დევნილების კოტეჯებში ბალახი ამოდის
ხელისუფლების მიერ კომფორტულად გამოცხადებულ და 27 000 დოლარად შეფასებულ კოტეჯებში იატაკიდან ბალახი ამოდის. სკრაში ჩასახლებული დევნილები, გარდა იმისა, რომ ყოველდღე გველების, ხვლიკების და თრითინების შემოსევას უძლებენ, იმასაც ითმენენ, რომ დილით გაღვიძებულთ ოთახში ბალახი დახვდებათ.
თენგიზ ბასიშვილი, სახლში იატაკიდან ამოსულ ბალახს საგანგებოდ უფრთხილდება და ხუმრობს: “კარგად რომ გაიზრდება, უნდა გავთიბოო”. შემზარავად გამწკრივებული კოტეჯები ახლა უკვე შიდა ფასადითაც ვერ დაიტრაბახებს, ორ თვეში აშენებულ სახლებში ნედლი სამასალე ხის გამოყენების გამო, იატაკის ფიცრები ერთმანეთისგან 10 სანტიმეტრითაა დაშორებული, ამასთანავე, კოტეჯები პირდაპირ მიწაზეა დაშენებული და რა საკვირველია, რომ ბალახმა სახლში დაიწყოს გაზრდა. ასეთი დაშორებების მქონე, მიწაზე იატაკის ფიცრების პირდაპირ დაწყობის გამო, სახლში ქვეწარმავლების და მცენარეების ამოსვლა საკვირველი აღარ არის.
კოტეჯები სკრაში ჩასახლებულ დევნილებს 1 დეკემბერს ჩაბარდათ, კედლის კუთხეები კი ერთმანეთისგან უკვე რამდენიმე სანტიმეტრით არის დაშორებული და არ იქნება გასაკვირი, ერთ წელიწადში საერთოდ თუ დაინგრევა. ჭერი, რომელიც დევნილების “კომფორტულ” კოტეჯებს აქვს, ფანერით არის გაკეთებული.
სახლში წყლის ჩამოსვლის გამო, ქურთიდან დევნილი თენგიზ ბასიშვილი იძულებული გახდა ჭერში ასასვლელი ამოეჭრა და ის ადგილი მოეძებნა, საიდანაც წყალი ჩამოდიოდა, მაგრამ ასვლა კოტეჯის ჭერში შეუძლებელი გახდა, რადგან ფანერა სხვა თუ არაფერი, ადამიანის სიმძიმეს ვერ გაუძლებს და ჩამოვარდება, მით უმეტეს, თუკი სველია.
”სახლში ბალახი ამოდის, ჭიანჭველები იმდენია, ვერ ვახერხებთ მათთან გამკლავებას, გარეთ გველი ისე დასეირნობს არ ვიცით რა მოვიმოქმედოთ. გუშინაც მოკლეს აქ ერთი გველი. კაციშვილი არ მოსულა და უკითხვს, როგორ შეიძლება ამ კოტეჯებში ცხოვრება, რომელიც უკვე იშლება და თავზე გვენგრევა. ვითხოვე სახლის წინ ბოსელს ავაშენებ-მეთქი, - არ შეიძლებაო. რაც არსამთავრობოებმა მომცეს ფულადი დახმარება, იმით ღორები ვიყიდე, ახლა ეზოში ვაშენებ საღორეს. რა ვქნა, აბა სოფელში კაცმა რითი უნდა იცხოვროს. ერთი არასამთავრობო ორგანიზაცია იყო მოსული. შეგვპირდნენ ძროხებს გიყიდითო, ხელი მოგვაწერინეს რაღაცაზე. არავის არაფერი არ უყიდია. მერე ის ბიჭი ისევ იყო მოსული ჩვენს ჩასახლებაში და დიდად იუარა, როდის შეგპირდით ძროხებსო”, – ამბობს თენგიზ ბასიშვილი.
“ნაკვეთები მოგვცეს. 15 ჰექტარი სიმინდი დაგვითესეს, მაგრამ რომ აიღებენ, არ ვიცით რამდენი შეგვხვდება თითო ოჯახს. ნაკვეთები კი გვაქვს, მაგრამ წყალი არ არის და მორწყვას ვერ ვახერხებთ. რაც ეზოშია, იმას ხელით ვრწყავთ, მაგრამ ხილიანის მორწყვა არ შეგვიძლია. ახლა ეზოში ვაკეთებ ჭას სახლის მიმდებარე პატარა ნაკვეთები მაინც რომ მოვრწყათ ხოლმე”, - ამბობს სკრის ჩასახლებაში მცხოვრები გოჩა კახნიაშვილი.
