ქვეყანა, სადაც პრეზიდენტის ბრძანებულებებიც არ სრულდება
დიდი და პატარა ლიახვის სოფლებიდან დევნილი მოსახლეობისთვის, ასევე ახლგორიდან გამოსახლებული ადამიანებისთვის საქართველოს მთავრობას ჯერ ოფიციალური სტატუსი არ მიუნიჭებია. ომის შემდეგ 8 თვე გავიდა, თუმცა დევნილებისთვის სტატუსის მინიჭება ჯერ ისევ ეჭვქვეშაა.
დევნილის სტატუსით საქართველოში ჯერ მხოლოდ ის ადამიანები სარგებლობენ, რომლებიც საკუთარ ქვეყანაში უკვე მეორედ გახდნენ დევნილები,
ანუ ისინი, ვისაც ჯერ ცხინვალიდან  მოუწიათ წამოსვლა და დიდი და პატარა ლიახვის ხეობის სოფლებს შეაფარეს თავი, ხოლო 8 აგვისტოს შემდეგ იმ სოფლებიდანაც გამოდევნეს. რაც შეეხება “პირველ დევნილობაში” მყოფ ადამიანებს, ოფიციალური სტატუსის გარეშე არიან დარჩენილები.
"ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია" ომის შედეგად დაზარალებულ მოსახლეობასთან შეხვედრებს აწარმოებს და სამართლებრივ მონიტორინგს ახორციელებს. შიდა ქართლში მონიტორინგი სამი კატეგორიის პირებზე ხორციელდება: ადამიანები ოკუპირებული ტერიტორიიდან და ბუფერული ზონის სოფლებიდან ანუ სტატუსმიუნიჭებელი დევნილები და მეორედ დევნილები, რომლებსაც ადრე აქვთ მინიჭებული სტატუსი.
“ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის” გორის ოფისის ხელმძღვანელი ქეთევან ბებიაშვილი აცხადებს, რომ ოკუპირებული ტერიტორიების მოსახლეობის უფლებები დარღვეულია, რადგან მათთვის დღემდე არ მიუნიჭებიათ დევნილის სტატუსი. განცხადებიდან 10 დღეში ხელისუფლებამ დევნილის სტატუსი უნდა მიანიჭოს თავის მოქალაქეს.
"მხოლოდ ოკუპირებული ტერიტორიიდან გადმოსული ადამიანებისთვის კი არა, ჩვენთვის, ვინც დროებით ვიყავით გასულები ომის დროს გორიდან, უნდა მოენიჭებინათ დევნილის სტატუსი და საცხოვრებელ ადგილზე დაბრუნებისთანავე ჩამოერთმიათ. სამინისტრომ განაცხადა, რომ 1 მარტიდან ეს აუცილებლად მოგვარდებოდა და ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ ადამიანებს დევნილის სტატუსს მიანიჭებდნენ, ახლა აცხადებენ, რომ ეს პროცესი 1 მაისიდან დაიწყება”, _ განაცხადა ქეთევან ბებიაშვილმა. “ახალგაზრდა იურისტები” აღნიშნავენ, რომ არც პრეზიდენტის 15 აგვისტოს ბრძანებულება შესრულებულა, რომელიც დევნილებისთვის დროებითი მოწმობის გაცემას გულისხმობდა.
მონიტორინგის დროს “ახალგაზრდა იურისტებმა” ხელისუფლებისგან გამოთხოვილი ინფორმაციის საფუძველზე დაადგინეს, რომ ფულადი კომპენსაცია დამწვარი სახლებისთვის 415 ოჯახზე გაიცა, რაც 15 000 ამერიკულ დოლარს შეადგენდა. სულ მთავრობამ საკომპენსაციო თანხა 9 141 000 ლარი გამოყო, შიდა ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულის წლიურ ანგარიშში ნათქვამია, რომ კონპენსაციის სახით 6 მილიონი გაიხარჯა, "რაც სავარაუდოდ, შეცდომაა", _  დასძენს “ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის” შიდა ქართლის ოფისის ხელმძღვანელი ქეთევან ბებიაშვილი, _ "მათ პირდაპირ გადაამრავლეს დოლარი გაცემული კონპენსაციის რიცხვზე და ასე ასახეს ბიუჯეტში".
თუკი დოლარს ეროვნულ ვალუტაზე გადავამრავლებთ, ასეთ შემთხვევაში, კომპენსაციის თანხა სწორადაა ასახული, მაგრამ შიდა ქართლის ყველაზე მაღალ ინსტანციაში, ალბათ, უნდა გაითვალისწინონ, რომ ბიუჯეტში თანხები უცხოურ ვალუტაში არ ასახონ.
