ვისი ტელევიზორი ვისი სახურავის ქვეშ
ყოფილი ბუფერული ზონის სოფლებში გაწეული დახმარებების შესახებ ინფორმაციის მოძიებას „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისი და ადგილობრივი გაზეთი „ქართლის ხმა“ ერთობლივად ახორციელებს. უკანასკნელი ორი თვის მანძილზე ორივე ორგანიზაციამ არაერთი განცხადება შეიტანა ადგილობრივ მთავრობაში, თუმცა პასუხებს ან საერთოდ არ გვცემდნენ ან არასრულყოფილად და დაგვიანებით გვაწვდიდნენ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ სოფელ ზემო ხვითსა და კარბში გაწეული დახმარებების შესახებ დეტალური ინფორმაცია გამოითხოვა. თუმცა შიდა ქართლის ხელისუფლამ ამ მასალებს  დაადგო გრიფი - „საიდუმლო“ ინფორმაციის გაცემაზე უარი განაცხადა.
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით ხელისუფლება საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ გაწეულ დახმარებას თავისად ასაღებს.
83 წლის დიმიტრი გოგიშვილის გასაჭირი, რომელმაც ოს მოსწავლეს „ვეფხისტყაოსანი“ ათარგმნინა
ზემო ხვითში მცხოვრები  დიმიტრი გოგიშვილი 83 წლისაა და აგვისტოს ომის დროს დაიჭრა. მის შესახებ „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ერთხელ უკვე გამოაქვეყნა წერილი 2009 წლის 9 მაისს. მოხუცი ყოფილი პედაგოგია, ის ჯერ ცხინვალში, პირველ ქართულ ვაჟთა სკოლაში მუშაობდა, ხოლო შემდეგ - ნიქოზში. 30 წლის მანძილზე ნიქოზის სკოლის დირექტორი იყო. ოჯახს დანგრეული სახლის სანაცვლოდ კომპენსაცია არ მიუღია. გოგიშვილები აგვისტოს ომის შემდეგ სახლის რეაბილიტაციას ამაოდ ელოდებიან.
„როცა ცხივნალის სკოლაში ვმუშაობდი, ოსი, სომეხი, ებრაელი და სხვა ეროვნების მოსწავლეები ქართველებთან ერთად  სწავლობდნენ. ერთმა ოსმა მოსწავლემ, გიორგი ბესტაუთმა, რომელიც მთიანი სოფლიდან იყო და თავიდან ქართული კარგად არ იცოდა, ჩემი პედაგოგობის დროს ისე შეიყვარა ქართული მწერლობა, რომ ჩემი დახმარებით, ქართულიდან ოსურ ენაზე თარგმნა „ვეფხისტყაოსანი“. ის ოსურ და ქართულ ენებზე ლექსებსაც წერდა“ - ამაყობს 83 წლის მოხუცი, რომელსაც ქართველი და ოსი ხალხის მეგობრობა კარგად ახსოვს.
83 წლის მოხუცი ომის დროს ზემო ხვითში იყო. ის თავისი თვალით ხედავადა, როგორ ეწირებოდნენ უდანაშაულო ადამიანები ომს.
„6 აგვისტოს უკვე ინტენსიურად დაიწყო ქართული სოფლების დაბომბვა, გორის რაიონის სოფლების მიმართულებით ისროდნენ. გამაყრუებელი გუგუნი ისმოდა. მთელი ღამე შიშში და ნერვიულობაში გავატარე, დილით ცოტა ხანს ჩამეძინა და გათენებისას საშინელმა ხმამ გამომაღვიძა. 7 აგვისტო რომ გათენდა, ხმა ორჯერ განმეორდა, სახლიდან რამდენიმე მეტრში ორი ბომბი ჩამოვარდა, ტალღამ საწოლიდან გადმომაგდო, როცა გონს მოვედი - დაჭრილი ვიყავი, ზედ აგურის, ბლოკის და მინის ნამსხვრევები მეყარა. სწორედ მაშინ დამაკლდა თვალში სინათლე. ბომბის ჩამოვარდნამ დაანგრია მთლად ბლოკის კედელი, ჭიშკარი დახვრიტა, სახლის ყველა კედელი  დაზიანდა, კიბე, აივნის მილები, სულ დახვრეტილია კედლები, ყველა ფანჯარა ჩაიმსხვრა. დაზიანდა ვაზის ხეივანი, მსხმოიარე ვაზი სულ ძირს ჩამოიყარა. ოთახებში ფარდები, ჭაღები, ლოგინი სულ დაგლიჯა. ბავშვის საწოლი, სკამები, მაგიდა, მაცივარი, ტელევიზორი, სარეცხის მნქანა, ჭურჭელი, ტანსაცმელი, ტახტი, ყველაფერი დაზიანებული და გაუბედურებულია“, - თქვა დიმიტრი გოგიშვილმა.
