გორში პოლიტიკური დაჭერები დაიწყო
8 აპრილს გორში დაძაბულობის გარეშე არ ჩაუვლია. ირაკლი ალასანიას პარტის წარმომადგენელი გუშინ, გორში სამართალდამცავი ორგანოების შეურაცხყოფისა და წვრილმანი ხულიგნობის ბრალდებით დააკავეს. “ალიანსი საქართველოსთვის” გორის ორგანიზაცისს წარმომადგენელს, თამაზ მაყაშვილის გორის რაიონულმა სასამართლომ 10 დღიანი პატიმრობა შეუფარდა.
თამაზ მაყიშვილს ბრალი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსისი 166 (წვრილმანი ხულიგნობა, საზოგადოებრივ ადგილებში ლანძღვა გინება, რომელიც არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს) და 173 (სამსახურებრივი მოვალეობის დროს სამართალდამცავი ორგანოების მუშაკებისთვის წინააღმდეგობის გაწევა, დაუმორჩილებლობა) მუხლების დარღვევაში ედება.
როგორც მაყაშვილმა სასამართლო პროცესზე განაცხადა, გორის ავტობუსების სადგომზე იკითხა, თუ შეეძლო ავტობუსის დაქირავება. რის შემდეგაც მიიღო პასუხი, რომ გორში არ იყო თავისუფალი ავტობუსები. მაყაშვილი სწორედ ამას მიიჩნევს იმის მიზეზად, რომ 8 აპრილს სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლებმა დააკავეს.
მაყაშვილი თავს დამნაშავედ არ თვლის და ამბობს, რომ მისი დაკავება, პოლიტიკური აქტიურობის ბრალია.
“მე ვარ ირაკლი ალასანიას გუნდის წევრი და ჩემი დაკავებაც სწორედ ამას უკავშირდება. ჩემი უფლებები, როგორც საქართველოს მოქალაქის ირღვევა - განაცხადა მაყაშვილმა.
საამართლოსთვის მიცემულ ჩვენებაზე, ინსპექტორ-გამომძიებელმა არსენ ახალკაცმა განმარტა, რომ მაყაშვილი რომელიც შავი “ჯიპით” მოძრაობდა აგრესიული მოძრაობის გამო გააჩერეს, რა დროსაც მაყაშვილმა მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
როგორც მაყიშვილი აცხადებს, ის პოლიციელებმა ქალაქის სამმართველოში მიიყვანეს, სადაც მას არავინ არ დალაპარაკებია.
“ვიდრე მე ოთახში ვყავდი, გარეთ ბჭობდნენ ვის დაეწერა დაკავების ოქმი, რადგან არ იცოდნენ ოქმის დაწერა. ის პიროვნება, რომელიც დარბაზშია და ოქმს აწერს ხელს, არსენ ახალკაცი, ჩემი დაკავების დროს იქ არ იყო, ის მერე მოვიდა, როცა სამმართველოში გადავყავდი” - ამბობს მაყასვილი.
დაკავებულთან ქალაქის სამმართველოში გორში სახალხო დამცველის წარმომადგენელი ნინო დალაქიშვილიც მივიდა, თუმცა სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლებმა, მას მაყაშვილთან დალაპარაკების საშუალება არ მისცეს.
მოსამართლე დავით პაპუაშვილს, მაყიშვილის ჩვენება არ გაითვალისწინა და მას ათდღიანი პატიმრობა შეუფარდა.
სასამართლოს სხდომას ესწრებოდნენ გორის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც. მათ სასამართლოს ობიექტურობაში ეჭვი შეიტანეს.
“სასამართლოს მიერ საქმე არ იქნა გამოკვლეული, არ იქნ დაკითხული მოწმეები, რომლებიც პოლიციელების პატაკში ფიგურირებდნენ და ბატონი თამაზის მიერ იქნენ დასახელებულნი. არ იქნა გამოკვლეული ის მტკიცებულებები და გარემოებები, რომლებიც რადიკალურად განსხვავდებოდა პოლიციელის და დაკავებულის ახსნა-განმარტებების მიხედვით,“ - აცხადებს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის გორის ოფისის ხელმძღვანელი ქეთევან ბებიაშვილი.
