ქიბარ ხალვაში: „კახეთის ვიცეგუბერნატორმა ჩვენი მანქანა მიითვისა“
ბიზნესმენი ქიბარ ხალვაში კახეთის გუბერნატორის პირველ მოადგილეს გიორგი სიბაშვილს კომპანია „პრიზას“ ქონების მითვისებაში ადანაშაულებს. ხალვაშის განცხადებით, სიბაშვილი „პრიზას“ კუთვნილი, „შევროლეს“ მარკის მანქანით დადის, რომელიც კომპანიის ავტოპარკიდან ღამით გაიტანა. ბიზნესმენის განცხადებას სიბაშვილი უარყოფს. ვიცეგუბერნატორის თქმით, მანქანა მას მეგობარმა ათხოვა, რომლის ვინაობასაც არ ამჟღავნებს.
„მანქანა, რომლითაც სიბაშვილი გადაადგილდება, ორი წლის წინ არის ნაყიდი, თუმცა თითქმის ახალია. კომპანიამ მასში 26 ათასი აშშ დოლარი გადაიხადა. სიბაშვილმა „პრიზას“ ავტოპარკიდან მანქანა გვიან ღამით თავად წაიღო“, - აცხადებს ქიბარ ხალვაში.
კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილე, როგორ უკვე აღვნიშნეთ, განმარტავს, რომ მანქანა მეგობრისგან ითხოვა, თუმცა არ აკონკრეტებს ვისგან. მანქანაზე არაოფიციალურად არის მიმაგრებული კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციის კუთვნილი მანქანის „ნისან პატფაინდერის“ სანომრე ნიშანი KAX-300.
კითხვაზე, თუ სიბაშვილს მანქანა ნამდვილად ნათხოვი აქვს, კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციის კუთვნილი მანქანის სანომრე ნიშანი რატომ და როგორ მიამაგრა, გუბერნატორის პირველი მოადგილე პასუხობს: „მანქანა მართლაც მეგობრისგან მაქვს ნათხოვი. ჩემი საკუთარი ავტომანქანა არის დამტვრეული. სანამ ის მანქანა გაკეთდება, ეს მანქანა იმიტომ ვითხოვე. არ მიყიდია და ამისათვის ბიუჯეტიდან არცერთი თეთრი არ გაგვიხარჯავს. რაც შეეხება სანომრე ნიშანს, არაოფიციალურად მაქვს მიმაგრებული. თელავში ეგრეა და იმიტომ. ხელშეკრულება არ მაქვს გაფორმებული. გავაფორმებ და ყველაფერი წესრიგში იქნება“, - აცხადებს სიბაშვილი.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტის თამარ გურჩიანის შეფასებით, კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილის მხრიდან ადგილი აქვს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევას, რაზედაც რეაგირება საპატრულო პოლიციამ უნდა მოახდინოს. „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 122-ე მუხლის მე-3 პუნქტით, სატრანსპორტო საშუალების მართვა სხვისი ან შენიღბული სახელმწიფო სანომრე ნიშნით, იწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით. ამასთან ერთად, ამ სამართალდადღვევის ჩადენის შემთხვევაში, დამრღვევს საქმის განხილვამდე უნდა ჩამოერთვას სატრანსპორტო საშუალება და ის გადაყვანილ იქნეს სპეციალურ დაცულ სადგომზე“, - განმარტავს გურჩიანი.
მიუხედავად იმისა, რომ დარღვევის შესახებ საინფორმაციო საშუალებებით ინფორმაცია არაერთხელ გავრცელდა, აღნიშნული ფაქტზე საპატრულო პოლიციას რეაგირება არ მოუხდენია. „თელავი ჩემი სამოქმედო ტერიტორიაა და რეაგირებაც მე უნდა მოვახდინო, თუ დარღვევას ვნახავ. ასეთი დარღვევა კი ჩემთვის უცნობია“, - ამბობს საპატრულო პოლიციის უფროსი ალეკო დეკანოიძე.
ახალი მანქანით გადაადგილდება თელავის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ვასილ დავითაშვილიც. „ნისანის“ მარკის ახალი „ჯიპის“ შესაძენად ბიუჯეტიდან 10 ათასი აშშ დოლარია გახარჯული.
