სახალხო დამცველი პატიმრების ცემის ფაქტს უარყოფს
მითქმა-მოთქმა იმის შესახებ, რომ რუსთავის #2 საპყრობილიდან ქუთაისის #2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ეტაპირებული პატიმრები ბადრაგის მიერ სასტიკად არიან ნაცემი, ქუთაისის ციხეში სახალხო დამცველის ვიზიტით დასრულდა. გიორგი ტუღუშმა პატიმრები მოინახულა და ცემის ფაქტი უარყო. სახალხო დამცველის მიერ გაკეთებული ოფიციალური კომენტარის მიუხედავად, პატიმრების ახლობლების მღელვარება მაინც არ ცხრება.
„აქ მოხვედრა უკვე ნიშნავს, რომ ნაცემიც ხარ და ჯანმრთელობის მდგომარეობაც შერყეული გაქვს. დიახაც, ცემენ პატიმრებს და ახლაც ცემეს. მერე კი, უთხრეს, ხმა არ ამოიღოთ, თორემ ცემას აღარ დაგაჯერებთო. აბა, მითხარით, რომელი მათგანი იტყვის ხმამაღლა მიშველეთო? მოითხოვეთ, რომ შეგიშვან ჟურნალისტები და თავად ნახეთ, იქ რაც ხდება“, - ამბობს ერთერთი პატიმრის დედა.
ინფორმაციის მიღებისთანავე „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“  დასავლეთ საქართველოში სახალხო დამცველის რწმუნებულს მადონა ბასილაძეს დაუკავშირდა. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით კომენტარის გაკეთებისგან მან რატომღაც თავი შეიკავა (?!) სახალხო დამცველის პრესცენტრის ხელმძღვანელმა ნინო ერემაშვილმა კი, კითხვაზე, რა ხდება რეალურად ქუთაისის ციხეში, გვიპასუხა: „სახალხო დამცველის განცხადებით, არ დასტურდება გავრცელებული ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ ეტაპირებული პატიმრები სასტიკად არიან ნაცემი. მთელი დღის განმავლობაში სახალხო დამცველი 8 კაციან ჯგუფთან ერთად, რომელშიც ექიმიც შედიოდა, ქუთაისის #2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში იმყოფებოდა. რამდენიმე პატიმარს აღენიშნება მცირე დაზიანება, რომელთა წარმომავლობაც ჯერჯერობით დაუდგენელია. დაწესებულების სამკურნალო ნაწილში ერთი პატიმარია მოთავსებული, რომელსაც აღენიშნება სხეულის მსუბუქი დაზიანებები და თვითდაზიანებები, რომლებიც პატიმრის განცხადებით, ჩამტვრეული მინის გამოყენებით, კარცერში მოთავსების თვითონ მიაყენა საკუთარ თავს“.
სახალხო დამცველის პრესცენტრის ხელმძღვანელის განცხადებით, სახალხო დამცველი პატიმრებს ესაუბრა და მათი პრეტენზიები მოისმინა. პატიმართა ნაწილი უკმაყოფილებას გამოთქვამს ქუთაისში გადაყვანის გამო, რადგან მათი ოჯახის წევრები თბილისში ცხოვრობენ და მათ მოსანახულებლად დამატებითი ხარჯების გაწევა მოუწევთ. პატიმრები, ასევე, უჩივიან რეჟიმის შეცვლას.
„რეჟიმის შეცვლას უჩივიან იმიტომ, რომ იციან აღნიშნულ ციხეში რა პირობებში მოუწევთ ყოფნა. პატიმართა ცემის ფაქტს ამჯერად მე ვერც დავადასტურებ და ვერც უარვყოფ. მხოლოდ ერთის თქმა შემიძლია - როცა სარემონტო სამუშაოების გამო პატიმრები ქუთაისიდან რუსთავში გადაიყვანეს, მათ ამოისუნთქეს. ყოველთვის ოცნებობდნენ აქედან გადაყვანაზე, რადგან უმძიმეს პირობებში იყვნენ. როცა გადაიყვანეს, იქედან მირეკავდნენ და მეუბნებოდნენ, ქალბატონო მანანა, არც კი გვინდა იმის წარმოდგენა, რომ ერთ მშვენიერ დღეს ისევ უკან დაგვაბრუნებენო. ეს კი ნიშნავს, რომ აქ უმძიმეს პირობებში იყვნენ. მჯერა, რომ ეტაპირებისას ცემის ფაქტს გზაზე ადგილი არ ექნებოდა. ციხეზე კი, რა მოგახსენოთ... დამერწმუნეთ, ქუთაისის ციზეში ჩიტიც ვერ შეფრინდება ისე, რომ არ სცემონ. ბუნებრივია, გადმოყვანილი პატიმრები მე ვერ დამიკავშირდებიან, რადგან კარცერში ჰყავთ. თუმცა, გარწმუნებთ, რომ იქედან ინფორმაცია მალე გამოვა“, - ამბობს ქუთაისის #2  სასჯელაღსრულების დაწესებულების საზოგადოებრივი კონტროლის კომისიის ყოფილი ხელმძღვანელი მანანა მანაგაძე.