სოფელში ომმა 11 ადამინი იმსხვერპლა, ორი ჯარისკაცი, დანარჩენი ზოგი გაქცევისას ჩაცხრილეს მანქანაში, ზოგი ბომბის დაცემისას სახლში, ზოგიც გზაში.
მოხუცს სასწრაფოდ ესაჭიროებოდა ასევე თვალის ოპერაცია, რასაც უსახსრობის გამო ვერ იკეთებს. ის ხელისუფლებას მიმარათავს თხოვნით, რათა გამოუყონ კონპენსაცია“.
როგორ ეხმარება მთავრობა დაზარალებულებს
ფაქტია, რომ 83 წლის გოგიშვილი და მისი ოჯახი სახელმწიფოს დახმარებას საჭიროებდა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ 2009 წლის მარტში დაუკავშირდა კიდეც სამხარეო ადმინისტრაციას და გოგიშვილების ოჯახისთვის, ასევე სოფელ ზემო ხვითში მცხოვრები სხვა ოჯახებისთვის გაწეულ დახმარებაზე ინფორმაცია მოითხოვა.
განცხადებაზე ივლისის თვეში ჯერაც პასუხგაუცემელი იყო და, როგორც უკვე გითხარით, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისმა შიდა ქართლის გუბერნატორს დამატებითი განცხადებით 22 ივლისს მიმართა. გოგიშვილების თაობაზე ეს უკვე მეორე წერილი იყო შიდა ქართლის გუბერნატორის სახელზე.
განმეორებით წერილშიც ჩვენ იგივე ინფორმაციას ვითხოვდით: -
„გთხოვთ, აღნიშნულთან ოჯახთან დაკავშირებით დაწვრილებით გვაცნობოთ თქვენს მიერ ან კიდევ თქვენდამი დაქვემდებარებული უწყებების მიერ გატარებეული ღონისძიების შესახებ. გარდა ამისა, საქართველოს ზოგადადმინისტრაციული კოდექსის (თავი 3, ინფორმაციის თავისუფლება,) თანახმად გთხოვთ წერილობით, გონივრულ ვადაში გვაცნობოთ რა ტიპის ღონისძიებები განხორციელდა ან განხორციელდება გორის რაიონის სოფელ ზემო ხვითში აგვისტოს ომის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის მიმართ.“
ამჯერად გაგვიმართლა და განმეორებით წერილზე ერთი თვისა და 5 დღის (არაჩვეულებრივად „გონივრული ვადაა“) დაგვიანებით, 2009 წლის 27 აგვისტოს შიდა ქართლის ვიცე-გუბერნატორი ზურაბ ჩინჩილაკაშვილის პასუხი მივიღეთ.
„გაცნობებთ, რომ დიმიტრი გოგიშვილის საცხოვრებელი სახლის ხელახლა გადამოწმება მოხდება უახლოესი ერთი თვის განმავლობაში. ამჟამად მის საცხოვრებელ სახლთან მიტანილია ბლოკი, ქვიშა და სხვა სამშენებლო მასალები აფეთქების შედეგად დაზიანებული კედლების აღსადგენად და საჭირო სარემონტო სამუშაოების ჩასატარებლად. აქვე დამატებით განგიმარტავთ, რომ განმცხადებელზე დროულად გაცემულია როგორც სახელმწიფო, ასევე სხვადასხვა პროგრამით გათვალისწინებული ყველა სახის დახმარება, მათ შორის სახელმწიფოს მიერ მის საცხოვრებელ სახლს შეეცვალა სახურავი და კარ-ფანჯარა, გადაეცა ტელევიზორი, მაცივარი, სურსათი, გვარჯილა, უფასოდ გაუკეთდა თვალის ოპერაცია და გაეწია სხვა სახის დახმარებები“.
