დისშვილის ვალებს დეიდის სახლი შეეწირა
მედიკო ხოხაშვილი დის შვილის მიერ აღებული ვალების გამო უსახლკაროდ დარჩა. ხოხაშვილის დის შვილის ცირა კორინთელის მიერ სხვადასხვა პიროვნებებისგან აღებული ვალი 9300 დოლარს შეადგენდა. აქედან 1050 დოლარი ირინე ქარელისგან ჰქონდა ნასესხები.
მედიკო ხოხაშვილის სახლის გაყიდვის შესახებ გადაწყვეტილება სწორედ ირინე ქარელმა მიიღო. მან სასამართლოსთვის მიცემულ ჩვენებებში განაცხადა, რომ ჰქონდა ინფორმაცია კორინთელის არასტაბილურ ფინანსურ მდგომარეობაზე. ქარელი ამბობს ვიცოდი, რომ კორინთელს სხვა მევალეებიც ჰყავდა და შეიძლება ჩემთვის ვალი ვერ დაებრუნებინაო.
ქარელმა მევალის დეიდის სახლის გაყიდვა სწორედ ამ ინფორმაციის მიღების შემდეგ გადაწყვიტა. თავად კორინთელის განცხადებით, მას ქარელისთვის მხოლოდ 200 დოლარი რჩებოდა მისაცემი. ხოხაშვილის სახლი კი ქარელმა მაშინ გაყიდა, როცა კორინთელი, რომელსაც საკუთარი სახლი უკვე გაყიდული ჰქონდა ვალბის გამო, საქართველოში არ იმყოფბოდა.
ხოხაშვილი „დაკარგული“ სახლის გამო უკვე 15 წელია დაობს. ის და მისი ერთი ვაჟი ამჟამად ნათესავთან  ცხოვრობენ, ხოლო მისი მეორე შვილი ოჯახთან ერთად თავს მეზობლის სახლს აფარებს.
დის შვილის ვალებისთვის გაყიდული ბინის დასაბრუნებლად ხოხაშვილმა ყველა სასამართლო ინსტანცია და სამართალდამცავი სტრუქტურა მოიარა, თუმცა დღემდე ვერ ამტკიცებს, რომ დის შვილის ვალებს მისი ბინა უკანონოდ შეეწირა.
ცირა კორინთელი სასამართლოს ყველა ხდომაზე აღიარებს, რომ ვალი ირინე ქარელისგან და კიდევ სხვა ადამიანებისგან მას ჰქონდა აღებული და მისი დეიდა არაფერ შუაშია. კორინთელმა პროკურატურასა და სხვა სამართალდამცავ ორგანოებში რამოდენიმეჯერ დაწერა ახსნა-განმარტებითი ბარათი, თუმცა ამან საქმისადმი სასამართლოს დამოკიდებულება არ შეცვალა.
კორინთლი აცხადებს, რომ ქარელის მიერ ხოხაშვილების ბინის გაყიდვის დროს ის მოსკოვში იყო წასული თირკმელის გასაყიდად: „მეტი აღარაფრი გამაჩნდა და მოსკოვში იმიტომ წავედი, რომ თირკმელი გამეყიდა. ჩემი სახლი უკვე გაყიდული იყო, რაც შეეხება მედეა ხოხაშვილს, მას არავისგან ვალი არ აუღია" - ამბობს კორინთელი.
ცირა კორინთელის მიერ, სამართალდამცავი ორგანობისთვის მიცემულ ახსნა-განმარტებაში ჩანს, რომ მან ვალი საკუთარი რძლისთვის აიღო. რძალმა ეს ვალები ვერ გადაიხადა და რადგან ვალის ამღები თვითონ იყო, იძულებული გახდა თავად დაეფარა ეს ვალები.
მედიკო ხოხაშვილის თქმით,  ირინე ქარელი მის სახლში „მხდრიონელებთან“ ერთად შეიჭრა და მუქარით წაიყვანა ნოტარიუსთან, სადაც იძულებით გააფორმებინა მინდობილობა.
ნოტარიუსთან გაფორმებული მინდობილობა ხოხაშვილმა გააუქმა, რადგან პოკურატურაში განაცხადა, რომ ის იძულბით დააწერინს, პროკურატურამ ხოხაშვილს ურჩია სასამართლოსთვის მიმართა. ყოველივე ამის შედეგად ხოხაშვილსა და ქარელს შორის დადბული მინდობილობა ბათილად გამოცხადდა. ერთი კვირის შემდეგ, ირინე ქარლი მედეა ხოხაშვილთან ისევ მივიდა შეიარაღებულ ადამიანებთან ერთად.
