მინისტრი დახმარების თხოვნით შესულ დევნილს ემუქრებოდა - კედელზე ტვინს მიგანთხმევინებო
დევნილებს თითქმის ყველგან უჭირთ და მათ მუდმივად „ეხმარებიან“, თუმცა ეს დახმარება რომ არაეფექტურია იქიდანაც ჩანს, რომ მათ მუდმივად და ყველგან უჭირთ. არაეფექტურთან ერთად ეს დახმარება ხშირად ბუტაფორიულია და დევნილებისავე მტკიცებით ტელე-პიარის ნაწილია. თქმა არ უნდა იმასაც, რომ ასეთი შემთხვევები მათთვის განსაკუთრებით შეურაცხმყოფელია. ადამიანის უფლებათა ცენტრს წინა კვირას რამოდენიმე დევნილი ეწვია. მათ გვთხოვეს დავინტერესებულიყავით მათი ყოფით და ჩვენც ამიერკავკასიის ყოფილი სამხედრო შტაბის („ზაკო“) შენობაში ჩასახლებულ დევნილებს ვეწვიეთ.
პური, მაკარონი და ლობიო, 600 გრ. შაქარი და 150გრ. მარილი ერთ სულზე - ეს დევნილების საკვები რაციონია, რითაც მათ თვიდან თვემდე უწევთ თავის გატანა.
შეკითხვაზე, თუ რამდენად ყოფნით მათ  მიღებული დახმარება შავებში ჩაცმულ ქალბატონს, „ზაკოს“ შენობის წინ რომ ზის ეღიმება და ხმამაღლა ფიქრობს: „600 გრამი შაქარი თვეში... ანუ დღეში 50 გრამიც არ უნდა დავხარჯოთ, არ გვყოფნის, მაგრამ მეტს არ გვაძლევენ“.
საკვების ნაკლებობასთან ერთად, დევნილებს სხვა პრობლემებიც მრავლად აქვთ. ისინი ხელისუფლებისგან იმ დაპირებული დახმარებების მიღებას ელიან, რასაც ხელისუფლების წარმომადგენლები თითქმის ყოველ დღიურად პირდებიან დევნილებს ტელევიზიის საშუალებით. ეკრანის მიღმა რეალობა საბჭოთა კავშირის დროის ტელევიზორივით შავთეთრია და არა ფერადი.
ამიერკავკასიის ყოფილი შტაბის შენობაში მცხოვრებმა დევნილებმა ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს განცხადებით მიმართეს. ისინი საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესებას მოითხოვენ. კერძოდ, შენობაში სველი წერტილების მოწესრიგებას, საწოლებს, თეთრეულითა და ჰიგიენური საშუალებებით (საპონი, სარეცხის საშუალება და ა.შ.) მომარაგებას. შეტანილ განცხადებაზე პასუხს დევნილები უკვე თვეზე მეტია ამაოდ ელიან.
„დაგვიბარებენ ორშაბათს, ორშაბათს მისულებს დაგვიბარებენ კვირის ბოლოს და შემდეგ ისევ ორშაბათს. ჩვენ არ ვითხოვთ იმას, რაც არ გვეკუთვნის, აქ მცხოვრები ხალხისთვის საწოლები რომ გამოიყო, ამის შესახებ სამინისტროდან პირადად ელენა რუხაიამ (კოლექტიური ცენტრის ადმინისტრატორი) გვაცნობა. 4 თვის წინ შენობასთან საწოლებით დატვირთული მანქანა მართლაც გაჩერდა. ის ყველამ დავინახეთ, მძღოლმა საბარგულის კარიც კი გამოაღო, მაგრამ სულ მალე მანქანის კარი ისევ დაკეტეს და წავიდნენ. საწოლებიც თან წაიღეს. მას შემდეგ, შეუწყვეტლად ვითხოვთ საწოლებს, მაგრამ პასუხის ღირსიც არ გაგვხადეს“ - მოგვითხრობს დევნილი მერაბ კასრაძე. მისი შვილები მამის მიერ გაკეთებულ საწოლზე თავსდებიან. საწოლი ბატონ მერაბმა წაქცეული კარადისა და ძველი კარისგან გააკეთა და ის საკმაოდ მოუხერხებელია.
