„კახეთის ენერგოდისტრიბუცია“ მომხმარებლებს აყაჩაღებს
კახეთის მოსახლეობა ს/ს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციას“ დაყაჩაღებაში ადანაშაულებს. ენერგოკომპანია, საქართველოს ენერგეტიკის მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკ) დადგენილებით, მომხმარებლებს თანხას კომუნალური მრიცხველების ჩვენებით ახდევინებს. ათიათასობით აბონენტს ყოველთვიურად მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადის გადახდის გარდა, დამატებით 5, 10 ან მეტი ლარის გადახდა უწევს. ცოტა ხნის წინ, ენერგოკომპანიის ამგვარ მუშაობას, იურიდიული დახმარების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა „ჩინგიზ ხანის პრინციპებით მუშაობაც“ კი უწოდა. კომუნალური მრიცხველების არსებობა რამდენჯერმე პრეზიდენტმა სააკაშვილმაც გააკრიტიკა, მაგრამ მდგომარეობა ამ დრომდე უცვლელია. აბონენტებს, რომლებიც სოციალური გაჭირვების გამო, დამატებით დარიცხულ თანხებს ვერ იხდიან, ელექტროენერგია არ მიეწოდებათ.
სააქციო საზოგადოება „კახეთის ენერგოდისტრიბუცია“ აუქციონზე 2008 წლის დეკემბერში გაიყიდა და 2008 წლის იანვრიდან მას ლიტვური „ახემა ჯგუფი“ ფლობს. ინვესტორს კახეთის რეგიონის სოფლებში ელექტროენერგიის მომხმარებელთა ინდივიდუალური გამრიცხველიანება 2009 წლის 01 ივლისიდან უნდა დაეწყო. პირველ ეტაპზე, ანუ 2009 წლის 31 დეკემბრამდე ენერგოკომპანია საკუთარი ხარჯებით 10 ათასი აბონენტის გამრიცხველიანებას გეგმავდა და ამისათვის 2 მილიონ 200 ათასი ლარის დახარჯვას აპირებდა. კახეთის ენერგოკომპანიის 30 ივნისის ინფორმაციით, ინდივიდუალური გამრიცხველიანება რეგიონის ყველა სოფელს უნდა შეხებოდა და საჭირო სამუშაოების თანხა მთლიანად ენერგოკომპანიას უნდა დაეფარა, თუმცა ინდივიდუალური გამრიცხველიანების სამუშაოები ამ დრომდე არ მიმდინარეობს.
„კახეთის ენერგოდისტრიბუციას“ რეგიონში სულ 122 ათასი აბონენტი ჰყავს და აქედან ინდივიდუალური მრიცხველი მხოლოდ 31 ათას აბონენტს აქვს. დანარჩენი, 91 ათასი აბონენტი ამ დრომდე საერთო კომუნალური მრიცხველებით სარგებლობს, რის გამოც ისინი ელექტროენერგიის გადასახადს საუბნო მრიცხველების ჩვენებით იხდიან.
„კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ ინფორმაციით, კომპანია, მომხმარებლებისგან თანხის საუბნო მრიცხველების ჩვენების მიხედვით ამოღებას სემეკ-ის დადგენილების საფუძველზე ახდენს. მოსახლეობის პროტესტის მიუხედავად, სემეკ-მა „კახეთის ენერგოდისტრიბუციას“ ე. წ. კომუნალური მრიცხველებით მოქმედების ვადა 2014 წლის 01 იანვრამდე გაუგრძელა. ენერგეტიკის მარეგულირებელი კომისიის განმარტებით, ვადის გაგრძელება იმის გამო მოხდა, რომ ენერგოკომპანია მოკლე დროში აღრიცხვის კვანძსა და ქსელს მასობრივად ვერ აწესრიგებს. „სხვა ალტერნატივა არ არსებობს“, - განაცხადეს სემეკში.
