ქართული მართლმსაჯულების ლაბირინთები
2009 წლის 18 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ უკრაინის მოქალაქე ორესტ ბოხონკოს 23 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ბოხონკო თბილისის საერთაშორისო აეროპორტიდან გასული წლის 27 სექტემბერს აიყვანეს. მისი დაკავებისა და ნივთმტკიცების მოპოვების დროს სამართალდამცავებმა უხეშად დაარღვიეს საქართველოს კანონმდებლობითა და საერთაშორისო ნორმებით აღიარებული ადამიანის უფლებები. მათ მოწმეთა და ექსპერტის დასწრების გარეშე, ფიზიკური ძალის გამოყენებით, დაცინვისა და ცინიზმის თანხლებით, თანამშრომლების, ფოტოაპარატებისა და ვიდეოკამერების წინ გააშიშვლეს ახალგაზრდა კაცი, მათსავე თვალწინ მოახდინეს გულწასული ადამიანის ანალური ხვრელის დათვალიერება; გონებადაბრუნებულს აუხსნეს, რომ იქვე, მაგიდაზე დადებული, პოლიეთილენის პარკში გახვეული ნარკოტიკული ნივთიერება “მეტადონი” მისი სწორი ნაწლავიდან ამოიღეს; შემდეგ ჩააცვეს, უკრაინის საელჩოსთან დაკავშირებას შეჰპირდნენ, ხელბორკილები დაადეს და წაიყვანეს. სასამართლომ ბოხონკოს დაკავებისა და წინასწარი გამოძიების დროს დაშვებული დარღვევები ნაწილობრივ აღიარა, თუმცა ამან ვერ შეუშალა ხელი მკაცრი განაჩენის გამოტანას. არადა, იმის აღიარება, რომ ნივთმტკიცება კანონის დარღვევით იყო ამოღებული, სწორედ, იმ საკითხს აყენებდა ეჭვქვეშ, რომ იგი ბოხონკოს სხეულიდან ამოიღეს. და თუკი სასამართლომ ნივთმტკიცების მოპოვების კანონიერების საკითხი დატოვა გაურკვეველი, მაშ, როგორ გაარკვია ბოხონკოს დანაშაული, ანუ ის, რომ მას უკრაინიდან საქართველოში ანალური გზით შემოჰქონდა ნარკოტიკი? ამ ყველაფრის გარდა ბოხონკოს საქმეში კიდევ მრავალი პასუხგაუცემელი შეკითხვა დატოვა სასამართლომ.
ორესტ ბოხონკო იმ დღეს თბილისში თავის სენაკელ მეგობართან, ზაზა სამინავასთან, ჩამოფრინდა. ჩვენ დავუკავშირდით ბრალდებულის ძმას, რომელმაც გვითხრა, რომ მისი ძმა უკრაინაში სამი წლის განმავლობაში მასპინძლობდა ზაზას, რომელიც ამ ქვეყანაში თხილის ბიზნესის აწყობას ცდილობდა. ბევრჯერ დაპატიჟა ორესტ საქართველოში, მაგრამ ჩამოსვლა ვერ ხერხდებოდა, გასული წლის ზაფხულში ამას საქართველოში დაწყებულმა ომმა შეუშალა ხელი. ბოლოს ბოხონკო სამინავების ნათესავის ქორწილში მიიწვიეს და, რადგან ძალიან აინტერესებდა ქართული ტრადიციები, ცნობილი ქართული სტუმარ-მასპინძლობა, ბოხონკო საქართველოში გამოფრინდა.
სამინავა, შეთანხმებისამებრ, სტუმარს აეროპორტში უნდა დალოდებოდა. როცა ორესტ ბოხონკო ჰოლში მეგობარს ეძებდა, მას უცნობი ადამიანი მიუახლოვდა და უთხრა, რომ ზაზას ნახევარი საათი დააგვიანდებოდა. სამინავა, მართლაც, ნახევარ საათში მოვიდა. მეგობარს თავისი ავტომანქანისკენ გაუძღვა. ამ დროს მათ სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმული ათამდე ახალგაზრდა მიუახლოვდა და ორივეს დამორჩილება მოსთხოვა. ცემა ორივეს დაუწყეს, მაგრამ, როგორც ორესტ ბოხონკო იხსენებს, მხოლოდ ის შეათრიეს უკან, აეროპორტის შენობაში.
