უკანონო მშენებლობები ძველ ბათუმში და დაზარალებული მოსახლეობა
ძველ ბათუმში ინფრასტრუქტურის სარეაბილიტაციო სამუშაოებთან დაკავშირებით, ბათუმის მერიას მოსახლეობასთან მემორანდუმი ჯერ კიდევ არ გაუფორმებია. არც მოსახლეობის წერილობითი თანხმობაა მათ საკუთრებაში არსებულ ფართზე მიშენება-დაშენების თაობაზე.  ბათუმის მერია იმავე პროგრამას არღვევს, რომელიც მისივე სამსახურების მიერაა მომზადებული და ბათუმის საკრებულოს მიერ დამტკიცებული.
ძველ ბათუმში სარეკონსტრუქციო სამუშაოები 2009 წლის იანვრის შემდეგ დაიწყო. ჯერ კიდევ მაშინ, როდესაც ბათუმის საკრებულოს ამასთან დაკავშირებით განკარგულებაც კი არ ჰქონდა გამოცემული, თუმცა უკვე არსებობდა თანხა – საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდიდან გადმორიცხული ხუთი მილიონ ხუთი ათასი ლარი ამ პროგრამისთვის.
თავდაპირველად, ანონიმურად რჩებოდა სამუშაოების შემსრულებელი ფირმების ვინაობაც. დღეს კი ცნობილია, რომ სამუშაოების შესრულება ბათუმის მერი ერთ პირთან მოლაპარაკების გზით შემდეგ კომპანიებს შეუთანხმდა: „ანაგი“ (აჭარის უმაღლესი საბჭოს მაჟორიტარი დეპუტატის ზაზა გოგოტიშვილის კომპანია), „ქრიათივ იმფრეშენ კავკასუს“ (სულხან გოგიბერიძის კომპანია), „ფიროსმანი“ (მერაბ ბერიძის კომპანია). აღსანიშნავია, რომ ძირითადად ტენდერებში, აღნიშნული ფირმები იმარჯვებენ. აქვე მნიშვნელოვანია ის ინფორმაციაც, აჭარის უმაღლესი საბჭოს 3 ნოემბრის არჩევნებში აღნიშნულმა ფირმებმა რა ოდენობის თანხა გაიღეს: შპს „ქრიათივ იმფრეშენს კავკასუსმა“  99 941 ლარი, შპს „ანაგი“  94 527 ლარი.
თუ რა თანხებია უკვე დახარჯული და რომელ სამშენებლო კომპანიას რა ოდენობა გადაერიცხა, ამ საკითხების გარკვევა ბათუმის მერიის საფინანსო-ეკონომიკური სამსახურის უფროსთან, ჯემალ ანანიძესთან ვცადეთ, თუმცა მან კომენტარზე უარი, სამუშაო დროის განმავლობაში ამ მოტივით განგვიცხადა: „ფეხბურთის სათამაშოდ მივდივარ და არ მცალია“.
ბათუმის „ისტორიული უბნებისა და ტურისტული ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის“ 2009 წლის მუნიციპალური პროგრამა ბათუმის მერიის კეთილმოწყობისა და საფინანსო-ეკონომიკური სამსახურების მიერაა შედგენილი. საკრებულომ პროგრამასთან დაკავშირებით, განკარგულება მხოლოდ 25 თებერვალს გამოსცა. სამუშაოების დაწყების თარიღად კი 26 თებერვალი დაამტკიცა. მასში მითითებულია შემდეგი პუნქტები:
განკარგულების #7.2 პუნქტი: „შენობა-ნაგებობებზე დამატებითი ფართის დაშენება ან მიშენება შეიძლება განხორციელდეს მხოლოდ ამ შენობა-ნაგებობის მესაკუთრის მიერ დადგენილი წესით გაცემული წერილობითი თანხმობით“.
განკარგულების #7.5 პუნქტი: „სამუშაოების განხორციელებასთან დაკავშირებული ურთიერთობა რეგულირდება ფართის მესაკუთრესა და ბათუმის მერიას შორის გაფორმებული წერილობითი ხელშეკრულებით“.
მოსახლეობის განცხადებით, მათ წერილობითი თანხმობები და ხელშეკრულებები მერიასთან არ გაუფორმებიათ.