მივიღეთ თუ არა პასუხი, დიმიტრო გოგიშვილის შვილს, თინათინ გოგიშვილს დავუკავშირდით, რომელიც ზურაბ ჩინჩილაკაშვილის წერილის შინაარსით აღშფოთებული დარჩა:
„არანაირი სამშენებლო მასალა ჩვენთან არ მოუტანიათ. გუბერნატორის მოადგილე ზურაბ ჩინჩილაკაშვილი ჩვენთან პირველად გააფხულზე მოვიდა, მას შემდეგ რაც  „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ჩვენს შესახებ ინფორმაცია ვებ-გვერდის საშუალებით გაავრცელა.  გვისაყვედურა - რატომ გვიჩივლეთ, ისედაც გეხმარებითო. სახურავი სანახევროდ გადაგვიხურეს, რის გამოც წვიმის წყალი სახლს იმაზე უარესად აზიანებს ვიდრე რუსების მიერ დაბომბვის შემდეგ იყო. ისედაც დაზიანებული კიბეები დაიშალა, კედლები სამივე მხრიდან იშლება, რამდენიმე ბლოკი მოიტანეს ადრეულ გაზაფხულზე და დღემდე აქ ყრია. სამივე მხარეს კედელი იშლება, ორ წელიწადს შეიძლება არც გასძლოს. ასეთი კედლები ამ სანახევროდ გადახურულ სახურავს დიდი ხანი ვეღარ დაიჭერს. რა აზრი აქვს ასეთ სახურავს, თუკი კედლები იშლება? კედლები თავიდანაა ასაშენებელი და მას რამდენიმე ბლოკი რას უშველის? რაც შეეხება კარ-ფანჯარას, ისე დააყენეს მეტალოპლასტმასის ფანჯარა, რომ არც ამოლესეს. იმას ხომ დამაგრება უნდოდა? ის ფანჯრებიც გადაზნექილია. რა გავაკეთოთ არ ვიცი. თუ ამობრძანდებით ჩვენთან საკუთარი თვალით ნახავთ, რაც გააკეთეს." - გვითხრა თინათინ გოგიშვილმა.
რაც შეეხება ოჯახის ქონებას, თინათინ გოგიშვილმა გვითხრა, რომ სოციალური სუბსიდიების სააგენტომ ისინი სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფთა სიაში არ ჩასვა: „მამაჩემს 83 წლის მოხუცს ჩაუწერეს, რომ მას მობილური ტელეფონი აქვს და ამიტომ არ ეკუთვნება სიღარიბის ქვემოთ მყოფთა კატეგორიას. ეს არის ცინიზმი. მამაჩემს სად აქვს მობილური ტელეფონი? კაცი პრაქტიკულად ვერ ხედავს და თითქმის აღარ ესმის“, - გვითხრა თინათინ გოგიშვილმა.
რაც შეეხება ანგარიშში ნახსენებ ტელევიზორსა და მაცივარს, ეს ნივთები ომის შედეგად დაზარალებულ ოჯახებს საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციებმა გადასცეს და რატომ ცდილობს ხელისუფლება მიიწეროს საერთაშორისო ორგაზაციების მიერ დაზარალებულებისთვის გაწეული დახმარება თავის თავზე გაუგებარია.

Gori office of the Human Rights Center and local newspaper “Kartlis Khma” are monitoring how aid is provided in the villages of former buffer zone. During the last two months several applications were sent to the local authority however they either do not reply or the replies are incomplete and late.
The Human Rights Center requested detailed information about the aid provided to the villages of Zemo Khviti and Karbi. However, Shida Kartli regional administration declared the information was secret and refused to release it.
According to our information the government appropriates the aid of the international non-governmental organizations.
Tragedy of 83-year-old Dimitri Gogishvili Who Assisted His Ossetian Pupil To Translate “The Knight in the Panther’s Skin” (Georgian poem of the XII century)
Dimitri Gogishvili, resident of the village of Zemo Khviti, is 83 years old and was wounded during the war in August of 2008. The Human Rights Center has already published an article about him on May 9, 2009. The old man was teacher in Tskhinvali and then he was director of the public school in the village of Nikozi for 30 years.  The family was not compensated for the destroyed house. The Gogishvilis are unsuccessfully waiting for the reconstruction of the house since August war.
