განუკითხაობა ლაგოდეხის საბაჟოზე
2009 წლის 18 ივნისიდან ფიზიკური პირებისათვის საბაჟო კონტროლი გამკაცრდა. ახალი წესების მიხედვით, რომელიც უკვე ამოქმედდა, ყველაფერი, პირადი მოხმარების საგნების ჩათვლით, განბაჟებას ექვემდებარება. შეიცვალა ფინანსთა სამინისტროს მიერ შემუშავებული დაბეგვრის რეჟიმი. თუ აქამდე ფიზიკური პირები მეზობელი ქვეყნებიდან პირადი მოხმარების ნივთების შემოტანისას 1000 ლარიანი ლიმიტით სარგებლობდნენ, ახალი რეჟიმით ეს ლიმიტი 500 ლარამდე შემცირდა. მებაჟეები ჩანთებში არსებულ ყველა ნივთს ფიზიკურად ათვალიერებენ და თუ დეკლარაციაში ერთი ნივთის შეტანა მაინც გამოგრჩათ, მინიმუმ 1000 ლარით გაჯარიმებენ.
ცვლილების შედეგად განსაკუთრებით ის ფიზიკური პირები დაზარალდნენ, რომლებიც საქართველოდან აზერბაიჯანში თვეში რამდენჯერმე გადადიან. მადონა ნაცვლიშვილი ერთ-ერთი მათგანია. აზერბაიჯანში ტანსაცმლის შესაძენად ის ბოლოს ორი კვირის წინ იყო წასული.
„აზერბაიჯანიდან შემოსვლის დროს ლაგოდეხის საბაჟოზე პრობლემები შეგვიქმნეს. სამგზავრო ავტობუსიდან ყველა ჩამოგვყარეს. დაახლოებით 8 საათის განმავლობაში პასუხს ვერ ვიღებდით, რატომ არ გვაძლევდნენ ჩანთებს, რომლებშიც ბაქოში შეძენილი ნივთები იყო მოთავსებული. იმ მიზეზით, რომ 500 ლარზე მეტის ნავაჭრი გვქონდა, რამდენიმე ჩვენგანი დააჯარიმეს. ერთ მოქალაქეს კი მხოლოდ იმის გამო გამოუწერეს 1000 ლარიანი ჯარიმა, რომ დეკლარაციაში ერთი შარვლის შეტანა დაავიწყდა. ამ პირობებში ბაქოში წასვლას და წვალებას აზრი აღარ აქვს, რადგან იმაზე გაცილებით მეტს გვართმევენ გადასახადს რაც ოჯახის გამოსაკვებად უნდა დაგვრჩეს“, - აღნიშნავს მადონა ნაცვლიშვილი.
ჩვენთვის ცნობილი გახდა, რომ ცოტა ხნის წინ, მებაჟეებმა 2000 ლარით დააჯარიმეს საქართველოში მომუშავე ერთ-ერთი გადამზიდავი კომპანია, იმ მიზეზით, რომ სატვირთო ავტომანქანაში, დეკლარაციაში მოცემული კბილის ჯაგრისების ოდენობაზე ორით მეტი ჯაგრისი აღმოჩნდა.
საინტერესოა ჩვენი ერთი რესპონდენტის ისტორიაც, რომელიც ბაქოში გამართული ერთ-ერთი კონფერენციის მონაწილე იყო  - „აზერბაიჯანში ყოფნისას ოჯახისთვის სხვადასხვა ნივთები შევიძინე. ადრე, პირადი მოხმარებისათვის შეძენილი ნივთების საქართველოში შემოტანისათვის საბაჟოზე პრობლემა არასოდეს მქონია. მებაჟეთა მოთხოვნაზე, რომ ნივთები უნდა განმებაჟებინა, უარი ვთქვი, რადგან თანხა აღარ მქონდა. იქვე მათ ავუხსენი, რომ ჩემს მიერ ბაქოში შეძენილი ნივთების საერთო ღირებულება სულ 500 ლარამდე იყო, მაგრამ არ მომისმინეს. განბაჟების თანხას თუ ვერ გადაიხდი, მაშინ ნივთებს ვერ წაიღებო და ნივთების ნაწილი ჩამომართვეს“, - აღნიშნავს ის. მისივე თქმით, ივლისის თვეში ის აზერბაიჯანში სულ ორჯერ იმყოფებოდა, ორივეჯერ სამუშაო მივლინებით და არცერთ შემთხვევაში მისი მიზანი ეკონომიკური საქმიანობის წარმოება არ ყოფილა. „პირველად ტრენინგზე ვიყავი, მეორედ კი კონფერენციაში მონაწილეობის მისაღებად. მაქვს ოფიციალური მივლინებებიც. მებაჟეებმა მითხრეს, ჩვენ არაფერ შუაში ვართ, კანონია ასეთი, რომ თუ თვეში ორჯერ მაინც ხარ აზერბაიჯანში გასული, ე. ი. ეკონომიკური საქმიანობის მიზნით იყავიო“, - ამბობს რესპონდენტი.
