ომის შედეგ ქართული სოფლები ისევ იძარცვება
ბუფერული ზონის სოფლებიდან ჯერ კიდევ ბევრი დარჩა ისეთი ოჯახები, რომლებიც საკუთარ სახლებში დაბრუნებას ოსურ სოფლების საზღვართან ცხოვრების გამო  ვერ ახერხებენ. მართალია ამ ეტაპზე რუსეთ-საქართველოს შორის საომარი მოქმედებები შეწყვეტილია, მაგრამ მიუხედავად ამისა ოსურ სოფლებში ისევ რუსი ჯარისკაცები დგანან. ოსური მოსახლეობა კი ქართველებს გამუდმებით თავს ესხმის.
გორის რაიონის სოფელი ზარდიაანთკარში მცხოვრები ნარგიზა აღდგომელაშვილი სოფლიდან 8 ნოემბერს გამოვიდა. ოჯახს სოფლის დატოვება არ უნდოდა, თუმცა მათი სოფელში დარჩენა უკვე სიკვდილის ტოლფასი გახდა. სოფელი ზარდიაანთკარი ოსურ სოფელ ხელჩუას ესაზღვრება, ოსები სოფელში გამუდმებით ისვრიან და არც საქონლის და სხვა ნივთების მითვისებაზე ამბობენ უარს. თუმცა არიან ისეთი ადამიანებიც ვინც ომის დროს ქართვლებს საკუთარ სახლში იკედლებდა.
ზარდიაანთკარი დღეს-დღეობით ქართველებისგან დაცლილია, იქ მხოლოდ რამდენიმე ოჯახი დარჩა, რომლებსაც ოსი ნათესავები ჰყავთ და მათ უასაფთხოებას გარკვეულწილად უზრუნველყოფენ.
"როცა დიდი სროლები იყო  ჩემს ოს მეზობელთან გადავდიოდი და ღამეს იქ ვათევდი.  ჩემი შვილი სოფელში რომ ამოვიდა, სწორედ მაშინ დაგვესხნენ თავს ოსები და  3 სული ძროხა წაიყვანეს. ამ  ფაქტით შეშინებულებმა სოფელი დავტოვეთ და ერთი კვირით სოფელ სათემოს შევაფარეთ თავი. ერთ კივირაზე მეტხანს ვერ დავტოვეთ სახლ-კარის დაწვის შიშით და მალევე დავბრუნდით. “
ნარგიზა აღდგომელაშვილი იხსენებს, რომ ხშირად აფარებდა თავს ოსების ოჯახს. მისი თქმით, ის ოს ქალბატონს ხშირად შებინდებისას სტუმრობდა. ,,ერთ დღეს როცა ქართველებმა ოსი წარმოშობის ბიჭი მოკლეს, მაშინ თქვეს რომ ისინი ქართველბზე შურს იძიებდნენ და იმდენ ქართველს მოკლავდნენ რამდენი წლისაც იყო მოკლული. ნარგიზა აღდგომელაშვილის თქმით, ამ ამბის შემდეგ მასთან ოსი ქალბატონი შემოვიდა და გადასვლა შესთავზა. “შურის საძიებლად როცა დაიწყეს ოსებმა სოფლის შემოვლა მაშინ შემოვიდა ჩემთან ოსი მეზობელი და  უსაფრთხოების გამო მასთან გადასვლა შემომთავაზა.”  _ ყვება ნარგიზა აღდგომელაშვილი. იმავე საღამოს ოსებმა რადენიმე სახლი ააოხრეს.
ამ ინციდენტის შემდეგ ნარგიზა აღდგომელაშვილმა  სოფელი დატოვა. ის ოჯახთან ერთად გორში მე-10 საბვშვო ბაღში შესახლდა.  ამჟამად კი ნათესავების სახლს აფერებს თავს. ხელისუფლებისგან დახმარების სახით მხოლოდ პურს იღებს.

Villages in Shida Kartli Are Still Looted After the War
There are some families from buffer zone who still cannot return to their homes because their villages are located close to the administrative boarder with South Ossetia. Although hostilities have stopped between Russia and Georgia, Russian soldiers are still deployed in Ossetian villages. Ossetian people permanently attack ethnic Georgians.
Nargiza Aghdgomelashvili, a resident of the village of Zardiaantkari in Gori district left the village on November 8, 2008. The family did not want to leave the village but their life was already in danger and they left the place. The village borders with Ossetian village of Khelchua. Ossetians are permanently shooting in the village and they are always ready to appropriate cows and other things. However, there are Ossetian families who sheltered Georgians in their homes during the war in 2008.
Currently, there are no Georgians in the village of Zardiaantkari except several families who have Ossetian relatives and they can guarantee their safety.
“During heavy gun-fire we sheltered at the house of our Ossetian neighbor and spent nights there. When my son arrived in the village Ossetians attacked us and took three cows. So, we left the village because we got very afraid; we spent one week in the village of Satemo, Gori district. However, we returned back in a week because we were worrying about the house.”
Nargiza Ghdgomelashvili recalled that they often sheltered at their Ossetian neighbor; she used to visit the Ossetian woman in the evening. One day, when Georgians killed Ossetian boy, the people said Ossetians would revenge this murder by killing as many Georgians as the age of the killed Ossetian boy. After this accident, Ossetian woman suggested Nargiza Aghdgomelashvili to move from the village. “When Ossetians arrived in our village to revenge Georgians, Ossetian neighbor came to my house and suggested to move to her house,” said Aghdgomelashvili. That night Ossetians robbed several houses in the village.
After the incident, Nargiza Aghdgomelashvili left the village. Initially she sheltered in Gori nursery school # 10 together with her family, but now they are living at their relative’s. The only aid they get from the government is bread.