ადამიანური, მეტისმეტად ადამიანური
ესპანელ ჟურნალისტთან საუბრისას საქართველოს პირველმა პირმა თქვა: „ევროკავშირის ექსპერტები პოლიცილების მომზადებაში გვეხმარებიან, თუმცა ზოგჯერ მათ ხელები ექავებათ და ჩხუბობენ ხოლმე“. საქართველოში, ბოლო დროს, ძალიან ხშირად ჩხუბობენ, ჩხუბობენ ძირითადად პოლიციელები. ჩხუბობენ, რადგან „ხელები ექავებათ“ და საქართველოს პრეზიდენტი ამაში არაფერს ხედავს შემაშფოთებელს.
საკმაოდ დიდი ხანი ვფიქრობდი დამეწერა თუ არა ეს წერილი. გულწრფელი საუბრები პირველ პირში - მონოლოგია, ხოლო მონოლოგი უფრო ლიტერატურის სამკაულია ვიდრე ჟურნალისტიკის. ჩვენი ორგანიზაცია ცდილობს გამოეხმაუროს ადამიანის უფლების დარღვევის ყველა ფაქტს. ჩვენ ისედაც ვწერთ წერილებს და განცხადებებით ვეხმაურებით იმ საკითხებს, ამ წერილის დასაწერად რომ მიბიძგა. ვეხმაურებით ყველა უფლებადარღვევის ფაქტს, რომელზეც ინფორმაცია ჩვენთვის ხელმისაწვდომია, გამოვთქვამთ შეშფოთებას მომხდარის გამო, მოვითხოვთ რეაგირებას და ცვლილებებს... მაგრამ ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები ამ ბოლო დროს იმდენად მომრავლდა რომ ეს „რეაგირება-შეშფოთების“ პროცესი უფრო მექანიკურს ჰგავს, ვიდრე ადამიანურს... მექმნება შთაბეჭდილება, რომ გამოგვიმუშავდა რეფლექსის მაგვარი ფუნქცია, სტანდარტულ ფორმას ვარგებთ ყველა კონკრეტულ ფაქტს და ყველა განცხადება, წერილი, მოკლე ინფორმაცია ერთმანეთს კონვეერული პროდუქტივით ჰგავს, მხოლოდ ნომერი აქვს განსხვავებული. ამიტომაც გადავწყვიტე დამეწერა ადამიანური, შეიძლება მეტისმეტად ადამიანური წერილი ძალიან არაჰუმანურ სახელმწიფოზე. და ვწერ ამ წერილს მიუხედავად იმისა, რომ მონოლოგი არ არის საუკეთესო სამკაული ჟურნალისტიკისთვის.
ჩვენ ვცხოვრობთ სახელმწიფოში, სადაც პოლიციელებს ხშირად, ან თუნდაც „ხანდახან“ „ექავებათ“ ხელები; სადაც კანონები იცვლება მაშინ, როცა ყველა წინააღმდეგია ამგვარი ცვლილების ერთი ჯგუფის, ან იქნებ, ერთი კაცის გარდა; სახელმწიფოში, სადაც სამართალს მხოლოდ ისინი პოულობენ ვინც ამ სამართალს ქელავს; სახელმწიფოში, სადაც 12 წლის ბავშვის მშობლები შვილის ოპერაციისთვის 2800 ლარს ვერ შოულობენ; ჩვენ ვცხოვრობთ ტყუილის ქვეყანაში, სადაც ადამიანის ფასი მინიმალური, პრაქტიკულად ნულოვანია; ჩვენ სწორედ ასეთ სახელმწიფოში ვცხოვრობთ და არაფრის შეცვლა უახლოეს მომავალში არ შეგვიძლია.
ძალიან ბევრი ადამიანი დგას არჩევანის წინაშე, დატოვოს ქვეყანა უკეთესი ცხოვრების იმედით, ან დარჩეს ქვეყანაში, სადაც არანაირი გარანტია არა აქვს, რომ მომავალში მაინც ღირსეულად იცხოვრებს.