„მაშინ ჩემი უმცროსი ბიჭი 4 წლის იყო და მითხრეს ბავშვი გარეთ გაიყვანე უნდა დაგსეროთ და მარილი დაგაყაროთ. დამემუქრნენ თუ ახლავე არ წამოხვალ ნოტარიუსთან და სახლს არ გადმოგვიფორმებ მოგკლავთო, მეც მეტი რა გზა მქონდა - გავყევი. ნოტარიუსთან გაფორმდა ყიდვა-გაყიდვის ხელშეკულბა, სადაც ჩაიწერა რომ მე სახლი 160 მილიონ კუპონად, მაშინდელი კურსით 137 დოლარად, მივყიდე ირინე ქარელს,  ეს არარეალური ფასი იყო.  ქარელმა ერთ თვეში ჩემი ბინა, ვინმე მარიამ ეშმაკურაშვილზე 355 მილიონ კუპონად, ანუ 273  დოლარად გაყიდა. სასამართლო სხდომაზე კი განაცხადა, რომ ჩემი სახლი 12 ათას დოლარად გაყიდა და თავისი ვალიც აიღო და სხვისი ვალებიც გადაფარა. ამ დროს მე უკვე ვასაჩივრბდი ყიდვა-გაყიდვის ხლშეკულბას, მაგრამ იმის გამო, რომ არ მქონდა ექიმის დასკვნა ფიზიკური შეურაცხყოფის შესახებ, მითხრს, იძულება არ იკვთებაო“ - ამბობს მედეა ხოხაშვილი.
გაყიდვის შემდეგ ირინე ქარელმა ბინა ეშმაკუაშვილის სახელზე ისე გადააფორმა, რომ ამ პოცესში მონაწილობა მედეა ხოხაშვილს არ მიუღია. აქვე უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ბინის გადაფორმება მოხდა მიუხედავად იმისა, რომ ირინე ქარელს ხოხაშვილის სახლი თავის სახელზე არ გადმოუფორმებია.
საჯარო რეესტრში ეშმაკურაშვილზე სახლი, როგორც გაირკვა 2003 წლიდანაა აღრიცხული. საინტრესოა ისიც, რომ მედეა ხოხაშვილმა ამის შესახებ მხოლოდ მას შემდეგ შეიტყო, რაც სახლის საჯარო რეესტრში რეგისტრაციის გავლა გადაწყვიტა. ხოხაშვილს ხელთ აქვს საჯარო რეესტრის მიერ 2007 წლი 28 თებრვალს გაცმული ცნობა, სადაც წერია, რომ ბინა ჭანტურიას 34-ში ირიცხება მედეა ხოხაშვილზე.
2007  წლი 6 ივნისს ხოხაშვილს კიდევ დაჭირდა ცნობა საჯარო რეესტიდან, რადგან მის შვილს იმედა დოთიაშვილს პირადობის მოწმობა ჰქონდა ასაღები. გორში საჯარო რეესტრის უფოსმა დავით ონიაშვილმა კვლავ გასცა ცნობა, იმის თაობაზე, რომ ბინა ჭანტურიას 34-ში ირიცხება მედეა ხოხაშვილზე. ამ ცნობის შედეგად, მისმა შვილმა ჩაწერა მიიღო სწორედ ჭანტურიას ქუჩაზე. გადასახადები გოჩა დოთიაშვილს დღემდე (მედეა ხოხაშვილის უფროსი ვაჟი) ამ მისამართზე მოსდის.
მედეა ხოხაშვილმა ყველა საბუთის შეგროვების შემდეგ საჯარო რეესტრს სახლის რეგისტრაციის მიზნით მიმართა, თუმცა უთხრეს, რომ ბინას მის სახელზე ვერ დაარეგისტრირებდნენ, რადგან სახლი უკვე რეგისტრირბული იყო მარიამ ეშმაკურაშვილზე 2003 წლის 27 იანვიდან.
მედეა ხოხაშვილი საკუთარი სახლიდან უკვე მეორედ გამოასახლეს. ერთხელ 1995 წელს, ხოლო მეორედ 2009 წლის იანვარში. ეშმაკურაშვილი, რომელიც სასამართლო პროცესებზე თითქმის არ ცხადდება და ბინა გორში დაკეტილი აქვს, ამბობს, რომ ხოხაშვილისთვის ბინის დაბუნებას არ აპირებს. თუმცა 30 000 დოლარის სანაცვლოდ სახლიდან გასვლაზე თანახმაა.