უკმაყოფილო მოსახლეობა
ძველი ბათუმის ისტორიული უბნებისა ტურისტული ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის პროგრამაში ოფიციალურად 20 შენობაა მითითებული. აღნიშნული მისამართების გადამოწმების დროს, აღმოჩნდა, რომ რეაბილიტაცია დუმბაძის ქუჩის #3-შიც მიმდინარეობს, თუმცა ეს მისამართი ბათუმის საკრებულოს განკარგულებაში არ წერია. ხოლო რუსთაველის ქუჩის #16-ში, სიხარულიძის ოჯახმა განაცხადა, რომ მათ ბინაზე მანსარდი საკუთარი ხარჯებით გააკეთეს, სანამ პროგრამა დაიწყებოდა, თუმცა მათი ბინის მისამართი ძველი ბათუმის რეაბილიტაციის პროგრამაში ერთ-ერთია.
მოსახლეობა პროგრამასთან დაკავშირებით უკმაყოფილებას გამოთქვამს. მათ უმრავლესობას ბინები დაუზიანდათ: „მერია დაგვპირდა კომპენსაციას მოგცემთ, ოღონდ გაჩუმდითო“, – ამბობენ ისინი საუბარში.
რუსთაველის ქუჩა #14, მარინა მელაძე: „სამუშაოები მერიამ ყოველგვარი გაფრთხილების გარეშე დაიწყო. ხელი არც მემორანდუმზე მაქვს მოწერილი. ერთადერთი რაზეც ხელი მოვაწერე, ეს იყო ნებართვა სახლის გეოლოგიურ შემოწმებაზე. არ ვიცი სახლი შეამოწმეს თუ არა, მე არავინ დამინახავს, მაგრამ სამუშაოები მალევე დაიწყო“.
მერიასთან მემორანდუმზე ხელი არც ბარათაშვილის ქუჩის #1-ში მცხოვრებ ეთერ ჯინჭარაძეს აქვს მოწერილი. მანსარდას მისი საცხოვრებელი ბინის თავზეც აკეთებენ. ჯინჭარაძეს მის სახლზე სამუშაობის მწარმოებელ ფირმასთან აქვს პრეტენზია: „ამ ქუჩაზე ორი სამშენებლო ფირმა მუშაობს. ერთ სახლზე მეტალოპლასტმასის კარ-ფანჯრებს სვამენ, მეორეზე კი – არა. ორივე სახლის გაკეთებას ხომ მერია აფინანსებს, რატომ არის რომ ერთი უფრო ხარისხიანად მუშაობს?“
ბარათაშვილის ქუჩა #1, ბინა #14, ვენერა მოწყობილი: „ხელშეკრულებაზე ხელმოწერა არ გვაქვს, არაფერი შემოუთავაზებიათ. უკანონოდაა დაწყებული მშენებლობა. წვიმების დროს ჩვენთანაც ჩვეულებრივად წვიმდა, მეორე სართულზეც კი ჩავიდა. ჩვენი ბინა ხომ მთლად გაგვიფუჭდა, პარკეტი პარკეტს აღარ გავს, ხალიჩა – ხალიჩას, ჩვენ კომპენსაციას ვინ გადაგვიხდის? თითქოს, 1 000–ლარიანი თუნუქის სახურავს გვიკეთებენ და უნდა გავჩუმდეთ. სად არის გვაჩვენონ ამ ღირებულების სახურავი. მუშები მოვიდნენ, და დაიწყეს დანგრევა და დაშენება, ჩვენ არაფერი გვკითხეს. რომ შევეკითხეთ მუშას, რას აკეთებო, არ ვიცი, რასაც მეტყვიან იმას გავაკეთებო, ამბობდნენ. „პრარაბი“ გვეუბნება, ოღონდ თქვენ არაფერი თქვათ, ჩვენ ყველაფერს გაგიკეთებთო. თუ რამე უთხარი, გიკეთებენ და კიდევ რა გინდათო. სულ არ მინდოდა ეს მანსარდა, მშვენივრად ვცხოვრობდი, როცა გავაკეთებდი, მაშინ გაკეთდებოდა“.