შიდა ქართლის სამხარეო ადმინისტრაცია მშვიდად იყო, ვიდრე ჩვენგან შეიტყობდნენ, რომ გველები და სხვა ქვეწარმავლები მხოლოდ წეროვანში კი არა, სკრაშიც იყვნენ, თუმცა სამხარეო ადმინისტრაციის პრესსამსახურის უფროსმა ნათია ომაძემ რამდენიმე წუთში “გაარკვია, რომ გველების არსებობასთან დაკავშირებით, ადმინისტრაციამ უკვე აცნობა სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და შესაბამისი ღონისძიების გატარება სთხოვა, რადგან ეს მათი კომპეტენციაა”.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსი გიორგი ჩადუნელი გაოცდა, როდესაც მსგავსი შეტყობინების გაგზავნის თაობაზე ვკითხეთ. სოფლის მეურნეობის სამინისტროში 40 წუთის განმავლობაში იმას არკვევდნენ, მართლა იყო თუ არა შიდა ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციისგან შეტყობინება შესული, წინა დღეს კი ჟურნალისტ საბა წიწიკაშვილთან საუბრისას აღნიშნა, რომ “გველების, ქვეწარმავლების და მსგავსი ტიპის პრობლემების მოგვარება ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებს ევალებათ. სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მსგავს საქმიანობას არ ახორციელებს”.
ჩვენთვის ცნობილი გახდა, რომ ბავშვი მარიამ შერმადინი, რომელსაც წეროვანში გველი შეოეხვია, დამუნჯდა. წეროვანში არსებული საავადმყოფოს უფროსი გელა ჭულუხაძე აღნიშნავს, რომ ბავშვს და მშობელს გველის შემოხვევის შემდეგ, დამამშვიდებლები გაუკეთეს და სახლში გაუშვეს.
გელა ჭულუხაძის თქმით, ბავშვი საავადმყოფოდან გასვლის შემდეგ თბილისში წაიყვანეს, დამუნჯების ფაქტთან დაკავშირებით კი მამას მეზობლებისთვის უთქვამს, ჩასახლების საავადმყოფო სხვა ინფორმაციას არ ფლობს.

Grass Grows Up in the Cottages of IDPs
Grass started to grow up in the cottages which were declared comfortable by the government; by the way, construction of each cottage cost 27 000 USD. IDPs, living in the settlements in the village of Skra, Gori district, have to fight snakes, lizards and ground squirrel everyday; in addition to that, every morning when they get up they find grass grown out in their rooms.
IDP Tengiz Basishvili looks after the grass in the cottage and jokes: “When it is high enough I will mow it.” The lines of cottages look terrible outside but now they have horrible interior as well. The cottages were built in two months and wet wood was used for the construction; consequently, the boards of the floor are far from each other with ten-centimeter. Besides that the cottages are constructed on the surface of ground and it is not strange that grass started to grow up in the rooms. Nothing blocks raptiles and grass to come out in the wide holes in the houses.
The IDPs settled in the cottages in the village of Skra on December 1, 2008. The walls also have separated from each other and nobody will be surprised if in a year the houses will pull down. The ceilings of “comfortable” houses are made of veneer.
After the rain leaked into the house, Tengiz Basishvili, an IDP from the village of Kurta, had to climb up into the attack to cut a hole in the ceiling; unfortunately he could not get into the attack because the veneer is too weak for the weight of a man; particularly when it is wet with rain.
“We have grass in the rooms; so many ants attack us that we cannot fight with them. The snake is crawling in the yard freely and we do not know how to resolve the problem. One snake was killed yesterday. Not a single official has come here and asked us if we can live in these cottages which are already falling apart. I requested to construct a cattle-shed in front of the house but they refused. I bought pigs with the money NGOs had given to us and now I have to build a shed for them in the yard. What shall I do? Family in village should have domestic animals. Representatives of the NGO visited us and promised to buy cows for us; we signed some documents but nobody has bought anything. Then the same person arrived in our settlement and categorically refused that they had promised us to buy cows,” said Tengiz Basishvili.
“We were given plots. They planted corns in the land of 15 hectares but I do not know how much corn will be apportioned for each family when the harvest is taken. Although we have plots, there is no water to irrigate them. We manage to water the plots in our own yards but we cannot water fruit-gardens. Now I am digging out a well in the yard in order to irrigate the plots near the settlement,” said Gocha Kakhniashvili, an IDP living in Skra.
Administration of Shida Kartli region did not have information about the problem before we met them. They knew that IDPs living in Tserovani had problems with snakes and other reptiles but had no idea about the same problem in Skra. However, several minutes later Natia Omadze, head of press-service at the regional administration, found out that “the administration had already informed the Ministry of Agriculture about the problem and requested them to resolve the problem since it was within the competence of the Ministry.”
Giorgi Chaduneli, head of public relation department at the Ministry of Agriculture, got surprised at hearing the information from us. They tried to find out whether the regional administration of Shida Kartli had really sent the information about the problem for forty minutes. However, on the previous day Chaduneli told journalist Saba Tsitsikashvili that “local authorities are entitled to resolve the problems about snakes and other reptiles. The Ministry of Agriculture does not implement similar activities.”
The Human Rights Center was informed that a child, Mariam Shermadini, who was attacked by the snake and turned dumb. Gela Chulukhadze, head of the hospital in Tserovani settlement, stated that after the child and the parent were attacked by the snake the doctors gave sedative medicines to them and patients went home. Gela Chulukhadze added that later the child was taken to Tbilisi; father told the neighbors that the child went dumb. The hospital in the settlement does not have any more information.