშაულებენ.
"ხელისუფლებამ თელავის ტურბაზის შენობის დაცლის ნაცვლად ალტერნატიული ფართი ქალაქგარეთ შემოგვთავაზა, რაზედაც უარი ვთქვით. ჩვენ ერთხელ უკვე დაგვაწიოკეს და გაგვყარეს საკუთარი სახლებიდან, იგივეს იმეორებენ ამჯერადაც. მეორედ გვდევნიან.
ისე დაიწყეს შენობის რემონტი, რომ არავის არაფერი გვკითხეს. ჩვენს გასახლებასაც კონტროლის პალატა ხელმძღვანელობს. გიორგი ბოტკოველი დაგვემუქრა კიდეც, თუ ნებით არ გახვალთ, საერთოდ ღია ცის ქვეშ დარჩებითო. ტყვიას დავუდგებით წინ და აქედან ცოცხლებს ვერ გაგვიყვანენ“, - აცხადებენ თელავში მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილები.
მინისტრი სუბელიანი: გადაწყვეტილება მიღებულია და ცვლილებები არ იგეგმება!
ოფიციალური მონაცემებით, საქართველოში აფხაზეთიდან დევნილი 220 ათასი ოჯახი ცხოვრობს, რომლებიც სამ კეტეგორიად იყოფიან: დევნილები, რომლებიც კოლექტიურ ცენტრებში არიან ჩასახლებულნი, რომლებიც ქირით ცხოვრობენ და, რომლებიც ნათესავებთან არიან დაბინავებულები.
დღეისათვის გურჯაანში, კურორტ "ახტალის" ტერიტორიაზე 47 ოჯახი ცხოვრობს. თელავის ყოფილი ტურბაზის შენობაში, აფხაზეთიდან დევნილი 37 ოჯახია ჩასახლებული, ხოლო ლაგოდეხის პროფტექნიკუმის ყოფილ შენობაში 4 ოჯახი ცხოვრობს.
იძულებით გადაადგილებული პირების პროტესტის მიუხედავად, საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი კობა სუბელიანი აცხადებს, რომ აფხაზეთიდან დევნილთა განსახლების პროცესი 2009 – 2010 წლებში დასრულდება. "აფხაზეთიდან დევნილი მოსახლეობის საცხოვრებელი პირობების გასაუმჯობესებლად 2009 წლის ბიუჯეტში 138 მილიონი ლარია გათვალისწინებული. სწორედ ამ თანხებით ტარდება სარეაბილიტაციო სამუშაოები შენობებში, სადაც დევნილებს ფართები საკუთრებაში გადაეცემათ, ხოლო ქირით და ნათესავებთან მცხოვრები დევნილებისთვის კი კოტეჯები აშენდება და შენობები გარემონტდება. გადაწყვეტილება მიღებულია და ცვლილებები არ იგეგმება", - განაცხადა სუბელიანმა.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ინფორმაციით, 2009 წელს დაგეგმილია, რომ დევნილების მფლობელობაში 400 კოლექტიური ცენტრი გადავიდეს, რომელიც 50 ათასზე მეტ დევნილს დააკმაყოფილებს. უკვე გამოცხადებულია 23 ტენდერი ქვეყნის მასშტაბით 41 კოლექტიური ცენტრის რეაბილიტაციისათვის.
უნდა აღინიშნოს, რომ 2008 წლის დეკემბერში საქართველოს მთავრობამ აფხაზეთიდან დევნილთა საცხოვრებელი პირობების გადაწყვეტისა და სოციალურ პროგრამებში მათი ინტეგრირების მიზნით, სტრატეგია შეიმუშავა. დევნილები ამტკიცებენ, რომ ეს სტრატეგია მათ საწინააღმდეგოდ მუშაობს.

“If You Do Not Leave the Area We Will Drag You Out With the Support of Special Unit”
IDPs from Abkhazia are being evicted from the building where they have lived for 16 years. Despite their protest, Koba Subeliani, Minister of Refugees and Accommodation, stated that resettlement of the IDPs aims to create better living conditions for them; 138 million GEL is envisaged for the purpose in the budget of 2009. The Minister claims the decision will not be changed and resettlement of IDPs will finish in 2009-2010.
According to the legislation, Chamber of Control should not have any connection with internally displaced people but IDPs from Abkhazia claim that Levan Bezhashvili, chairperson of the Chamber of Control and Giorgi Botkoveli, head of administration at the Chamber of Control, are organizing the eviction process in Kakheti.
IDPs from Abkhazia, living in Telavi, Lagodekhi and Gurjaani district, were warned to leave their accommodations in a week.
