საგადასახადო ინსპექცია დამოუკიდებელი ტელევიზიის წინააღმდეგ
დამოუკიდებელ ტელევიზიას TV-25-ს ბათუმის საქალაქო სასამართლომ 277 247 ლარის გადახდა დააკისრა. აღნიშნული თანხა ასლან აბაშიძის მმართველობის დროს დაგროვილი დავალიანებაა, რომელიც ტელევიზიას სასამართლო გადაწყვეტილებით გაუქმდა, თუმცა ბათუმის საგადასახადო დეპარტამენტი ვალის დაბრუნებას მაინც ითხოვს.
თანხა, რომელსაც ბათუმის საგადასახადო დეპარტამენტი დამოუკიდებელ ტელევიზიას ედავება, ასლან აბაშიძის მმართველობის დროს დაგროვილი ვალებია. მაშინ ეს დავალიანება მხოლოდ იმიტომ არ დაიფარა, რომ ტელევიზიის საკონტროლო პაკეტი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობასთან დაახლოებული პირებს ჰქონდათ მოპოვებული: „ჩემი პარტნიორები აიძულეს, რომ ტელევიზია აჭარის ყოფილი უშიშროების მინისტრის, სოსო გოგიტიძის ახლობელზე გაეჩუქებინა. კანონიერმა მფლობელებმა, მხოლოდ 2004 წელს- აჭარის „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ შევძელით ტელევიზიის დაბრუნება. იმავე წლის 1 სექტემბრიდან კი, ბათუმის საგადასახადომ დავალიანების გადახდა დაგვაკისრა. ჩვენ ეს გავასაჩივრეთ ბათუმის საქალაქო სასამართლოში. ბათუმის სასამართლოში ჩვენი სარჩელი არ დაკმაყოფილდა. ბათუმის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში გავასაჩივრეთ. ქუთაისის სასამართლომ კი ეს დავალიანება ბათილად ცნო. ბათუმის საგადასახადო დეპარტამენტმა, საოლქო სასამართლოს გადაწყვეტილება უზენაეს სასამართლოში გაასაჩივრა. ამ უკანასკნელმა, კი სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება  დატოვა ძალაში“, - აღნიშნავს TV 25-ის ერთ-ერთი დამფუძნებელი მერაბ მერკვილაძე.
2008 წლიდან, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების ნაცვლად, დამოუკიდებელ ტელევიზიას ბათუმის საგადასახადო დეპარტამენტმა ახალი მოთხოვნის აქტი შეადგინა, რომელშიც კვლავ შეიყვანა ძველი დავალიანება, 277 247 ლარის ოდენობით. „ამას ისიც დაემატა, რომ 2007 წელს ანგარიში დაგვიყადაღეს და ახალმა ვალებმა და საურავებმაც მოიყარა თავი. ტელევიზიას აღნიშნული დავალიანების დაფარვა არ შეუძლია და ისევ ქუთაისის სასამართლოში გავასაჩივრებთ. ჩვენ სტრასბურგამდეც ჩავალთ. ჩვენ საგადასახადო პასუხისმგებლობას არ გავურბივართ, მაგრამ გასარკვევია დარიცხული საურავების რეალობა“, - აცხადებს მერკვილაძე.
ბათუმის საგადასახადო ინსპექციის უფროსის მოადგილე ელდარ ვარშალომიძე კი აცხადებს: „თუ დავალიანება არ დაიფარება, სამწუხაროდ, ტელეარხის მიმართ იძულებითი ღონისძიება განხორციელდება. ჩვენ არ გვინდა რომ ამ ყველაფერს პოლიტიკური სახე მიეცეს“.
ელდარ ვარშალომიძის სურვილის მიუხედავად ამ საქმეს უკვე მიეცა პოლიტიკური დატვირთვა და 16 ოქტომბრიდან, ბათუმში ტელევიზიის მხარდასაჭერი აქციების გამართვა იგეგმება. როგორც ტელევიზიის ერთ-ერთი დამფუძნებელი ამბობს, საქმეში ჩართულია დიპლომატიური კორპუსი, არასამთავრობო ორგანიზაციები, სახალხო დამცველის აპარატი და ოპიზიციური პარტიები: „მთავარია ტელევიზია აუქციონზე არ იქნას გატანილი. საგადასახადო ყველაფერზე წავა, რათა  ბათუმის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულება მოხდეს. მათ არ აინტერესებთ ზემდგომი ინსტანციების გადაწყვეტილებები, რომლებმაც ბათილად ცნეს ბათუმის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება. ეს თავისუფალ სიტყვაზე თავდასხმაა. ჩვენი ტელევიზია დამოუკიდებელი ტელევიზია და ხალხის მაღალი  ნდობით სარგებლობს“.

TV-25 Urges International Organizations for Help
Batumi City Court imposed 277 247 GEL on Batumi based independent TV Company TV-25. This is the debt accumulated during the governance of Aslan Abashidze, former head of Adjara Autonomous Republic that was later annulled by the supreme court of Georgia; however, Batumi Tax Inspection demands the TV Company to pay the debt.
The sum requested by the Batumi Tax Department is debt accumulated during the governance of Aslan Abashidze. The debt was not paid because certain people close to the officials of the former government of Adjara Autonomous Republic, owned control packet of the company. “My partners were compelled to assign the TV Company on Soso Gogitidze, former Security Minister of Adjara, for free. The legal owners managed to get the TV Company back in 2004 after the Rose Revolution. On September 1, 2004 Batumi Tax Inspection Department ordered us to pay the debt. We appealed to the Batumi City Court and the latter did not satisfy our suit. We appealed against the court decision at Kutaisi Appeal Court. The Latter annulled our debt. Batumi Tax Inspection then appealed to the Supreme Court of Georgia and the latter did not change the decision of the Appeal Court,” said Merab Merkviladze, one of the founders of the TV-25.
Since 2008, instead executing the decision of the Supreme Court, the Batumi Tax Department worked out new request protocol and included the old debt of 277 247 GEL in it again. “In addition to that, in 2007 our bank account was sequestered and new debts and fines accumulated. The TV Company cannot cover the debt and we are going to appeal to the Court again. We will appeal even to the Strasbourg Appeal Court to protect our rights. We are not avoiding tax responsibilities but the validity of the fines shall be clarified,” said Merkviladze.
Deputy Head of the Batumi Tax Department Eldar Varshalomidze stated: “Unless the debt is paid, unfortunately, obligatory measures will be taken in regard with the TV Company. We do not want to politicize this fact.”
Despite the wish of Eldar Varshalomidze this case is already declared to be politically motivated and after October 16 demonstrations in support of TV Company will start in Batumi. One of the founders of the TV Company said that diplomatic corps, non-governmental organizations, public defender’s office and opposition parties support this demonstration. “The main point is to prevent putting TV Company to auction. Tax Inspection can do everything in order to execute the decision of the Batumi City Court. They do not care about the decisions of higher judiciary institutions which annulled the judgment of the Batumi City Court. It is attack on freedom of expression. Our TV Company is independent and people trust us.”