“When I worked at Tskhinvali School Ossetian, Armenian, Jewish and pupils of other ethnicity studied together with Georgian children. Ossetian pupil Giorgi Bestauti from the mountainous and did not know Georgian well initially translated The King in Panther’s Skin” in Ossetian. He wrote verses in Ossetian and Georgian languages,” 83-year-old man is proud who remembers the friendship of Georgian and Ossetian peoples.
Dimitri Gogishvili was in the village of Zemo Khviti during the war in August last year. He personally witnessed how innocent people were sacrificed to the war.
“On August 6 intensive bombardment of Georgian villages started; they were firing in the direction of the villages of Gori district; there was terrible noise. I spent all the night in fear but in the morning, when I finally managed to sleep, a terrible noise woke me up. It was morning of August 7 the noise repeated and two bombs dropped near my gate several meters away from the house; the wave of explosion pushed me out of the bed; when I recovered I was wounded. Ruins of bricks, blocks and glasses were over me. I had my eye-sight worsened then. The bomb had destroyed the entire wall; the gate was damaged; every wall of the house and stairs were damaged; all windows are smashed. The wine-orchard was also damaged. Curtains, chandeliers and beds were damaged in the house. Bed of the child, chairs, table, fridge, TV set, washing machine, vessel, clothes, sofa and everything were damaged,” said Dimitri Gogishvili.
11 people died during the war in his village; two of them were soldiers; some of them were killed when they were fleeing from the village; others were killed when their houses were bombed; several people were killed on the road. The old man should be immediately operated on his eyes that he cannot afford. He urges to the authority for assistance.
How the government aids the victimized people
It is fact that 83-year-old Gogishvili and his family members needed assistance from the government.
The Human Rights Center got in touch with the Shida Kartli regional administration in March of 2009 and requested information about the provided assistance to the family of Gogishvilis and other residents of the village of Zemo Khviti.
The regional administration had not replied to the request even in July and the Human Rights Center applied to the Shida Kartli regional governor on July 22 again. It was the second letter requesting the information about the Gogishvilis sent to the Shida Kartli regional governor. We requested the same information in the second letter.
“We kindly request you to inform us about the activities you and your administration have carried out to support the family of Gogishvilis. In addition to that, according to the General Administrative Code of Georgia (Chapter 3, transparency of information), we request you to inform us within the reasonable time about the implemented activities in the village of Zemo Khviti to assist the residents victimized as a result of the August war.”
This time the Human Rights Center was luckier and within one month and five days (extremely “reasonable” time) we received the reply from the vice regional governor Zurab Chinchilakashvili on August 27 2009.
“We kindly inform you that the house of Dimitri Gogishvili will be examined within the next month. Currently, we have already brought blocks, sand and other construction materials to the place to repair the walls and carry out necessary reconstruction activities. Besides that, we have provided the applicant with all state and other assistances; the state renovated the roof and windows of his house; the family received new TV-set, fridge, food, saltpeter, Dimitri Gogishvili was operated on his eye for free; the family received some other aid too.”
As soon as the center received the letter, we got in touch with Tinatin Gogishvili, daughter of Dimitri Gogishvili who was astonished with the letter of Zurab Chinchilakashvili.
“No construction materials were brought to us. Initially, Zurab Chinchilakashvili visited us in spring and next time when the Human Rights Center spread information about us on its website. The vice regional governor rebuked us for having complained about us and said he was assisting us. They reconstructed the roof partially and now the rain, leaking into the house, damages our house more than it did after the bombardment. The stairs have collapsed; the walls are pulling down; several blocks were brought early in spring and they are still there. The house will not stand two more years because of damaged walls. The walls will not be able to keep the partially reconstructed roof. As for the windows, they installed new metal-plastic window sills without grinding them. The sills should have been reinforced and now they are bent aside. I do not know what to do. If you visit us, you can personally see what they have done,” said Tinatin Gogishvili.
As for the property of the family, Tinatin Gogishvili said that the Agency of Social Subsidies did not include them on the list of impoverished people.”They wrote about my father that he had mobile phone and did not deserve the allowance. It is cynic attitude. How can my father have mobile phone? He cannot see and hear,” said Tinatin Gogishvili.
As for the TV-set and fridge mentioned in the report, the international organizations gave these household items to the family and why the government tries to appropriate the aid of the international organizations.