საერთო მოხმარების მრიცხველებით მოხმარებული ელექტროენერგიის რაოდენობის განსაზღვრის უფლება სემეკმა ს/ს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციას“ პირველად 2005 წლის 29 ნოემბერს მიანიჭა. დადგენილების ვადა 2008 წლის 01 ივლისამდე განისაზღვრა და კახეთის მასშტაბით დარჩენილი გამართული ინდივიდუალური მრიცხველების არმქონე მომხმარებლებზე უნდა გავრცელებულიყო, თუმცა „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ ხელმძღვანელობამ საერთო მრიცხველებით სარგებლობა ყველას მოსთხოვა. კომპანიაში აცხადებდნენ, რომ მართალია აბონენტებს ინდივიდუალური მრიცხველები აქვთ, თუმცა ხელსაწყოები ძველი ტიპისაა,  გამართულად არ მუშაობს და „ინდივიდუალურ მრიცხველად არ ითვლება“. ენერგოკომპანიის ეს განმარტება, რომ ძველი მრიცხველი ინდივიდუალურ მრიცხველად არ ითვლება, საკანონმდებლო დონეზე არ რეგულირდება, თუმცა კომპანიას ეს მომენტი თვითნებურად მოქმედებაში ხელს არ უშლის. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ენერგოკომპანიას მომხმარებლების საცხოვრებელ სახლებთან დამონტაჟებული ძველი ტიპის ინდივიდუალური მრიცხველების გაუმართაობის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია არ აქვს.
სემეკ-ის იმავე დადგენილებით, ენერგოკომპანიას მომხმარებელთა უფლებების დასაცავად გარკვეული ვალდებულებებიც ეკისრება. მაგალითად, „მომხმარებლის მოთხოვნის შემთხვევაში კომპანია ვალდებულია მოთხოვნიდან ერთი კვირის ვადაში შეამოწმოს მომხმარებლის კუთვნილი ინდივიდუალური აღრიცხვის ხელსაწყოს გამართულობა და აღნიშნულის საფუძველზე შეადგინოს აქტი ინდივიდუალური აღრიცხვის ხელსაწყოს გამართულობის ან გაუმართაობის შესახებ. თუ კომპანიამ ერთი კვირის ვადაში არ შეამოწმა და არ შეადგინა შესაბამისი აქტი, მრიცხველი ითვლება გამართულად. თუ მრიცხველი გამართულია, მომხმარებელი გადის საერთო მრიცხველით რეგულირების სფეროდან და კომპანია ვალდებულია მომხმარებელზე დახარჯული ელექტროენერგიის დარიცხვა ინდივიდუალური აღრიცხვის ხელსაწყოს ჩვენების შესაბამისად აწარმოოს“.
ანა პილავოვა, „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ მომხმარებელი: „კომპანიას ჩემი კუთვნილი ინდივიდუალური მრიცხველის გამართულობის შემოწმების მოთხოვნით 2008 წლის 19 დეკემბერს მივმართე. მოთხოვნა წერილობითი სახით „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ რეგიონალური ოფისის მისამართზე ფოსტით გავაგზავნე. წერილი ადრესატს რამდენიმე დღეში ჩაბარდა, მაგრამ მრიცხველის გამართულობა არავის შემოწმებია. სემეკ-ის დადგენილებით, ეს იმას ნიშნავს, რომ ჩემი ინდივიდუალური მრიცხველი გამართულად ითვლება. მიუხედავად ამისა, ელექტროენერგიის გადასახადს ისევ საუბნო მრიცხველის ჩვენებით მახდევინებენ“.
გუგულა რაქვიაშვილი, „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ მომხმარებელი: „ჩვენი ოჯახის ერთადერთი შემოსავალი სოციალური დახმარება იყო, რომელსაც სახელმწიფო მაძლევდა. დახმარება ამჯერად შეწყვეტილი გვაქვს. ჩემს მიერ მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადის გადახდა ძლივს მოვახერხე და დამატებით კიდევ თანხებს მედავებიან, რომლის გადახდის საშუალებაც არ მაქვს. რამდენჯერმე ვთხოვე ენერგოკომპანიის წარმომადგენლებს, რომ ენერგოპატრული მოეწვიათ და გაერკვიათ, ვინ მოიხმარს ელექტროენერგიას მრიცხველის გარეშე, საიდან არის გარღვევა, მაგრამ არ აინტერესებთ. მათთვის მთავარია ფული ამოიღონ“.
