აჭარელ მოვაჭრეებს ტურისტული სეზონის გადასახადი დააკისრეს
ქობულეთის სავაჭრო ცენტრი „ოქროს არწივი“ რამოდენიმე დღეა დახურულია. მოვაჭრეები გაზრდილ გადასახადებს აპროტესტებენ და მუშაობაზე უარს აცხადებენ.
საქმე ისაა, რომ სავაჭრო ცენტრის ადმინისტრაციამ ტურისტული სეზონის დაწყებისთანავე გადასახადები მომატების გადაწყვეტილება მიიღო და სავაჭრო ცენტრის დირექტორის ალეკო რომანიძის განცხადებით ტურისტული სეზონის დასრულებამდე გადასახადის შემცირებას არ აპირებს.  მოვაჭრეები სეზონურად გაზრდილ გადასახადებს აპროტესტებენ.
მოვაჭრეები ამ გადაწყვეტილებას აპროტესტებენ და როგორც ჩანს სექტემბრის ბოლომდე სავაჭრო ცენტრი არც გაიხსნება. მეორე მხრივ მოვაჭრეებს ეშინიათ, რომ ამ გადაწყვეტილების გამო სავაჭრო წერტილებს დაკარგავენ. მათ ჩვენთან საუბარში განაცხადეს, რომ ხელისუფლებისგან თავის დროზე მიიღეს გარანტია, რომ გადასახადი არ გაეზრდებოდათ.
ნოდარ ქათამაძე, მოვაჭრე: „ჩვენი მოთხოვნაა - არ დაგვიმატონ გადასახადი. გამგებელთან, ვასილ თავართქილაძესთან გვქონდა შეხვედრა და დაგვპირდა რომ არ დაგვიმატებდნენ სეზონზე გადასახადს. როგორც დღეს აღმოჩნდა, გადასახადი გაზრდილია“.
მარინა კილაძე, მოვაჭრე: „საიჯარო ქირას გაგვიზარდეს. აქამდე, 350 ლარს ვიხდიდით თვეში, ახლა 70 ლარით, თუ 100 ლარით გვიმატებენ. ახალი გადასახადი ჯერ არ შეგვიტანია“.
ციური ჭაღალიძე, მოვაჭრე: „გადასახადები ძალიან მაღალია და ვერ გადავიხდით. ამიტომ გვირჩევნია, რომ ვიდგეთ ასე, ვიდრე ობიექტები გავხსნათ და ვივაჭროთ“.
„ჩვენი მოთხოვნაა რომ გადასახადის ძველი ოდენობა დატოვონ. დამატებულს, ნამდვილად, ვერ შევძლებთ რომ გადავიხადოთ. ჩვენ არ ვამბობთ რომ გადასახადს არ გადავიხდით, მაგრამ გადავიხდით იმ ოდენობას, რაც გვქონდა“, - ამბობს მოვაჭრე მავილე აბაშიძე.
ქობულეთის სავაჭრო ცენტრ „ოქროს არწივში“ გადასახადები აგვისტოს თვიდან გაიზარდა. ის ვინც მანმადე 350 ლარს იხდიდა, ამჟამად 450 ლარის აქვს გადასახადი, ხოლო ვინც 450 ლარს, მას 500 ლარი ყოველთვიურად. სავაჭრო ცენტრის დირექტორ ალეკო რომანაძე ამბობს, რომ გაკვირვებულია ასეთი აჟიოტაჟით: „რა პრობლემა შეიქმნა ამ გადასახადებზე? რა მოხდა, მხოლოდ სეზონურად, ორი თვით გავუზარდეთ გადასახადი. მოვაჭრეებს ამ პერიოდში კარგი ვაჭრობა აქვთ და ამიტომაც გავუზარდეთ გადასახადი. დანარჩენი ათი თვე, ისევ ისე გადაიხდიან, როგორც აქამდე“.
მოვაჭრეებს ეჭვი აქვთ, რომ მომატებული გადასახადი არც ოქტომბერში დაიკლებს და დამატებითი გადასახადის გადახდას არ აპირებენ. ისინი დახურული სავაჭრო ცენტრის გახსნას არ აპირებენ და პროტესტის გამოსახატავად აქციების გამართვას გეგმავენ.

Traders in Adjara Were Taxed for Tourist Season
Trading center in Kobuleti “Golden Eagle” has been closed for several days already. Traders protest increased taxes and refuse to work.
Administration of the trading center decided to increase payments as soon as the tourist season started. Aleko Romanidze, director of the trading center, said he is not going to reduce taxes before the season ends. The traders protest the increased taxes.
Because of the protest of traders the center is not supposed to be opened before the end of September. On the other hand, the traders are afraid they will lose their places in the center. They said the government had promised them not to increase taxes.
Nodar Katamadze, a trader: “We request not to increase taxes. We met district governor Vasil Tavartkiladze and he promised not to increase payments. However, today we see that it was increased.”
Marina Kiladze, a trader: “They have increased our lease payments. Until now, we paid 350 GEL a month and now they have added 70 or 100 GEL. We have not paid the new payment yet.”
Tsiuri Chaghalidze, a trader: “The taxes are very high and we cannot pay. Consequently, I prefer not to work.”
“We request old tax. We will not pay the increased one. We do not refuse to pay at all; but we will pay only the old fees,” said trader Mavile Abashidze.
The taxes were increased in the trading center “Golden Eagle” in August. Those, who paid 350 GEL previously, now have to pay 450 GEL; and those, who previously paid 450 GEL, now they have to pay 500 GEL. Aleko Romanadze said he is surprised with the complaints of the traders. “Why have they created the problems about taxes? Is it a disaster if we have increased the tax for two months? Traders work very well during these months and consequently, we increased payments for them. They will have to pay same amount during the rest ten months.”
Traders doubt the tax will not be reduced in October either and they are not going to pay additional sums. They are not going to open trading center and will hold protest demonstrations to protect their rights.