ქუთაისის ციხეში პატიმრებმა პირი ამოიკერეს
ქუთაისის №2 საპყრობილეში პატიმრები უსამართლობას პროტესტის უმკაცრესი ფორმით ებრძოდნენ. გიორგი გორგოძემ და გიორგი ზირაქაძემ  პირი 7 აგვისტოს ამოიკერეს და საპროტესტო აქცია გუშინ, 9 სექტემბერს, პროტესტის დაწყებიდან ოცდაცამეცამეტე დღეს შეწყვიტეს. ისინი 23 თებერვალს, ბაღდათის რაიონში, ქურდობის ბრალდებით აიყვანეს.
ბრალდებულების ახლობლები აცხადებენ, რომ ორივე უდანაშაულოა და სამართალდამცავებმა ისინი შემთხვევით (და შეცდომით) დააკავეს.
„დარწმუნებული ვარ, რომ არც ჩემს ძმას და არც გიორგი ზირაქაძეს ბრალი არაფერში მიუძღვით. ამას ისინიც დაკავების წუთიდან ხმამაღლა იძახდნენ და ყველას გვეხვეწებოდნენ, სიმართლე არ დაგვეთმო. მათ არ ეგონათ, რომ საკუთარი სიმართლის დამტკიცებას ვერ შეძლებდნენ. ისინი რომ მართლები არიან ისიც ადასტურებს, რომ 23 თებერვლის მერე სასამართლო განაჩენის გამოტანას ვერ ახერხებს. ჩვენ იმედი გვქონდა, რომ სიმართლეს გავარკვევდით და მათი უდანაშაულობა დადგინდებოდა, მაგრამ, როგორც ხედავთ, საქმე გაიწელა და ამ ყველაფერმა სავალალო შედეგამდე მიგვიყვანა. დღეს ისინი უმძიმეს მდგომარეობაში არიან და ხვალ შეიძლება ცოცხლებიც აღარ იყვნენ“, - ამბობს გიორგი გორგოძის და თეა გორგოძე.
პატიმრების პროტესტის მეხუთე დღეს ადვოკატმა პრეზიდენტის ადმინისტრაციას, პარლამენტს, სახალხო დამცველსა და მთავარ პროკურატურას წერილობით მიმართა და მათ ბრალდებულთა უმძიმესი მდგომარეობის შესახებ აცნობა. სახალხო დამცველის წარმომადგენლობის გარდა, ადვოკატის წერილს რეაქცია არც ერთი უწყებიდან მოჰყოლია.
„ჩვენ მათ ორჯერ შევხვდით და ვეცადეთ, დაგვერწმუნებინა ისინი, უარი ეთქვათ პროტესტის ამ ფორმაზე, რადგან მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა იმთავითვე უმძიმესი იყო. ასეთ შემთხვევში პატიმარი მეათე დღეს უკვე ცუდად ხდება და შეიძლება ყველაფერი სავალალო შედეგით დასრულდეს... სამწუხაროდ, მათ ჩვენ არ მოგვისმინეს. ჩვენ  ექიმებს ვთხოვეთ დახმარება. ორივე პატიმარი დღესაც ექიმების ზედამხედველობის ქვეშაა, თუმცა, ორივე მათგანის მდგომარეობა ამ დრომდე უმძიმესია“, - აცხადებს სახალხო დამცველის დასავლეთ საქართველოს სამმართველოს უფროსი მადონა ბასილაძე.
გიორგი გორგოძისა და გიორგი ზირაქაძის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო შეშფოთებული არიან  მათი ოჯახის წევრები. ისინი ოცდაცამეტი დღის განმავლობაში ამაოდ ცდილობდნენ (ადვიკატის შუამავლობით) დაერწმუნებინათ პატიმრები, უარი ეთქვათ პროტესტის უმძიმეს ფორმაზე.
„მე მათთან საუბარი ძალიან მიჭირს. უარესი მდგომარეობა, უბრალოდ, წარმოუდგენელია. რეაქცია აღარაფერზე აქვთ. ერთერთს, გიორგი გორგოძეს უკვე აცეტონის სუნი ამოსდის და შეიძლება ეს მდგომარეობა ვერც გადაიტანოს. ციხეში პატიმრების გარდაცვალების ფაქტები იშვიეთობას სამწუხაროდ არ წარმოადგენს და არ მინდა, მათ ეს შემთხვევაც დაემატოს. მე მყავდა პატიმარი, რომლის საქმეზე სამშაბათს ექსპერტიზა იყო დანიშნული და კვირას თავი ჩამოიხრჩო. ამას, ყველაფერს მათ ვუყვები და ვარწმუნებ, გადაიფიქრონ, რასაც ჩადიან, მაგრამ - ამაოდ“, - თქვა ორი დღის წინ ციხიდან გამოსულმა ადვოკატმა ფიქრია ცერცვაძემ.
პირგაკერილი პატიმრები ბოლო დღეებში მკურნალობაზეც უარს აცხადებდნენ. არ გაიკეთეს გადასხმა, რასაც, ადვოკატის თქმით, მათთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვს.
„ამას აკეთებენ იმიტომ, რომ თავს დამნაშავედ არ ცნობენ და ამბობენ, რომ ამ ქვეყანაზე ქურდის სახელით ცხოვრებას, სიკვდილი ურჩევნიათ. იქნებ, ჩვენი შემთხვევის შემდეგ მაინც შეწყდეს ამ ქვეყანაზე უდანაშაულო ადამიანების დაპატიმრებაო - აცხადებენ პატიმრები. მათი მდგომარეობით უკვე ციხის თანამშრომლებიც კი, შეწუხებული არიან. არავის ეგონა, ეს ორი ადამიანი ამდენს თუ შეძლებდა, ნებისყოფა თუ ეყოფოდათ. ბოლოს, როგორც იქნა, დავარწმუნე, რომ პირი გაეხსნათ და გამოსავალი მოიძებნებოდა“, - ამბობს ფიქრია ცერცვაძე.