სემეკ-ის ამავე დადგენილების თანახმად, კომპანიასა და საერთო მრიცხველის მქონე უმრიცხველო მომხმარებლებს შორის თვეში ერთხელ უნდა მოხდეს შედარების აქტის გაფორმება, სადაც სხვა მონაცემებთან ერთად უნდა შევიდეს საერთო მოხმარების მრიცხველის ჩვენება, ელექტროენერგიის ტექნიკური დანაკარგები და თითოეული მომხმარებლის მიერ მოხმარებული ელექტროენერგია. შედარების აქტში შეტანილი მონაცემების საფუძველზე კომპანია შეადგენს და მომხმარებელს წარუდგენს გადახდის ქვითარს, სადაც სხვა მონაცემებთან ერთად მოცემული უნდა იყოს მომხმარებლის მიერ გადასახდელი ელექტროენერგიის საფასური, ასევე მომხმარებელთა პრეტენზიების განმხილველი სამსახურის მისამართი. სემეკ-ის ეს მოთხოვნებიც არ სრულდება. მომხმარებლები ელექტროენერგიის გადასახადს სოფლებში, „სახალხო ბანკის“ მოლარეებთან იხდიან. „სახალხო ბანკის“ მიერ გაცემულ ქვითარში კი მხოლოდ მომხმარებლისთვის დარიცხული თანხის ოდენობაა მითითებული. სოფლად მცხოვრებ აბონენტს მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეუძლია ისეთი ქვითრის მიღება, სადაც ერთი თვის განმავლობაში მოხმარებული ელექტროენერგიის და სრული დავალიანების ოდენობებია მითითებული, თუ რაიონულ ცენტრში ჩავა და ენერგოკომპანიის სერვის-ცენტრს მიმართავს. „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ სერვის-ცენტრებში ქვითრების გაცემა, რაზედაც მომხმარებელთა პრეტენზიების განმხილველი სამსახურის მისამართია მოცემული, 2009 წლის ოქტომბრიდან დაიწყეს. იქიდან გამომდინარე, რომ სემეკ-ი და ენერგოომბუდსმენის ოფისი დასავლეთ საქართველოში, კერძოდ, ქუთაისშია განთავსებული, უკმაყოფილო მომხმარებლები ამ სამსახურებს საჩივრებით ვერ მიმართავენ.
დროებითი წესის მე-8 მუხლი ადგენს, რომ „მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურის გადაუხდელობის შემთხვევაში კომპანიის მიერ დავალიანების მქონე აბონენტის გათიშვა უნდა განხორციელდეს ინდივიდუალურად“. ს/ს „კახეთის ენერგოდისტრიბუცია“ კი სხვა მოთხოვნებთან ერთად ხშირ შემთხვევაში ამ მოთხოვნასაც არღვევს. ენერგოკომპანია დავალიანების გადაუხდელობის შემთხვევაში არა მხოლოდ ერთ მომხმარებელს უწყვეტს ელექტროენერგიის მიწოდებას, არამედ მთლიანად უბანს ან ადამიანების იმ ჯგუფს, რომელიც ერთი საუბნო მრიცხველით სარგებლობს. სემეკ-ის დადგენილებით, „კახეთის ენერგოდისტრიბუციას“, დასვენების ან მათ წინა დღეს, მომხმარებლებისთვის ელექტროენერგიის მიწოდების შეწყვეტა ეკრძალება. კომპანია არც ამ ვალდებულებას ასრულებს.
სემეკ-ის მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შეუსრულებლობასთან დაკავშირებით, ს/ს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციაში“ კომენტარი არ გააკეთეს. რაც შეეხება გამრიცხველიანების პროცესის ჩავარდნას, ენერგოკომპანიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა ჟანა დიდებაშვილმა განაცხადა, რომ გამრიცხველიანების პროექტი არ ჩავარდნილა. „პროცესი რამდენიმე ეტაპისგან შედგება: აბონენტების მოკვლევა, კონტრაქტორების შერჩევა, მასალებისა და სპეცტრანსპორტის შეძენა თანამშრომლების სპეცინსტრუმენტებით აღჭურვა და შემდეგ გამრიცხველიანება. პროცესი დაიწყო და წლის ბოლომდე 10 ათასი აბონენტის გამრიცხველიანება მოხდება. 2014 წლის დასაწყისში კი რეგიონი მთლიანად გამრიცხველიანებული იქნება“, - აღნიშნა ჟანა დიდებაშვილმა.

Kakheti population blames the Energy Distribution Company in robbery. The company, based ono the resolution of the National Energy Regulatory Commission of Georgia, demands subscribers to pay bills according to communal meters. Ten thousands of subscribers have to pay extra 5, 10 GEL every month. Short time ago, the Minister of Penitentiary, Probation and Legal Aid Dimitry Shashkin assessed the activities of the Energy Distribution Company as “working according to the principles of Chingis Khan.” President Saakashvili also criticized working by communal meters several times but the situation has not changed yet. The subscribers who pay extra money for the communal meters are not supplied with electricity yet.
