ბავშვები სხვის სახლში...
გაეროს ბავშვთა ორგანიზაციის მონაცემებით, საქართველოს მასშტაბით ბავშვთა მდგომარეობის ყველაზე უარყოფითი მაჩვენებელი შიდა ქართლში ფიქსირდება. ეს შეფასება ჯერ კიდევ 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებამდე გაკეთდა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ იმ ბავშვების ბედით დაინტერესდა, რომელთა სავალალო მდგომარეობაზე გაეროს ბავშვთა ორგანიზაცია ჯერ კიდევ ომამდე საუბრობდა.
თეონას და მთვარისას ამბავი...
თეონა და მთვარისა სადაღაშვილები 5 წელია სხვის სახლში, გორის რაიონის სოფელ ქვახვრელში ცხოვრობენ. თეონა, რომელიც ეპილეფსიითა დაავადებული, მეცხრე კლასშია, ხოლო მთვარისა - მეათეში. მათი მამა – ტუბერკულიოზითაა დაავადებული.
ოჯახის დიასახლისი, ქალბატონი ცირა, ამბობს, რომ ოჯახს შემოსავლის წყარო არ გააჩნია. სიღარიბის დაძლევის პროგრამის სოციალური აგენტი მის სახლში ორჯერ იყო მისული, ახსოვს რომ ორივე შემთხვევაში შეფასების ანკეტაში ნული ქულები ჩაუწერეს, საბოლოო პასუხი არც კი აცნობეს.
„ველოდი, რომ სოციალურად დაუცველ და სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი ოჯახების სიაში მოვხვდებოდი, თუმცა პასუხი არ გვაღირსეს. ბოლოს თვითონ მივაკითხე ამ ორგანიზაციას და აღმოვაჩინე, რომ 58 ათასი ქულა დაგვიგროვებია, ანუ ქონება მქონია. ეს სახლი სადაც ვცხოვრობ, მამა მალხაზს ეკუთვნის, რომელიც ამჟამად ოჯახთან ერთად საზღვარგარეთ ცხოვრობს. 5 წელია ჩვენ მის სახლში ვცხოვრობთ. საქართველოში რომ დაბრუნდეს ან სახლის გაყიდვა დასჭირდეს, ღია ცის ქვეშ დავრჩებით“, - ამბობს ქალბატონი ცირა.
„მეზობელი ან ახლობელი თუ მოგვაწვდის რამეს, ესაა ჩვენი საკვები. ასე გაგვაქვს თავი“, - ამბობს ბავშვების დედა.
ბაშვები სკოლაში სხვისი ნაჩუქარი ტანსაცმლით დადიან. წლებია საკუთარი ტანსაცმელი არ სცმიათ.
ეპილეფსიით დაავადებული თეონა, რომელსაც საუბარი უჭირს, ამბობს, რომ მას ყველაზე მეტად ინგლისური ენა მოსწონს.
ქვახვრელის საშუალო სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგე ნანა სადაღაშვილი, რომელიც ბავშვების მეზობელიცაა, ჩვენთან საუბარში აცხადებს, რომ თეონასთვის გათვალისწინებული აქვთ სწავლების ინკლუზიური მეთოდი.
„ვერ აღვწერ ამ ბავშვების ბედნიერ სახეს მაშინ, როდესაც მეზობლების, მასწავლებლებისა და თანატოლების შეგორვებულ საჩუქრებს (ტანსაცმელს, საჭმელს და ა. შ.) გადასცემენ ხოლმე. ბავშვების თვალებში განუზომელ სიხარულს ამოიკითხავთ. ყველაზე უფრო მეტად ამ ოჯახის მდგომარეობას ის ფაქტი ართულებს, რომ ოჯახის ორ  წევრს ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული სერიოზული პრობლემები აქვს. ეს ყველაფერი ბავშვებზე მოქმედებს. მით უფრო რომ ამ ბავშვებიდან ერთ-ერთს დაავადება სჭირს" - ამბობს ნანა მასწავლებელი.