ზაზა სამინავა პირდაპირ აეროპოტის ეზოდან წაიყვანეს. რამდენიმე დღის შემდეგ მისი სახლიდან ნარკოტიკული ნივთიერება ამოიღეს და ამ საფუძველზე გაასამართლეს. მაგრამ საქმე ის გახლავთ, რომ არც სამინავას საქმეში (რომელიც ცალკე აღიძრა) ფიგურირებს ბოხონკოს ეპიზოდი და, როგორი უცნაურიც უნდა იყოს, არც თავად ბოხონკოს საქმეში ჩანს სადმე სამინავა. გამოდის, რომ სასამართლო ადგენს ბოხონკოს დანაშაულს, იმას, რომ მას რეალიზების მიზნით საქართველოში ჩამოჰქონდა დიდი რაოდენობის (93, 299 გრ.) ნარკოტიკული ნივთიერება, მაგრამ არ ინტერესდება ვისთან?  რატომ არ ფიგურირებს ბოხონკოს საქმეში ზაზა სამინავა? რატომ გაუშვეს შანსი ძიებამ და სასამართლომ, რომ ამ უმნიშვნელოვანესი საკითხისთვის მოეფინათ ნათელი? ძიებას არ დაუდგენია არც ის საკითხი, უკრაინაში სად და ვისგან შეიძინა ბოხონკომ საკმაოდ სოლიდური რაოდენობის ნარკოტიკი. საქმის მასალებიდან არ ჩანს, გამოძიებამ ამ მიზნით ითანამშრომლა თუ არა უკრაინელ სამართალდამცავებთან. ამიტომ არ არსებობს დღეს პასუხი კითხვაზე: ნამდვილად არის თუ არა ნარკოტიკების რეალიზატორი ორესტ ბოხონკო, რომელიც ნარკოტიკს, თუკი ის მართლა გადმოჰქონდა, ციდან ვერ მოწყვეტდა. რეალიზება ყიდვა-გაყიდვის პროცესს გულისხმობს. ბოხონკოს საქმეში კი არც ბოხონკოსთვის ნარკოტიკების მიმცემი ჩანს და არც  მისი სავარაუდო მიმღები. გამოძიებამ და სასამართლომ არ იციან, საიდან დაიწყო მოგზაურობა ნარკოტიკმა, არ იციან ასევე, სად უნდა დამთავრებულიყო ეს მოგზაურობა, ვისკენ მიემართებოდა ნარკოტიკი; საეჭვო მეთოდებით აქვთ დადგენილი მხოლოდ მისი გადატანის საშუალება, ადამიანის ანალური ხვრელი, და სასამართლოს განაჩენიც ამ ერთ ხვრელს ებღაუჭება, ამ ერთ ხვრელს მიუყვება.