პატიმრები პროკურატურის წარმომადგენლებთან შეხვედრას ითხოვდნენ. სხვა შემთხვევაში პროტესტის შეწყვეტაზე უარს ამბობდნენ. ისინი ჩაუდენელი დანაშაულის აღიარებას არ აპირებენ. ადვოკატი მათ პროკურატურის წარმომადგენლებთან შეხვედრას დაპირდა, რასაც პროტესტის შეწყვეტა მოჰყვა.
„სხვა შემთხვევაში, ისინი ორშაბათიდან კვლავ პროტესტის გაგრძელებას აპირებენ. გამამართლებელს ითხოვენ. ეს, ბუნებრივია, პროკურატურას არ აწყობს. სასამართლო კი, მოგეხსენებათ, პროკურატურაზეა დამოკიდებული. ერთადერთი გამოსავალი, რასაც მე პირადად ვხედავ, საპროცესო გარიგებაა. მხოლოდ, საპროცესო აღიარების გარეშე. მთავარია ახლა პროკურატურამ არ თქვას მათთან შეხვედრაზე უარი, თორემ, მერე მართლა უმძიმეს შემთხვევასთან გვექნება საქმე“, - ამბობს ადვოკატი.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ დასავლეთ საქართველოს პროკურატურის რაიონულ პროკურორს კახა კოჩივარს დაუკავშირდა. შეკითხვაზე, შეხვდება თუ არა იგი (ან პროკურატურის სხვა წარმომადგენლები) მძიმე მდგომარეობაში მყოფ პატიმრებს, კოჩივარმა გვიპასუხა: „საქმეზე სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს. ვიცი მათი მდგომარეობა... შევხვდებით და როგორც საქმე გვიჩვენებს, ისე მოვიქცევით...“

“At Least Our Protest Will Put End to Arbitrary Detentions in Our Country”
Inmates of the Kutaisi prison N 2 fought injustice with most severe forms. Giorgi Gorgodze and Giorgi Zirakadze sewed up mouths on August 7 and stopped their protest on September 9, on the 33th day. They were arrested in Baghdati district on February 23 for thievery.
The relatives of the accused claim both are innocent and policemen arrested them on the scene of crime by mistake.
“I am sure neither my brother nor Giorgi Zirakadze has stolen anything. They were claiming it during the detention too and urged us to prove their innocence. They could not imagine that it would be impossible to prove it. If they were guilty, the court would have already passed judgment since February 23. We hoped to find out the truth but as you see the investigation has not finished yet and it led us to terrible results. Today, the accused are in unbearable situation and tomorrow they might die,” said Tea Gorgodze, sister of Giorgi Gorgodze.
On the fifth day of the protest the attorney of the accused applied to the president’s administration, parliament of Georgia, public defender and chief prosecutor’s office and informed them about the extremely urgent conditions of the accused. Only representative of the public defender responded to their appeal.
“”We met them two times and tried to convince them to stop protest because their health conditions were quite poor before they sewed up their mouths. On the tenth day the prisoner will get worse and everything might end crucially... unfortunately, the accused did not listen to us. We asked doctors to help us; both prisoners are observed by doctors thought their health is still poor,” said Madona Basiladze, head of the Public Defender’s office in the Western Georgia.
Family members of Giorgi Gorgodze and Giorgi Zirakadze are concerned about health conditions of the inmates. They were trying to convince the prisoners (with the support of the attorney) to stop protest.
“It is difficult for me to talk with them. I cannot imagine what can be worse. They do not react on anything. Acetone smell is coming from the mouth of Giorgi Gorgodze and similar situation might end crucially for him. Mortality among prisoners is not a surprise at all and I do not want to hear about one more death. I had one client, prisoner, who hung himself on Sunday and on Tuesday expertise was to be carried out on his case. I am telling Gorgodze and Zirakadze what might happen because of their protest but in vain,” said Pikria Tsertsvadze, attorney of the prisoners.
The prisoners have refused medical treatment lately. The attorney says it was urgently necessary for them.
“They use similar form of protest because they are not guilty and say they prefer to die than continue lives under name of thieves. At least our protest will put an end to the imprisonment of innocent people in this country, - said the prisoners. Prison personnel are also concerned about their situation. Nobody expected these two people to apply to such sever forms of protest. Finally I managed to convince them to open mouths and promised to find some solution to their problem,” said Pikria Tsertsvadze.
The prisoners demanded meeting with the representatives of the prosecutor’s office. Otherwise they denied to stop protest. Gorgodze and Zirakadze are not going to plead guilty. The attorney promised them to arrange meeting with the representatives of the prosecutor’s office and they stopped protest.
“If the meeting fails, they will restart their protest on Monday. They demand the prosecutor to find them not guilty. Of course, the prosecutor’s office does not agree with it. The court, as you know, obeys to the directions of the prosecutor’s office. The only resolution of the problem is plea-bargain but without pleading guilty. Now I wish the prosecutor’s office not to refuse meeting with them; or we will face most disastrous fact,” said the attorney.
The Human Rights Center got in touch with Kakha Kokhivari, Prosecutor of the Western Georgia. He was asked whether the representatives of the prosecutor’s office are going to meet the prisoners and Kochivari replied. “The case is investigated by the court. I have information about their situation... we will meet them and will make consequent decisions.”