სახალხო დამცველის კომენტარის დროს  გაჟღერებული ფრაზა, რომ პატიმრები არავის უცემია და მათ თვითდაზიანებები აღენიშნებათ, იმთავითვე გახდა ეჭვისა და ირონიის საფუძველი. „კი მაგრამ, იკითხა ვინმემ, რატომ მიიყენა ამ ხალხმა თვითდაზიანებები? ე. ი. რაღაცა უჭირთ, არა?  მე მგონი, გიჟები არ უნდა იყვნენ. რა მნიშვნელობა აქვს, ცემეს თუ ყველანაირი პირობა შეუქმნეს, რომ თავი უკიდურესად მძიმედ იგრძნონ“, - ამბობს მანანა მანაგაძე.
პატიმართა ცემის ფაქტებთან დაკავშირებით  „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“  ქუთაისის ბიუროს მოქალაქეებმა, ციხის გახსნის პირველივე დღეებიდან, არაერთგზის მიმართეს. ქუთაისის #2 საპყრობილეში არსებულ მძიმე პირობებს ადვოკატებიც ხშირად ახმიანებენ. არსებობს ე. წ. სტრასბურგის საქმეებიც, რომელზეც „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სხვადასხვა დროს წერდა.
რაც შეეხება 18 ოქტომბერს ქუთაისის #2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ეტაპირებული პატიმრების ცემის ფაქტს, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აგრძელებს მოკვლევას და მასალებს მკითხველი უახლოეს დღეებში იხილავს.

It was reported that prisoners, brought from Rustavi Prison to Kutaisi Prison N 2, were beaten during transportation; consequently Public Defender of Georgia Giorgi Tughushi visited prisoners in Kutaisi prison and denied the information about their beating. Despite official statement of the public defender, the relatives of the prisoners still worry.
“If a person is placed in this prison, it is guaranteed that he is beaten and has health conditions worsened. Yes, they are beating inmates; but later they warn prisoners not to complain about it and threat them with more problems. So, who will dare to urge the public defender for help? Please, apply to the prison administration and they might let you, journalists, in and you will see what is going on there,” said mother a prisoner.
The Human Rights Center got in touch with the representative of the public defender in the western Georgia Madona Basiladze. She did not wish to make comments on the fact. Nino Eremashvili, spokesperson of the Public Defender’s Office, replied to our question what really was going in Kutaisi prison: “Public Defender said the spread information is not confirmed; the prisoners were not beaten during the transportation. The ombudsman together with the group of 8 people (doctor was among them) visited the Kutaisi Prison N 2. Several prisoners had slight injuries on the body but we do not know the origin of those injuries. One prisoner was placed in the medical office of the prison, who had slight injuries as a result of smashing the window-glass in the punishment cell.”
Spokesperson of the public defender’s office stated that the ombudsman interviewed the prisoners and heard their complaints. Part of inmates complained about bringing them to Kutaisi prison since their families live in Tbilisi and will have to pay extra money to visit them in Kutaisi. Prisoners also complain about the changed imprisonment regime.
“They complain about the regime because they know what conditions they will have in prison. This time I cannot confirm whether prisoners were beaten or not. The only thing I can say is that inmates were taken to Rustavi because prison in Kutaisi was reconstructed. They always dreamt about it because the conditions were horrible here in Kutaisi. Later they called me from Rustavi and said they did not want to return back. I believe prisoners were not beaten during transportation. As for the prison itself, I know that nobody can enter Kutaisi prison without being beaten. It is natural that recently brought prisoners will not call me since they are in punishment cells. However, I assure you soon we will have information about it,” said former head of the civil monitoring commission of the Kutaisi Prison N 2 Manana Managadze.
The statement of the public defender, where he said that nobody had beaten prisoners and they had injured themselves, caused doubt from the very beginning. “Did anybody ask the prisoners why they injured themselves? That means they had some problems. I think they are not crazy to do it for pleasure. It makes no difference they were beaten or were compelled to injure themselves,” said Manana Managadze.
People have applied to the Kutaisi office of the Human Rights Center and complained about beating of inmates in Kutaisi prison N2 since it was opened. The attorneys also often speak about the hard situation in the detention setting. Several cases were also sent to Strasbourg Court which were discussed in the previous articles of the Human Rights Center.
As for the harassment of prisoners that occurred on October 18, the Human Rights Center continues to study the fact and will provide the readers with additional information in near future.