ტენდერის გარეშე დაწყებული სამუშაოები
სამუშაოებს, რომლისთვისაც 5 მილიონი ლარია გამოყოფილი, ბათუმის უმაღლესი საბჭოს წევრის კუთვნილი კომპანია ასრულებს
ძველი ბათუმის რეაბილიტაცია 31 დეკემბრამდე უნდა დასრულდეს. მასზე 25 მილიონი ლარია გამოყოფილი. სამუშაოებიც დაწყებულია, თუმცა ტენდერის გარეშე. ძველ ბათუმში საძიებო სამუშაოებს  „ბაზპლასტიკი“ და „ანაგი“ ასრულებენ. კომპანია „ბაზპლასტიკის“ მფლობელი კი აჭარის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატი, ბათუმის მაჟორიტარი ზაზა გოგოტიშვილია.
ძველი ბათუმის რეაბილიტაციის პროექტის დაწყების თარიღად 1 მარტია მითითებული, ხოლო საბოლოო ვადად 2009 წლის 31 დეკემბერი. პროექტში მითითებული ვადების მიუხედავად, საძიებო სამუშაოები იანვარში დაიწყო. ბათუმის მერიის პრესცენტრის განცხადებით, „საძიებო სამუშაოებზე ტენდერი არ გამოცხადებულა. საძიებო სამუშაოების ჩატარებას მერია მოლაპარაკებით აწარმოებს კომპანიებთან“. აღსანიშნავია ისიც, რომ საძიებო სამუშაოების ჩასატარებლად, პროექტის ბიუჯეტიდან 5 მილიონი ლარია გამოყოფილი. თუ რა პრივილეგიებით შეირჩა კომპანია „ბაზპლასტიკი“ და „ანაგი“ გაურკვეველია. მერიის პრესცენტრი აღნიშნულთან დაკავშირებით ინფორმაციას არ ფლობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეეცადა  აჭარის უმაღლესი საბჭოს წევრთან დაკავშირებას, თუმცა უშედეგოდ.  ტელეფონს არ პასუხობს არც  ბათუმის მაჯორიტარი დეპუტატი ზაზა გოგოტიშვილი.
ძველი ბათუმის რეაბილიტაციისთვის ამ ეტაპზე მხოლოდ ბიუჯეტი არსებობს, გაწერილი თანხებით: „საპროექტო სამუშაოები _ 600 ათასი, ობიექტების გადახურვა _ 3 მილიონ 800 ათასი...“.
ბათუმის საკრებულოს ოპოზიციონერები ეჭვობენ, რომ თანხები არასწორადაა გაწერილი: „საინტერსოა ის გარემოება, რომ პროგრამა და ბიუჯეტის თანხები დაწერილია ზემოდან ქვემოთ. ანუ, 25 მილიონიდან ქვემოთ მოდიან. ყველა გრაფაში 00-ით დასრულებული თანხა წერია. ეს თავისთავად ეჭვს იწვევს“- აცხადებს რესპუბლიკელი თემურ ყურაშვილი.
ოპოზიციონერთა განცხადებით, ბათუმის საკრებულოში ჯერ ძველი ბათუმის ბიუჯეტი გაჩნდა, შემდეგ კი პროგრამა. ყურაშვილის თქმით, „გასული წლის ბოლოს, როდესაც ბიუჯეტის განხილვა დასრულდა, უცებ ბიუჯეტში გაჩნდა 25 მილიონი ძველი ბათუმის რეაბილიტაციისთვის. როდესაც ჩვენ მოვითხოვეთ პროგრამა, გვითხრეს, იანვარში იქნებაო. საინტერესოა, რომ თანხა ძველი ბათუმის რეაბილიტაციისთვის ცენტრალური ბიუჯეტიდან ისე მოითხოვეს, მათაც კი არ იცოდნენ რამდენი დასჭირდებოდათ 25, 30, თუ 32 მილიონი. როდესაც რაღაცას ითხოვ, ის უნდა გქონდეს გათვლილი, რომ რატომ ითხოვ ამდენს და არა მეტს, ან ნაკლებს. ძველი ბათუმის რეაბილიტაციისათვის კი ამას არანაირი გათვლა არ ჰქონდა“.

Activities Started Without Tender
Activities, for what 5 million GEL was allocated, are implemented by the company of the member of Supreme Council of Adjara Autonomous Republic.
Reconstruction of Old City of Batumi should finish before December 31, 2009. 25 million GEL is allocated for the purpose. The activities have already started though without tender. “Bazplastic” and “Anagi” are carrying out the activities in Old Batumi. Zaza Gogotishvili, single mandate member of the Supreme Council of Adjara Autonomous Republic is the owner of the Company “Bazplastic.”
According to the documents the reconstruction should have started on March 1, 2009 and finished on December 31 2009. Despite the dates indicated in the project, the activities started in January 2009. Press-service department of Batumi City Hall stated that “tender has not been announced on the activities. The City Hall is implementing the activities based on the negotiations.” It must be pointed out that 5 million GEL is allocated from the budget for the activities. It is unclear what the advantages of the companies “Bazplastic” and “Anagi” were while selection. The press-center of the City Hall does not make comments on the fact.
Human Rights Center tried to get in touch with Zaza Gogotishvili but in vain he does not reply the phone calls.
There is only budget for the reconstruction of the Old Batumi and it demonstrates exact sum for each activity: “planning activities – 600 000 GEL; roofing of the buildings – 3, 8 million GEL…”
Opposition members of the Batumi municipality board doubt that the funds are distributed incorrectly. “It is strange that the program and budget were written from the top to the bottom. I mean, they are starting from 25 million GEL and then going to the least amount of money. Each box on the document contains the figure ending with double zeros. It causes our doubts,” said Temur Kurashvili from Republic Party.
Members of opposition parties state that initially budget of old Batumi appeared in Batumi municipality board and then program was submitted. Kurashvili stated that “at the end of last year when the discussion of the budget finished suddenly 25 million GEL appeared in the budget for the reconstruction of Old Batumi. When we demanded the program they said it would be in January of 2009. It is strange that they requested the funds for the reconstruction from the central budget without knowing how much would be spent on the activities – 25, 30 or 32 million GEL. When you are asking for funding you should have calculated everything. However, it had no meaning for the reconstruction of Old Batumi.”