აძვის მოსახლეობა ხელისუფლებისგან ყურადღებას ითხოვს
სოფელ აძვის მოსახლეობა, რამდენჯერმე შეეცადა ხელისუფლების ყურადღების მიპყრობას, თუმცა უშედეგოდ. ხალხი მხარის გუბერნატორის ლადო ვარძელაშვილთან შესახვედრად გორში არაერთხელ ჩავიდა. ისინი ამბობენ, რომ საკუთარი გასაჭირის შესახებ ხელისუფლებას წერილობითაც არაერთხელ მიმართეს, მაგრამ უშედეგოდ. აძველები ამბობენ, რომ საზღვრისპირა სოფლებს ხელისუფლება ყურადღებას არ აქცევს.
სარწყავი წყალი სოფელ აძვს ცხინვალიდან მოეწოდებოდა, ამის გამო ისინი წლების მანზილზე წყალს ისედაც პრობლემურად იღებდნენ. 2008 წლის აგვისტოს შემდეგ კი სოფელი გაუსაძლის პირობებში აღმოჩნდა, რადგან იმ ნაკვეთების მორწყვასაც კი ვერ ახერხებენ, რომელიც საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზეა. ამის გამო მოსახლეობას მოსავალი ვერ მოჰყავს.
„აქ ჩამოსასვლელი ფული ერთანეთისგან ვისესხეთ. ეს რა ხელისუფლებაა, ჩვენი სოფელი საზღვრისპირა სოფელია არ არის? არც ერთი დახმარება იქ არ მოდის, სოციალური დახმარებები ჩვენ არ გვერიცხება, ნაკვეთების უმრავლესობა უკონტროლო ტერიტორიაზე მოხვდა. მთავრობა გვეუბნება იქით არ გადახვიდეთ, პასუხს არ ვაგებთ რამე რომ მოგივიდეთო, ჩვენ რითი უნდა ვიცხოვროთ, კი ბატონო არ წავალთ იქით, მაგრამ რაც ჩვენს მხარესაა იმ ნაკვეთების მორწყვას რომ საერთოდ ვერ ვახერხებთ? წყალი არ გვაქვს და ერთი ჭაბურღილი მაინც გააკეთონ. ოსები როცა უნდოდათ წყალს მაშინ გვაწვდიდნენ და თან უზარმაზარ გადასახადს გვახდევინებდნენ, ახლა კი საერთოდ არ გვაქვს სარწყავი წყალი, რა მოსავალის მოყვანაზეა საუბარი, მრავალწლიანი ნარგავები რაც იყო ისიც გახმა“, - ამბობს აძვში მცხოვრები თინა ცეცხლაძე.
გარდა სარწყავი წყლისა აძველებს სასმელი წყლის პრობლემაც აქვთ.
„დილას, რომ წამოვედი კი მოვიტანე მეზობლისგან ცოტა წყალი, მაგრამ სასმელი წყალი რომ პრობლემა გახდება ეს ცხოვრებაა? მთავრობას რომ ჰკითხო ყველაფერს აკეთებს ჩვენს დასახმარებლად... ყველა სოფელში გათხარეს ჭაბურღილები, ჩვენ გეგონება არ ვარსებობთ, არავინ ყურადღებას არ გვაქცევს. კაშხალის მშენებლობას შეგვპირდნენ, წყლის პრობლემას საერთოდ მოგიგვარებთო. როდის მოგვარდება სინამდვილეში არ ვიცით. ჯერ არაფერიც არ გაუკეთებიათ“, - ამბობს აძვის მკვიდრი ჟუჟუნა ბალამწარაშვილი.
აძველები მხარის გუბერნატორს ლადო ვარძელაშვილს ვერ შეხვდნენ და შესაბამისად არც რაიმე დაპირება მიუღიათ. გორში ჩამოსულ აძველების ნაწილს გორის რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგებელი დავით ხმიადაშვილი შეხვდა.
ხმიადაშვილი ჩვენთან ინტერვიუში აცხადებს, რომ აძვში სარწყავი წყლის არხი უკვე გაკეთებულია და სოფელს წყალი მიეწოდება. რაც შეეხება სასმელ წყალს ხმიადაშვილის თქმით, უახლოეს მომავალში ესეც მოგვარდება: „ახლა უკვე დაივლიან სოფლებს და ვისაც სასმელი წყლის პრობლემა აქვთ ყველა სოფელს მოეხსნება ეს პრობლემა. რაც შეეხება ჰუმანიტარულ დახმარებას, ეს პროექტი აძვში არ ხორციელდება და დახმარებას შესაბამისად ვერ მიიღებენ“ - ამბობს გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელი დავით ხმიადაშვილი.

Adzvi Population Requests Attention from the Government
Residents of the Adzvi village unsuccessfully tried to attract the attention of the government several times. The villagers arrived in Gori to meet regional governor Lado Vardzelashvili; they petitioned to the government in written form too but all in vain. Residents of Adzvi say the government does not pay attention to the villages close to the border.
The village was supplied with the irrigation water from Tskhinvali and they always had problems for that. But, after the war in August 2008 the situation in the village aggravated because they cannot irrigate their plots on the territory controlled by Georgian side at all. Consequently, the population cannot get harvest.
“We borrowed money from each other to arrive here. Is it government? Isn’t our village close to the border? There is no assistance for our village. People do not receive allowances. Most plots remained on the uncontrolled territory. The government warns us against entering that territory because they cannot be responsible if something happens with us. But what shall we do? Ok, we will not go there but we cannot irrigate the plots that are on our side. We do not have water and let them make at least one well. Ossetians used to release the water whenever they wanted and demanded huge money for that. Now we do not have any water and we will not be able to get any harvest this year. Even old fruit-trees went dry,” said Tina Tsetskhladze from Adzvi.
Villagers complain about drinking water too.
“In the morning, before departure, I brought some drinking water from my neighbor but how can people complain about drinking water nowadays? The government claims they do everything to help us… they dug wells in every village but nobody has come here. Nobody pays attention to our village. They promised to build weir to resolve the irrigation water problem but we do not know when they will finish it. They have not done anything yet,” said Zhuzhuna Balamtsarashvili.
Villagers could not meet Lado Vardzelashvili and did not receive any promise from him. Gori district governor Davit Khmiadashvili met one part of villagers in Gori.
Khmiadashvili said in his interview with us that the channel is already cut in the village of Adzvi and the water is already supplied to the village. As for the drinking water Khmiadashvili said the problem will be resolved soon. “Now we will examine every village and see which of them has problem of drinking water. Then we will assist everybody to resolve the problem. As for humanitarian aid, the project is not implemented in Adzvi and villagers cannot receive the aid,” said Davit Khmiadashvili.