ფინანსთა მინისტრის ბრძანებულებაში, რომელიც ფიზიკური პირების მიერ საზღვარზე პირადი მოხმარებისათვის ტვირთის გადმოტანისას მათ დაბეგვრას ითვალისწინებს, ნათქვამია, რომ საკანონმდებლო ცვლილებები ეხებათ მხოლოდ იმ ფიზიკურ პირებს, რომლებიც 30 დღეში საზღვარს ერთ ჯერზე მეტად გადმოკვეთენ. „მათი ტვირთი ითვლება ეკონომიკური საქმიანობისათვის განკუთვნილად და იბეგრება შესაბამისი წესით, საქონლის საერთო ღირებულების 13 პროცენტით“, - აღნიშნულია ბრძანებაში.
ფინანსთა სამინისტროს ვებგვერდზე განთავსებულ ინფორმაციაში მითითებულია, რომ გაუგებრობის შემთხვევაში დაინტერესებულ პირს შეუძლია მიმართოს ცხელ ხაზს ნომერზე 077. ვებგვერდზე მოცემული ინფორმაციის თანახმად: „ამ სერვისის საშუალებით თქვენ გეძლევათ შესაძლებლობა საგადასახადო და საბაჟო ორგანოში ვიზიტის გარეშე მიიღოთ თქვენთვის საჭირო ინფორმაცია, კვალიფიციური კონსულტაცია და განმარტება, დროულად იქნეთ ინფორმირებული ახალ საკანონმდებლო ცვლილებებზე. 077 ზე დარეკვა შეგიძლიათ: თუ გაგიჩნდებათ საგადასახადო და საბაჟო კანონმდებლობასთან დაკავშირებული შეკითხვა; თუ ვერ გაერკვევით საბაჟო ან საგადასახადო პროცედურებში, გჭირდებათ ოპერატიული და კვალიფიციური რჩევა; თუ ფინანსთა სამინისტროს მოხელის მხრიდან დაირღვა თქვენი უფლებები“.
ლაგოდეხის საბაჟოზე არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით ამ ნომერზე დაკავშირებას მთელი დღის განმავლობაში ვცდილობდით, მაგრამ უშედეგოდ.

Outrage at Lagodekhi Customs
The control at customs has been tightened since June 18, 2009. The Ministry of Finance has changed According to the new rules taxation rules have changed. The tax limit has decreased from 1 000 GEL to 500 GEL for the personal belongings. This means that if a person is importing the personal belongings cost more than more than 500 GEL he/she has to pay the tax which is 13 % of the items price. The customs officers are checking the luggage and if one forgets to include even one thing into the customs declaration he might face at least 1000 GEL fine.
The persons who cross the Georgia-Azerbaijan border several times a month suffer most due to the amendment. Madona Natsvlishvili is among those persons. She went to Azerbaijan two weeks ago to buy clothes.
“We had problems at Lagodekhi customs when we were coming back from Azerbaijan. We all had to come out of the bus. We could not get our bags back for 8 hours. Then some of us were fined because we had exceeded a 500-GEL-limit. One of the citizens was fined with 1000 GEL because he had forgotten to include a pair of trousers in the customs declaration. It does not worth going to Baku to buy clothes and then sell here because the customs fee is more than we earn with selling these clothes to sustain our families,” notes Madona Natsvlishvili.
We have found out that customs officers fined one local distribution company with 2 000 GEL because two unregistered tooth brushes were discovered in their truck.
One of the citizens who were in Baku to attend a seminar recalls: “I bought some things for my family in Azerbaijan. I had never had any problems at the border with customs. When the customs officers told me that I had to pay the tax for extra luggage I refused because I did not have any money left. I also explained that the items I bought in Baku cost less than 500 GEL all together but they did not listen to me. They took away some items because I could not pay the tax for their import.” He also says that he was in Azerbaijan only twice in July and both were business trips and not for economical reasons. “First I was on a training and then on a conference. The customs officers said they could not do anything about it because the law ordered if a person went to Azerbaijan two times a month he went to buy items and then sell in Georgia,” says he.
The order of the Minister of Finance on the taxation of individuals who import personal belongings says that the amendments deal with the individuals that cross the border and enter Georgian more than once in 30 days. “Their luggage shall be considered as trade items and shall be taxed according to subsequent order – 13 % of the cost,” reads the order.
It is indicated on the web site of the Ministry of Finance that individuals can call on a hot line on 077 in case of any misunderstandings. “With the call centre’s service, you can receive information, professional consultation, explanation and receive information about the amendments to laws in time without visiting the tax and customs service centers. You can call on 007 if you have any questions about the tax and customs legislations; if you cannot understand the customs and tax procedures need qualified information fast; if an officer from the Ministry of Finance violated your rights.”
We had been trying to call on the hot line in connection with the problems at Lagodekhi customs but did not succeed.