საქართველო მსოფლიოს არასტაბილურ ქვეყნებს შორის 33–ე ადგილზეა
საქართველო მსოფლიოს არასტაბილური ქვეყნების რეიტინგში 33–ე ადგილს იკავებს. რეიტინგს გავლენიანი ამერიკული გამოცემა „ფორინ პოლისი“ აქვეყნებს. რეიტინგი სხვადასხვა ქვეყანაში 12 საკვანძო ინდიკატორის მიხედვით შედგა. მათ შორისაა ეკონომიკური ვარდნა, ადამიანის უფლებები, ქვეყნიდან ადამიანების მიგრაცია, მოსახლეობის კრიტიკუდი განწყობა მთავრობისადმი და სხვა.
რეიტინგს სათავეში სომალი უდგას, მას ზიმბაბვე და სუდანი მოსდევენ. საქართველოს კი რეიტინგში ლიბერიასა და სიერა–ლეონეს შორისაა.
საქართველო „ფორინ პოლისის“ კიდევ ერთ რეიტინგში მოხვდა. ქვეყანა იარაღის უმსხვილესი იმპორტიორების სიაში მე–9 ადგილზეა: „ფორინ პოლისის“ ცნობით, საქართველომ 2006–2007 წლებში 427 მილიონი დოლარის შეიარაღება შეისყიდა.
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე მურთაზ ზოდელავა აღნიშნულ რეიტინგს კატეგორიულად არ ეთანხმება და აცხადებს, რომ საქართველო არასტაბილური კი არა, ახალგაზრდა, მზარდი ეკონომიკისა და დემოკრატიული ინსტიტუტების ქვეყანაა.
„ფორინ პოლისზე“ გაცილებით გავლენიანი გამოცემები ჩვენთან მიმდინარე რეფორმებს მაღალ შეფასებებს აძლევენ და მათ რეიტინგებში ბევრად უკეთესი პოზიციები გვაქვს. რაც შეეხება ამ კონკრეტულ გამოცემას, ვერ გეტყვით რა კრიტერიუმებით შეგვაფასა და რატომ აღმოვჩნდით აფრიკულ ქვეყნებს შორის“–აცხადებს მურთაზ ზოდელავა.
სტატისტიკის დეპარტამენტის ყოფილი მაღალჩინოსნის სოსო არჩვაძის შეფასებით კი, რეიტინგში საქართველოს პოზიციების გაუარესება აგვისტოს ომის შედეგია. „ომი გრძელვადიან შედეგებს იძლევა, განსაკუთრებით კი ეკონიმიკაში. ომიდან რამდენიმე თვის შემდეგ იწყება ეკონომიკური ვარდნა, ინფლაცია, ინვესტიციების შემცირება  და სხვა. იგივე შეიძლება ითქვას სხვა სფეროებზეც. თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ზოგადად რეიტინგები ქვეყნის განვითარების მიმართულების ვექტორს აჩვენებს და არა რეალურ მდგომარეობას“–აცხადებს სოსო არჩვაძე.

Georgia is on the 33rd Place in the Rating of Unstable Countries of the World
Georgia is on the 33rd place in the rating of unstable countries of the world which was published by the influential US magazine Foreign Policy. 12 key indicators served as a basis of the rating. Economic downfall, human rights, emigration, critical sentiments of population towards their governments are some of the indicators.
Somalia is on the first place of the rating, then come Zimbabwe and Sudan. Georgia is between Liberia and Sierra-Leone.
According to another rating of Foreign Policy, Georgia is on the 9th place among the largest weapon importing countries. Foreign Policy informs that Georgia spent 427 million US Dollar to buy weapons in 2006-2007. Murtaz Zodelava, a Deputy Chairperson of Legal Issues Committee within the Parliament of Georgia, does not agree with the place of Georgia in the first rating. He thinks that Georgia is not an unstable country. To his mind, Georgia is a young country with growing economics and democratic institutions.
“Other magazines, more influential than Foreign Policy give a positive evaluation of the reforms in our country. We have good positions in their ratings. As for this publication (Foreign Policy), I do not know what criteria they used for the evaluation of Georgia and why our country is among African countries,” said Murtaz Zodelava.
Soso Archvadze, a former high ranking officer of the Department of Statistics of Georgia, thinks that the August war determined the place of Georgia in the rating. “The war has long term consequences, particularly in economics. Economic downfall, inflation, reduce of investments began several months after the war. Generally, ratings show the trend of the development of a country and not the current situation,” said Soso Archvadze.