ვიცე-გუბერნატორის კლანი კახეთში
„სკანდალების მოყვარული“ ვიცე-გუბერნატორი აცხადებს „ისეთმა ფურმა დამწიხლოს ჩემზე მეტს რომ იწველიდესო“
კახეთის რეგიონში საჯარო სამსახურებში თანამდებობებზე ძირითადად მხოლოდ ვიცე-გუბერნატორის გიორგი სიბაშვილის ნათესავები, ახლობლები, მეგობრები ან მისი ნდობით აღჭურვილი პირები ინიშნებიან. ბოლო რამდენიმე კვირის განმავლობაში გუბერნატორის პირველი მოადგილის მიერ გატარებული საკადრო პოლიტიკა რეგიონის საჯარო სკოლებზე, სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს რაიონულ განყოფილებებზე და კერძო კომპანიებზეც კი გავრცელდა. ქვემოთ მოცემულ კონკრეტულ ფაქტებზე კომენტარისას, ვიცე-გუბერნატორმა განაცხადა, რომ „ბრძოლისთვის მზად არის“, თუმცა ჩვენ მხოლოდ პროფესიულ მოვალეობას ვასრულებთ.
გიორგი სიბაშვილი კახეთის გუბერნატორის პირველ მოადგილედ 2008 წლის სექტემბრიდან მუშაობს. მანამდე ის თბილისში მუდმივმოქმედ არბიტრაჟს „ბარისტერს“ ხელმძღვანელობდა. 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებისთვის, სიბაშვილი, „ნაციონალური მოძრაობიდან“ გურჯაანის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის - გიორგი ღვინიაშვილის საარჩევნო შტაბს კურირებდა. 1998-2002 წლებში სიბაშვილი გურჯაანის რაიონის გამგებელი იყო. ამ თანამდებობიდან საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობის გამო გადადგა, მაგრამ საარჩევნო კომისიის მონაცემებით, მასზე მეტი ხმები მისმა კონკურენტმა ნიკოლოზ კვეზერელმა დააგროვა.
გიორგი სიბაშვილს გურჯაანში ბევრი ნაცნობი და მეგობარი ჰყავს. წარმოშობით ის გურჯაანის რაიონის სოფელ ვეჯინიდანაა. მისი ნათესავებიც კახეთში ცხოვრობენ და მუშაობენ.
სიბაშვილმა სამსახურებში თავისი კადრების მოყვანა ჯერ კიდევ 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებამდე დაიწყო, როცა დეპუტატობის კანდიდატის და „ნაციონალური მოძრაობის“ გურჯაანის საარჩევნო შტაბის უფროსად დაინიშნა. მისი უშუალო მოთხოვნით თანამდებობიდან გათავისუფლების თაობაზე განცხადება დააწერინეს ქალაქ გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსს დალი მინდიაშვილს. რესურს-ცენტრის უფროსად სიბაშვილის მეგობარი, გურჯაანის მე-4 საჯარო სკოლის მასწავლებელი ლალი გაბიტაშვილი დაინიშნა. საპარლამენტო არჩევნების დამთავრების შემდეგ გურჯაანის პოლიციის უფროსის მოადგილედ დაინიშნა გიორგი სიბაშვილის ძმა – გოჩა სიბაშვილი. 2000-2003 წლებში გოჩა სიბაშვილი საგზაო პოლიციის ინსპექტორად მუშაობდა გურჯაანის რაიონში. 2009 წლის იანვარში შს გურჯაანის სამმართველოში დასაქმდა გიორგი სიბაშვილის ძმისშვილი - გიორგი სიბაშვილიც.
2009 წლის 27 იანვარს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებლის პირველი მოადგილის თანამდებობაზე დაინიშნა სიბაშვილისავე მეგობარი დავით ქათამაშვილი. 2001-2004 წლებში ქათამაშვილი კონტროლის პალატის კახეთის სამმართველოს ინსპექტორად და თელავის საოლქო საგადასახადო ინსპექციის გადამხდელთა კონტროლის განყოფილების უფროსად მუშაობდა. როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, ქათამაშვილმა სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადება მას შემდეგ დაწერა, რაც რეგიონის პროკურატურამ მის წინააღმდეგ მოკვლევა დაიწყო. სიბაშვილი არ მალავს და არაერთხელ განუცხადებია, რომ ქათამაშვილი მისი კადრია.