ახლა კი დაწვრილებით ვნახოთ, როგორ მოიპოვა გამოძიებამ ის ნივთმტკიცება, რომლის საფუძველზეც სასამართლომ 23-წლიანი განაჩენი გამოიტანა. ამონაწერი ბრალდებულ ბოხონკოს “შუამდგომლობის” ტექსტიდან, რომელიც მოსამართლე ლელა შკუბულიანის სახელზეა დაწერილი: “მათ (პოლიციის თანამშრომლებმა) ჩამიტარეს პირადი ჩხრეკა. რამე კანონსაწინააღმდეგო ნივთიერება არ აღმოუჩენიათ, შემდეგ შემომთავაზეს, გამეხადა ტანსაცმელი. ამ პროცესს იღებდნენ როგორც ვიდეოკამერით, ასევე ოთახში მყოფი თითქმის ათამდე პოლიციელი მობილური ტელეფონებით. ჩემთვის ცნობილი გახდა, რომ პოლიციელები რამე საგამოძიებო მოქმედებას კი არ აწარმოებდნენ, არამედ უბრალოდ მამცირებდნენ და დამცინოდნენ. შემდეგ იქ მყოფმა ერთ-ერთმა პოლიციელმა, რომელიც ოპერატიული ჯგუფის უფროსად გამეცნო, სახელად კოხტამ, გაიკეთა რეზინის ხელთათმანები, სხვების დახმარებით მაიძულა, გადავხრილიყავი და ასე ჩამიტარა ანალური ხვრელის შემოწმება, რაც უშედეგოდ დამთავრდა”... როგორც ბოხონკო იხსენებს, მისი წამება ამით არ დასრულებულა, ანალური ხვრელის პირველი უშედეგო გამოკვლევის შემდეგ ოთახი რამდენიმე პოლიციელმა დატოვა, ოთახში დარჩენილებმა კი მისი დამცირება და შეურაცხყოფა განაგრძეს. გარკვეული დროის შემდეგ ოთახიდან გასული პოლიციელები უკან დაბრუნდნენ და ფიზიკური ზეწოლის ქვეშ კვლავ ბოხონკოს ანალური ხვრელის “ჩხრეკას” შეუდგნენ. “ისინი მაწამებდნენ და ხელებს მიჭერდნენ ყელში, რის გამოც დავკარგე გრძნობა და გონს რომ მოვედი, განმიმარტეს, რომ ჩემი ანალური ხვრელიდან გამოიტანეს ნარკოტიკული საშუალება “მეტადონი”.
ბოხონკოს დაკავება და მასზე განხორციელებული უსამართლო „ჩხრეკა“ სამართალდამცავების მიერ აეროპორტის ერთ-ერთ შენობაში განხორციელდა. ჩხრეკას პოლიციელების გარდა გარეშე პირი არ დასწრებია, არც აეროპორტის რომელიმე თანამშრომელი, რომ არაფერი ვთქვათ აეროპორტის დაცვის სამსახურზე. როგორც აეროპორტში განგვიცხადეს, ოპერატიული ღონისძიების შემთხვევაში, ისინი კოლეგებს თავისუფალი მოქმედების საშუალებას აძლევენ და მათ საქმიანობაში არ ერევიან, თუ კოლეგები დახმარებისთვის არ მიმართავენ. 27 სექტემბრის საღამოს უკრაინელ მოქალაქეს სამართალდამცავები აეროპორტის ოთახში „კანონიერად“ აწამებდნენ, აეროპორტის დაცვის პოლიცია კი ჰოლში ადამიანების უსაფრთხოების დაცვისთვის ზრუნავდა.
სასამართლოს არ დაუკმაყოფილებია ბოხონკოს ადვოკატების შუამდგომლობა, რომ მოწმეთა დასწრების გარეშე ამოღებული ფხვნილი არ ჩათვლილიყო ნივთმტკიცებად; სასამართლომ მოისმინა ადვოკატების შუამდგომლობა იმაზეც, რომ, რადგან, საქმის მასალების მიხედვით, ბოხონკოს სწორი ნაწლავიდან ნარკოტიკი ამოიღო არა ექსპერტმა, არამედ პოლიციელმა, ეს კანონდარღვევად უნდა ჩათვლილიყო და სასამართლოს ეს ფხვნილი არ უნდა ჩაეთვალა ნივთმტკიცებად. ბოხონკოს ადვოკატმა, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა ნინო ანდრიაშვილმა სასამართლო პროცესზე განაცხადა, რომ ანალური ხვრელის “ჩხრეკა” არ წარმოადგენდა ჩხრეკას კოდექსისეული გაგებით და არ უნდა ყოფილიყო იგი ჩხრეკად სახელდებული დაკავების ოქმებსა და სხვა დოკუმენტებში. “აღნიშნული მოქმედება თავისი ხასიათით უფრო მეტად შეესაბამება შემოწმებას, ვიდრე ჩხრეკას. პირადი ჩხრეკა შეიძლება ჩატარდეს პირის ტანსაცმელზე, მის ნივთებში ან მის სხეულზე. აქ არსად მოიაზრება სხეულში (შიგნით) ჩხრეკა. 350-ე მუხლის თანახმად, ბოხონკოს მიმართ განხორციელებული გამოკვლევა უნდა ჩაწერილიყო, როგორც შემოწმება და არა ჩხრეკა. შემოწმება კი, კანონით, ექიმის მიერ ტარდება, რაც ამ შემთხვევაში არ მოხდა”.
