ერაყის გმირის რამაზ მანძულაშვილის საქმე მის სასარგებლოდ გადაწყდა
მანძულაშვილის საქმეზე გორის რაიონულ სასამართლოს გასულ წელს განსხვავებული წარმოდგენა ჰქონდა, მიმდინარე წელს სხვა. თავდაცვის სამინიტრომ საქმის მოგვარება განაჩენის მიღებამდე სცადა, მაგრამ პროცესი ძალიან რეზონანსული გამოდგა და სასამართლოს მოუხდა სამინისტროსთვის წამგებიანი გადაწყვეტილების მიღება.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო რამაზ მანძულაშვილისგან ჯარიმის სახით 16 000, ხოლო ზიანის სახით დაახლოებით 8 000 ლარის ანაზღაურებას ითხოვდა. გარდა ამისა სამინისტრო ჯარისკაცისთვის პირგასამტეხელოს დაკისრებასაც აპირებდა, პირსაგამტეხლოს სახით ჯარისკაცს ყოველდღიურად 16 000 ლარის 0,2%, ანუ 32 ლარი ჯარიმის სრულად დაფარვამდე უნდა გადაეხადა. ამ თანხას სამინისტროს მოთხოვნით იმ აღჭურვილობის საფასურიც უნდა დამატებოდა, რომელიც მანძულაშვილს „ჯარიდან გაქცევის“ დროს ეცვა...
თავდაცვის სამინისტრო თვლიდა, რომ კაპრალმა რამაზ მანძულაშვილმა 2006 წლის 30 აგვისტოს თვითნებურად მიატოვა გორის სატანკო ბატალიონის საცეცხლე ოცეული, რომლშიც ის 2005 წლის 15 მარტიდან იყო ირიცხებოდა. აქედან გამომდინარე 2006 წლის 8 სექტემბერს საქართველოს თავდაცვის მინისტრის ირაკლი ოქრუაშვილის ბრძანებით, რამაზ მანძულაშვილი შეიარაღებული ძალებიდან გარიცხეს. ყოფილი თავდაცვის მინისტრი ოქრუაშვილი თვლიდა, რომ რამაზ მანძულაშვილმა კონტრაქტის პირობები დაარღვია, თუმცა აღმოჩნდა, რომ მანძულაშვილს თავდაცვის სამინისტროსთან 2005 წლის 15 მარტიდან 2006 წლის 22 სექტემბრამდე კონტრაქტი გაფორმებული არ ჰქონია. კონტრაქტზე, რომლის დარღვევასაც მინისტრი ოქრუაშვილი რამაზ მანძულაშვილს აბრალებდა, მინისტრის ხელმოწერა არ არსებობდა...
როგორც ცნობილია, 2006 წლის სექტემბრის შუა რიცხვებში ირაკლი ოქრუაშვილი დავით კეზერაშვილმა შეცვალა. შეიცვალა სამინისტროს დამოკიდებულება მანძულაშვილისადმიც. 2006 წლის 17 ნოემბერს მინისტრმა დავით კეზერაშვილმა მანძულაშვილთან დაკავშირებით გამოსცა ბრძანება, ის ბრძანებით მოითხოვდა, მანძულაშვილთან კონტრაქტის გაფორმებას 2006 წლის 22 სექტემბრიდან.
ოქრუაშვილის მიერ შეიარაღებული ძალების საარტილერიო ბატალიონის რიგებიდან გაშვებული კაპრალი, ზუსტად ორ კვირაში საინჟინრო მესანგრეთა ასეულში ჩაირიცხა.
ახალი მინისტრის ბრძანებით სამხედრო სამსახურში დაბრუნებული მანძულაშვილი 2007 წლის ივნისში ერაყში წავიდა. აქ გაწეული სამსახურისათვის მან არაერთი მადლობა დაიმსახურა, 6 თვე ერაყის ყველაზე ცხელ წერტილად აღიარებულ ალ-კუტში გაატარა, საიდანაც 2008 წლის 25 იანვარს მადლობის სიგელით დაბრუნდა.
ერაყიდან დაბრუნებულ ჯარისკაცს 2008 წლის მაისში გორის რაიონული სასამართლოდან უწყება მიუვიდა, საიდანაც შეიტყო რომ თავდაცვის სამინისტრო მისგან 24 000 ლარის გადახდას ითხოვდა, ორი წლის წინ კონტრაქტის პირობების დარღვევის გამო.
რამაზ მანძულაშვილი ამბობს, რომ არაფერი იცოდა დარღვევის და კონტრაქტის გაწყვეტის შესახებ. ის ამბობს, რომ 2006 წლის 30 აგვისტოს სატანკო ბატალიონიდან საინჟინრო ბატალიონში გადავიდა. იურიუდიული ფორმალობების მოუწესრიგებლობაშიი ის საკუთარ ბრალს ვერ ხედავდა. მართლაც, „სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-9 მუხლის მიხედვით: „სამხედრო მოსამსახურეს უფლება აქვს გამოიცვალოს სამხედრო სამსახურის ადგილი, თუ ის ან მისი ოჯახის წევრი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო, სამედიცინო კომისიის დასკვნის საფუძველზე, საჭიროებს სამსახურის (ან საცხოვრებელი ადგილის) შეცვლას“...