JSC Kakheti Energy Distribution Company was sold at the auction in December of 2008 and since January of 2008 it is owned by Lithuanian “Ahema Group”. The investor had to start installment of individual meters from July 1, 2009. At the first stage, the Company planned to install individual meters for 10 000 subscribers before December 31, 2009 and was going to spend 2, 200 000 GEL on it. According to the information of the company released on June 30, individual meters were to be installed in every village of the region and the company had to cover all the expenses. However, the installment activities still continue.
Kakheti Energy Distribution Company has 122 000 subscribers in the region and only 31 000 of them have individual meters. The rest 91 000 subscribers still use communal meters and pay bills according to them.
According to the Company, subscribers pay bills based on the resolution of the National Energy Regulatory Commission. Despite the protest of the population the National Commission allowed the Kakheti Energy Distribution Company to use communal meters before January 10, 2014. According to the commission, the reason for their decision was inability of the Energy Company to resolve all problems in the network. “There was no other alternative,” said the Commission.
The commission permitted the Kakheti Energy Distribution Company to use the communal meters on November 29, 2005. The deadline of the resolution was July 1, 2008 and it was to cover all subscribers who did not have individual meters throughout Kakheti region. However, the board of the Company demanded every subscriber to use the communal meters. According to the JSC, although subscribers have individual meters they are old and do not work properly. This definition is not regulated by the law, though it does not prevent the Company from working selfishly. It must be noted, that the Company does not hold documents to prove that subscribers have damaged meters.
According to the same resolution of the National Regulatory Commission, the Energy Distribution Company bears some responsibilities to protect the rights of the subscribers. For example, “if the subscriber requests, the company is entitled to examine the individual meter within one week and draw up a protocol which will clarify whether the meter is working properly or not. If the meter is working properly, the subscriber is allowed to use only individual meter and the company is obliged to calculate the used electricity according to the individual meter.”
Ana Pilavova, subscriber of the Kakheti Energy Distribution Company. “I petitioned to the Company to check my individual meter on December 19, 2008. I sent the petition to the regional office of the Kakheti Energy Distribution Company by ordinary mail. The letter was delivered to the addressee several days later; however, nobody checked my meter yet. According to the resolution of the Company, since my meter was not checked it is considered to be working well. Despite that I pay bills according to the communal meter.”
Gugula Rakviashvili, subscriber of the Kakheti Energy Distribution Company: “The only income of our family was social allowance; though it is dropped now. I hardly managed to pay the bill according to my individual meter and now they are arguing with me about additional bills and I cannot pay it. I requested the representatives of the Energy Company to invite Energy-Patrol and find out who uses electricity without meter but they do not care. They are eager to get money only.”
According to the resolution of the National Regulatory Commission, the company and subscribers with communal meters shall sign comparison protocols once a month where they shall include the index of the communal meter, technical loss of the electricity and the used electricity by each subscriber. Based on the data in the protocols the company will prepare receipts and deliver to the subscriber. The receipt should provide information about the price of the used electricity and address of the office where subscribers can apply with their complaints. These requirements of the Commission are not complied. Subscribers pay their bills at the cashers of People’s Bank in their villages. The receipts issued by the People’s Bank provide information only about the paid bill. Subscriber living in the village can receive a proper receipt if s/he arrives in the district center and applies to the service-center of the Energy Distribution Company. The service centers started to issue receipts with all necessary information at the end of October, 2009. Since the offices of the National Energy Regulatory Commission and Energy-Ombudsman are located in the western Georgia, in Kutaisi, dissatisfied subscribers cannot apply to them for help.
Article 8 of the temporary regulation clarifies that “unless the electricity bill is paid, the Company shall cut of the electricity supply only for individual subscribers.” The Kakheti Energy Distribution Company breaches this requirement of the law too. If subscribers do not pay bills, the company cuts the electricity supply for the entire settlement connected to one communal meter. According to the resolution of the National Regulatory Commission, shall not cut off the supply on holidays. Though, the company does not obey these regulations either,
The representatives of the Kakheti Energy Distribution Company did not comment on the situation. As for the delay in installing the meters, the spokesperson of the Company Zhana Didebashvili said the project has not failed. “There are several stages in the process: -survey of subscribers, selection of contractors, purchase special equipments and then installment of the meters. The process has started and 10 000 subscribers will have individual meters till the end of the year. We will finish everything early in 2014,” said Zhana Didebashvili.