House of Aunt In Exchange of Niece’s Debt
Mediko Khokhashvili is homeless because of debts of her niece. Tsira Korinteli, the niece, had borrowed 9 300 USD from different people.  She owed 1 050 USD to Irine Kareli out of the total sum.
Irine Kareli decided to sell the house of Mediko Khokhashvili. She stated in her statement to the court that she had information about instable income of Korinteli. Kareli knew that Tsira Korinteli had other debtors too and could not return the money.
Consequently, Kareli decided to sell the house of Korinteli’s aunt. The latter stated that she had paid the debt to Kareli except final 200 USD. Kareli sold the house of Khokhashvili when Korinteli was not in Georgia and she had already sold her own house because of debts.
Khokhashvili has been arguing about her sold house for 15 years already. She and her only son live in the house of their relative; the second son shelters in the house of neighbor together with his family.
Khokhashvili appealed to every court in Georgia and law enforcement bodies to get the house back that was sold for the debts of her niece. However, she cannot prove that her house was illegally sold.
Tsira Korinteli confessed at every trial that she owed money to Irine Kareli and had other debtors too. She said her aunt had nothing to do with those debts. In regard with this fact, Korinteli wrote explanation letters at the prosecutor’s office and law enforcement bodies but it could not change anything.
Korinteli said she was in Moscow to sell her kidney when Kareli sold the house of Khokhashvili. “I had nothing more to sell and went to Moscow to sell my kidney to pay debts. My house was already sold; as for Medea Khokhashvili, she had not taken any debts,” said Korinteli.
Tsira Korinteli’s explanation letter to law enforcement body states that she had borrowed money for her sister-in-law. The latter could not pay the debts and since Korinteli was mediator between her sister-in-law and the debtor she had to pay the money.
Medea Khokhashvili said Irine Kareli broke into her house together with the members of former armed formation “Mkhedrioni” and took her to the notary under force; there she had to sign the warrant.
Soon Khokhashvili annulled the warrant because she said at the prosecutor’s office that the document was drawn up under intimidation. Prosecutor’s Office suggested Khokhashvili to appeal to the court. Consequently, the warrant between Khokhashvili and Kareli was annulled. One week later, Irine Kareli broke into the house of Medea Khokhashvili together with armed people for the second time.
“My younger son was 4 years old then. They told me to send the child out because they were going to stab me and then put salt in the wounds. They demanded me to go to the notary to register my house on their name. I did not have any choice and followed them. Purchase agreement was registered at the notary which stated that I sold house for 160 million coupons (approx. 137 USD) to Irine Kareli. This price was unreal. A month later Kareli sold my flat to Mariam Eshmakurashvili for 355 million coupons (approx. 273 USD). The latter stated at the trial that she had sold my house for 12 000 USD and had paid her and others debts. At that time, I appealed purchase agreement but since I did not hold medical conclusion on my physical assault, law enforcement officers said there was no sign of intimidation on me”, said Medea Khokhashvili.
After selling the house, Irine Kareli registered the house on Eshmakuashvili without Medea Khokhashvili. However, Irine Kareli sold the house without having registered it on her name and it was still a property of Khokhashvili.
It was found out that the flat was registered as Eshmakurashvili’s property at the Public Registration Agency in 2003. Medea Khokhashvili found out it only after she decided to register her house in the Public Registration Agency. Khokhashvili holds a document of the Public Registration Agency issued on February 28, 2007. It states that the house in Chanturia St. N 34 is registered on the name of Medea Khokhashvili.
On June 6, 2007, Khokhashvili needed a notification from the PRA because her son Imeda Dotiashvili had to take ID. Davit Oniashvili, head of the Gori district PRA, gave the document to her and it stated that the flat in Chanturia St. N 34 belonged to Medea Khokhashvili’s own. According to the document, her son was registered in Chanturia Street. Gocha Dotiashvili (son of Medea Khokhashvili) still receives bills at this address.
Having collected all documents, Medea Khokhashvili applied to the PRA to register her flat. However she was told the flat could not be registered on her, because the house had already been registered on the name of Mariam Eshmakurashvili on January 27, 2003.
Medea Khokhashvili was evicted from her flat two times. Once in 1995, the second time in 2009. Eshmakurashvili does not appear at trials and her flat is locked in Gori. She is not going to give the flat back to Khokhashvili if the latter does not pay 30 000 USD to her.