სიბაშვილი აქტიურად ერევა ისეთი სამსახურების საკადრო საკითხებშიც, რომელიც კახეთის სამხარეო ადამინისტრაციას არანაირად არ ექვემდებარება. 2009 წლის მაისში, მისი მოთხოვნით, სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს გურჯაანის განყოფილების უფროსის თანამდებობიდან გაათავისუფლეს ხათუნა პაპუნაშვილი. განყოფილების უფროსის ადგილი იმ დროისთვის გურჯაანში გამომავალი გაზეთ „პროგრესის“ გამომცემელმა ლეილა მურაკაშვილმა დაიკავა, რომელიც გუბერნატორის პირველი მოადგილის ახლო მეგობარია.
ამავე სააგენტოში იურისტად დაინიშნა გიორგი სიბაშვილის მეგობარი და თანაკლასელი ზაზა გაბიტაშვილი, რომელიც მაშინ როცა სიბაშვილი გურჯაანის რაიონის გამგებელი იყო, გამგეობაში მუშაობდა.
ვიცე-გუბერნატორის ძმის მეგობარმა - ქეთევან ბერიაშვილმა დაიკავა გურჯაანის რაიონის სოფელ ვაზისუბნის საჯარო სკოლის დირექტორის ადგილი. სკოლის ყოფილი დირექტორი ნონა აჩუაშვილი ამბობს, რომ ის ამ თანამდებობიდან სწორედ გიორგი სიბაშვილის და კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციის მოთხოვნით გაათავისუფლეს.
სოფელ გურჯაანის საჯარო სკოლის დირექტორადაც სიბაშვილის მეგობრის დავით პაპუაშვილის მეუღლე - რუსუდან მამულაშვილი დაინიშნა. ამ სკოლის ყოფილი დირექტორი მარინე უტიაშვილიც ამბობს, რომ სკოლის სამეურვეო საბჭომ, რომელსაც თავად რუსუდან მამულაშვილი ხელმძღვანელობდა, მას შრომითი ხელშეკრულება გუბერნატორის პირველი მოადგილის მითითებით შეუწყვიტა. უნდა აღინიშნოს, რომ სკოლის დირექტორის ვაკანტურ ადგილზე დასაქმებას 16 ადამიანი ითხოვდა, რომელთაგან რუსუდან მამულაშვილზე ბევრად მაღალი კვალიფიკაციით სხვები გამოირჩეოდნენ.
რამდენიმე დღის წინ, კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციაში ზედამხედველობის სამსახურის სპეციალისტის თანამდებობაზე ყოველგვარი კონკურსის გარეშე დაინიშნა სიბაშვილის ახლობლის და ბიზნესპარტნიორის ნარგიზ მინდიაშვილის ძმისშვილი შალვა მინდიაშვილი. არადა, ცოტა ხნის წინ, კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციის თანამშრომლებს ატესტაცია ჩაუტარდათ. გუბერნატორმა ის ადამიანები, რომლებმაც გამსვლელი მინიმალური ქულები ვერ დააგროვეს და მათ შორის სამხარეო ადმინისტრაციის იურისტი ზიტა იმანოვა, რომელმაც გამსვლელი ქულები დააგროვა, სამსახურიდან გაათავისუფლა. „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, ვაკანტური ადგილების შევსება კონკურსის წესით უნდა მომხდარიყო. კონკურსი არ ჩატარდა, მაგრამ გუბერნატორის ადმინისტრაციის აპარატში ვაკანტური ადგილები აღარ არის.
კახეთის ვიცე-გუბერნატორის ახლობელი არჩილ ხანდამაშვილი დაინიშნა „სახალხო ბანკის“ გურჯაანის ფილიალის მმართველადაც.
ეს თანამდებობებზე სიბაშვილის ახლობლების, ნათესავებისა და მეგობრების დანიშვნის არასრული ჩამონათვალია.
ამ ფაქტებზე სიბაშვილის კომენტარი ასეთია:
„გურჯაანის რაიონის გამგეობაში 1993-2002 წლებში ვმუშაობდი სხვადასხვა თანამდებობაზე. 9 წელი საკმარისი დროა იმისათვის, რომ სრულფასოვნად იცნობდე რაიონს, მის მრავალათასიან მოსახლეობას და მინიმუმ ყოველ მეათესთან მაინც შეძლო მეგობრული თუ არა ახლობლური ურთიერთობის დამყარება.
2008 წლის 21 მაისს არჩევნებში საარჩევნო შტაბს კი არ ვკურირებდი, არამედ ვხელმძღვანელობდი, ვიყავი საარჩევნო შტაბის თავმჯდომარე და საარჩევნო კამპანიის ხელმძღვანელი.
