14 დღით დაკავებულმა მელორ ვაჩნაძემ შეიძლება ციხეში 7 წელი გაატაროს
20 ივლისს პარლამენტის შესასვლელთან გამართული საპროტესტო აქციის დროს დაპატიმრებული ახალგაზრდული მოძრაობა „შემოგვიერთდის“ წევრი მელორ ვაჩნაძე, კვლავ წინასწარი დაკავების იზოლატორში იმყოფება.
იგი პარლამენტის ბლოკირების, წვრილმანი ხულიგნობისა და პოლიციისთვის დაუმორჩილებლობის ფაქტზე დააკავეს. მას საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიამ 14 დღით პატიმრობა მიუსაჯა.
სანამ მელორ ვაჩნაძეს 14 დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობის ვადა ამოეწურებოდა, კიდევ ერთი ბრალი წაუყენეს, 182 მუხლის მეორე ნაწილის, ვე ქვეპუნქტის საფუძველზე, რომელიც ითვალისწინებს, სხვისი მოძრავი ნივთის მისაკუთრებას. ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში მას 4-დან 7-წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.
საქმე კი ისაა, რომ როგორც მისი ადვოკატი, ნათია კორკოტაძე აცხადებს ვაჩნაძეს 2 წლის წინ დახურული საქმე განუახლეს, რომელიც თავის დროზე დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო დაიხურა.
რამოდენიმე წლის წინ ვაჩნაძემ მეუღლის კუთვნილი ავტომანქანა გაყიდა, თავიდან მხოლოდ თანხის ნახევარი აიღო. მას შემდეგ კი, რაც მყიდველმა მანქანა დაამტვრია დარჩენილი თანხის სანაცვლოდ ვაჩნაძემ უკვე დაზიანებული მანქანა დაიბრუნა. შეკეთების შემდეგ კი კვლავ გაყიდა. საინტერესოა ის ფაქტიც, რომ ადამიანი ვინც ვაჩნაძისგან 2 წლის წინ მანქანა იყიდა, ახლა ,,სოდის“ თანამშრომელი აღმოჩნდა, რომელიც მას მანქანის წართმევაში ადანაშაულებს. მელორ ვაჩნაძე წაყენებულ ბრალს უარყოფს.
ნათია კორკოტაძის განცხადებით ვაჩნაძის დაპატიმრება პოლიტიკური მოტივით მოხდა და ეს არის კიდევ ერთი მაგალითი, როგორ იდევნებიან საქართველოში ოპოზიციის მხარდამჭერები.
ვაჩნაძის ადვოკატის განცხადებით ის საქმეს ბოლომდე მიიყვანს და არ გაჩერდება, სანამ სამართლიანობა არ აღდეგება.

Melor Vachnadze who was Imprisoned for 14 Days Might Spend 7 Years in Prison
Melor Vachnadze, a member of a youth movement “Shemogviertdi” (Join Us) who was arrested on July 20, 2009 during a protest in front of the Parliament Hall is still in  pre trial detention.
He was arrested for blocking the parliament hall, committing minor hooliganizm and disobeying  the police. The Collegium on Administrative Cases of the Tbilisi City Court sentenced him to 14 days in prison.
While Melor Vachnadze was serving his 14 days of administrative prison sentence, another charge was initiated against him, which is misappropriation of a property of other person under Subparagraph (g) of Part II of Article 182 of Criminal Code of Georgia. He might face 4-7 years of prison term.
Natia Korkotadze, an attorney of Melor Vachandze states that a criminal case that was closed 2 years ago against Melor Vachnadze, has been opened again. The case was closed at the time due to a lack of  of a crime.
The story was as follows: several years ago Melor Vachnadze sold a car that belonged to his wife. He received only half of the money from the buyer. Then the new owner of the car damaged the car. Melor Vachnadze demanded the return of the car instead of another portion of money. Melor got the car back and then sold it again. The person who bought and then damaged the car is now a Special Operative Department officer. He is accusing Vachnadze of taking his car away. Melor Vachnadze denies the accusation.
Natia Korkotadze claims that Vachnadze was arrested for political reasons; she says his arrest is another example of how the opposition is persecuted in Georgia. Shestates that she will follow the case till the end and will not stop til the justice is done.