კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ხაშურის განყოფილების უფროსის მოადგილემ სისხლის სამართლის დანაშაული ჩაიდინა
"ხალხის პარტიის" წევრ იური ლაცაბიძეს ხაშურის კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის (კუდ) უფროსის მოადგილე ვანო ლომსაძის თანდასწრებით სცემეს. ხაშურში კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე თავად ამხნევებდა გამხეცებულ ნიღბიანებს: "მოკალით მაგისი ოპოზიციონერი დედა...ო"
სამმა ნიღბიანმა პირმა იური ლაცაბიძე ხაშურში, ჭავჭავაძის ქუჩაზე უმოწყალოდ სცემა. შემთხვევის ადგილამდე ლაცაბიძე ხაშურის კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ ვანო ლომსაძემ და მისმა მეგობარმა, ვინმე გიორგიმ მიიყვანეს. მეზობლების გარეთ გამოსვლის შემდეგ, ლაცაბიძე ნიღბიანებმა ღობეში შეაგდეს და შემთხვევის ადგილს გაეცალნენ. სასწრაფო დახმარების სამსახურმა უგონოდ მყოფი ლაცაბიძე ხაშურის საავადმყოფოში გადაიყვანა, იგი შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხაშურის სამმართველომ იმავე დღეს დაკითხა. ცემის ფაქტთან დაკავშირებით საქმეში შიდა ქართლში სახალხო დამცველის წარმომადგენელი გიორგი გოცირიძე ჩაერთო, რომელმაც ლაცაბიძე დაკითხა.
"ხალხის პარტიის" წევრი იური ლაცაბიძე აქტიურ მონაწილეობას იღებდა 2009 წლის 9 აპრილის აქციებში. ის თბილისიდან სურამში, საკუთარ სახლში 18 აპრილს დაბრუნდა. მეორე დღეს, აღდგომის დღესასწაულთან დაკავშირებით, სიძის სახლში, ხაშურში, ბათუმის ჩიხში #9_ში იმყოფებოდა სტუმრად. იური ლაცაბიძეს მობილური ტელეფონით დაუკავშირდა შსს-ს ხაშურის კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე ვანო ლომსაძე, რომელიც 2008 წლის 5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნებამდე "ხალხის პარტიას" ხშირად აკითხავდა ხოლმე, შემდეგ კი კუდ-ის თანამშრომელი გახდა. კონსტიტუციური დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ ლაცაბიძე აღდგომის დღის აღსანიშნავად სახლში მიიპატიჟა. ლაცაბიძემ ლომსაძეს უთხრა, რომ სიძესთან იყო და თუ მასთან ქეიფი უნდოდა, თავად მისულიყო იქ. ლომსაძე ლაცაბიძესთან მეგობართან, ვინმე გიორგისთან ერთად მივიდა, სადაც ხუთი ჭიქა ღვინო მიირთვეს. ლომსაძემ მობლურით დარეკა და ლაცაბიძეს უთხრა, რომ გიორგის პრობლემები ჰქონდა ხაბაროვსკში მცხოვრებ სვანებთან, რადგან ლაცაბიძე იცნობდა სვანებს, მათთან ურთიერთობის მოგვარება სთხოვა.
იური ლაცაბიძე, ვანო ლომსაძე, ვინმე გიორგი და ლაცაბიძის სიძე კობა ქართველიშვილი სტუმრების "ვოლვოს" მარკის ავტომობილში ჩასხდნენ სასაუბროდ. საჭესთან მჯდომმა ვინმე გიორგიმ მანქანა დაძრა, კობა ქართველიშვილი მანქანიდან იმ მიზეზით გადმოვიდა, რომ საშინაო ტანსაცმელში იყო გამოწყობილი და ლაცაბიძესაც იგივე ურჩია, თუმცა ლაცაბიძე ვერ ხედავდა ლომსაძესთან გაყოლის საშიშროებას.
“ბათუმის ჩიხის ბოლოში მანქანა გაჩერდა და ლომსაძე გადმოვიდა, ის ვიღაცას ესაუბრა ტელეფონით. ლომსაძე ისევ ჩაჯდა ავტომობილში, სულ 60 მეტრი გვექნებოდა გავლილი, როდესაც ავტომობილი ჭავჭავაძის ქუჩაზე სამმა შავ ტანსაცმელში შემოსილმა ნიღბიანმა პირმა გააჩერა. მათ საბუთები მოითხოვეს, მე საბუთები არ მქონდა, რადგან სახლიდან, სუფრიდან ვიყავი წამოსული. ნიღბიანებს ვუთხრი, რომ კუდ-ის თანამშრომლებთან ერთად ვიყავი და საბუთები არ მჭირდებოდა. ნიღბიანებმა მანქანიდან გადმოსვლა მიბრძანეს, რაზეც უარი განვაცხადე, მათ ფეხში ხელკეტი დამარტყეს, მაისურში ხელი ჩამავლეს და მანქანიდან გარეთ გადმომათრიეს. ძირს დამაგდეს, ხელკეტებით, ფეხით და მუშტებით დამიწყეს ცემა, მანქანაში ხაშურის კონსტიტუციური დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე ვანო ლომსაძე და ვინმე გიორგი ყვიროდნენ: "მოკალი მაგისი ოპოზიციონერი დედა...ო”, _ ამბობს ლაცაბიძე სახალხო დამცველის წარმომადგენლისთვის მიცემულ ჩვენებაში.
