კახეთის საკაბელო ტელევიზიამ "მაესტროს" გადაცემების ტრანსლირება შეწყვიტა
ბოლო 10 დღის განმავლობაში კახეთში ტელეკომპანია "მაესტროს" გადაცემების ტრანსლირება აღარ ხდება. კახეთის საკაბელო ტელევიზიაში, რომელიც ქალაქ ახმეტაშია განთავსებული, აცხადებენ, რომ "მაესტროს" გადაცემების ტრანსლირების შეწყვეტა უამინდობამ და ტექნიკურმა დაზიანებებმა გამოიწვია. სინამდვილეში, როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, საკაბელო ტელეკომპანიას, "მაესტროს" გადაცემების ჩვენების შეწყვეტა შს სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოდან მოსთხოვეს.
ეკა გავარდაშვილი, კახეთის საკაბელო ტელევიზიის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი: "მაესტროს" გადაცემების ტრანსლირების შეწყვეტა უამინდობით და ტექნიკური დაზიანებებით არის გამოწვეული. ჩვენი თანამშრომლები უკვე მუშაოებენ და დაზიანებები მალე გამოსწორდება".
- ჩვენ მოგვაწოდეს ინფორმაცია, რომ "მაესტროს" ჩვენების შეწყვეტა შს სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოდან მოგთხოვეს. იმ შემთხვევაში კი, თუ ძალოვანი სტრუქტურის ხელმძღვანელების მოთხოვნას არ შეასრულებდით, საკაბელო ტელევიზიას მთლიანად გათიშავდნენ.
- ვინ მოგაწოდათ ეს ინფორმაცია?
- წყაროს ვინაობას, მისივე თხოვნით, ვერ გავამხელთ.
- ეს ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება.
- სულ რამდენი სატელევიზო არხი გაქვთ ჩართული?
- საკაბელო ტელევიზიას 32 არხი აქვს ჩართული და რეგიონს თითქმის მთლიანად ვფარავთ.
- უამინდობამ მხოლოდ "მაესტროს" გადაცემების ჩვენება რატომ შეაფერხა, ან რა ტექნიკური დაზიანებებია, რომ მხოლოდ "მაესტროს" გადაცემების ტრანსლირება ვერ ხერხდება?
- ზუსტად რა სახის ტექნიკური დაზიანებებია ვერ გეტყვით. როგორც გითხარით, დაზიანებების აღმოსახვრელად სამუშაოები მიმდინარეობს და "მაესტროს" გადაცემების ტრანსლირებას მალე აღვადგენთ".
უნდა აღინიშნოს, რომ საკაბელო ტელევიზიას, "მაესტროს" ჩვენება შეწყვეტილი ჰქონდა აპრილშიც, როცა "მაესტრო" პირდაპირ ეთერში გადასცემდა თბილისში მიმდინარე ოპოზიციის საპროტესტო აქციებს.
ადგილობრივების თქმით, რომლებიც კახეთის საკაბელო ტელევიზიის მომსახურებით სარგებლობენ, საკაბელო ტელევიზია "მაესტროს" ჩვენებას წყვეტს მაშინ, როგორც კი თბილისში მიმდინარე საპროტესტო აქციები მწვავდება და მოვლენების შესახებ ტელეკომპანიები, რომლებიც მთელი საქართველოს მასშტაბით მაუწყებლობენ, ვრცელ და ობიექტურ ინფორმაციას არ ავრცელებენ.
საკაბელო ტელევიზიებზე ზეწოლის შესახებ საუბრობს ტელეკომპანია "მაესტროს" დირექტორი მამუკა ღლონტიც. "საკაბელო ტელევიზიებზე სერიოზული ზეწოლა ხორციელდება. "მაესტროს" გადაცემების ტრანსლირება შეწყვეტილია რუსთავშიც. ჩვენ მუდმივად გვაქვს ასეთი სახის პრობლემები", - აღნიშნავს მამუკა ღლონტი.
კახეთის საკაბელო ტელევიზიის ხელმძღვანელობაზე ზეწოლასთან დაკავშირებით, შს სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოში კომენტარს არ აკეთებენ.

Kakheti Cable TV Company Ceased Broadcasting of the Programs of “Maestro TV”
Programs of the TV Company “Maestro” has not been broadcast in Kakheti region for ten days already. Representatives of the cable TV Company located in Akhmeta state that the delay was caused by bad weather and technical problems. In fact, according to our information Kakheti office of the Constitution Security Department demanded them to cease the broadcasting.
Eka Gavardashvili, interim head of Kakheti cable TV Company: “The programs of the “Maestro” are not released because of bad weather and technical problems. Our personnel work to resolve these problem.”
-We were informed that you were ordered to cease the programs of “Maestro” by the Kakheti office of the Constitutional Security Department. Unless you disobeyed them, you were threatened with being cut off completely.
-Who provided you with this information?
-We cannot tell you the name because the source requested us to keep his/her name in secret.
-This information is not right.
-How many TV Channels do you broadcast?
-The cable TV Company broadcasts 32 channels and covers almost entire region of Kakheti.
-How could it happen that the bad weather and technical problems hindered the broadcasting of only the programs of TV Company “Maestro”?
-I cannot tell you what kind of damages the company has received. But as I have told we work to resolve this problem and we will soon resume the broadcasting of the programs of “Maestro”.
The Cable TV Company ceased broadcasting of the programs of Maestro in April too when the latter broadcasted the rallies ongoing in Tbilisi.
Residents of the Kakheti region state that the local cable company ceases the broadcasting of the programs from “Maestro” when the rallies in Tbilisi get more intensive and national TV Channels do not spread information about it in their news programs.
Mamuka Ghlonti, director of the TV Company “Maestro” also speaks about the oppression on the cable TV Company. “They are seriously oppressed. Our programs are not broadcasted in Rustavi either. We always have similar problems,” said Mamuka Ghlonti.
Kakheti office of the CSD does not comment about the oppression of the administration of the Kakheti cable TV Company.