გორში პოლიტიკური დაჭერები გრძელდება
გუშინ ღამის 11-დან 12 საათამდე "ალიანსი საქართველოსთვის" წევრი ზაალ გუდაძე და ამავე ალიანსის აქტიური მხარდამჭერი თამაზ ტლაშაძე დააკავეს. “ალიანსის” გორის ორგანიზაციის ხლმძღვანელი დავით რაზმაძე აცხადებს, რომ ზაალ გუდაძეს, ხელყუმბარები "აღმოუჩინეს", ხოლო თამაზ ტლაშაძეს სუბოტექსის ნატეხზე ედავებიან, თუმცა სუბოტექსის ნატეხი მტკიცებულებად საქმეში ჯერ არ დევს.
პოკურატურა დაკავებულებს აღიარებით ჩვენებას და გირაოს სახით გარკვეულ თანხას სთხოვს. საუბარია 4 და 5 ათას ლარზე, სწორედ ამ თანხის მიღებას ცდილობს სახელმწიფო ბრალდებულთაგან.
დაკავებულები დანაშაულს არ აღიარებენ. ზაალ გუდაძეს ბრალს სისხლის სამართლის კოდექსის 236 მუხლის დარღვევაში სდებენ, ხოლო თამაზ ტლაშაძეს 260 მუხლით წაუყენებენ ბრალს.
"ღამით 11 საათიდან ვეძებდით ჩვენს მეგობრებს, მხოლოდ ორი საათისთვის გახდა ცნობილი, რომ ისინი დაკავებულები იყვნენ. ზაალი ჩვენი პარტიის წევრია და ყოველდღე აქტიურად მონაწილეობს აქციებში, შეხლა-შემოხლაც მოსვლია "კუდის" თანამშომლბთან. დარწმუნებული ვარ რომ სწორედ მისი აქტიურობა გახდა დაკავბის მიზეზი. თამაზ ტლაშაძე პარტიის წევრი არ არის, მაგრამ ჩვენი აქტიური მხადამჭერია და მისი დაკავებაც სწორედ ამან გამოიწვია” - გვითხრა “ალიანსის” გორის ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა დავიტ რაზმაძემ - “ბოლო დროს თამაზი ავადმყოფობდა და სახლიდან იშვიათად გამოდიოდა, ახლაც "ბოჯომის" საყიდლად იყო გამოსული, იქვე იყვნენ ჩასაფრებული სამართალდამცავები და სწორედ მაშინ გადაუგრიხეს ხელები და დააკავეს. ღაც შეეხება ზაალს, ის ქალაქში თვალშისაცემი ფიგურაა, მსგავსი ქმედება მის წინააღმდეგ ხალხის დაშინებას ემსახურება" - აცხადებს დავით რაზმაძე.
თამაზ ტლაშაძეს დაკავების შემდეგ ნაკოლოგიური შემოწმება ჩაუტადა, მას ორგანიზმში ნარკოტიკის შემცველობა არ აღმოაჩნდა.
დაკავებულებს უკვე შეხვდნენ ადვოკატი რევაზ რევაზიშვილი და სახალხო დამცველის წარმომადგენლი შიდა ქართლში ნინო დალაქიშვილი. დალაქიშვილის ინფომაციით, თამაზ ტლაშაძე აღმაშენებლის ქუჩაზე, მამასთან იმყოფებოდა, საიდანაც სახლში ფეხით მიდიოდა, სახლიდან 40 მეტრში, სამართალდამცავებმა გააჩერეს და ორჯერ გაჩხრიკეს, ჩხრეკისას არაფერი აღმოუჩენიათ. სამართალდამცავებმა ტლაშაძე მესამედაც გაჩხრიკეს.
"როგორც თამაზმა მითხრა, მესამედ გაჩხრეკის დროს ჯიბიდან ბრჭყვიალა პატარა ქაღალდი ამოუღეს, არც კი გაუხსნიათ ისე თქვეს ნარკოტიკიაო და ჩასვეს მანქანაში. რაც შეეხება ზაალ გუდაძეს, ის მეგობრის სამძიმრიდან ბრუნდბოდა სახლში, ნინოშვილის ქუჩაზე გზა გადაუჭრეს, მანქანიდან გადმოხტა გაბრაზებული და სამართალდამცველებთან შეხლა-შემოხლისას მოხვდა სავარაუდოდ ბლაგვი საგანი. თვითონ ვერ იხსენებს ზუსტად რა საგანი იყო ეს, თუმცა მხრის არეში სისხლჩაქცევები აღენიშნება"_ ამბობს სახალხო დამცელის წარმომადგენლი ნინო დალაქიშვილი.
