ბერბუკში ჩასახლებული დევნილები
ხელისუფლება მუდმივად იწონებს თავს, რომ დევნილებს კოტეჯები და ნაკვეთები პირად საკუთრებაში გადაეცათ, თუმცა დღემდე მათთვის არც კოტეჯი და არც ნაკვეთი არავის დაუკანონებია. მათი ყოველდღიურობა ერთფეროვანია. მიუხედავად იმისა, რომ დევნილები სისტემატურად ითხოვენ დასაქმებას, მათი უმრავლესობისთვის ეს პრობლემა გადაუჭრელად რჩება.ამ ეტაპზე ხელისუფლებამ დევნილებს 50 კვადრატული მეტრი, ნაკვეთი მისცა, მათთვის სხვა სამსახური ჯერ არ გამოჩნილა. არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გადამზადებული ბერბუკის მოსახლეობა ითხოვს ადგილზე გაიხსნას ისეთი საწარმო, რომელშიც მათი დასაქმება იქნება შესაძლებელი.
ავთანდილ ოქროპირიძე ბერბუკის დასახლებაში ერთ-ერთი მამასახლისია. ის ასევე დევნილია და განსახლების სამინისტროს კოლექტიური ცენტრის ადმინისტრატორია. ოქროპირიძის ოჯახი უკვე მეორედაა დევნილი - ჯერ ცხინვალიდან, შემდეგ დისევიდან.
პრეზიდენტის დაპირებისამებრ, რომ დევნილებისა და ე.წ. ბუფერული ზონის სოფლებში მცხოვრები სტუდენტებისთვის მაგისტრატურაში სწავლა უფასო იქნებოდა, ოქროპირიძის შვილმა, ლელა ოქროპირიძემ 2009 წლის იანვარში გორის უნივერსიტეტის მაგისტრატურაში ჩააბარა, თუმცა ამჟამად ლექციებს ვერ ესწრება, რადგან სახელმწიფოსგან დაფინანსება არ მიუღია. უნივერსიტეტში რეგისტრაციისთვის საჭირო 250 ლარი დევნილ ოჯახს არ გააჩნია. ოქროპირიძეების დევნილმა ოჯახმა დახმარების თხოვნით განათლების სამინისტროში განცხადება შეიტანა. ოჯახმა ასევე მიმართა ლიახვის ხეობის მაჟორიტარ დეპუტატ ბადრი ბასიშვილს, რომელმაც დახმარება ვერ აღმოუჩინა და განათლების სამინისტროსკენ მიუთითა.
შიდა ქართლის სამხარეო აპარატში აცხადებენ, რომ დევნილ სტუდენტთა დასაფინანსებლად განაცხადების მიღება სამი კვირის წინ დასრულდა და საბოლოო სახით განათლების სამინისტროს გადაეგზავნა, ამიტომაც სიებში ცვლილებას ვეღარ შეიტანენ.
"ეს პროგრამა მოქმედებდა არა მხოლოდ დევნილებზე და არა მარტო მაგისტრატურის სტუდენტებისთვის, არამედ ბუფერული ზონის მაცხოვრებლებისთვისაც და ასევე ბაკალავრიატის სტუდენტებზეც. ამ ადამიანს დროულად რომ მოემართა, ჩვენ აუცილებლად დავეხმარებოდით, მაგრამ ახლა არაფერი შეგვიძლია”, _ აცხადებს სახელმწიფო რწმუნებულის პრესსამსახურის უფროსი ნათია ომაძე.
შიდა ქართლის რეგიონული განვითარების სამსახურის მთავარი სპეციალისტი ანა ჯებისაშვილი, რომელმაც სტუდენტთა სია შეადგინა, აცხადებს, რომ პრეზიდენტმა იმ მაგისტრანტების დაფინანსება იგულისხმა, რომლებიც მაგისტრატურაში ერთიანი ეროვნული გამოცდების გზით მოხვდებიან.