საქართველოდან 1990 წლიდან დღემდე მილიონზე მეტი ადამიანია წასული და ბოლო წლებს ეს ტენდენცია რეალურად არ შეუნელებია, თუმცა საქართველოში ხომ ორი რეალობა არსებობს და ტელევიზორის რეალობაში ყველაფერი სხვაგვარადაა... ემიგრანტები ქვეყანაში ბრუნდებიან, იწყებენ ბიზნესს, და ცხოვრობენ იმაზე ღირსეულად ვიდრე ემიგრაციაში.
ტელევიზორის საქართველო ლამაზი და მდიდარია, ყველა ღირსეულად ცხოვრობს, არავის უფლებები არ ირღვევა. ამ ლამაზი რეალობის შესანარჩუნებლად ხელისუფლებას ხშირად იმ კამერების დამტვრევა უწევს, რომლებიც ჩვენი ცხოვრების მახინჯ მხარეებს და „ხელაქავებულ“ პოლიციელებს იღებენ, მაგრამ ეს საერთო სურათს არ ცვლის - ყველაფერი არის ძლიერ კარგად!
ერთხელ აზერბაიჯანში ვნახე, როგორ არბევდა პოლიცია ოპოზიციის მიტინგს საპრეზიდენტო არჩევნების მერე. ყველა აზერბაიჯანული ტელეარხი კი უჩვენებდა, როგორ არბევდნენ „შეიარაღებული მომიტინგეები“ „მშვიდობიან“ პოლიციელებს. მაშინ გულწრფელად მიხაროდა, რომ ქართველი ვიყავი, რადგან მეგონა, ასეთი რამ საქართველოში არასოდეს მოხდება-მეთქი... დასკვნა მარტივი და მეტისმეტად ბანალურია - არასოდეს უნდა თქვა არასოდეს.
ორი დღის განმავლობაში ქვეყნის სამ უდიდეს ტელეკომპანიაში, რომლებზე „ბოროტი
ადამიანები“ ამბობენ ხელისუფლება აკონტროლებსო, მნიშვნელოვანი თანამდებობის პირები შეიცვალნენ. ყველამ იცის, რომ ეს ადასტურებს ამ ტელევიზიების მართვადობას ხელისუფლების მხრიდან, მაგრამ აქ ქვეყანაში არანაირი მნიშვნელობა არა აქვს რა იცის ყველამ. მნიშვნელოვანი მხოლოდ ისაა, რა იცის ერთმა ადამიანმა, რომელიც ჩვენი ქვეყნის პირველი პირია და ამიტომაც ყველაფერი იცის, ყოველთვის მართალია და ყველაზე დიდი მორალური ავტორიტეტით სარგებლობს. მართალია ის იმისთვის აირჩიეს პირველ კაცად, რომ ქვეყნისთვის ეხელმძღვანელა, მაგრამ მას მორალის საკითხები უფრო მნიშვნელოვანი ჰგონია და ძირითად დროს სწორედ მორალის კითხვას უთმობს.