სასამართლომ არ სცა პატივი კანონს, რომელიც მიუთითებს, რომ საჭიროების შემთხვევაში, ეჭვმიტანილის ანალური ხვრელი მხოლოდ და მხოლოდ სპეციალისტმა უნდა შეამოწმოს სპეციალურ, ანუ სამედიცინო დაწესებულებაში, რომ ამ პროცედურის ჩატარებას კანონი პოლიციელებს უკრძალავს.  სასამართლომ არ აღიარა, რომ უკრაინელი მოქალაქის უფლებები ქართველმა სამართალდამცავებმა ამ შემთხვევაშიც უხეშად დაარღვიეს, მას სამედიცინო “შემოწმება” ოპერატიული ჯგუფის ხელმძღვანელმა, ვინმე კოხტა კოდუამ ჩაუტარა. ბრალმდების მხარემ სასამართლოზე აღნიშნული კანონდარღვევა სასწრაფო წესით ჩხრეკის ჩატარების აუცილებლობით ახსნა, რაც საფუძველს მოკლებულია. თუ ეჭვმიტანილი ნარკოტიკულ ნივთიერებას საკუთარი სხეულით ატარებდა, პოლიციელებს შეეძლოთ საკუთარი მეთვალყურეობით გადაეყვანათ იგი შესაბამის სამედიცინო დაწესებულებაში, სადაც კანონის დაცვით მოხდებოდა ნარკოტიკის მოძიება.
ორესტ ბოხონკომ სასამართლოს განუცხადა, რომ მას გონზე მოსვლის შემდეგ პოლიციელებმა ყვითელი ბუშტი და პოლიეთილენის პარკში მოთავსებული ფხვნილი აჩვენეს. ისინი მაგიდაზე ერთმანეთისგან განცალკავებით იდო. პოლიციელების განმარტებით, პარკში მოთავსებული ფხვნილი ნარკოტიკული ნივთიერება “მეტადონი” იყო, რომელიც ბოხონკოს სხეულში ყვითელი ფერის ბუშტში გახვეულ მდგომარეობაში ჰქონდა დამალული. მაგრამ სად გაქრა ყვითელი ბუშტი? დღეს ბოხონკოს საქმეში ნივთმტკიცებად მხოლოდ პოლიეთილენის გამჭვირვალე პარკი ინახება, ყვითელი ბუშტი კი არსად ჩანს. როგორც სამართალდამცავები ამტკიცებენ, ეს ბუშტი თავიდან მოიშორეს იმ მიზეზით, რომ იგი ფეკალური მასებით იყო დასვრილი და „ცუდი სუნი“ ასდიოდა. სწორედ, ცუდი სუნის გამო არ მიიჩნიეს მისი შენახვა საჭიროდ. ზუგდიდიდან ჩამოსული პოლიციელები პროქტოლოგიის გარდა საქართველოს კანონმდებლობაშიც რომ ყოფილიყვნენ გარკვეულები, მათ ეცოდინებოდათ, ფეკალიებით დასვრილი ყვითელი ბუშტის გადაგდებასთან ერთად როგორ განძს კარგავდნენ საკუთარი სიმართლის (რომ ბუშტი ნამდვილად ბოხონკოს ნაწლავიდან გამოიღეს) დასამტკიცებლად. ჯერ ერთი, კანონის მიხედვით, ნივთმტკიცება, რომელიც ამოღების შემდეგ ისეთივე სახით არ დაილუქება და შეინახება, როგორი სახითაც ის იქნა ამოღებული, არ შეიძლება ჩაითვალოს კანონიერად. გარდა ამისა, ყვითელი ბუშტის განადგურება, რომელიც საქმეში ძირითად მტკიცებულებას წარმოადგენდა, შეუძლებელს ხდის ექსპერტიზის მეშვეობით იმის დამტკიცებას, ნამდვილად იყო თუ არა აღნიშნული ნივთი ბოხონკოს სხეულში.