ჩემი ძმა – გოჩა სიბაშვილი არასოდეს არ ყოფილა პოლიციის უფროსის მოადგილე. იგი 2008 წლის 09 თებერვალს დაინიშნა გურჯაანის რაიონული სამმართველოს უბნის ინსპექტორთა განყოფილების გამგედ. საარჩევნო კამპანიის დაწყებამდე და არა არჩევნების დამთავრებისთანავე.
ჩემმა ძმისშვილმა წარმატებით გაიარა სათანადო კონკურსი, ასევე პოლიციის აკადემიაში შესაბამისი სასწავლო კურსი და დანიშნულია გამოსაცდელი ვადით ერთ-ერთ რიგით თანამშრომლად, თუმცა არა გურჯაანის პოლიციის სამმართველოში.
გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსის და გურჯაანის გამგებლის მოადგილის თანამდებობაზე დანიშნულ პიროვნებებთან დაკავშირებით არაერთხელ გავაკეთე კომენტარი.
სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს გურჯაანის განყოფილების უფროსის არც განთავისუფლებაში მიმიღია მონაწილეობა და არც დანიშვნაში. სამართლიანობისათვის უნდა ითქვას, რომ ყოფილი უფროსი ხათუნა პაპუნაშვილი მართლაც ჩემი ახლობელია, თუმცა ურიგო არ იქნებოდა გადავხედოთ კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ მის შესახებ გამოქვეყნებულ სტატიებს, რაც საგრძნობლად შემცირდა ახალი უფროსის დანიშვნის შემდეგ. ეს უკანასკნელი პროფესიით ჟურნალისტია და გავრცელებული ინფორმაციით, ზემოთხსენებული სტატიები ამ მიზანს ემსახურებოდა.
ვადასტურებ, რომ ზაზა გაბიტაშვილი ჩემი ბავშვობის მეგობარია, იგი საკმაოდ კარგი იურისტია და მან სუბსიდიების სააგენტოში ახლად შემოღებულ იურისტის ვაკანტურ თანამდებობაზე სხვებისგან განსხვავებით წარმატებით გაიარა კონკურსი. /სხვათაშორის იმ კონკურსზე ჩემი უახლოესი ნათესავიც იღებდა მონაწილეობას, რომელმაც ვერ დააკმაყოფილა საკონკურსო მოთხოვნები/.
ვაზისუბნის და გურჯაანის სკოლის დირექტორები სამინისტროს გენერალური ინსპექციის დასკვნის საფუძველზე განთავისუფლდნენ. ახალი კადრებიც მრავალრიცხოვანი კონკურსანტების სიიდან სამინისტრომ შეარჩია. სამართლიანობისათვის ისიც უნდა ითქვას, რომ კახეთის საინფორმაციო ცენტრი და „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ბიურო უკანასკნელი ერთი წლის მანძილზე სისტემატურად აქვეყნებდა სოფელ გურჯაანის სკოლის დირექტორის მიმართ დარღვევების თაობაზე სტატიებს.
გუბერნატორის პირველ მოადგილედ დანიშვნამდე მართლაც ვხელმძღვანელობდი შპს „ბარისტერს“ - თუმცა ასეთი ბიზნეს პარტნიორი არ მყოლია.
გუბერნატორის ადმინისტრაციაში ყველა ახალი დანიშნული პირი მოვალეობის შემრულებელია და ისევე გაივლიან კონკურსს, როგორც ყველა მსურველი“.
სიბაშვილმა მოითხოვა, მისი კომენტარი სრულად და შეუცვლელად დაგვებეჭდა. მიუხედავად იმისა, რომ კანონმდებლობით ასეთი ვალდებულება არ გვაკისრია, ვიცე-გუბერნატორის მოთხოვნა მაინც შევასრულეთ.
მისივე თქმით, იგი არ გამოვრიცხავს რომ გამოიყენოს მისი, როგორც პიროვნების უფლება „და არა მარტო ამ კითხვებზე, ასევე სხვა კიდევ ბევრ პასუხგაუცემელ კითხვაზე ვრცლად ისაუბროს და არა მარტო ადგილობრივ მედია საშუალებებში“.
