ჰამბურგში „პრესის თავისუფლების ევროპული ქარტია“ მიიღეს, რომლის დაცვა, სავალდებულო გახდება საქართველოსთვისაც
გერმანიის ქალაქ ჰამბურგში მიიღეს „პრესის თავისუფლების ევროპული ქარტია“, რომელიც შეიმუშავეს ევროპის 19 ქვეყნის   46   წამყვანი მედია საშუალების რედაქტორებმა.   ქარტიაზე ხელმოწერის ცერემონიალი გაიმართა ჰამბურგის პრესის სახლში გამართულ ფორუმზე.
ხელმოსაწერი დოკუმენტის საბოლო ტექსტი  შეიმუშავეს  გავლენიანმა გერმანულმა გამოცემებმა: „შტერნი“ (Stern), „შპიგელი“ (Spiegel),  „ფოკუს“ (Fokus), „ფრანკფურტერ ალგემაინე ცაიტუნგ“ (Frankfurter Allgemeine Zeitung), „ფრანკფურტერ რუნდშაუ“ (Frankfurter Rundschau), „თაგეს ცაიტუნგ“ Tageszeitung), „ბილდ“ (Bild), „დი ცაიტ“ (Die zeit).
10-პუნქტიან ქარტიაში ფორმულირებულია ის ძირითადი პრინციპები, რომელთა დაცვა  უზრუნველყოფს მედიის თავისუფლებას  ხელისუფლების ჩარევისგან. კერძოდ, საუბარია, მედიის  წარმომადგენლების უფლებაზე, დაცულნი იყვნენ თვალთვალისგან, ელექტრონული მოსმენებისგან,  რედაქციებში ჩხრეკისა და ჟურნალისტების კომპიუტერების შემოწმებისგან;  ქარტიაში ასევე  საუბარია ჟურნალისტების  უფლებაზე,  მათთვის ხელმისაწვდომი იყოს  ყველა ნაციონალური და უცხოური საინფორმაციო წყარო.
განვლილი ფორუმის მონაწილეთა აზრით,   ქარტია უნდა გახდეს  იურიდიული ძალის დოკუმენტი, რომელზე ხელმოწერაც იქნება აუცილებელი პირობა ევროკავშირში გასაწევრიანებლად.
ორგანიზატორთა აზრით, იდეაში ევროპული ქვეყნების ჟურნალისტებს უფლება ექნებათ დაიმოწმონ ხსენებული ქარტია ხელისუფლებასთან ან მის ცალკეულ უწყებასთან  კონფლიქტის დროს და ასეთ შემთხვევაში დახმარებისთვის მიმართონ  თავიანთ უცხოელ კოლეგებს.
გთავაზობთ „პრესის თავისუფლების ევროპული ქარტიის“ სრულ ტექსტს:
„პრესის თავისუფლება სასიცოცხლოდ აუიცილებელია დემოკრატიული საზოგადოებისთვის. ყოველი მთავრობა ვალდებულია მხარი დაუჭიროს, დაიცვას და პატივი სცეს ნებისმიერი   პოლიტიკური, სოციალური თუ  კულტურული  მიმდინარეობის  მასობრივი ინფორმაციის საშუალებას.
ცენზურა საერთოდ უნდა აიკრძალოს. აუცილოებელია ნებისმიერი სახის მედიის ჟურნალისტების დამოუკიდებლობის გარანტირება, დაუშვებელია მათი დევნა, რეპრესია და სახელმწიფოს მხრიდან მათ საქმიანობაში ჩარევა. არ შეიძლება ბეჭდვური  მედიის და  ონლაინ-მედიის ლიცენზირება.
ჟურნალისტების  უფლება - გაავრცელონ ინფორმაცია და მოსაზრებები - არ უნდა დადგეს საფრთხის ქვეშ, არ უნდა შეიზღუდოს და არ უნდა გახდეს  სანქციების საფუძველი.
უნდა არსებობდეს ჟურნალისტის ინფორმაციის წყაროს დაცვის გარანტიები. დაუშვებელია, რომ ინფორმაციის წყაროს დადგენის ან ამ წყაროს კონფიდენციალობის დარღვევის მიზნით   ჩატარდეს ჩხრეკა    რედაქციებსა და ჟურნალისტების საცხოვრებელ ბინებში, დაუშვებელია ამავე მიზნით  ჟურნალისტების თვალთვალი და მათი სატელეფონო საუბრების მოსმენა.