ადამიანები“ ამბობენ ხელისუფლება აკონტროლებსო, მნიშვნელოვანი თანამდებობის პირები შეიცვალნენ. ყველამ იცის, რომ ეს ადასტურებს ამ ტელევიზიების მართვადობას ხელისუფლების მხრიდან, მაგრამ აქ ქვეყანაში არანაირი მნიშვნელობა არა აქვს რა იცის ყველამ. მნიშვნელოვანი მხოლოდ ისაა, რა იცის ერთმა ადამიანმა, რომელიც ჩვენი ქვეყნის პირველი პირია და ამიტომაც ყველაფერი იცის, ყოველთვის მართალია და ყველაზე დიდი მორალური ავტორიტეტით სარგებლობს. მართალია ის იმისთვის აირჩიეს პირველ კაცად, რომ ქვეყნისთვის ეხელმძღვანელა, მაგრამ მას მორალის საკითხები უფრო მნიშვნელოვანი ჰგონია და ძირითად დროს სწორედ მორალის კითხვას უთმობს.მისი მორალი კი ასეთია: როცა პოლიციელებს ხელები ექავებათ და მომიტინგეებს „მიშა-მიშას“ ძახილით არბევენ, ეს არაფერია, მაგრამ როცა მომიტინგეები რუსთაველზე საკნებს დგამენ და პროტესტს გამოხატავენ - ეს ქვეყნის ღალატი და რუსეთის წისქვილზე წყლის დასხმაა. ამავე დროს რუსეთის წისქვილზე წყლის დასხმა არაა უაზრო ომის წარმოება, რომლის შედეგადაც დევნილებით ისედაც სავსე ქვეყანას კიდევ უფრო მეტი დევნილი ემატება. დანაშაულია ასევე მათ პრობლემებზე საუბარი. ასეთი მიდგომის გამოა სწორედ, რომ ერთ-ერთი დეპუტატის ბიუროს ხელმძღვანელმა, რევაზ კახნიაშვილმა დევნილებს, რომლებიც საკუთარ გასაჭირზე საუბრობენ უმადურები უწოდა...
ეს არის ქვეყანა, სადაც ყველა, ვინც იმ ერთ ადამიანს არ ეთანხმება ან მოღალატეა, ან, უკეთეს შემთხვევაში, უმადური და დაუნახავი.
კვირის დასასრულს პარლამენტმა მესამე მოსმენით მიიღო უმრავლესობის საკანონმდებლო ინიციატივა. ამიერიდან „მანიფესტაციების და შეკრებების შესახებ კანონი“ ხელისუფელბისთვის სასარგებლო რედაქციითაა ჩამოყალიბებული. ეს ცვლილებები პარლამენტმა მიიღო იმის მიუხედავად, რომ არავინ ქვეყანაში ნაცმოძრაობის წარმომადგენლების და ქვეყნის პირველი პირის გარდა, ასეთი კანონის შემოღების მომხრე არ იყო. მთავარი ეს არაა. მთავარი ისაა, რომ ქვეყანაში უმადურებისათვის ნაკლები ადგილი უნდა დარჩეს.
ეს ქვეყანა კი არა ერთი პირის საწარმოა, სადაც ყველაფერი ამ ერთი ადამიანის თარგზე იჭრება და იკერება.
აბა რა გითხრათ. სამწუხაროდ ამ მონოლოგის უსასრულოდ გაგრძელება შეიძლება, არადა უკვე არაერთხელ ვთქვი, რომ მონოლოგი არც ისე მისაღებია ჟურნალისტიკაში. ეს წერილიც ხომ მხოლოდ იმიტომ დაიწერა, რომ საკუთარი თავი და თქვენც დაგარწმუნოთ, რომ სტატისტები არ ვართ. ეს ძალიან ერთნაირი ტექსტები, რომლებიც ადამიანის უფლებების დარღვევაზე ჩვენს ვებ-გვერდზე იბეჭდება, ადამიანურია, მეტისმეტად ადამიანურიც. მართალია ჩვენ ყველანი არაჰუმანურ სახელმწიფოში ვცხოვრობთ - სადაც ტყუილი სიმართლეზე მნიშვნელოვანია, მაგრამ მაინც ვბრაზდებით, როცა ვხედავთ, რომ პოლიციელები ადამიანებს სცემენ, ქუჩაში უპატრონოდ ყრიან და იციან რომ ამის გამო არასოდეს მოუწევთ პასუხისგება.

The President of Georgia in his interview with a Spanish journalist said: “Experts from European Union assist us in training our policemen but sometimes their trigger fingers itch and they start some quarrels.” Recently, there have been too many clashes in Georgia; and they are initiated by policemen. The law enforcement officers are quarreling because their trigger fingers itch and the president of Georgia does not see anything to worry about.