წესით, წინასწარი გამოძიების მიერ კანონის დარღვევით მოპოვებული ნივთმტკიცებულება სასამართლოს დაუშვებლად უნდა ეცნო, მაგრამ ეს არ გააკეთა. არადა, ამავე სასამართლომ (მოსამართლე ლელა შკუბულიანმა) გამომძიებელ ჯანაშიას მიერ ბოხონკოს დაკავებისა და ჩატარებული ჩხრეკის ფაქტი უკანონოდ ცნო და შესაბამისი ზომების გასატარებლად ძიების გაგრძელება პროკურატურას სთხოვა. ”ამ განაჩენით სასამართლომ პრაქტიკულად აღიარა გამომძიებლის მიერ ნივთმტკიცების უკანონოდ მოპოვების ფაქტი, რაც იმას ნიშნავს, რომ სასამართლომ, ფაქტობრივად, გამომძიებელი ჯანაშია სისხლის სამართლის დამნაშავედ ცნო. კანონდარღვევით მოპოვებული მტკიცებულების დაუშვებლად ცნობაზე კი უარი განაცხადა, რაც გაუგებარია”,- განმარტავს “ადამიანის უფლებათა ცენტრის” ადვოკატი ნინო ანდრიაშვილი. საბოლოოდ, სასამართლო პროცესზე ბოხონკოს ადვოკატებმა ამ ნივთმტკიცებულების უკანონოდ მოპოვების დადასტურება კი შეძლეს, მაგრამ, ამის მიუხედავად, უკანონოდ მოპოვებული მტკიცებულება მოსამართლე შკუბელიანმა სასამართლო პროცესზე დასაშვებად ცნო. ეს, მართლაც, დაუშვებლის დაშვება იყო.
ორესტ ბოხონკო, რომელსაც ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ ჯეირან მორგოშიამ აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა, გაოგნებული მხოლოდ ერთსა და იმავეს იმეორებდა: „ ეს ის ქვეყანაა, რომელსაც ევროკავშირში შესვლა სურს?! ეს უცნაური შეკითხვა მას დაკავების წუთიდან აეკვიატა და დღესაც ხშირად იმეორებს. თუმცა იცის, რომ ამ ქვეყანაში კითხვებზე არასდროს პასუხობენ. არც სააპელაციო სასამართლოს იმედი აქვს, რადგან ისიც იმ მართლმსაჯულების ნაწილია, რომელმაც სამართლიანობის სახელით სულში და სხეულში დიდხანს უფათურა ხელები. ადვოკატები საქმის სტრასბურგში გასაჩივრების პერსპექტივით ანუგეშებენ. ამას კი წლები დასჭირდება. ახლა მისთვის ერთადერთი რამ არის მთავარი: შორს ამ ქვეყნიდან და რაც შეიძლება მალე. ბოხონკო, სწორედ ამ თხოვნით მიმართავს უკრაინის საელჩოს საქართველოში და უკრაინის ხელისუფლებას: სასჯელის მოხდის საშუალება საკუთარ ქვეყანაში მისცენ.