რამაზ მანძულაშვილს გართულებული ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო სჭირდებოდა სხვა, უფრო მსუბუქი სამსახური. სწორედ ამით ხსნის მანძულაშვილი ის საინჟინრო ბატალიონში გადასხვლას.
საბოლოოდ, დავით სიხარულიძის მინისტრობის დროს, 2009 წლის თებერვალში თავდაცვის სამინისტრომ სასამართლოს შუამდგომლობით მიმართა და ჯარიმისა და პირგასამტეხელოს ნაწილში საქმის წარმოების შეწყვეტა ითხოვა. ამ შუამდომლობის მოტივად სამინისტრო რამაზ მანძულაშვილის სამხედრო სამსახურში აღდგენას ასახელებდა. თუმცა თავდაცვის სამინიტრო კვლავ ითხოვდა სამხედრო მოსამსახურისგან ზიანის ანაზღაურებასა და სამხედრო აღჭურვილობის, ჩაცმულობის ღირებულების გადახდას.
მიუხედავად იმისა, რომ თავდაცვის სამინიტრომ რამაზ მანძულაშვილის წინააღმდეგ აღძრული სარჩელი უარყო, სასამართლომ ჯარისკაცის მხრიდან ხელშეკრულების დარღვევის თაობაზე მაინც იმსჯელა. სასამართლომ მიიჩნია, რომ რამაზ მანძულაშვლის მხრიდან  ხელშეკრულების პირობების დარღვევას ადგილი საერთოდ არ ჰქონია.
სასამართლომ მთლიანად გაიზიარა რამაზ მანძულაშვილის განმარტება იმის შესახებ, რომ მას საქართველოს შეიარაღებული ძალები არასოდეს მიუტოვებია.

Defense Ministry of Georgia lost trial against hero of Iraq Ramaz Mandzulashvili.
Last year, Gori district court had different opinion about the case of Ramaz Mandzulashvili but it changed its attitude this year. The Ministry of Defence tried to settle the problem before the court passed judgment but the trial turned out too resonant and the court had to pass verdict against the Ministry.
The Ministry of Defense demanded to impose fine of 16 000 GEL and to request compensation of 8 000 GEL from Mandzulashvili. Besides that, the Ministry wanted to fine the soldier for breaching the agreement which envisaged payment of 0, 2 % of 16 000 GEL – 32 GEL a day. Based on the request of the Ministry the soldier also had to pay the price of the military uniform and armament which he was wearing when “deserting the army.”
The Ministry of Defense considered that corporal Ramaz Mandzulashvili deserted Gori Tank Battalion on August 30, 2006 where he had served since March 15, 2005. Consequently, on September 8, 2006 former Minister of Defence Irakli Okruashvili ordered to fire Mandzulashvili from the armed forces. Okruashvili thought the soldier breached the contract though the contract between the Defence Ministry and soldier was not signed from March 15, 2005 till September 22, 2006; so the minister blamed Mandzulashvili for breaching the contract which was not signed by him...
Reportedly, in the middle of September of 2006 Davit Kezerashvili replaced Irakli Okruashvili and the attitude of the ministry towards Mandzulashvili changed. On November 17, 2006 Minister Davit Kezerashvili demanded to sign agreement with Mandzulashvili from September 22, 2006.
Two weeks later, the corporal dismissed by Okruashvili was recruited in the different battalion.
According to the resolution of the new minister Mandzulashvili went to Iraq in June of 2007. He was praised for his military service several times; he served 6 months in Al-Kut in Iraq and on January 25, 2008 he returned from Iraq with award.
In May of 2008 the soldier received a warrant from Gori district court which informed him that the Ministry of Defence demanded 24 000 GEL from him for having breached contract two years before.
Ramaz Mandzulashvili said he knew nothing about breaching contract. He said on August 30, 2006 he changed battalion and could not see his fault in legal formalities. Indeed, according to the Article 9 of the Law of Georgia on the Status of Military Servant “a soldier has right to change his/her place of service if it is necessary because of his or his relative’s health conditions based on the medical conclusion...”
Ramaz Mandzulashvili explained that he needed easier occupation because of his complicated health conditions.
Finally, when Davit Sikharulidze was minister of defense, in February of 2009 the Ministry motioned to the court and requested to cease discussion of imposing the fine on the soldier. The ministry justified its motion by restoring Mandzulashvili to military service again. However, the Ministry still requested reimbursement for the military uniform and equipment.
Although the Ministry denied having sued the soldier, the court discussed the issue of breaching the contract; and concluded that Ramaz Mandzulashvili had not breached the contract.
The court completely agreed with the explanation of Ramaz Mandzulashvili where he claimed that had not deserted the armed forces of Georgia.