I have been thinking about whether to write this letter. A sincere “conversation” in the first person is a monologue and it is more literary than journalistic. Our organization, the Human Rights Centre, tries to react to every fact of every breach of human rights. We prepare letters and statements about similar incidents and I was encouraged to write this monologue. We write about every incident that deals with the violation of human rights… we express our concern about each fact and call upon every corresponding organization to react and to eradicate all human rights violations… however, the number of  human rights violations has increased so much that the process of “reaction-concern” looks mechanical rather than human… I have an impression that we have worked out a reflex function: we have a standard form of statement for every incident and every letter; statements or news items resemble each other--they can be distinguished from each other only by number. So, I decided to write a human, too human letter, about a too inhuman state. And I am writing this letter although a monologue is not the best feature for journalism.
We live in a state where our policemen often or sometimes have itchy trigger fingers. In this country the laws are amended though everybody is against the changes except one person or one group of people. This is a country where only those can render “justice” who disregard the law; a the state where parents of a 12-year-old child cannot find 2 800 GEL (app. 1 500 Euro) for a medical operation the child needs; a state of lie where the price of a person is minimal, almost zero; we live in such a country and cannot change anything in the near future…
Many people face a choice to leave the country to find better living conditions abroad or to stay in the state where there is no guarantee of an honorable life in the future.
Over one million people have left Georgia since 1990 and the tendency to leave has not decreased recently. However, there are two realities in Georgia and everything is different from the reality that is created by television…President invites emigrants to return back to Georgia and promises that life for them will be better in Georgia.
Georgia on TV is beautiful and wealthy; everybody has an honorable life, nobody’s rights are breached. In order to maintain this “beautiful” life the government has to break video cameras that record ugly sides of our life and policemen with “itching” trigger fingers; however, it cannot change the general view – everything is perfect!
Once I saw in Azerbaijan the police dispersing demonstrators after the presidential elections. Every local TV Company broadcasted how armed demonstrators dispersed peaceful policemen. I was honestly happy that I was Georgian because I supposed similar thing would never happen in Georgia…the conclusion is simple and too banal – one should never say “never.”
Authorities of three leading national TV Companies were changed during two days; “certain evil people” say that these TV Channels were ruled by the government. Everybody knows it but it does not make any difference in our country. The point is what one person knows; this person is president of Georgia and that’s why he knows it. He is always right and has the biggest moral image. Although he was elected to be president and leader of the country pretending to be interested in moral issues is more important for him than time spent on actual moral lessons.
His moral is: when the trigger fingers of policemen itch and demonstrators are dispersed by people who are crying “Misha, Misha” it is not a disaster but when demonstrators set up cells in Rustaveli Avenue and express protest – they are traitors and supporting Russia, the enemy of the state. Likewise, starting a stupid war is not support of Russia which overcrowded our country with IDPs. Speaking about the problems of IDPs also is criminal. A similar attitude toward the problem encouraged Revaz Kakhniashvili, head of the bureau of an MP, to call IDPS ungrateful people…
This is a country where everybody, who does not agree with the One person, is either a traitor or ungrateful.
At the end of the week, the parliament of Georgia enacted the legislative initiative of the majority in the parliament... Therefore, the Law on Assembly and Manifestation is most acceptable for the government. The amendments were adopted by the parliament despite the fact that nobody except the president and members of the ruling party supported it. It is not important. The most important thing is to leave the least space for ungrateful people.
Georgia is not a state but a factory of one person where this person decides everything.
What else shall I say? Unfortunately, I can continue this monologue endlessly but I already have said that a monologue is not very much appreciated in journalism. I wrote this letter to convince you and myself that we are not statists. Those identical texts published on our website are human, too human.  Although we live in an inhuman state – where lie is more important than truth – we are getting angry when policemen beat people and leave them alone in the street but they are sure that nobody will ever punish them for such behavior!