„დიახ, მე მაქვს პრეტენზია და ვაღიარებ, რომ ზედმიწევნით სრულყოფილად ვფლობ ინფორმაციას (რა თქმა უნდა არა მხოლოდ ინფორმაციის დონეზე) ვინ რით სუნთქავს რაიონში, ვინ ვის და რა ამოძრავებს. ასევე მე მაქვს პრეტენზია ჩავთვალო ჩემი თავი იმ ადამიანების რიგებში ვისაც აქვს პრეტენზია სუფთა აწმყოსა და სუფთა წარსულზე. ამიტომ, „ისეთმა ფურმა დამწიხლოს ჩემზე მეტს რომ იწველიდეს“ - ეს უკანასკნელი შენ ყველაზე ნაკლებად გეხება, რამეთუ ამ სტატიასთან დაკავშირებით შენ მხოლოდ გამხმოვანებლის შთაბეჭდილებას ტოვებ, და არა მარტო შთაბეჭდილებას.
მე იმაზე მეტი ვიცი ზოგიერთებს რომ ჰგონიათ...
შედეგისათვის ბრძოლა კანონიერი მეთოდებით და თანაც პირდაპირ (განსხვავებით ზურგს უკან მიპარვისა და სხვისი ხელით ნარის გლეჯვისა) სახალისოა, საინტერესო და ყოველშემთხვევაში მე ჟინს მმატებს და უფრო ბრძოლისუნარიანს  მხდის.
ვნახოთ რა შედეგს მივიღებთ, მეც ხომ მიყვარს სკანდალები~, - ასე ასრულებს კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილე თავის წერილს, რომელიც მან ელექტრონული ფოსტით გამოგვიგზავნა.
განმარტებისათვის აღვნიშნავთ, რომ შს გურჯაანის სამმართველოს ფაქტობრივი მმართველი სწორედ ვიცე-გუბერნატორის ძმაა. მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელები პოლიციის სამმართველოს ხშირად სტუმრობენ და ძირითადად საკადრო საკითხებზე გადაწყვეტილებებს გოჩა სიბაშვილთან ათანხმებენ. რაც შეეხება გიორგი სიბაშვილის განცხადებას, რომ ნარგიზ მინდიაშვილი მისი ბიზნესპარტნიორი არ არის, შპს „ბარისტერის“ თანამშრომელი იყო ნარგიზ მინდიაშვილის მეუღლე. უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ შპს „ბარისტერს“ ფაქტობრივად დღემდე სიბაშვილი მართავს, რაც კანონდარღვევაა.

Clan of Deputy Regional Governor in Kakheti
In Kakheti region only relatives, family members, friends or close people of Giorgi Sibashvili, deputy regional governor are employed at public agencies. Lately, the HR policy of the deputy governor has influenced the public schools, the district offices of the Agency of Social Subsidies and private companies too. When commenting on the below-mentioned facts, the vice-governor said he is ready to fight; however, we are doing our professional job.
Giorgi Sibashvili occupied the position of deputy regional governor in September 2008. Before that he was head of permanent arbitrage “Barrister” in Tbilisi. During the pre-election campaign for the parliamentary elections on May 21, 2008 Sibashvili was running the election HQ of the single mandate candidate Giorgi Ghviniashvili from the National Movement in Gurjaani district. In 1998-2002 he was Gurjaani district governor. He resigned in order to take part in the parliamentary elections but his rival Nikoloz Kvezereli gained more votes and entered the parliament.
Giorgi Sibashvili has many friends and acquaintances in Gurjaani. He is originally from the village of Vejini in Gurjaani district. His relatives live and work in Kakheti.
Sibashvili started to employee his people in public agencies after the parliamentary elections on May 21, 2008 when he was appointed as the head of the Election HQ of Ghviniashvili. Dali Mindiashvili, head of Educational Resource Center in Gurjaani district, was made to resign according to the orders of Sibashvili. Instead, his friend, Lali Gabitashvili, a teacher from Gurjaani Public School N 4, occupied the position in the Resource Center. After the parliamentary elections finished, brother of Giorgi Sibashvili – Gocha Sibashvili – became the deputy head of Gurjaani district police department. In 2002-2003 Gocha Sibashvili was patrol inspector in Gurjaani district. In January of 2009 the nephew of Giorgi Sibashvili – Giorgi Sibashvili was also employed at the Gurjaani police department.
On January 27 2009 Davit Katamashvili, friend of vice-governor was appointed as Gurjaani district deputy governor. In 2001-2004 Katamashvili was inspector of the Kakheti office of Chamber of Control and head of Tax-Payers of the Telavi Regional Tax Inspection. As it was reported, Katamashvili wrote resignation letter after the regional prosecutor’s office started investigation against him. Sibashvili does not hide that Katamashvili is his protégé.
Sibashvili actively interferes in HR issues in public agencies though it does not go into the competence of the Kakheti regional administration. In May of 2009 Khatuna Papunashvili was fired from the position of the head of Gurjaani office of the Agency for Social Subsidies. Close friend of Sibashvili Leila Murakashvili, publisher of the regional newspaper “Progress”, occupied her place.