რაში იხარჯება საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდი
ქალაქ ბათუმის საკრებულოს აპარატის მიერ მოწოდებული საკრებულოს #11 და #20 განკარგულებებში, რომელიც ბათუმის ისტორიული უბნებისა და ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის პროგრამას ეხება, მითითებულია, რომ პროგრამისთვის საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდიდან ხუთი მილიონ ხუთი ათასი ლარი გამოიყო. საქართველოს პრეზიდენტის აღნიშნული განკარგულება – #865, 2008 წლის 18 დეკემბრით არის დათარიღებული, თუმცა განკარგულება, მითითებული დროითა და ნუმერაციით, Gშშ კოდექსის ბაზაში არ მოიპოვება. როგორც ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვისაა ცნობილი, აღნიშნული თანხა სარეზერვო ფონდიდან 2008 წლის ბოლოს უკვე ქალაქის ბიუჯეტში იდო.
აღსანიშნავია, კანონმდებლობაში სარეზერვო ფონდიდან თანხების გამოყოფის აუცილებლობის შესახებ წერია: „საქართველოს პრეზიდენტის და საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდებიდან სახსრები გამოიყოფა სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ისეთი საგანგებო შემთხვევებისათვის, როგორებიცაა, ბუნებრივი და სხვა სახის კატასტროფები, აგრეთვე სხვა გაუთვალისწინებელი სახელმწიფო გადასახდელების დასაფინასებლად“ (მუხლი #13, საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის სარეზერვო ფონდები).
ამ შემთხვევაში კი თანხა, ხუთი მილიონ ხუთი ათასი გასული წლის 18 დეკემბერს პროგრამა ძველი ბათუმის რეაბილიტაციისთვის გადმოირიცხა. ეს მაშინ, როცა აგვისტოს მოვლენების გარდა, აჭარაში დღეს 4 000–ზე მეტი ეკომიგრანტიდან 350-მდე საცხოვრებელის გარეშეა დარჩენილი და ამდენივე აფხაზეთიდან დევნილი ოჯახია დასაკმაყოფილებელი.
ბათუმის მერია საჯარო ინფორმაციას ბლოკავს
„არ მეშინია, დაწერეთ რომ გელა მახარაძეს ჩაკეტილი აქვს ფურცლები უჯრაში და არ ვაძლევ პასუხისმგებელ პირს, რომ მოგაწოდოს“, – ეს კომენტარი მერიის აპარატის უფროს გელა მახარაძისგან მაშინ მივიღეთ, როცა საჯარო ინფორმაციის დედანში გასაცნობად დავუკავშირდით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ძველი ბათუმის რეაბილიტაციის პროგრამის თაობაზე ბათუმის მერიას, საჯარო ინფორმაციის გასაცნობად, ოფიციალურად რამდენჯერმე მიმართა, თუმცა არც ერთი მათგანზე პასუხი ჩვენ არ მოგვაწოდეს.
მიმართვა #01/41, 15 აპრილი, ვითხოვდით: ძველ ბათუმში მიმდინარე სარემონტო სამუშაობის შემსრულებელ ფირმებთან ბათუმის მერიისა და ფირმებს შორის გაფორმებული ხელშეკრულებების ასლები.
24 აპრილი, ადმინისტრაციული საჩივარი ბათუმის მერს, რობერტ ჩხაიძეს: ზოგადი ადმინისტრაციული კოდესის #40 მუხლის თანახმად, საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვადების გასვლის შემდეგ, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ბათუმის მერს რობერტ ჩხაიძეს საჩივრით მიმართა, საჯარო ინფორმაციის არ მოწოდების გამო.
14 მაისი – ბათუმის მერი ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადმინისტრაციულ საჩივარს აკმაყოფილებს: „აღნიშნული ინფორმაცია ექვემდებარებოდა გაცემას. აღნიშნულიდან გამომდინარე, თქვენს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის მოძიება და თქვენთვის მოწოდების უზრუნველყოფა დაევალა ბათუმის მერიის ადმინისტრაციის სხვა საჯარო მოსამსახურეს“, თუმცა როგორც მერიის იურიდიული განყოფილების უფროსმა ირაკლი სურმანიძემ განაცხადა, საჯარო ინფორმაციას საჩივრის დაკმაყოფილებიდან 10 დღეში მივიღებთ.