ასევე დიდ პრობლემას წარმოადგენს დაზარალებული მოსახლეობისთვის გადაცემული კოტეჯებისა და ნაკვეთების დაკანონების საკითხი. დაზარალებული მოსახლეობის უმრავლესობას, რომლებმაც კოტეჯები მიიღეს თავშესაფრად, ბანკებიდან კრედიტი აქვთ აღებული. საკრედიტო ხელშეკრულებაში კი ბანკს უწერია, რომ შეუძლია ქონების დაყადაღების და გაყიდვის სახით ამოიღოს კლიენტისგან ვალი. მართალია, ე.წ. დევნილებს (მათთვის სხვა სტატუსი ჯერ არ მიუნიჭებიათ) კოტეჯებს და ნაკვეთებს ჯერ არც არავინ უკანონებს, თუმცა ხელისუფლება ყოველდღე იწონებს თავს, რომ ეს პროცესი დაიწყო, მაგრამ თუკი მათთვის საკუთრების დაკანონება მოხდება, არ არის გამორიცხული, რომ ბანკებმა მოსახლეობის მიმართ ვალის ამოღების ეს გზა გამოიყენონ, რაც ისედაც დაზარალებულ მოსახლეობას კიდევ უფრო რთულ მდგომარეობაში ჩააყენებს.
მონიტორინგის შედეგად აღმოჩნდა, რომ დაზარალებული სოფლებიდან გადაადგილებულ ბავშვებს, გარდა პირველკლასელებისა, ხელისუფლებამ არ გადასცა სასწავლო ნივთები. აღსანიშნავია, რომ ბავშვებზე დარიგდა 100-ლარიანი დახმარებები, მაგრამ სამწუხაროდ აღნიშნული დახმარება ბევრ ბავშვს არ მიუღია. სახელმწიფო არ ზრუნავს არც იმ ადამიანებზე, რომლებმაც კოტეჯში ცხოვრება არ ისურვეს და კონპენსაციის სახით 10 000 დოლარი მიიღეს. კოტეჯში ჩასახლებულებისთვის არის პროგრამები, რომელიც ითვალისწინებს მათთვის გაზისა და ელექტროენერგიის საფასურის გადახდას, თუმცა კერძო ფართებში ჩასახლებული დევნილებისთვის ეს პროგრამა არ ხორციელდება.
“ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში” აცხადებენ, რომ დახმარებების განაწილება, იურიდიული დარღვევებით ხდება, კერძოდ, არ არსებობს მიღება-ჩაბარების აქტები, კატეგორიები - ვისზე უნდა განაწილდეს დახმარება და კრიტერიუმები, რაც თავისთავად წარმოშობს ქაოსს და ბევრ ადამიანს უკმაყოფილოს ტოვებს. ე.წ. ბუფერული ზონების სოფლების ყოფილი მოსახლეების დაახლოებით 70 პროცენტი განაწილებული დახმარებით უკმაყოფილოა. "ადამიანის უფლებათა ცენტრს" აკითხავს უამრავი ადამიანი, რომლებიც ვერ ადგენენ, თუ რატომ ვერ მოხვდნენ საერთაშორისო ორგანიზაციების სიებში. საერთაშორისო ორგანიზაციებს სიებს სოფლის ადგილობრივი რწმუნებულები გადასცემენ. Gადაცემულ სიებს, თავის მხრივ, ორგანიზაციები ამუშავებენ, მაგრამ იმ ადამიანის გვარი, რომელიც სიაში რწმუნებულმა არ შეიტანა, ორგანიზაციის თუნდაც დამუშავებულ სიაში ვერ მოხვდება, რადგან საერთაშორისო ორგანიზაციების განმარტებით, ისინი სიის ფარგლებში მუშაობენ. ადგილობრივი რწმუნებულები კი არ აზუსტებენ, რომელ კატეგორიის პირებისთვის და რა კრიტერიუმებით უნდა მოხდეს დახმარების გაწევა.
ასევე პრობლემაა, რომ ტყვედ ნამყოფი ადამიანებისთვის არ არსებობს რაიმე კონკრეტული პროგრამა, რომელიც მათ თუნდაც სამედიცინო კუთხით შეუმსუბუქებს მდგომარეობას. ტყეობაში ნამყოფ ადამიანებს ესაჭიროებათ ფსიქოლოგის დახმარება. შიდა ქართლში ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელმა მალხაზ გოჩაშვილმა აღნიშნა, რომ მოსახლეობას შეუძლია მათ მიმართონ და დახმარებას აუცილებლად აღმოუჩენენ.