ლაცაბიძის ცემისას მეზობლები გამოვიდნენ, ამის შემდეგ ნიღბიანები წავიდნენ, სასწრაფომ კი "ხალხის პარტიის" უგონოდ მყოფი წევრი ხაშურის საავადმყოფოში გადაიყვანა.
წინა დღეს, 18 აპრილს, ლაცაბიძე ვანო  ლომსაძეს ხაშურის რკინიგზის სადგურში შეხვდა, სადაც მეუღლისთვის ბილეთის საყიდლად იყო მისული. ვანო ლომსაძემ გამოკითხა ლაცაბიძის ოპოზიციასთან ურთიერთობის საკითხი, შემდეგ კი შეჰპირდა, რომ ბილეთის ყიდვაში თვითონ დაეხმარებოდა და ლაცაბიძისა და მისი მეუღლის ნაირა სირგინავას მონაცემები ჩაიწერა, თუმცა ბილეთის ყიდვაში არ დახმარებია, მიზეზად კი ის დაასახელა, რომ შემდეგ მეგობართან იქეიფა და მთვრალს დაავიწყდა.

Deputy Head of Khashuri Department of the Constituion Security Department Committed Crime
Iuri Latsabidze, member of the People’s Party was beaten in the presence of Vano Lomsadze, deputy head of the CSD. The head of the Khashuri office of the CSD was encouraging the masked people by shouting: “kill him, he is opposition supporter…”
Three masked people Iuri Latsabidze was ruthelessly beaten in Chavchavadze Street in Khashuri. Vano Lomsadze, deputy head of the Khashuri office of the CSD and his friend certain Giorgi brought Latsabidze to the place of incident. After the neighbors looked out at the noise, the masked people pushed the victim into the blind alley and disappeared. The personnel of the first aid found him unconscious and took him to Khashuri hospital. Khashuri office of the Ministry of Internal Affairs questioned him on the same day. Giorgi Gotsiridze, representative of the Public Defender in Shida Kartli region, studies the case.
Iuri Latsabidze took active part in the rally on April 9, 2009. He arrived back from Tbilisi to his home in Surami on April 18. Next day he visited his relative in Batumi lane # 9 in Khashuri to celebrate Easter Holiday. Vano Lomsadze called him on the phone who often visited the People’s Party before the presidential elections on January 5, 2008. However, later he got employed at the Constitutional Security Department. Lomsadze invited Latsabidze to his house to celebrate the Easter Holiday but the member of the People’s Party offered Lomsadze to join them at his relative’s house where they already had a party. Certain Giorgi accompanied Lomsadze to the house of Latsabidze’s relative; they drank wine. Lomsadze told Latsabidze that his friend Giorgi had some problems with certain people from Svaneti region of Georgia and asked him for help.
Iuri Latsabidze, Vano Lomsadze, Giorgi and Koba Kartvelishvili, relative of Latsabidze, sat in the car of the  guests to speak about the issue. Giorgi started the car; Koba Kartvelishvili got out of the car because he was not dressed properly and could not follow them; he suggested the same to Latsabidze. However,  the latter did not see any problem if he accompanied Lomsadze.
“The car stopped at the end of the Batumi Lane and Lomsadze got out of the car. He called somebody on the phone and then got back into the car. After having driven 60 meters three masked people in black stopped the car in Chavchavadze street. They demanded the documents. I did not have documents and told them I was with the officials of the CSD and did not need any documents. The masked people ordered me to got out of the car but I refused; they hit me with truncheons in the legs and pulled me out of the car. I fell down on and they beat me with truncheons, legs and fists. Vano Lomsadze and Giorgi were shouting,” Kill him, he is from opposition party,” stated Latsabidze in his testimony to the representative of the public defender.
The neighbors looked out when Latsabidze was being beaten; after that the masked people left the area; the doctors picked Latsabidze who was unconscious and took him to Khashuri hospital.
On the previous day, on April 18 Latsabidze met Vano Lomsadze at the Khashuri Railway Station where he was going to buy a ticket for his wife. Vano Lomsadze asked him about his cooperation with the opposition paties and promised to help him to get a ticket. Lomsadze recorded the data on Latsabidze and his wife though did not help him at all. As an accuse he said that he had drunk at the party with his friend and had forgotten about the promise.