Giorgi Sibashvili’s friend and classmate Zaza Gabitashvili was employed as a lawyer in the agency; when Sibashvili became the Gurjaani district governor, Gabitashvili was working in the district administration.
Ketevan Beriashvili, friend of vice-regional governor’s brother, is director of the public school in Vazisubani village. Former director of the school Nona Achuashvili said that she was fired because of request of Giorgi Sibashvili and Kakheti regional administration.
Rusudan Mamulashvili, wife of Sibashvili’s friend Davit Papuashvili, is director of public school in the village of Gurjaani. Former director of the school Marine Utiashvili said that Rusudan Mamulashvili was the head of the Board of Trustees at the school and employment contract with Utiashvili was ceased according to the order of deputy regional governor. It must be mentioned that 16 people applied for the position of the school director and most of them had better qualifications than Mamulashvili.
Several days ago, Shalva Mindishvili, nephew of Nargiz Mindiashvili, who is business partner of Sibashvili, was employed as a specialist of the Supervision Department at the Kakheti regional administration. However, short time ago, the employees of the regional administration were trained. The governor dismissed those people who could not gain enough points and among them Zita Imanova, lawyer of the regional administration who gained enough points. In accordance to the Law of Georgia on Public Service competition was to be held for vacant places. The competition was not held but there are no vacant places at the administration.
Archil Khandamashvili, a relative of Kakheti vice-regional governor, is manager of Gurjaani district office of People’s Bank.
It was the short list of the relatives, acquaintances and friends of Sibashvili who work at public agencies in Kakheti.
Sibashvili’s comments on the fact are the following:
“I worked in Gurjaani district administration in 1993-2002 on various positions. 9 years are enough time to study the district thoroughly. That means, it was not difficult to make friends with many people.
For the parliamentary elections on May 21, 2008 I was not running the election HQ but leading it. I was the chairperson of the HQ and head of election campaign.
My brother - Gocha Sibashvili has never been the deputy head of Police Department. On February 9 2008 he occupied the position of the head of district inspectors in Gurjaani police department. And it happened before the election campaign and not after it.
My nephew successfully passed the competition, as well as the training course at the Police Academy and now he works as an ordinary policeman but not in Gurjaani police department.
I have commented several times about the head of Gurjaani district educational resource center and Gurjaani district deputy governor.
I have nothing to do with either firing the former head of resource center or employing a new one in it. To tell the truth, former head Khatuna Papunashvili is my relative but it would be nicer if we review the articles about her published by the Kakheti News Center that has been reduced since she resigned. The new head of the Resource Center is a journalist and according to the information the abovementioned articles aimed at….
I confirm that Zaza Gabitashvili is my old friend. He is a very good lawyer and he took the competition most successfully for the vacant position of a lawyer in the Agency for Subsidies. (By the way, my closest relative also took part in the competition but he could not comply with the demands of the competition).
The directors of the public schools in Vazisubani and Gurjaani were fired based on the conclusion of the General Inspection of the Ministry of Education. The new people were selected by the Ministry. By the way, Kakheti News Center and Kakheti office of the Human Rights Center systematically published articles about the violations committed by the former directors of the schools last year.
Before I occupied the position of the deputy regional governor, I really was running the “Barrister Ltd” but I did not have similar business partner.
Every new employee of the regional administration is temporarily hired and they will take the competition like every applicant.”
Sibashvili requested to publish his comments without any changes. Although under the law we are not obliged to satisfy the request of the regional governor we did it.
The deputy governor said he does not exclude the possibility to enjoy his right and speak about these and many other questions with the representatives of both regional and national media sources.
“Yes, I agree and I admit that I have detailed information about every resident of the district. I also consider myself to be a person who is proud of his pure present and past. So, let those people condemn me who are more decent than I am. But I do not mean you in those people because in this article you repeat the statements of other people.
I know much more than people expect I do…
Fighting for result through lawful methods and directly is very amusing, interesting and I am getting more competitive.
Let us see what results we will have. I also like scandals,” it is the end of Sibashvili’s e-mail to me.
Factual governor of Gurjaani Police department is really brother of deputy regional governor. The chairpersons of district administrations often visit the police department and agree HR issues with Gocha Sibashvili. As for Giorgi Sibashvili’s statement that Nargiz Mindiashvili is not his business partner, the husband of Nargiz Mindiashvili worked that the “Barrister Ltd”. Besides that, Sibashvili still runs the Ltd and it is violation of the law.