პუბლიკაცია მომზადებულია ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და ჟურნალ „სიტყვის“ მიერ პროექტის ფარგლებში - „სასამართლო სისტემის მონიტორინგი საქართველოში”

Labyrinths of Georgian Judiciary
On June 18 2009 the Tbilisi City Court imposed a 23-year prison sentence on Orest Bokhonko, a citizen of the Ukraine. Bokhonko was arrested at the Tbilisi International Airport on September 27, 2008. While he was detained the Georgian law enforcement officers blatantly violated his human rights guaranteed by the Law of Georgia and international conventions.Without witnesses and experts, by force the young man was compelled to take off his clothing and his anal channel was examined in front of the policemen. The examination process was recorded by photo and video-cameras. The detainee was not in conscious at that moment. When he recovered, it was explained to Bokhonko that the narcotic substance “Metadon” was withdrawn from his anal channel and wrapped in a polyethylene bag. Then he was ordered to get dressed and the policemen promised him to get in touch with the Ukrainian Embassy in Georgia. The detainee was taken to the police station in irons. The court partly admitted that policemen had broken the law during his detention and the preliminary investigation. That, however, did not prevent the court from imposing strict punishment on him. However, admitting the fact that the evidence was obtained through violation of the law, cast doubt on the fact that it was withdrawn from the body of Bokhonko. If the court left without clarification the issue of how the evidence was obtained how it could determine the guilt of Bokhonko. The court could not claim that the detainee had brought a narcotic substance to Georgia from the Ukraine. In addition to that, there are more unanswered questions in this case.
On that day, Orest Bokhonko arrived in Tbilisi to visit his friend from Senaki Zaza Saminava. We got in touch with the brother of the convicted who said Zaza Saminava visited them in the Ukraine three years ago. Zaza was starting a nut-business in the Ukraine. The Georgian friend invited Orest to Georgia many times but he could not come. Last year the war in August prevent him from coming to Georgia. Finally Bokhonko was invited to the wedding of Saminava’s relatives and since the Ukrainian man was interested in Georgian traditions and famous hospitality he arrived in Georgia.
Saminava was to wait for the guest in the airport as it was agreed previously. When Orest Bokhonko was looking for his friend in the hall a stranger approached him and said Zaza would be there in half an hour. Saminava really did arrive in the airport half an hour later and led his friend to his car. At that moment about ten men in civil clothes approached and demanded that they obey their orders. Then they started beating Bokhonko and Saminava but as Orest Bokhonko recalled only he was dragged back into the airport.
Zaza Saminava was arrested in the yard of the airport. Several days later a narcotic substance was discovered in his house and he was judged based on this accusation. However, the point is that the episode of Bokhonko is not mentioned in case materials on Saminava and neither is Saminava’scase mentioned in Bokhonko’s case materials. Apparently, the court determined the guilt of Bokhonko and sentenced him for bringing a particularly large amount of narcotic substance (93.299 grams) into Georgia but did not inquire who was waiting for him here. Why was not Zaza Saminava mentioned in his case materials? Why did the investigation and the court miss the opportunity to clarify this very important issue? The investigation did not find out where Bokhonko had purchased the narcotics and who had sold to him it. The investigation did not cooperate with the Ukrainian law enforcement bodies. Thus, today we do not have a reply to this question: is Orest Bokhonko really a drug-dealer? If he really had narcotics he could not get it in the sky. Drug-dealing means purchase and selling of narcotics. However, we cannot find either seller or purchaser of the narcotics in Bokhonko’s case. The investigation and the court do not know where the narcotics first were obtained and where it had to finish its travelling.The means of transportation is estimated through the violation of the law – it was found in the anal channel of the person and the court judgment relied on this channel.
Now we can discuss in details how the investigation got hold of the evidence based on which the court imposed a 23-year prison sentence on Bokhonko. Here is an extract from the “motion letter” of the accused Bokhonko to the judge Lela Shkubuliani. “They (the policemen) searched me. They did not find anything illegal; then they requested me to take off my clothing. They were recording the process by video-camera and about ten policemen in the room was recording the examination process by mobile-phones. I was told that the policemen were not investigating anything but they were degrading and laughing at me. One of them introduced himself as the head of the operative team, his name was Kokhta. He put on rubber gloves and made me lean forward; then he searched my anal channel though it finished without any results...” As Bokhonko recalled his torture did not end then. After searching his anal channel without any results several policemen left the room; those who remained continued to insult and degrade the detainee. A short time later, the policemen returned and started to search his anal channel again by a physical assault. “They were torturing and strangling me; I fainted and when I recovered they said they had withdrawn the narcotic substance “Metadon” from my anal channel.” The law enforcement bodies detained and searched Bokhonko through violation of the law in one of the buildings of the airport. The search was carried out without any witnesses who could be an employee or the security personnel of the airport. As we were told at the airport in the case of investigation operations they do not interfere in the activities of their colleagues if they do not ask them for help. In the evening of September 27 law enforcement officers were torturing the citizen of the Ukraine “in accordance to the law” and the security policemen of the airport were protecting the passengers in the hall.
