რეგიონებში სახელისუფლებო და სამართალდამცავი სამსახურები მუშაობის საგანგებო რეჟიმზე გადავიდნენ
ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების მიერ, 9 აპრილს, თბილისში, საქართველოს პრეზიდენტის გადადგომის და ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნების დანიშვნის მოთხოვნით დაგეგმილ აქციას რეგიონებიდან მოსახლეობა რომ არ შეუერთდეს, მუნიციპალიტეტებში ადგილობრივი ხელისუფლება და სამართალდამცავი სამსახურები მუშაობის საგანგებო რეჟიმზე გადავიდნენ. რაიონებში, გამგებლებმა, საკრებულოს თავმჯდომარეებმა და პოლიციის უფროსებმა საბიუჯეტო დაფინანსებაზე მყოფი სამსახურების ხელმძღავნელებს მოსთხოვეს, უზრუნველყონ, რომ საპროტესტო აქციაზე არცერთი თანამშრომელი და არც მისი ოჯახის წევრი არ წავიდეს. გარდა ამისა, ორშაბათიდან სოფლებში პოლიციელთა ჯგუფები დადიან და იმ ოჯახებს, რომლებსაც ოპოზიციის მხარდამჭერებად მოიაზრებენ, ემუქრებიან, რომ საპროტესტო აქციაში მონაწილეობის მიღების შემთხვევაში მათ შვილებს და ახლობლებს დაიჭერენ.
გაფრთხილება სკოლის დირექტორებს და საბავშვო ბაღების მენეჯერებს
კახეთში საჯარო სკოლების დირექტორებმა და საბავშვო ბაღების მენეჯერებმა მუნიციპალიტეტების გამგებლებისგან მკაცრი გაფრთხილება მიიღეს, რომ 9 აპრილის საპროტესტო აქციაზე კახეთიდან არცერთი პედაგოგი არ უნდა წავიდეს. მუნიციპალიტეტების გამგებლები სკოლის დირექტორებს და საბავშვო ბაღების ხელმძღვანელებს მიმდინარე კვირაში შეხვდნენ.
"გამგებელმა პირდაპირ გვითხრა, რომ იმ შემთხვევაში თუ პედაგოგების შეკავებას ვერ შევძლებთ, თანამდებობის დატოვება მოგვიწევს", - განაცხადა ჩვენთან საუბარში ერთ - ერთი საჯარო სკოლის დირექტორმა, რომელმაც გვთხოვა, მისი ვინაობა არ გაგვემჟღავნებინა.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში დაადასტურეს, რომ გამგებელი და საკრებულოს თავმჯდომარე, ორი დღის წინ, სკოლებისა და საბავშვო ბაღების ხელმძღვანელებს ნამდვილად შეხვდნენ, თუმცა მათზე ზეწოლის ფაქტს კატეგორიულად უარყოფენ. გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელი გიორგი ჩივიაშვილი ირწმუნება, რომ სკოლის დირექტორებს და საბავშვო ბაღების მენეჯერებს მხოლოდ პრობლემებზე ესაუბრა და მისი მხრიდან ზეწოლას ადგილი არ ჰქონია.
მძღოლებს მანქანის სარეგისტრაციო მოწმობები ჩამოართვეს
კახეთში მომუშავე მიკროავსტობუსების მძღოლებისთვის მანქანის სარეგისტრაციო მოწმობების ჩამორთმევის შესახებ ინფორმაცია, არასაპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენლებმა მოგვაწოდეს. მათი განცხადებით, მიკროავტობუსების მძღოლებს მანქანის სარეგისტრაციო მოწმობები ავტოსატრანსპორტო საწარმოების ხელმძღვანელებმა და პოლიციის თანამშრომლებმა ადგილობრივი ხელისუფლების დავალებით ჩამოართვეს. აღნიშნული ჩვენთან საუბარში რამდენიმე მძღოლმა დაადასტურა.
როგორც ცნობილია, იმ შემთხვევაში თუ მძღოლს მოძრაობისას მანქანის სარეგისტრაციო მოწმობა თან არ ჰქონდა, საპატრულო პოლიციას უფლება აქვს მძღოლს მანქანით გადაადგილება აუკრძალოს.
კახეთში მომუშავე მიკროავტობუსების მძღოლებისთვის მანქანის სარეგისტრაციო მოწმობების ჩამორთმევის ფაქტს კატეგორიულად უარყოფს კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილე გიორგი სიბაშვილი. სიბაშვილის განცხადებით, ოპოზიციის წარმომადგენლები ამგვარ ცრუ ინფორმაციებს შეგნებულად ავრცელებენ.
"ოპოზიცია ამ განცხადებებს იმიტომ აკეთებს, რომ 9 აპრილის აქციაზე წასაყვანად კახეთში ვერ აგროვებენ იმ რაოდენობის ხალხს, რამდენიც დავალებული აქვთ. ამგვარი განცხადებებით ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების ადგილობრივი შტაბების ხელმძღვანელები თავს იზღვევენ, რომ აქციაზე წასასვლელი ხალხის სიმცირე გაამართლონ", - აღნიშნავს სიბაშვილი.
"აქციაზე თუ წახვალ, შენს შვილს დავიჭერთ და გაგამწარებთ"
უნდა აღინიშნოს, რომ ორშაბათიდან სოფლებში პოლიციელთა ჯგუფები დადიან. ადგილობრივი მოსახლეობის ცნობით, სამართალდამცავები იმ ოჯახებს, რომლებსაც ოპოზიციის მხარდამჭერებად მოიაზრებენ, ემუქრებიან, რომ საპროტესტო აქციაში მონაწილეობის მიღების შემთხვევაში, მათ შვილებს დაიჭერენ.