ჩვენს საუბარს თეონასგან განსხვავებით, მთვარისა შორიდან ადევნებდა თვალყურს. ის უფრო მორიდებული ჩანდა. თეონას კი სტუმრებთან ყოფნა და საკუთარ ჯანმრთელობასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე საუბარი არ ერიდებოდა. ნანა მასწავლებელმა ამას ასეთი ახსნა მისცა:
„მთვარისა ძალიან გონებამახვილი, არაჩვეულებრივი გოგოა. ის ალბათ უკვე კარგად აცნობიერებს საკუთარი ოჯახის მდგომარეობას, აცნობიერებს იმას თუ რა მდგომარეობაშია მისი და; აგრეთვე მისი მამა, რომელიც ტუბერკულიოზით არის დაავადებული. ვფიქრობ, რომ ამით აიხსნება მისი მორიდება“.
ნანა მასწავლებლის განცხადებით მთვარისა სკოლაში ერთ ერთი საუკეთესო მოსწავლეა. ის არაჩვეულებრივად ხატავს.
„რაც მადამ ბოვარი წავიკითხე, მის მერე გადავწყვიტე ამ ქალის დახატვა“, - გვითხრა მთვარისამ და საკუთარი ხელით შესრულებული მადამ ბოვარის პორტრეტი გვიჩვენა. კედლებზე მის მიერ შესრულებული სხვა ნახატებიც დაგვათვალიერებინა.
ფანქრები და ფუნჯები მთვარისას მეზობელმა, მხატვარმა გელა ფილიშვილმა აჩუქა. წიგნი „მადამ ბოვარი“ კი სახლის ნამდვილი მეპატრონეს მამა მალხაზს ეკუთვნის. მთვარისას იმაში მაინც გაუმართლა, რომ მისი კეთილისმყოფელის ოჯახის კარადაში ძალიან ბევრი საინტერესო წიგნი დახვდა.
ზამთრის მოახლოება ამ ოჯახისთვის ყველაზე დიდი პრობლემაა. „წლებია შეშა არ გვიყიდია. გარშემო ბაღებში რასაც მოვაგროვებთ, იმითი ვანთებთ ცეცხლს. ადრე, სანამ ჯანმრთელი იყო, ჩემი მეუღლე ტყეში მუშად დადიოდა და თითო-ოროლა მორს გამოიყოლებდა ხოლმე. ამჟამად ამის საშუალებაც აღარ გვაქვს. შეშას არ ვჩივივართ, თვითონ ღუმელი არა გვაქვს, რითიც უნდა გავთბეთ. შარშან მეზობელმა მოგვცა ძველი ღუმელი, რომელიც უკვე გამოუსადეგარია“, - ამბობს ქალბატონი ცირა.
მიუხედავად ამ სირთულეებისა, ბავშვები მაინც მოუთმენლად ელიან 7 იანვრის დადგომას. შარშანდელი შობა მათთვის განსაკუთრებით ბედნიერი გამოდგა. საქმე ისაა, რომ უფლისციხის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიის მრევლმა გაჭირვებული ოჯახებისთვის პროდუქტი შეაგროვა. ამ საქველმოქმედო აქციის ერთ-ერთი ორგანიზატორი მრევლის ერთ-ერთი წევრი მარიკა ორთანეზაშვილი იყო.
,,თავდაპირველად, ვფიქრობდით, რომ ასეთი ტიპის აქცია შეჭირვებული ოჯახებისთვის შეურაცხმყოფელი იქნებოდა. ვცდილობდით რაც შეიძლება ნაკლებ ადამიანს გაეგო ამის შესახებ და შეგროვებული პროდუქტი საღამოს საათებში დავარიგეთ, ვიფიქრეთ რომ ამ დროს ნაკლებად შესამჩნევი იქნებოდა, თუ ვის მივუტანეთ შეგროვებული პროდუქტი. აღმოჩნდა რომ ქალბატონი ცირას ოჯახისთვის ეს სასიხარულო საჩუქარი იყო. ჩვენ ასეთ აქციებს მომავალშიც გავმართავთ“, - გვითხრა მარიკა ორთანეზაშვილმა.