ზაალ გუდაძის წინაამდეგ კამპანია დიდი ხნის წინ დაიწყო. მისი თანაპარტიელების განცხადბით, ჯერ ზაალის ძმის, კოტე გუდაძის წინააღმდეგ იგეგმებოდა პროვოკაცია. კონსტიტუციური უსაფრთოების დეპარტამენტის ყოფილმა თანამშრომელმა, ტაქსის ერთ-ერთ მძღოლს თანხა შესთავაზა იმისთვის, რომ ის მანქანაში ჩაესვა, "დანარჩენის მოფიქრება" კი "კუდის" ყოფილმა თანამშომელმა საკუთარ თავზე აიღო. მაშინ ტაქისის მძღოლმა, მსგავსი ქმდება არ იკადრა და კოტე გუდაძე დაკავებას გადაურჩა.
ძმები ქალაქაში ოპოზიციური მუხტით გამოირჩევიან. მაშინ როდესაც გორის ერთ-ერთ საბავშვო ბაღში, შიდა ქართლის მაშინდელ გუბერნატორს, მიხილ ქარელს დითირამბები მიუძღვნეს, კოტე გუდაძემ შვილი ბაღიდან დემონსტრაციულად გამოიყვანა და კატეგორიულად გაილაშქრა ლენინური გადმონაშთების წინააღმდეგ.
16 ივნისს გორში თანაპარტიელთა თანადგომის მიზნით რესპუბლიკელი თინა ხიდაშელიც იმყოფებოდა. დაკავებულების სასამართლო პროცესი ჯერ არ დანიშნულა.

Detentions on Political Grounds Continue in Gori
Last night, from 11:00 pm to 12:00 pm Zaal Gudadze from Alliance for Georgia and active supporter of this party Tamaz Tlashadze were detained. Davit Razmadze, head of the Gori office of the political party states that shells were discovered on Zaal Gudavadze; and Subotex was found on Tamaz Tlashadze. However, the case-materials do not provide the drug as evidence. The prosecutor’s office demands the detainees to testify their guiltiness and 4 or 5 thousand GEL as bail from them. The state tries to get that amount of money from the detainees.
Gudadze and Tlashadze do not plead guilty. Gudadze is charged under Article 236 of the Criminal Code of Georgia and Tamaz Tlashadze is charged under Article 260 of the Criminal Code.
“We were looking for our friends after 11:00 pm and only at 2:00 am we learned they were detained. Zaali is member of our party and participates in the rallies every day. He had some disagreement with the officers from the Constitutional Security Department. I am sure his activities were the cause for his detention. Tamaz Tlashadze is not a member of our party but he actively supports us; so he was arrested for his favor to our party,” said Davit Razmadze. “Lately, Tamaz has been ill and he rarely left home. Yesterday he went out to buy some mineral water when law enforcers arrested him by twisting his hands. As for Zaal he is a famous person in Gori and his detention aims to threaten citizens of our city,” said Davit Razmadze.
Tamaz Tlashadze was tested on drug-addiction after detention and there was no trace of narcotics in his blood.
Lawyer Revaz Revazishvili and Nino Dalakishvili, representative of the Public Defender’s Office have already met the detainees. Dalakishvili reported that Tamaz Tlashadze was in Aghmashenebeli Street together with his father; they were going home. 40 meters away from their house the law enforcers stopped them, searched Tamaz Tlashadze twice but could not find anything. Later he was searched for the third time as well.
“As Tamaz told me the policemen took out some paper from his pocket during the third search. They did not open it but declared it was narcotics and pushed him into the car. Zaal Gudadze was going home from the funeral of his friend. In Ninoshvili Street a car blocked his road; he jumped out of the car and quarreled with the policemen. During the quarrel he was hit with something blunt. He cannot recall what had happened in fact however he has some bruises on his shoulder,” said Nino Dalakishvili.
The campaign against Zaal Gudadze started long before. His colleagues from the political party stated that initially provocations were planned against his brother Kote Gudadze. Former officer of the CSD offered a taxi-driver to make Kote Gudadze sit in his car and the former officer was responsible for the rest of the plot. Fortunately, the taxi-driver refused to assist him and Kote Gudavadze survived the detention.
The brothers Gudavadzes are famous for their opposition activities in Gori. When eulogy rhymes were read in favor of Mikheil Kareli, former Shida Kartli region governor, in a kindergarten in Gori Kote Gudadze removed his son from the kindergarten in protest.
On June 16 Tina Khidasheli from Republic Party arrived in Gori to support her colleagues from the party. The trial on detainees has not been appointed yet.