მას შემდეგ რაც ოთახი დამათვალიერებინა, სველი წერტილების სანახავად დიდ, ბნელ, ჭერჩამონგრეულ დერეფანში წამიყვანა. როგორც ჩანს, ისევე როგორც გარეთ, შენობაშიც ხშირად წვიმს. დერეფნის ერთ ნაწილში ტუალეტები გაუქმებულია, შიგ შესვლა შეუძლებელილა - დამტვრეულ უნიტაზებსა და ჩამოშლილ ნიჟარებს, საშინელი სუნი ასდიდის. ალბათ კარგიც არის, რომ შენობის ამ ნაწილში სინათლე არა აქვთ.
დერეფნის ბოლოში, ის სველი წერტილებიც დავათვალიერე, რომლებიც ფუნქციონირებს, უფრო სწორად, რომლითაც დევნილები სარგებლობენ.
სისუფთავის მხრივ აქ შედარებით უკეთესი სიტუაციაა, თუმცა კედლებსა და ჭერიდან ჩამოყრილი ბათქაშები, იმაზე მეტყველებს, რომ წვიმა შენობის ამ ნაწილშიც განუწყვეტლად აღწევს. სააბაზანოსთვის განკუთვნილ ოთახებში დამონტაჟებულია ონკანები, როგორც „ზაკოს“ ბინადრები ამბობენ, ეს 4 თვის წინ გაუკეთეს და შეპირდნენ, რომ ატმორსაც დაუმონტაჟებდნენ.
„გამაცხელებლები მართლაც მოიტანეს და ჩვენთან, სარდაფში რამდენიმე დღე დააწყვეს. შემდეგ მოვიდნენ და ისევ უკან წაიღეს. ასე დავრჩით თბილი წყლის გარეშე“ - ამბობს მერაბ კასრაძე.
„ზაკოს“ შენობაში მცხოვრები დევნილების ვარაუდით, შენობა გაყიდულია და ხელისუფლება სპეციალურად ამყოფებს მათ აუტანელ პირობებში, რათა შენობა დატოვონ. „მათ უნდათ ისეთი პირობები შეგვიქმნან, რომ ნებისმიერ შეთავაზებაზე დავთანხმდეთ. ამაზე უარესი რა უნდა იყოს, როცა წვიმაა გვაწვიმს, ნორმალური საპირფარეშო არა გვაქვს, როგორ საწოლებზე ვაძიენბთ ბავშვებს ესეც ნახეთ... დავთანხმდით კიდეც ხელისუფლებას რომ შენობას დავცლით, თვითონ შემოგვთავაზეს თითო ოჯახზე 10 000 დოლარი,“ - გვითხრა ნოდარ ჯოხაძემ - „თავიდან 15 ათას დოლარს ვითხოვდით, შეუძლებელია ათი ათას დოლარად ბინის ყიდვა და ოჯახისთვის აუცილებელი ინვენტარის შეძენა. ჩვენ ეს კარგად ვიცით, მაგრამ სხვა გზა არ გვქონდა და შემოთავასებულ თანხას დავთანხმდით. ახლა ამბობენ, რომ არც ამ თანხის გადახდა არ შეუძლიათ”.
თანხების საკითხის გასარკვევად ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროში მისულ დევნილებს, მინისტრი კეთილგანწყობილად არ შეხვედრია. დევნილ თამაზ გუჯეჯიანის თქმით, ის ძველი ბიჭივით ლაპარაკობდა და დევნილთაგან ერთ-ერთ მამაკაცს კიდეც დაემუქრა, ენა გააჩუმე, თორემ კედელზე ტვინს მიგანთხევინებო.
„ზაკოს“ შენობაში 300-მდე დევნილი ცხოვრობს. მათ იანვრის თვემდე უფრო მეტი ყურადღება ექცეოდათ, დახმარებასაც უფრო ხშირად იღებდნენ, უფასო სამედიცინო დახმარებაც უტარდებოდათ და მედიკამენტებიც მოჰქონდათ მათთან.
„გაზაფხულმა ჩვენი დახმარებაც თოვლივით დაადნო“ - ირონიანარევი ღიმილით ხუმრობენ ბინადრები.
