ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით ამიერკავკასიაში სიტუაცია უარესდება
დღეს ადამიანის უფლებათა ცენტრში პრესკონფერენცია გაიმართა. მასში  ადამიანის უფლებათა ცენტრის, სომხეთის სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის და აზერბაიჯანის ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
პრესკონფერენციის მიზანი იყო მედიისთვის იმ ანგარიშის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება, რომელიც მსოფლიო წამების ორგანიზაცია OMCT-სა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) ერთობლივი პროგრამის „ობსერვატორია ადამიანის უფლებათა დამცველების დასაცავად“ ფარგლებში მომზადდა. ანგარიშში ასახულია 2008 წელს ამიერკავკასიის სახელმწიფოებში ამ თვალსაზრისით არსებული სიტუაცია.
პრესკონფერენციაზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა სიმონ პაპუაშვილმა აღნიშნა, რომ ანგარიშის თანახმად 2008 წელს ამ რეგიონის სახელმწიფოებში ადამიანის უფლებადამცავი ორგანიზაციების მუშაობა წინა წლებთან შედარებით უფრო პრობლემური გახდა. ანგარიშის თანახმად, თავისუფლებების შეზღუდვის ფაქტები მნიშვნელოვანწილად უკავშირდება მსოფლიო ეკონომიკურ კრიზისს, თუმცა სიმონ პაპუაშვილის განცხადებით საქართველოში ამ კუთხით ვითარება 2008 წლის აგვისტოში წარმოებულმა ომმაც მნიშვნელოვანწილად განაპირობა, რადგან წაგებული ომის შემდეგ მნიშვნელოვნად იმატა უკმაყოფილო ადამიანების რიცხვმა და ხელისუფლებამ გადაწყვიტა მათი უფლებების ძალის გამოყენებით შელახვა.
სომხეთის სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის გამგეობის თავმჯდომარე არტაკ კირაკოსიანმა სომხეთში არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრა. მისი განცხადებით რუსეთთან შედარებით, ამიერკავკასიის სახელმწიფოებში ადამიანის უფლებათა დამცველებს ბევრად უსაფრთხო პირობებში უწევთ მუშაობა. მიუხედავად ამისა, დასძინა მან, იკვეთება ნიშნები, რომლებიც ამ თვალსაზრისით სიტუაციის გაუარესებაზე მიუთითებენ. შესაბამისად არ არსებობს არანაირი გარანტია, რომ ეს ასე იქნება მომავალშიც. კირაკოსიანმა აღნიშნა ისიც, რომ 2009 წლის განმავლობაში აშკარად შეინიშნება სიტუაციის გაუარესება გასულ წელთან შედარებით, რაც მისი აზრით, აუცილებლად პოვებს ასახვას მომავალ ანგარიშებში.
აზერბაიჯანის ადამიანის უფლებათა ცენტრის დირექტორის ელდარ ზეინალოვის განცხადებით, აზერბაიჯანში ამ თვალსაზრისით ყველაზე რთული მდგომარეობაა რეგიონის სახელმწიფოებს შორის. ამის დასტურად მან ის ფაქტი დაასახელა, რომ აზერბაიჯანის ხელისუფლებას დაპატიმრებული ჰყავს რამოდენიმე უფლებადამცველი. მან ასევე აღნიშნა ისიც, რომ სანამ დასავლეთისთვის აზერბაჯანში ენერგეტიკული ინტერესები ადამიანის უფლებათა დაცვაზე მაღლა იდგება სიტუაცია არ გამოსწორდება.

Human Rights Situation Worsens in the South Caucasus
Today, a press-conference was held in the office of the Georgian Human Rights Center. Representatives of the Georgian Human Rights Center, Civil Society Institute of Armenia and Azerbaijan Human Rights Center attended the press-conference.
The aim of the press-conference was to inform the media about the report released by the Observatory – for the Protection of Human Rights Defenders, a joint program of the World Organization against Torture (OMCT) and the International Federation for Human Rights (FIDH). The report demonstrates the human rights situation in the South Caucasus in 2008.
Simon Papuashvili from the Human Rights Center stated that according to the report, activities of the human rights organizations in the region faced more obstacles in 2008 in comparison to previous years. The report states that the restriction of the basic freedoms is mostly connected with the world economic crisis; however, in addition to that, as Simon Papuashvili stated, the situation worsened in Georgia after the war in August of 2008. The number of discontent people increased in the country and the government decided to punish them.
Artak Kirakosian, chairperson of the Civil Society Institute of Armenia, spoke about the situation in Armenia. He said unlike Russia the human rights defenders in South Caucasus feel safer. Nevertheless, there are signs that situation will worsen in the field of human rights in future. Consequently, there is no guaranty that similar situation will continue in future too. Kirakosian added that in 2009 the situation has worsened in comparison to previous years that will be mentioned in their reports.
Eldar Zeinalov, director of the Azerbaijan Human Rights Center, stated that the human rights situation is the worst in Azerbaijan in the region. He mentioned one fact to demonstrate the situation in his country – the government of Azerbaijan has arrested several human rights defenders. He added that until energetic values are more important for the West in Azerbaijan, the human rights situation will not improve in his country.