"ადამიანები შევიდნენ შეცდომაში, მათ სწორად ვერ გაიგეს ვის აფინანსებს სახელმწიფო. რაც შეეხება ბუფერული და დაზარალებული სოფლებიდან დევნილ სტუდენტებს, ასევე გორში სუხიშვილისა და ხახუტაშვილის ქუჩაზე მაცხოვრებელ სტუდენტებს, ბაკალავრებიც და მაგისტრანტებიც დააფინანსა სახელმწიფომ, რომლებმაც გამოცდები აგვიტოში, ან სექტემბერში ჩააბარეს. სხვა დანარჩენი სტუდენტების დაფინანსება არ მომხდარა, რადგან ეს პროგრამა ითვალისწინებდა 2008-2009 სასწავლო წლის სრულად დაფინანსებას. ვინც გამოცდები 2009 წელს ჩააბარა, იმას 2008 წელი როგორ დაუფინანსდებოდა? შესაბამისად არ მომხდარა იმ სტუდენტების სიაში შეტანა, რომლებმაც გამოცდები აგვისტო-სექტემბერში არ ჩააბარეს. რადგან ბიუჯეტიდან აგვისტოს თვეში აუცილებლად უნდა იყოს დაფინანსებული ყველა სტუდენტი”, _ განაცხადა ჯებისაშვილმა.
ბევრი დევნილი ლელა ოქროპირიძის მსგავს გაუგებრობაში აღმოჩნდა. მათ მაგისტრატურაში ხელისუფლების მხრიდან ხელშეწყობის იმედით ჩააბარეს, თუმცა თანხის გადაუხდელობის გამო, ლექციებს ვერ ისმენენ. საკუთარ ქვეყანაში დევნილად ქცეული მოსახლეობა ხელისუფლებისგან შეღავათებს ითხოვს.

IDPs Settled in Berbuki Village
The government is boasting about the cottages built for IDPs and the plots that were assigned to the internally displaced people as private properties. However, as yet nobody has registered the cottages and the plots t. Although, the IDPs have been requesting to be employed most of them still are unemployed.
The government assigned a 50 sq. plot to each IDP family but they have not yet been able to find jobs. The residents of the village of Berbuki, Gori district, who were trained by a non-governmental organization, request to open enterprises in their village where they can be employed.
Avtandil Okropiridze is a village-head of Berbuki. He is an IDP too and an administrator of the collective center of the Ministry of Refugees and Accommodation. His family was internally displaced for the second time already; initially he was forced out of Tskhinvali and then from Disevi.
The president promised the students from the so-called buffer zone and for IDPs that their studies would be free. Lela Okropiridze, daughter of Avtandil Okropiridze, entered the Master degree course of Gori State University in January of 2009. However, she cannot attend the lectures because she has not yet been funded by the government. The IDP family cannot pay the registration fee of 250 GEL to the university. The Okropiridzes applied to the Ministry of the Education for help. They petitioned to Badri Basishvili, MP from Liakhvi Valley, who could not assist them and suggested the family to petition to the Ministry of Education. Officials from the Shida Kartli regional administration, however, stated that deadline for submitting applications of IDP students finished three weeks ago and the final version has already been sent to the Ministry of Education. So, they cannot make any changes to the list now.
Natia Omadze, spokesperson of the Regional Governor, said: “This program was working for IDP students from the so called buffer zone for students studying for a Master Degree as well as for the students studying for a Bachelor Degree. If this person had applied to us on time, we would have assisted her by all means but now we cannot do anything.”
Ana Jebisashvili, chief specialist of the regional development service department of Shida Kartli, created the list of students and stated that President is going to fund those students studying for q Master Degree who entered the course through National Exams. She said: “People were mistaken when thinking that they would be funded by the state IDP students and students from the villages in the buffer zone, as well as students living in Sukhishvili and Khakhutashvili streets in Gori, were funded by the state, both those studying for a bachelor degree and those studying for a master degree; if they entered the institute in August or September. Other students were not funded because this program envisaged the funding of studies for 2008-2009. How could those who passed exams in 2009 be funded in 2008? Consequently, these students were not on the list who entered the institute in August-September because all students should have been funded from the budget in August.”
Many IDPs, like Lela Okropiridze, misunderstood the situation. They entered the Master Course hoping the state would assist them. However, since they could not pay the fee themselves they cannot attend the lectures. The population which is internally displaced from the place of their residence is demanding assistance from the government.