The court did not grant the motion of the attorneys for Bokhonko to refuse to the evidence that was obtained during the search without witnesses. The court also heard the motion of the attorneys to declare as inadmissible evidence the narcotic substance because it was  withdrawn  from the anal channel of Bokhonko by a policeman and not a specialist . An attorney for Bokhonko, Nino Andriashvili, a lawyer for the Human Rights Center, stated at the trial that the search of the anal channel is not a search envisaged by the Code and it could not have been mentioned as a ‘search” in the documents and protocols. “The action is an examination rather than search. A personal search can be carried out on the clothes, personal items or on the body of the detainee. However, we cannot find a “search in the body” in the code. According to Article 350 of the Criminal Procedural Code of Georgia Bokhonko was to be examined and not searched. The examination, according to the law, was to be carried out by a doctor though it did not happen in this particular case.”
The court did not obey the law which states that in case of necessity only a specialist shall examine the anal channel of the suspect and in the medical center; the law prohibits the policemen to carry out this procedure. The court did not admit that the Georgian law enforcement officers blatantly breached the rights of the Ukrainian citizen and that a medical examination was carried out by certain Kokhta Kodua, the head of the operative team. The prosecutor explained that the law was breached because of urgent necessity of the search though it is unreasonable explanation.
If the suspected was carrying the narcotic substance by his body, the policemen could take him to the corresponding medical center and examine him in accordance to the law.
Orest Bokhonko stated to the court that he was shown yellow bag and the powder in it after he recovered. They were on the table separately. The policemen clarified that the powder in the bag was narcotic substance “Metadon” which was in Bokhonko’s body wrapped in the yellow balloon. However, nobody explained where the yellow balloon disappeared. Today, there is only polyethylene bag as evidence in the case materials. According to the law enforcement officers they got rid of the balloon because it was dirty and stinky. If the policemen from Zugdidi district had been aware of the Georgian legislation as well as the proctology, they could have understood that they were losing precious evidence while throwing away the balloon; with this proof they could estimate that the narcotic substance was really withdrawn from Bokhonko’s body. On the one hand, according to the law, the evidence cannot be considered legal if it is not sealed and preserved as soon as it was obtained. On the other hand, destroying the yellow balloon, which was the main proof in the case, makes it impossible to prove whether it was really in Bokhonko’s body or not.
As a rule, the court had to refuse to admit the evidence obtained through breaking the law during the preliminary investigation. But the court did not do that. The same court (with Lela Shkubuliani as a judge) found the detention and search of Bokhonko carried out by the investigator Janashia illegal and requested the prosecutor’s office to continue the investigation to take all necessary measures. “With the judgment the court pleaded that the investigator had obtained the evidence through breaking the law that means the court accused Janashia in the criminal offence. However, the court refused to declare the evidence illegal; and it is unclear,” said Nino Andriashvili, a lawyer from the Human Rights Center. Finally, although the attorneys for Bokhonko managed to prove that the evidence was obtained through breaking the law, the judge Shkubuliani accepted the evidence. It really means accepting unacceptable evidence.
Orest Bokhonko, who was sentenced to two-month pretrial detention by Judge Jeiran Morgoshia at Zugdidi district court, was repeating one and the same permanently: “Is this a country which wants to join the European Union?” First he asked this question during the detention and repeats it now too. However, he knows that nobody answers the questions in this country. He does not hope the Appeal Court will reply to him because it is also part of the judicial system which searched him in the body. The attorneys are about to appeal to the Human Rights European Court, though that appeal  will take years. Only one thing is important for Bokhonko: he wants to leave this country soon and forever. He appeals to the Ukrainian Embassy to Georgia and requests the government of his country to allow him to serve his prison term in the Ukraine.