აღნიშნული ინფორმაციის გადასამოწმებლად დევნილთა და განსახლების სამინისტროს მივმართეთ, გვინდოდა გაგვერკვია რას ფიქრობდნენ სამინისტროს თანამშრომლები დევნილების მიერ დასმულ საკითხებზე. თუმცა „ზაკოს“ შენობაში მიტანილ და მერე უკან წამოღებულ საწოლებსა თუ წყლის გამაცხელებლებზე სამინისტროს წარმომადგენლებმა ჩვენთან საუბარი არ ისურვეს და ამ საკითხების კომენტირებისგან თავი შეიკავეს.

The Minister Threatened IDPs with Physical Assault in His Office
IDPs have problems almost everywhere and they are constantly “assisted” however this assistance is ineffective because they permanently have problems everywhere. Very often the assistance is not only ineffective but also imaginary and IDPs claim that it is part of PR campaign largely shown on TV. It is not doubtful that internally displaced people feel very insulted by similar treatment. Several IDPs visited the Human Right Center last week. They complained about their living conditions and consequently, we visited the IDPs residing in the former building of Military Headquarters of the South Caucasus.
Bread, macaroni, beans, 600 grams of sugar and 150 grams of salt is the monthly ration of each IDP. We asked the woman in black whether the food was enough for her and she smiled in reply: “600 gram sugar a month means that I should not use more than 50 grams sugar a day. It is not enough but they do not give us more.”
Apart food the IDPs complain about other problems. They are waiting for allowance the government has promised to them and governmental officials speak about it every day on TV. The reality outside the TV-set is black-and-white like a soviet TV-set.
IDPs sheltering at the former building of the military HQ submitted the appeal to the Ministry of Refugees and Accommodation. They requested improved living conditions. More precisely, they requested to repair sewerage-system in the building; to provide them with beds, linen and hygiene items (soup, washing powder, etc). The IDPs are waiting for the reply on their latter for more than one month.
“They tell us to come on Monday but on Monday they tell us to come at the end of the week and then on Monday again. We request what was apportioned for us; beds were to be distributed among the IDPs residing in this building; Elena Rukhaia (administrator of collective center) informed us about it. The car loaded with beds really stopped in front of the building 4 months ago and we saw that the driver opened the door to the truck but soon the door was closed and the car drove away with our beds. Since then, we are requesting the beds but nobody replies to us,” said IDP Merab Kasradze. His children sleep on the bed he has made for them. Merab Kasradze made the bed out of broken wardrobe and old door and it is very inconvenient.
After we saw his room, Merab Kasradze led us to the bathroom through dark, half-destroyed corridor. Evidently, it is raining as hard in the building as outside. There are toilets in one part of the corridor and it is impossible to enter there because of broken toilet-pots and sinks. There is terrible smell there. Maybe it is better that there is no light in this part of the building.
At the end of the corridor we saw bathrooms which are used by the IDPs.
The bathrooms are a bit cleaner than toilets but damaged walls show that rain also leaks into this part of the building. The taps are installed in the bathrooms. The IDPs said that the taps were installed 4 months ago and the officials promised them to install water-heating systems too.
“They really brought water-heating equipments and placed them in the basement for some days. Then they came and took them away. Now we are without hot water,” said Merab Kasradze.
IDPs living in the building of the former military HQ suppose that the building is sold out and the government make them live in such unbearable conditions on purpose in order to compel them to leave the place. “They want to make us accept their offers because of such conditions. What can be worse than this; the rain is leaking in our rooms; we do not have proper toilet; you also saw where our children sleep… So, we agreed the government to leave this building and they offered 10 000 USD to pay to each family,” said Nodar Jokhadze. “Initially, we requested 15 000 USD because it is impossible to buy a flat and household itmes for 10 000 USD. We know it but we have no other choice and accepted the offered sum. Now, they say the state cannot pay the promised 10 000 USD either.”
The Minister of Refugees and Accommodation did not welcome the IDPs who arrived at the Ministry to find out the situation. IDP Tamaz Gujejiani said that the Minister was talking with them in a manner of criminal and threatened one of IDPs with physical assault unless he stopped complaining.
About 300 IDPs live in the former building of Military HQ. More attention was paid to them before January 2009 and IDPs received more allowances, were provided with medical assistance and received medicines.
“In Spring our allowances melted together with snow,” said IDPs ironically.
The Human Rights Center applied to the Minister of Refugees and Accommodation to check the information. We wanted to find out what the officials at the Ministry thought about the problems of IDPs; however, the officials did not wish to speak about the beds and water-heating system.