საქართველოს კანონმდებლობით კი, საჯარო დაწესებულება მაშინ არის ვალდებული გამოიყენოს საჯარო ინფორმაციის გაცემის 10–დღიანი ვადა, როცა ინფორმაცია მოსაძიებელია და დამუშავებას მოითხოვს, რაც ამ შემთხვევაში არ არსებობს. უფრო მეტიც, მერიის საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირის ლალი ოსეფაიშვილის განცხადებით, ინფორმაციას ვერ გვაწვდის, რადგან ხელშეკრულებები ბათუმის მერის მოადგილესთან დავით სამნიძესთანაა კაბინეტში.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ ადმინისტრაციული საჩივრის პასუხში, ბათუმის მერს არ დაუკონკრეტებია თუ ვინ, „მერიის ადმინისტრაციის სხვა საჯარო მოსამსახურე“ მოგვაწვდის ინფორმაციას და რა ვადებში. თუ ვის გულისხმობდა ბათუმის მერი „სხვა საჯარო მოსამსახურეში“, ამი შესახებ არც მერიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში და არც იურიდიულ სამსახურში არიან ინფორმირებულნი.

Illegal Constructions in Old Batumi and Residents Victimized Thereby
Batumi City Hall has not signed the memorandum with the local residents on the rehabilitation of the infrastructure in Old Batumi. The residents have not signed an agreement on the construction of addingl spaces to their houses either. Batumi City Hall violates the program that has been prepared by their agency and approved by the Batumi Municipality Board.
Reconstruction activities in Old Batumi started in January 2009. However, the Batumi Municipality Board has not released the resolution on initiating the reconstruction. Nevertheless, the Reserve Fund of the President of Georgia had already allocated 5, 500 000 GEL to the local budget for the program. Initially, the name of the company that was  to implement the reconstruction activities was kept in secret. Today, we know that the Batumi Mayor has agreed the issue with a person and consequently the following companies will implement the program:  “Anagi” (a company owned by Zaza Gogotishvili, a single mandate member of the Supreme Council of Adjara Autonomous Republic); “Creative Impression Caucasus (a Company of Sulkhan Gogoiberidze)and “Pirosmani” (a Company of Merab Beridze).  Most of these companies are winners of the competitions that were held in Adjara. Besides that, these companies donated sums for the elections of the Supreme Council of Adjara Autonomous Republic on November 3, 2008: Creative Impression Caucasus allocated 99 941 GEL; and “Anagi Ltd” allocated 94 527 GEL.
The Human Rights Center tried to find out the exact amounts of money that were allocated to the Building Companies in order to carry out reconstruction activities and called Jemal Ananidze, head of Financial-Economic Department of the Batumi City Hall during working hours but he refused to comment on the issue saying: “I am going to play football and I am busy.”
The Municipal Program for 2009 on the “Rehabilitation of the Historical Districts and Tourist Infrastructure in Batumi” was prepared by the Department of Public Services and Amenities and Financial-Economical Departments of the Batumi City Hall.The Municipality Board released the resolution on the program only on February 25, 2009 and February 26 was fixed as the starting date for the reconstruction activities. The following paragraphs are included in the resolution:
Paragraph # 7.2 of the Resolution: “Additional space will be constructed as an addition to the buildings based on a written agreement with the owners of the buildings.”
Paragraph # 7.5 of the Resolution: “Relationships regarding the on going reconstruction activities are regulated based on a written agreement between the owners of the buildings and the Batumi City Hall.”
Local residents state they have not signed any agreements with the Batumi City Hall.
Discontented Residents
The Rehabilitation Program of the Tourist Infrastructure of the Historic Districts in Old Batumi officially involves 20 buildings. Having checked the addresses of those buildings we found out that rehabilitation activities are going on at Dumbadze Street N 3 though it is not mentioned in the resolution of the Batumi Municipality Board. The family of Sikharulidzes in Rustaveli Street N 16 stated they have built the mansard with their own expenses before the program started; however their house is one of those twenty buildings that should be rehabilitated within the program. The residents are discontent regarding the program. Most of them have houses that were damaged as a result of the reconstruction activities. “City Hall promised to compensate us for the damage if we keep silent,” said local residents.
Marina Meladze, Rustaveli Street N 14: “The City Hall started reconstruction activities without having warned us. I have not signed a memorandum. The only document I have signed is a geologic examination of my house. I do not know whether they have examined it but I have not seen anybody here. Nevertheless the reconstruction has started.”