თამაზ მაყაშვილის მეუღლე ია ბჟალავა მიიჩნევს, რომ მისი მეუღლე პოლიტიკური აქტიურობისთვის დააკავეს, ის დახმარებისთვის აუცილებლად მიმართავს ადამიანის უფლებათა დაცვის ორგანოებს, პირველ რიგში კი გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებას გაასაჩივრებს: -“ ხომ არ შეიძლება სულ უსამართლობა ზეიმობდეს ამ ქვეყანაში”_აცხადებს მაყაშვილის მეუღლე.
გუშინვე თამაზ მაყაშვილთან ერთად მერაბ გაბლიშვილიც დააპატიმრეს, რომეიც ტამაზ მაყაშილის ახლობელია და მის დაკავებას შეესწრო, რაზეც უკმაყოფილება გამოთქვა და მაყაშვილს გამოექომაგა.
გუშინვე დააკავეს კარალეთის მცხოვრები ვინმე მეზვრიშვილი, რომელიც მიკროავტობუსის მძღოლია, როგორც ცნობილია ის ხალხის თბილისსი გადაყვანის გამო დაისჯება.

23:22, Saturday, 25.05.2013
April 8 did not end  in Gori without incidents. A representative of Irakli Alasania’s political party was arrested for insulting law enforcers and minor hooliganism in Gori yesterday. Tamaz Makashvili from the “Alliance for Georgia” was set to prison for 10 days.
Tamaz Makashvili was charged under Article 166 of the Administrative Code of Georgia (minor hooliganism, using foal language in public places that breaches public order) and under Article 173 (resisting law enforcers on duty).
Makashvili stated at the trial that he inquired at the bus-station in Gori if he could hire a mini-bus; but the reply was that there were not any vacant buses in Gori. Makashvili believes he was arrested on April 8 because it was suspected that he wanted the mini-bus to transport demonstrators .
Makashvili did not plead guilty and claims he was arrested on political grounds.
“I am member of Irakli Alasania’s party and I was arrested on that ground. My rights have been breached in Georgia,” said Makashvili.
Arsen Akhalkatsi, inspector-investigator, testified at the trial that Makashvili was stopped because of aggressive driving of his car and because Makashvili insulted him.
Makashvili states that the policemen took him to the police station but nobody explained to him the reason for detention.
“While I was in the room they were discussing who was to write a protocol because they did not know how to write it. The person who appeared in the court room and signed the protocol was not on the scene of my detention. I met him only when I was being taken to the police station,” said Makashvili.
Nino Dalakishvili, a representative of the Public Defender in the Gori district, visited the detainee at the police station. Law enforcers however did not allow her to meet Makashvili.
Judge Davit Papuashvili did not consider the testimony of Makashvili and sent him to prison.
Representatives of Gori based nongovernmental organizations attended the trial. They suspect that the trial was not impartial.
“The court did not investigate the facts and did not interrogate the witnesses who are mentioned in the protocol. The evidence and circumstances were not studied though policemen and the detainee provided different explanations,” said Ketevan Bebiashvili, head of the Gori office of the Young Lawyers Association.
Tamaz Makashvili’s wife, Ia Bzhalava, believes that her husband is detained for his political activities. She is going to apply to human rights organizations for help and will appeal against the decision of the Gori district court. “Injustice should not reign in the country all the time,” said the wife of Makashvili.
Yesterday, Merab Gablishvili, who is a relative of Tamaz Makashvili, was also arrested with Tamaz Makashvili and personally attended hi detention. He also resisted the policemen and supported Makashvili.
A certain Mezvrishvili, a resident of the village of Karaleti who is a driver of a mini-bus, was also arrested yesterday. He is being punished for having taken people to Tbilisi.