სახელმწიფომ უნდა შექმნას იმის გარანტია, რომ მედიას, საკუთარი ფუნქციის შესრულების დროს, დაიცავს ხელისუფლება  დამოუკიდებელი სასამართლო სისტემა,   საუბარია, ჟურნალისტების და მათი დამხმარე თანამშრომლების  ფიზიკურ დაცვაზე. ამ უფლების ნებისმიერი დარღვევისა  და მის წინააღმდეგ ნებისმიერი მუქარის ფაქტი დეტალურად უნდა  უნდა  გამოიძიონ,  დამნაშავეები კი მართლმსაჯულებამ დასაჯოს.
სახემწიფო თუ სამთავრობო სტრუქტურები არ უნდა დაემუქრონ   მედიის არსებობის ეკონომიკურ საფუძვლებს და  დამოუკიდებლობას. ასევე დაუშვებელია ეკონომიკური სანქციები. კერძო ეკონომიკური სუბიექტები არ უნდა დაემუქრონ მედიის დამოუკიდებლობას და მათ თავი უნდა შეიკავონ ზეწოლისგან, რომელიც წაშლის ზღვარს რეკლამასა და სარედაქციო მასალას შორის. სახელმწიფო ან მისი ქვემდებარე უწყებები არ უნდა ზღუდავდნენ  ჟურნალისტების თუ მედი საშუალებების  თავისუფალ ხელმისაწვდომობას  ინფორმაციაზე.  პირიქით,   სახელმწიფო ყველანაირად უნდა დაეხმაროს  მედიას, რომ მან თავისი მისია შესრულოს და საზოგადოება უზრუნველყოს ინფორმაცით. მედიას და ჟურნალისტებს უნდა გააჩნდეთ ახალი ამბების, მათ შორის, უცხოეთის ახალი ამბების თავისუფლად მიღების,  ასევე ინფორმაციის წყაროებთან თავისუფალი დაშვების უფლება. უცხოელ ჟურნალისტებზე შეუფერხებლად უნდა ხდებოდეს ვიზების გაცემა, მათი აკრედიტირება და სხვა დოკუმენტებით უზრუნველყოფა, რომელიც აუცილებელია ჟურნალისტური მისიის შესასრულებლად.
ყოველი ქვეყნის საზოგადოებას თავისუფლად უნდა მიუწვდებოდეს ხელი ეროვნულ თუ უცხოურ მედია საშუალებებსა თუ ინფორმაციის წყაროზე.

“Charter of the Freedom of Printed Media” Was Enacted in Hamburg and Georgia Is Entitled to Maintain It
Editors of 46 leading media-sources out of 19 states in Europe enacted the European Charter on the Freedom of Printed Media in Hamburg, Germany. The Charter was signed during the forum organized in the Media House in Hamburg.
The final text of the Charter was worked out by influential German outlets “Stern”, “Speigel”, “Focus”, “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, “Frankfurter Rundschau”,” Tageszeitung“, “Bild”, “Die Zeit.”
The Charter is made of 10 paragraphs and it formulates those basic principles that should ensure independence of media sources from governmental structures. More precisely, the Charter is about the rights of media-representatives; they should be protected from being watched, listened; editorial-offices and computers of journalists should not be searched; the Charter also ensures availability to national and international information sources.
According to the participants of the forum, the Charter should be the juridical document and signing this document must be the indispensable condition for the integration in EU.
According to the organizers, the journalists of the European countries have a right to use the mentioned Charter as the guarantee of their inviolability during the controversy with the government or with the separate department of the government and in such case they can apply to the foreign colleagues.
Here is the full text of “The Charter of the Freedom of the Printed Media”.
“The freedom of the printed media is important for the democratic society. Every government is obliged to support, defend and respect any political, social and cultural media sources. Censorship must be banned. It is important to guarantee the freedom of any journalist. It is inadmissible to pursuit them and the government shall not interfere in their professional activities. The printed media and the online media must not be licensed.
The right of the journalists to spread information and opinions should not be in danger, limited and become the reason of the sanctions.
Protection of the source of information shall be guaranteed. It is inadmissible to search the editorial offices and apartments of journalists in order to find out the source of the information. It is inadmissible to watch and listen to journalists for that purpose. The government should guarantee that the media while attending to their duties will be protected by the government and the independent court. It is about physical protection of journalists and their assistants. Every fact of harassment on journalists should be investigated and those responsible for the harassment shall be punished according to the law.
State and non-governmental structures shall not threaten economical basis and independence of media sources. Economical sanctions are illegal as well. Private financial entities shall not threaten the independence of media and should not oppress them that will eradicate the border between the advertisement and editorial material. The government and its sub-institutions shall not restrict the independence of journalists and media-sources to the availability to the information. Just the opposite, the government shall do its utmost to assist the media to implement its mission and provide the society with the information. Media and journalists shall enjoy the right of releasing local and international news and free access to news sources. Foreign journalists shall get visas without delays; they will get accreditations without problems since it is important to implement their journalist mission.