„კახეთი სტიქიამ წალეკა. მოსახლეობა დახმარების გარეშეა დარჩენილი. ამ ფონზე, კახეთის გუბერნატორის პირველმა მოადგილემ სამსახურებრივი ავტომანქანა „ჯიპი“ გუბერნატორის მეორე მოადგილეს პეტრე კიკნაძეს გადასცა, თვითონ კი „შევროლეს“ მარკის ახალი „ჯიპით“ დადის. შავ ბაზარზე ასეთი მანქანა მინიმუმ 30 ათასი დოლარი ღირს. გუბერნატორის მოადგილეს არც თელავის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ვასილ დავითაშვილი ჩამორჩა. გამგებელმა „ნისანის“ მარკის ახალი „ჯიპი“ შეიძინა, რომელიც 10 ათას დოლარზე მეტი ღირს“, - განაცხადა ოპოზიციური პარტია „ახალი მემარჯვენეების“ წარმომადგენელმა ნიკა ვარდოშვილმა.
თელავის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ადასტურებს, რომ ახალი მანქანით ნამდვილად თვითონ სარგებლობს, თუმცა აღნიშნავს, რომ ეს მანქანა უშუალოდ გამგებლისთვის არ არის შეძენილი. „ნისანის“ მარკის ჯიპი საკრებულოს გადაწყვეტილებით, სამხედრო კომისარიატისთვის იყიდეს. მე მანქანა არ მყავს და როცა იქნება, მაინც უნდა ვიყიდო. მანამდე ამ მანქანას მოვიხმარ“, - აღნიშნა ვასილ დავითაშვილმა.
უნდა აღინიშნოს, რომ ახალი მანქანის შეძენამდე თელავის გამგებელს „მერსედესის“ მარკის საკმაოდ კომფორტული მანქანა ემსახურებოდა, რომელიც თელავის გამგეობის ბალანსზე ირიცხებოდა.
საყურადღებოა, რომ რამდენიმე დღის წინ, თელავის რაიონს სტიქიამ 180 ათასი ლარის ზარალი მიაყენა. დაზარალებულია არაერთი ოჯახი. დაზარალებულ ოჯახებს ადგილობრივმა ხელისუფლებამ დახმარებაზე უარი უთხრა, იმ მიზეზით, რომ ბიუჯეტში თანხები არ აქვთ.

“It is possible in Telavi District”
Businessman Kibar Khalvashi accuses Giorgi Sibashvili, deputy Kakheti regional Governor, in misappropriating the property of his company “Priza”. According to Khalvashi, Sibashvili drives the car which he had taken from the company’s parking area late at night. Sibashvili refuses the statement of the businessman. According to the vice-governor his had borrowed the car from his friend, but he does not say the friend’s name.“This car was bought two years ago, but it is still new. The company paid 26 000 USD for it. Sibashvili took this car from the parking area of the Company “Priza” late at night”, said Kibar Khalvashi.
As we have already mentioned, the deputy Kakheti regional Governor clarifies that he had borrowed the car from his friend but he did not say the name of his friend. The state number KAX-300 of the car, which belongs to the regional administration, was illegally fixed on the misappropriated car.
The deputy regional governor was asked if he had really borrowed the car, why he had fixed the state number of the regional administration’s service car to it and he answered:”I have really borrowed this car from my friend. My car was crashed. I will drive this car till my car is repaired. I have not bought it and I did not waste money from the budget. As for the number I have fixed it on the car unofficially, because it is possible in Telavi District. I have not signed the agreement yet but I will and everything will be in order”, said Sibashvili.
Tamar Gurchiani, the lawyer for the Young Lawyers Association, says that the deputy regional governor breached the administrative law, and the patrol police shall react on this violation.”According to the Article 122 Paragraph 3 of the Administrative Code, a person who drives a car with camouflaged state number or with the number of other person should be fined with 500 GEL. Besides this, the car shall be confiscated and moved to the special parking area”, Gurchiani clarified.
Although various media sources spread this information several times, the police did not react on this fact.”I am in charge of the Telavi District and I should react on violation. But I have not reported about this fact yet,” said Aleko Dekanoidze, the head of the patrol police.
Vasil Davitashvili, Telavi district governor, also drives a new car. 10 000 USD was spent on the car from the budget.
“Kakheti was attacked by natural disaster. Nobody assists the population. Meanwhile, deputy regional governor assigned his service car to another deputy Governor Petre Kiknadze and he now drives the new Chevrolet from the Piza Company. This car costs at least 30 000 USD on the market. Vasil Davitashvili, Telavi District governor bought a new car too. He bought a new car of Nissan, which costs more then 10 000 USD”, said Nika Vardoshvili, the representative of the New Rights.
Telavi district governor confirms that he drives the new car, but it was not bought for the head of Telavi District. According to the decision of the municipality board, it was bought for the Military Commissariat. I do not have a car and I have to buy it, that’s why I drive this car”, said Vasil Davitashvili.
It is fact, before buying a new car, very comfortable car of Mercedes served to him, whose expenses were put down to the administration’s account.
It is important that few days ago the natural disaster caused damage of 180 000 GEL to the Telavi District. A lot of families were victimized. The Local Government refused to help them because there were not enough funds in the budget.