"პოლიციის სამმართველოდან ჩვენს სოფელზე რამდენიმე პოლიციელია მომაგრებული. ისინი ჩემთან სახლში გუშინ გვიან საღამოს მოვიდნენ. მითხრეს, რომ ოპოზიციის მხარდამჭერთა სიაში ვარ მოხვედრილი და თუ ამ ხელისუფლების საწინააღმდეგო საპროტესტო აქციაში მონაწილეობას მივიღებ, ჩემს შვილს დაიჭერენ. იცოდნენ, რომ ბავშვი სკოლაში, მე-11 კლასში სწავლობს და არასოდეს არაფერი დაუშავებია, მაგრამ "მიუხედავად ამისა, მაინც დავაკავებთ და გაგამწარებთო", - დამემუქრნენ", - ამბობს გურჯაანის რაიონის სოფელ ველისციხის მკვიდრი. "არცერთი პარტიის წევრი არ ვარ. ნაკვეთები მაქვს და ოჯახს ფიზიკური მუშაობით ვარჩენ. რამდენიმე დღის წინ გურჯაანში ვიყავი, შხამ – ქიმიკატების შესაძენად და როცა ქუჩაში გამოვიარე, ირაკლი ალასანია, დავით უსუფაშვილი და სხვები იყვნენ ჩამოსულები. ხალხი იყო შეკრებილი და მეც შევჩერდი. დამაინტერესა რაზე საუბრობდნენ. მალე წამოვედი, ბევრი საქმე მქონდა, მაგრამ როგორც ჩანს, მოასწრეს და დამაფიქსირეს", - აღნიშნავს ჩვენი რესპონდენტი.
საგულისხმოა, რომ რეგიონებში ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების ლიდერების სტუმრობას და მოსახლეობასთან ყველა შეხვედრას მუნიციპალიტეტების გამგეობების პრესსამსახურების წარმომადგენლები ვიდეოკამერით აღბეჭდავენ. ოპერატორები განსაკუთრებული დაკვირვებით შეხვედრის მონაწილეებს იღებენ. გარდა ამისა, ხელისუფლების ოპონენტი პოლიტიკოსების შეხვედრებს აკონტროლებენ სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული შს სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების თანამშრომლებიც.

Governmental and Law Enforcement Bodies Have Started Working On An Emergency Rule
In order to prevent people from joining the protest demonstrations planned for April 9 in Tbilisi, local self-governments and law enforcement bodies in the districts of Kakheti region have started working on emergency rule. At the demonstrations the people will demand the resignation of the President of Georgia and to establish the date of snap presidential elections. District governors, chairpersons of the municipality boards and heads of police departments demanded that the leaders of public agencies prevent their employees and their family members from going to the demonstration. Since Monday groups of policemen are moving in the villages and threatening the families who are considered supporters of opposition parties with the detention of their children or relatives.
Warning for School Directors and Managers of Nursery Schools
In the Kakheti region district governors categorically warned school directors and managers of nursery schools against joining the protest demonstration on April 9 in Tbilisi--not a single teacher should join the demonstration. District governors met school directors and managers of nursery schools this week.
“The district governor directly told us that unless we prevent teachers from joining the demonstrations we will have to resign,” said the director of one of public schools who preferred to stay anonymous for readers.
The Gurjaani district administration confirmed that the district governor and chairperson of the municipality board met the directors of public schools and nursery schools two days ago, though they categorically deny any use of oppression. Giorgi Chiviashvili, the Gurjaani district governor, claims that he spoke with school directors and managers of nursery schools about problems only and had never oppressed them.
Car Registration Certificates Were Seized from Drivers
Non-parliamentary opposition parties reported to us that car registration certificates were seized from drivers of mini-buses working in the Kakheti region. The opposition parties claim that directors of transport enterprises and policemen seized documents from drivers in accordance to the order of district authorities. Several drivers confirmed the information in private talks with us.
According to the law if a patrol policeman stops a driver and the latter cannot produce the car registration certificate the patrol police is entitled to ban him from driving a car.
Giorgi Sibashvili, deputy governor of the Kakheti region, categorically denies that they have seized certificates from the drivers of mini-buses. He stated that representatives of opposition parties have spread similar false information on purpose.
“The Opposition spreads this information because they cannot collect enough people for the protest demonstration on April 9 in the Kakheti region as they were ordered. By making similar statements the heads of local HQs of opposition parties use this reason to justify themselves for having failed to collect more people,” said Sibashvili.
“If You Join Demonstration We Will Arrest Your Son”
Groups of policemen are moving about in the villages in the districts of the Kakheti region. According to local residents law enforcers threaten the families who are considered to be supporters of opposition parties with the detention of their sons if they join the demonstration.
“Several policemen were specially sent to our village from the police department. They visited me at home late last night. They stated I was on the list of supporters of opposition parties and warned me they would arrest my son if I join the protest demonstration. They know that my son is in the 11th form at Public School and has never done anything illegal but despite that fact the policemen threatened me with his detention,” said a resident of the village of Velistsikhe in the Gurjaani district. “I do not belong to any political party. I have land and keep my family with my hard work. Several days ago I was in Gurjaani to buy chemicals to use as a poison in my fruit-garden. When I was walking along the street I saw opposition leaders Irakli Alasania, Davit Usupashvili and others in Gurjaani. People were gathered to listen to them and I stopped too. I was curious as to what they were speaking about. I stayed there for a short time and left soon. Evidently, somebody noticed me there,” said the respondent.
It is noteworthy to mention that representatives of the press-centers of the district administrations video-record all visits of opposition leaders in the Kakheti region. Camera-men particularly focus on the people who attend a meeting. Besides that, officials from the Constitutional Security Department, dressed in civilian clothes, control the meetings of opposition leaders with people.