Eter Jincharadze, resident of Baratashvili Street N1 has not signed a memorandum with the City Hall either. Mansard is being constructed on the roof of her house as well. Jincharadze complains to the company that is carrying out the reconstruction activities. “Two building companies are working in this street. They installed metal-plastic window-frames in one house but did not do it at the next house. The City Hall funds the reconstruction of both houses. Why does it happen so that one house is reconstructed at high quality and the second is not?”
Venera Motskobili, resident of Baratashvili Street N 1: “I have not signed an agreement. They have not offered anything to us. The construction has started illegally. During the rainy weather it is raining inside our house after the reconstruction started. The water has leaked to the second floor as well. Our flat is much damaged; the floor has been spoiled. Who will compensate us? They say they will cover our roofs with new plates that will cost 1 000 GEL and we should keep silent. Let them show us that expensive roof. The builders came and started to destroy the attick and then built up mansard. Nobody asked us permission. When we asked the builder what he was doing he said he was doing what was ordered. The head of builders promised us to repair everything if we do not complain. He said they are doing everything that we want but I did not want mansard at all. I lived perfectly in my flat and when I could afford construction I would have done it then.”
Where is the Reserve Fund of the President of Georgia Spent?
Resolutions N 11 and N 20 of the Batumi Municipality Board on the rehabilitation program of the historic districts of Batumi and infrastructure states that  5. 5 million GEL was allocated from the reserve fund of the President of Georgia for the planned reconstruction.  Resolution N 865 of the President of Georgia was issued on December 18, 2008; however the resolution cannot be found in the data base of the GSS Code. According to the Human Rights Center this sum  already had been transferred to the budget of Batumi at the end of 2008.
The legislation of Georgia on apportioning the sums from the reserve fund in the case of necessity states: “Funds can be apportioned from the Reserve Funds of the President of Georgia and the Government of Georgia in case of emergency; like natural and other disasters; in addition to that to fund the state taxes.” (Article 13 of the Law of Georgia in Reserve Funds of the State Budget). In this case 5.5 million GEL was allocated for the rehabilitation activities of Old Batumi on December 18, 2008. It happened after the war in August, 2008. Over 4 000 people became migrants for ecological reasons in Adjara and 350 of them are homeless. The same number of IDPs from Abkhazia needs assistance.
Batumi City Hall Blocks Public Information
“I am not afraid. You can write that Gela Makharadze has locked documents in the drawer and I do not give them to the authorized person to give it to journalists.” That was the comment of Gela Makharadze, head of the administration at the Batumi City Hall when we applied to him to read the public information in the original documents.
The Human Rights Center several times applied to the Batumi City Hall for the public information on rehabilitation activities in Old Batumi, the Center did not receive any replies to official applications.
Appeal N 01/41, April 15, 2009: The Center requested copies of the agreements signed between the Batumi City Hall and the companies on the ongoing reconstruction activities in Old Batumi.
April 24, Administrative appeal to Robert Chkhaidze, Batumi Mayor:
According to Article 40 of the General Administrative Code of Georgia ,after the time provided for issuing the public information, the Human Rights Center sent an appeal to Robert Chkhaidze for not having received the requested public information on time.
May 14 - Batumi Mayor satisfied the administrative appeal of the Human Rights Center: “The requested information should be issued. Consequently, an official of the administrative office of the Batumi City Hall was ordered to provide you with the requested information.”  However, Irakli Surmanidze, head of the Law Department of the Batumi City Hall said that the public information would be sent to the Center within 10 days after the appeal has been satisfied. However, according to the Law of Georgia, a public agency is entitled to enjoy the ten-day period only if the information needs to be collected and worked out. In this particular case this problem does not exist. Furthermore, Lali Osepiashvili,  a person authorized person to issue the public information at the Batumi City Hall, stated that she cannot provide us with the information because the agreement documents are kept in the office of Davit Samnidze, deputy Mayor of Batumi City.
One more important fact is that in reply to the administrative appeal the Batumi Mayor did not name the specific person who will provide the Center with the information and when. Neither the Public Relations Department nor Law Department of the Batumi City Hall could tell us who “an official from the City Hall” is responsible to provide the Center with the requested information.