„იმდენად გახარებული ვიყავით შარშან შობა დღეს მიღებული საჩუქრებით, რომ ბავშვები წელსაც მოუთმენლად ელოდებიან შობის დადგომას. მოტანილი პროდუქტი თითქმის ერთი თვე გვეყო“, - ამბობს ქალბატონი ცირა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ოჯახს სოციალურად დაუცველი და სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი ოჯახებისთვის გამოყოფილი დახმარების მიღებაში ხელშეწყობას დაპირდა და იმედია ამ პუბლიკაციის გამოქვეყნება სააგენტოს წარმომადგენლებს ოჯახის ქონებრივ მდგომარეობაზე ინფორმაციის გადამოწმებისაკენ უბიძგებს.

Children In Strange House...
According to the UNICEF, children from Shida Kartli region face most problems throughout Georgia. This evaluation was done before the war in August of 2008. The Human Rights Center got interested in the problems of the children who were mentioned in the evaluation of the UNICEF.
Story of Teona and Mtvarisa....
Teona and Mtvarisa Sadaghashvilis have been living in the strange house for 5 years already in the village of Kvakhvreli in Gori district. Teona has epilepsy and she is in the ninth form; Mtvarisa is in the tenth form at public school. Their father has tuberculosis.
The housewife, Mrs. Tsira says her family does not have any income. The agent of the social program visited their family two times and as she remembers both time the agent wrote zeros in the declarations; however the family was not informed about the results yet.
“I expected to involve the poverty reduction state program; however we had not been informed about results before I visited the agency myself and found out 58 000 points were granted to us; that means we are too rich to get allowance. This house where we are living in now belongs to Father Malkhaz who currently lives abroad with his family. We have been living here for 5 years. If he returns in Georgia or decides to sell the house, we will remain in the street,” said Mrs. Tsira.
“The neighbors and relatives are assisting us with food,” said the mother of the children.
Kind people give cloths to the children go to school in them. They have not bought new cloths for several years.
Teona cannot speak properly because of her illness; she said her favorite subject at school is English language.
Nana Sadaghashvili, manager of the Kvakhvreli Public School and neighbor of the family, said in her interview with us that they have chosen special method of tuition for Teona.
“I cannot describe the happiness of the children when neighbors, teachers and friends give them presents (clothes, food, etc). You can see extreme joy on the face of the children. The family faces similar problems because of health problems of two members. So many problems impact the children too,” said Nana Sadaghashvili.
Mtvarisa was watching our conversation from the distance. She seemed shier while Teona was eager to speak with guests about her illness; Nana Sadaghashvili explained:
“Mtvarisa is very smart and clever girl. She realizes the problems of her family and illness of her sister. Her father is ill with tuberculosis. I think she is shy for all these problems.”
The teacher said Mtvarisa is one of the best pupils at school; she paints very well.
“After I read Madam Bovary, I decided to write the woman,” said Mtvarisa and showed her painting. There were many other paintings on the walls. Her neighbor painter Gela Pilishvili gave her pens and brushes. Mtvarisa was lucky to find Madame Bovary and many other interesting books in the house of Father Malkhazi.
The upcoming winter is the biggest problem for the family. “We have not purchased for many years. We use to collect fire-wood in the gardens nearby. In the past when my husband was healthy he used to work in the forest and brought wood from there. Now he cannot work. But the biggest problem is that we do not have a stove either. Last year, our neighbor gave us the stove and now we cannot use it,” said Mrs. Tsira.
Despite similar difficulties the children are looking forward to January 7, the Christmas Day; last year the parishioners of the St. George Church in the village of Uplistsikhe collected products for impoverished families and assisted the Sadaghashvilis too. One of the organizers of this charity event was Mrika Ortanezashvili.
“Initially we thought impoverished people will be insulted with similar activity. We tried to keep our intensions in secret and distributed the products in the darkness. But, Mrs. Tsira was very happy to see us; so we are planning similar events in future too,” said Marika Ortanezashvili.
“We were so happy with the presents last Christmas that children are looking forward to the next Christmas now,” said Mrs. Tsira.
The Human Rights Center promised the family to assist them to involve the poverty reduction state program. We hope the representatives of the Social Agency will re-examine the family after reading this article in order to grant the allowance to them.