A State Where Even Orders of the President Are Not Carried Out
The Georgian Government has not given official status yet to the IDP’s from the villages of Didi Liakhvi, Patara Liakhvi and Akhalgori. 8 months have passed since the war in August, but giving status to those refugees still is doubtful..
The IDP’s all are IDP’s in their own country for the second time. They are the people who had to leave Tskhinvali and found shelter in the villages of Liakhvi Valley and on August 8, they were forced to leave those villages. The residents who became IDP’s only after the war in August, they still remain without any status of internally displaced people.
The representatives of the Youth Lawyer Association meet and carry out monitoring of the residents who suffered damage because of the war in August. The monitoring is of three categories of IDP’s in Shida Kartli. They are people who had to escape from the current occupied territories and from buffer zones. They have not received the status of IDP’s yet. These categories include also the people who received this status earlier when they become IDP’s for the first time.
According to Ketevan Bebiashvili, the head of the Gori branch of Youth Lawyer Association, the rights of the IDP’s from occupied territories are not respected, because they have not received the status of IDP’s yet, but the government was to give the status to the citizens in 10 days after receiving the notification.
Ketevan Bebiashvili said: “The government should have provided the status of the IDP’s not only for the residents of the occupied territories, but for us, the residents of Gori, as we had to leave the town for a certain time and they should have annulled that status as soon as we returned to our houses. According to the statement of the Ministry, this problem would be solved and the residents of the occupied territories would be provided the status of IDP’s and now they state that they will begin this process on May 1.” Lawyers of the Association say that the president’s order made on August 15 about providing the refugees with a provisional identity card has not been fulfilled yet.
According to the monitoring carried out by the lawyers of the association, it became clear that compensation of 15 000 USD paid for the houses that were burned was provided only for 415 families. The total amount of compensation provided by the government was 9.141,000 Gel. According to the annual account of the state budget in Shida Kartli, 6 millions of GEL was wasted as compensation.”I suppose this is not true”, said Ketevan Bebiashvili, the head of the branch of the Young Lawyer Association. “They exchanged the USD directly in the amount of the compensation provided and it has been expressed in the budget”.
If we change the USD currency into the national currency the amount of compensation will be
represented in the right way. But the highest department of Shida Kartli should consider that a sum of money in the budget should not be represented in foreign currency.
Legalizing the cottages and plots assigned to the IDP’s is another huge problem. The majority of the victimized people, who have received the cottages as a shelter, have taken loans from banks. The banks have written in the agreement documents that if the creditor does not pay the credit the bank will sequester or sell his/her property. Although so-called IDPs (they have not been granted with the status yet) do not have the cottages and plots registered to them the government is boasting about having started legalizing the cottages of victimized people. However, if the properties really are registered to so-called IDPs the banks will sequester or sell their cottages and plots to get the loan back. If it happens the victimized people will be in a very awkward situation.
Monitoring demonstrated that the government did not give school items to children from the buffer zone except those who went to the first form. It must be noted that allowances of 100 GEL were distributed to the children but unfortunately many children have not received it. The government does not take care of those people who did not want to live in cottages and received 10 000 USD as compensation. Special programs, like reimbursement for gas and electricity bills, are implemented for those living in cottages. However, this program does not cover the IDPs who have purchased flats.
Members of the Young Lawyers Association stated that allowances are distributed through violence. More precisely, there are no agreement documents designating the categories of people who should receive allowances.  That causes chaos and misunderstanding and consequently many people are complaining. About 70 % of people from the buffer zone complain about allowances. Many people who cannot understand why they were not on the lists of international organizations that assist victimized people have applied to the Human Rights Center.. Village councilors were supposed to provide those organizations with those lists and then the international organizations should discuss those lists. However, the name of a person who was not inserted on the list by a councilor could not be assisted by the aid organizations. Local officials do not make the categories and criteria for selecting the beneficiaries.
One more problem is the absence of concrete programs for those people who were taken as hostages during the war. A similar program could provide former hostages with at least medical assistance. They particularly need the assistance of psychologists. Malkhaz Gochashvili, representative of the Ministry of Healthcare in Shida Kartli said that the government can apply to their office and they will definitely assist everybody.