Eliso Chedia, an IDP from Abkhazia: “We were brought to Gurjaani in 1992 and give shelters in the building of former sanatorium in resort-house “Akhtala”. We have been living in terrible conditions for 16 years and nobody ever paid attention to us. We get only an IDP allowance that is 22 GEL a month. This sum is so little that we cannot afford anything with it. Some of us are trading in Gurjaani open market; others are doing physical job to earn living. Despite poor living conditions we have got used to living here. However, short time ago we were told to move to the building of former Vocational College in the village of Bakurtsikhe which is being reconstructed for our removal. We declined the offer. Levan Bezhashvili, chairman of the Chamber of Control and Giorgi Botkoveli, head of the administration of the chamber of control, are monitoring our resettlement. We explained to them several times that we could not move to Bakurtsikhe because there we would lose the minimal source of our income from trading or other physical work we do in Gurjaani. We will not have enough money to travel to Gurjaani from Bakurtsikhe to continue our occupations here.”
Amiran Japaridze, an IDP from Abkhazia: Levan Bezhashvili visited us two months ago for the first time. He suggested us to move without any resistance. We refused to move to Bakurtsikhe before the authority started reconstruction of the building but nobody listened to us. We asked Bezhashvili to give alternative accommodation in Gurjaani if it was so necessary us to leave current accommodation. We suggested them concrete building that is completely abandoned. Then we offered them to give the money they had to spend on the reconstruction of the building in Bakurtsikhe to us and we would buy flats in Gurjaani. However, they did not agree. I am a teacher and my monthly salary is 100 GEL. How could I travel from Bakurtsikhe to Gurjaani everyday with that salary? Several days ago we met Kakheti regional governor, but in vain. He said we should leave the territory of the resort house. We do not know whom to apply to for help.
-Mr. Amiran, we were informed that most IDPs from Abkhazia residing in the territory of the resort house have their own flats in Gurjaani.
-Not most of us but only two or three families have flats in the town. But what should those do who do not have flats? The resort-house is a state property and they said we cannot stay here. They claim part of buildings are already sold to private persons but they lie. They sold these buildings while we were living in it; though nobody told us about it.”
Tina Gasviani, an IDP from Abkhazia: “How many times should they evict us? Are not we humans? We did not demand much compensations; just enough money to buy one-room flats in Gurjaani. Don’t they spend on the reconstruction in Bakurtsikhe more than we requested for the purchase? They are reconstructing the building so rapidly that quality of the work is not considered at all. Everything will destroy in two months.
We will not move there. We are going to organize protest demonstrations to attract attention to us. We will walk to Tbilisi and start hunger strike in front of the president’s administration.”
Tamar Nergadze, an IDP from Abkhazia: “Giorgi Botkoveli, head of administration of the Chamber of Control, threatened with forceful eviction unless we leave the place. He said special unit will drag us out of the building like it happened with IDPs from the hotel in Telavi.”
What Is the Connection Between Chamber of Control and IDPs?
Giorgi Botkoveli categorically denies the accusations of the IDPs. He claims that he has no connection with the eviction process.
“IDPs called me and I explained them as a public official what the offers from state were to them; and I suggested these people to accept the offer. I have no more connection with then and I did not threaten anybody,” claimed Botkoveli.
However, not only IDPs residing in Gurjaani blame the head of administration at the Chamber of Control for threatening.
“Government offered alternative accommodation in the country in exchange of the accommodations in the former building of Tourist Center in Telavi. We refused, so they attacked and kicked us out. They are doing the same now. The government started the reconstruction without asking the opinion of IDPs. Chamber of Control is organizing our eviction too. Giorgi Botkoveli threatened we would remain in the street if we do not accept their offer. We will die but not leave this building,” said IDPs from Abkhazia who reside in Telavi.
Minister Subeliani: Decision was made and no amendments are planned!
According to official data, there are 220 000 IDP families from Abkhazia residing in Georgia who are divided in three categories: IDPs residing in collective centers, IDPs who are renting flats and those who shelter at their relatives.
47 families live in the territory of resort-house “Akhtala” in Gurjaani. 37 families were settled in the former building of Telavi Tourist Center and 4 families live in the former building of vocational college in Lagodekhi.
Despite the protests of the internally displaced people Koba Subeliani, Minister of Refugees and Accommodation, states that resettlement of IDPs from Abkhazia will finish in 2009-2010. “In order to improve the living conditions of the IDPs from Abkhazia 138 GEL is envisaged in the budget for 2009. Reconstruction activities in the buildings are funded from this budget where IDPs will receive accommodations and then will have them registered as private property. IDPs who rent flats or shelter at relatives will have cottages built; the cottages will be repaired. The decision was made and no amendments will be made in it,” said Subeliani.
According to the Ministry of Refugees and Accommodation, in 2009 400 collective centers will be assigned to IDPs as private property and it will satisfy over 50 000 IDPs. 23 tender is already announced for the rehabilitation of 41 collective centers.
In December of 2008 Government of Georgia worked out the strategy to resolve the accommodation problems of IDPs and their integration in social programs. IDPs claim that this strategy works against them.